Radiografi


Mjekësia moderne nuk mund të paramendohet pa një zonë të tillë të rëndësishëm si diagnostifikim rreze. Aktualisht, diagnoza rrezatimi përfshijnë: X-ray metodë (X-ray, X-ray, fluoroscopy, tomography lineare, tomography llogaritur) metodat radionuklidit të hetimit, metodat ultratinguj, metodë rezonancë magnetike të kërkimit, thermography dhe radiologji intervente. Këtu ndalem në radiografi.

Metoda rreze-X në të cilën X-rreze imazhi e objektit është marrë në një mbështetje solide - radiografi. Nëse për dekada imazhi marrë duke përdorur X-rrezeve, ishin vetëm në filma të veçanta X-ray (nga analog), tani u shfaq përdorur gjerësisht dixhitale. Këto metoda digjitale kanë disa avantazhe mbi analog dhe më kryesorja në mesin e tyre është për të zvogëluar ekspozimin e rrezatimit të pacientit dhe të transmetojë, shfaqje, ndrysho dhe arkivit imazhet tuaja duke përdorur teknologji moderne kompjuterike. Konsideroni tani procedurën standarde të studimeve radiografike.


Faza e parë përgatitore. Ai përfshin njohje radiolog me historinë e sëmundjes ose rekomandim për X-rrezeve, të mbledhur ankesat e pacientit. Shumë besojnë se e gjithë kjo radiolog është e nevojshme dhe e gabuar, këtë informacion më tej në përshkrimin e një foto ndihmon radiologun në interpretimin e saktë të imazheve. Pastaj log libër mbushur me X-ray, të cilat regjistrohen të dhënat e pacientit (emri, data e lindjes), fusha e studimit, numri i të shtëna. Në këtë kohë, X-ray teknik kur makina nuk është dixhitale, zgjedh filmin, e cila është e nevojshme për studimin e një fushë të veçantë, dhe zgjidhni parametrat e dëshiruar teknike të studimit (në tension tub, kohën e ekspozimit, me shpejtësi të qepen, nga këto parametra, thjesht, se besëlidhjes numri dhe koha nëpërmjet zonën e studimit do të jetë rrezatimi, nuk është sekret se gishti i rrezatimit merr më pak se, për shembull, hip përbashkët).

Atëherë pacienti undresses, është e rëndësishme që zona hetuar ishte asgjë: nuk ka rroba, nuk bizhuteri dhe si.

Faza e dytë - hedhjen pacientin që vendndodhja e saktë e studimit, është e nevojshme të kërkojë zonën foto është reflektuar plotësisht. Nëse përfundimi është bërë si duhet, dhe për këtë arsye përshkrimi i imazhit do të jetë i gabuar dhe diçka që ju nuk mund ta shohin. Zakonisht, kur një mjek sheh se konkluzioni është e gabuar, ai kërkon të rimarrë. Në përgjithësi, ka atlaset veçanta të më ukladok që në mënyrë të konsiderueshme lehtësojnë jetën X-ray laborator, ku ai thotë se si të vënë pacientin nën kënd të drejtpërdrejtë rrezatimit kështu me radhë. Zakonisht bërë kërkime në dy projeksionet reciprokisht pingul (projeksionet direkte dhe anësore) veçanërisht të nevojshme në thyerje të vlerësuar cila zhvendos patate të skuqura, ka edhe të veçanta, për shembull, kocka përkohshme.

Pas përfundimit të mbrojtur kundër zonave të rrezatimit të trupit (veçanërisht organet gjenitale) nuk është subjekt i hetimeve. Për këtë qëllim prosvyntsovanoyi kalata, pllaka që janë të veshur në të pacientit ose të mbyllur ato. Këto karakteristika të sigurisë duhet të ketë etiketa që tregojnë ekuivalentin e tyre mbrojtëse. Një Faza e tretë - të drejtpërdrejtë të shtënat, gjatë së cilës pacienti jep komandën, për shembull, të marrë frymë thellë dhe jo për të marrë frymë, dhe aktuale elektrike e furnizuar në tub X-ray.

Dhe së fundi, në fazën përfundimtare, gjatë së cilës ndodh kur makina nuk është dixhitale, përpunimin e imazhit fotokimike (zhvillimi film, ndreqim, tharje), vlerësimi i cilësisë së imazhit, duke shënuar (emri, data e lindjes, numrin, foto) dhe një përshkrim të mjekut -renthenolohom nëse një pajisje digjitale, kompjuter përpunimin e imazhit (shkëlqim, kontrast, etj), dhe një përshkrim të mjekut tuaj.

Pastaj mjeku i jep pacientit përfundimin dhe fotot apo vë në histori.

Kryen radiografi për të zbuluar dhe parandaluar sëmundje të ndryshme, qëllimi kryesor i ndihmës mjekë të specialiteteve të ndryshme të duhur dhe shpejt diagnozë. X-rrezet mund të bëjë kaq shumë organe, por më shpesh ajo është përdorur si më poshtë:

1) Traumatologjisë dhe ortopedi, është fotot e eshtra dhe nyje (duke filluar nga koka dhe duke përfunduar me këmbët), ju mund të shihni shenja të ndryshme të thyerje të eshtrave, çrregullimesh të përbashkëta, këmbët banesë, tumoreve beninje dhe malinje të kockave, ndryshimet specifike dhe jospecifike inflamatore e eshtrave dhe nyjeve ( tuberkulozi, osteomielit, artrit, etj), ndryshimet degjenerative në nyje (arthritis etj), zhvillimi i paaftë kockave (dysplasia e ndryshme, etj);

2) Pulmonology, të shtëna të mushkërive ku ju mund të shihni hijet të ndryshme, të cilat normalisht nuk duhet të jenë në hijet e këtyre karakteristikave (forma, madhësia, vendndodhja, struktura, etj.) Dhe diagnozën foto klinike të saktë, ajo mund të jetë anomali dhe keqformime lehtë (aplazionit -. mungesa e dritës, dhe shumë të tjerë), ndryshimet degjenerative degjenerative (emfizemë fituar), lëndimet traumatike të mushkërive dhe bronke, organet bronke huaj dhe mushkëritë, pneumoni origjina të ndryshme, lezionet destruktive mushkërive (abscesi, gangrenë), pleurit, dashamirës dhe Tumoret malinje, lezionet metastatic mushkërive, fungale dhe sëmundje parazitare mushkërive dhe, natyrisht, tuberkulozit, e cila në vendin tonë gjatë viteve të fundit ka qenë shumë, shumë, kthehet shumë e mirë për radiografi normale të mushkërive;

3) neurologji dhe neurokirurgji - një shpinë dhe fotot kafkë ku ju mund të zbuloni lezione traumatike, vlerësojnë karakterin e tyre si ato të sëmundjeve të ndryshme, të tilla si ndryshimet degjenerative-distrofike (osteokondroza, hernie diskale, spondylosis), tumoreve beninje dhe malinje, anomalitë dhe keqformime (jonormal Kimerli - kalcifikimi e membranës ndërmjet rruazë parë dhe kockave zverku, përbashkët);

4) otorynolarynholohyya - fotografi sinuset, zabolevaya kryesisht manifestuar inflamatore (sinusit - inflamacion i sinus nofullës, sinusit - inflamacion të sinuseve ballore), atëherë lakim të septum nazal, keqformime të ndryshme të lindura (mungesa e cysts sinus) dhe lëndimeve natyrisht traumatike - thyerje të hundës kockat;

5) kardiologjisë, megjithatë, me ardhjen e më shumë metodave hulumtuese moderne të tilla si diagnozë tejzanor dhe rezonancë magnetike, radiografi është përdorur gjithnjë e më pak, por jo e njëjtë në të gjitha pjesët e vendit erdhi të përparojë ... fotografitë janë defekte të lindura dhe të fituara (vrima dështimi valvula stenozë), aneurysm e zemrës dhe aortës, perikardit (inflamacion i qeseve të zemrës), tumoret rreth zemrës dhe cysts;

6) urologjisë, për të rishikuar imazhet janë ptosis veshkave (ptosis), gjithashtu mund të zbulojë gurët në veshka dhe të traktit urinar, si dhe duke përdorur agjentëve kontrast (substancë intravenoz në foto ajo mban x-rrezet) janë tërësisht të vlerësojë strukturën dhe funksionin e veshkave, pėrshkueshmėrisė ureters, fshikëz dhe uretrës (janë veshkave dështimit, pyelonephritis, hydronephrosis, anomali dhe keqformime të veshkave, ureters, urolithiasis lokalizimi i saktë i gurëve, tumoreve beninje dhe malinje të sistemit urinar, cystitis, adenomës prostatës, uretër dhe uretrës ngushtim)

7) kirurgji abdominale, radiografi thjeshtë i barkut është një komponent i rëndësishëm në diagnozën e shpejtë të pengesave zorrëve, gjithashtu shikimin foto mund të identifikojë një ndërlikim barkut të ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë si vrimë,

8) Gastroenterologji këtu me përdorimin e agjentëve kontrast (BaSO4 sulfat barium) mund të zbulojë patologjitë e ndryshme të ezofagut (anomali dhe keqformime, tumoreve beninje dhe malinje, kufizimet, diverticula, hernia Hiatal, stenozë, venat me variçe të ezofagut), stomak (ulcera peptike sëmundje, tumoret beninje dhe malinje të lokalizimin ndryshme, gastrit), zorrë e vogël (Ulçera duodenale, stenozë), zorrës së trashë (diverticula, tumoret beninje dhe malinje, ndryshimi ulcerative mukozale), gjithashtu duke përdorur agjentëve kontrast mund të shqyrtojë kanalet biliare dhe kanalet pankreasit dhe për këtë arsye të zbulojë tyre patologjisë (gurë, cholecystitis, pancreatitis);

9) stomatologji, janë përdorur si imazhet e dhëmbëve dhe ortopantomohramma (të gjitha dhëmbët në një imazh), është si më poshtë kongjenitale patologjisë dhe të fituara zonën e nofulla deformimi, anomalitë e dhëmbëve, kariesi, pulpitis, periodontitis, sëmundjes periodontale;

10) gjinekologjisë këtu me medium kontrast duke përdorur X-ray mund të vlerësojnë qenët i qartë i Tubalit, e cila është një nga problemet më të rëndësishme me të infertilitetit. Kështu, është e qartë se radiografi konvencionale është një pjesë shumë e rëndësishme e diagnostikimit të saktë dhe të shpejtë të proceseve të ndryshme patologjike në trup. Sigurisht, tani ka teknika moderne diagnostike të tilla si rezonancë magnetike dhe radiografi e tjera konvencionale, por që është në shërbim të njerëzimit për më shumë se 100 vjet, gjithmonë e njëjta do të përdoren gjerësisht tani dhe në të ardhmen.

Kundërindikimet radiografi

Edhe pse X-ray rreze ngarkesës të vogël, ata mund të çojë në ndryshime në aparatin gjenetik të qelizave - mutacioneve rrezatimit. Por kjo nuk do të thotë se ne duhet të refuzojë radiografi, vetëm të bëjë atë që ju duhet dëshminë dhe subjekt i rregullave të mbrojtjes. Ajo duhet të ndahet në radiografi diagnostik dhe parandalimin. Kundërindikimet absolute për radiografi diagnostik atje. Por ne duhet ta dini se të gjithë në një rresht të saj dhe nuk e bëjnë. Çdo hulumtim rrezatim duhet të arsyetohet, ajo duhet të kryejë vetëm me recetë dhe vetëm me rekomandim nga një mjek ose regjistrin përkatës në histori. Nuk rekomandohet "caktojnë vetë", një studim që po vjen në radiolog dhe kërkesës për të bërë kërkime për një këmbë të lënduar. Edhe fillimet dhe shtatzënia nuk është një contraindication, kur nuk ka metoda të tjera përveç rreze, ne mund të ndihmojë në diagnostikimin e saktë kur është fjala për jetën e pacientit. Rreziku në kryerjen e këtyre studimeve pacientin gjithmonë shumë më pak potencial dëme që mund të sjellë sëmundje nuk është zbuluar në kohë. Nënat inkurajohen të qumështit X-ray Express gjirit. Edhe pse X-rrezet nuk ndikojnë në përbërjen e qumështit. Radiografi parandaluese (kryesisht fluoroscopy) nuk e mbajnë gratë shtatzëna dhe fëmijët nën 14 vjet.