Tomography llogaritur x-ray CT imazhit


Tomography llogaritur (CT) - Metodat moderne të diagnostikimit rrezatimit, duke e lejuar ju që të shtresë imazhet e çdo zone të trashësi fetë njerëzore të 0.5 mm deri 10 mm, për të vlerësuar gjendjen e organeve dhe indeve lokalizimin studiuar dhe përhapjen e procesit patologjike.

Parim i rreze-X kompjuter tomography bazuar në rrethor zonës studim translucence hollë rreze-X rreze pingul me aksin e trupit, dobësuar nga regjistrimin e rrezatimit në të kundërt të sistemit detektor side dhe konvertimin e saj në sinjale elektrike, duke kaluar përmes trupin e njeriut, rrezet X janë absorbuar nga indet e ndryshme në shkallë të ndryshme. Pastaj X-rrezet bien në një matricë të veçantë të të dhënave të ndjeshme e cila është lexuar nga kompjuteri. Tomograf ofron një imazh të qartë të disa feta të trupit dhe kompjuter përpunon imazhet në tre-dimensionale imazh të cilësisë shumë të lartë, tre-dimensionale që ju lejon të shikoni në detaje topografine e pacientit, vendndodhjen, shtrirjen dhe natyrën e sëmundjeve të lezioneve, marrëdhëniet e tyre për indet përreth.


Zbulimi i X-ray tomography llogaritur (CT) i dha shtysë për zhvillimin e të gjitha shtresave të metodave digjitale kërkimore, rezonancë magnetike të imazhit (MRI), Emisioneve odnofotonnaya (radionukleide) tomography llogaritur (SPECT), pozitron emetimit (PET), tomography llogaritur , radiografi dixhitale. Tomography llogaritur (CT) sot - stantarnyy metodë kryesor për diagnostikimin e shumë sëmundjeve të trurit, palcës kurrizore, mushkëritë dhe mediastinum, mëlçisë, veshkave, pankreasit, veshkave, aortës dhe arteries pulmonare, dhe disa organe të tjera.

Në mënyrë tipike, "X-ray tomography llogaritur" thjesht thirrje "tomography kompjuter".

Avantazhet e tomography llogaritur (CT) 

Përfitimet X-ray tomography llogaritur (CT):

 • rezolucion të indeve të lartë - për të vlerësuar ndryshimin e attenuation rrezatimit brenda 0.5% (në radiografi konvencionale - 10-20%);
 • No vendosja e organeve dhe indeve - ka zona e mbyllur;
 • për të vlerësuar raportin e zonës së studimit
 • Paketa e aplikimit për përpunimin e imazhit dixhital lejon për më shumë informacion.

Dëmtimi tomography llogaritur (CT)

Nuk është gjithmonë një rrezik të vogël të kancerit nga ekspozimi i tepruar. Megjithatë, mundësia e diagnostikimit të saktë peshoj këtë rrezik minimal.

Ekspozimi efektive rrezatimi në tomography llogaritur (CT) është nga 2 deri 10 MSV, i cili është i njëjtë, i cili, në mesatare, një person merr nga rrezatimit të sfondit në 3-5 vjet. Gratë duhet të informoni mjekun ose radiolog tuaj mjek, nëse ka ndonjë mundësi që ata janë shtatzënë. Tomography llogaritur (CT hulumtim), në përgjithësi, nuk rekomandohet për gratë shtatzëna për shkak të rrezikut të mundshëm të fëmijës.

Nëna Furious pas injektimit të kundërt duhet të marrë një pushim në gji të ushqyerit për 24 orë.

Rreziku i reaksioneve serioze alergjike në kontrast materiale që përmbajnë jod është shumë e rrallë. Por departamenti radiologji është staf mirë të merren me ta.

Për shkak se fëmijët janë më të ndjeshme ndaj rrezatimit, atëherë caktoni tomography llogaritur (CT studimore) fëmijët mund të përdoret vetëm kur është absolutisht e nevojshme.

Kundërindikimet absolute për tomography llogaritur (CT) nuk është. Kundërindikimet lidhje me tomography llogaritur moshën (CT) Shtatzënia dhe fëmijët e vegjël, për shkak të ekspozimit të rrezatimit.

Indikacionet për tomography llogaritur (CT) përcakton mjeku së bashku me radiologëve cilët kryejnë hulumtime. Studim Programi shqyrtimit të brendshëm (para zbuluar sëmundje të fshehura) mund të bëhet pa recetë mjeku. Në këtë rast radiologu përcakton contraindications, nëse ka.

Në disa raste, një CT scan kryer

Tomography llogaritur aktualisht është duke bërë gjithnjë e më shumë. Kjo metodë është jo-invazive (nuk kërkon kirurgji, është i sigurt dhe është përdorur në shumë sëmundje të përdorur tomography llogaritur mund të eksplorojnë pothuajse çdo organ -.. Nga truri për kockat CT scan është përdorur shpesh për të sqaruar anomalitë e zbuluara me metoda të tjera për shembull. me sinusit, shtrembërim hundës Septumi shpesh bëjnë të parë X-ray e sinuseve paranazale, dhe pastaj për të përsosin diagnozë - të mbajë hundën CT dhe sinuset paranazale.

Ndryshe nga konvencionale X-ray, e cila është më e mirë shihet dhe struktura e kockave të frymëmarrjes (mushkëritë) në tomography llogaritur (CT) indeve të përkryer të qarta dhe të buta (trurit, mëlçisë, etj), kjo e bën të mundur për të diagnostikuar sëmundjen herët, për shembull, të zbuluar tumor ndërsa ajo është ende madhësia e vogël dhe të nënshtruar për trajtim kirurgjik.

Me ardhjen e skanerave spirale multislice dhe mundësinë për të kryer një hetim CT e zemrës, enët e gjakut, bronke, zorrët.

Tomography llogaritur (CT) në stomatologji është projektuar për hulumtime të detajuara dhe dalje dhëmbësh saktë diagnoza dhe pjesë të zonës Maksilofaciale dhe të nevojshme në planifikimin e operacionit në trajtimin dentar dhe operacionet e implantimit të dhëmbëve. Me rezolucion të lartë dhe kontrast CT metodë krahasim provim konvencionale X-ray e bëjnë këtë më të vlefshme dhe shumë informative në stomatologji.

Si është procedura e tomography llogaritur (CT)

Në përgatitje për X-ray tomography llogaritur (CT) rekomandohet rreth katër orë për të studiuar të ndaluar të hahet dhe ujë (në qoftë se ju doni të merrni mjekësi, ju mund të kërkoni një sasi të vogël të ujit).

Tomography llogaritur merr periudhë kohore prej 15-20 minuta në një fushë të studimit. Në përgatitje për mjekun jep disa rekomandime, zbatimi i të cilave do të bëjë studim si efektiv dhe informativ. 

Tomography llogaritur (CT) scan kryhet në pozicionin e shtrirë në shpinë. Ju vënë në një tryezë të luajtshme për kërkime, duke lëvizur nëpërmjet tunelit. Shiritat dhe jastëkët mund të përdoret për të ju ndihmojë të ruajtur dhe për të ruajtur pozicionin e duhur gjatë tomography llogaritur (CT). 

Image tomography llogaritur (CT), marrë nga e rradhës një rreze të ngushtë të X-rrezeve dhe sensorë të sistemit të rregulluar në një rreth, të quajtur hantri. Një stacion kompjuter që merret me imazhin në një dhomë të veçantë, ku Teknolog menaxhon skaner dhe monitoron të kërkimit.

Nëse ju jeni ekzaminime të barkut apo legen, pacienti është rekomanduar që të pranojë agjent kontrast në skemë të veçantë. Nëpërmjet IV vendosur në ulnar venë, injektuar agjent kontrast treguar. Recommended gjatë gënjeshtër tomografike studimit ende, në disa raste, mjeku mund t'i kërkohet të mbajë frymën tuaj për disa sekonda. Çdo lëvizje - të frymëmarrjes apo trupit lëvizjet, mund të çojë në defekte në CT scan. Këto defekte si fotografi të paqartë, i cili vjen kur të shtënat e një objekti në lëvizje.

Gjatë lëvizjeve tryezë studimit CT, duke krijuar kushte për organet më të mira skanimit dhe sistemeve. Ri spirale Modifikimi tomohrafirovaniya tomography llogaritur (CT), bën të mundur për të hetuar rajonin anatomike në një periudhë prej frymë dhe një ndryshim hap në përpunimin e mëtejshëm të rindërtimit. Ju do të jetë i vetëm në dhomë gjatë tomography llogaritur (CT). Megjithatë, Teknolog ose mjek-radiolog do të shohin, dëgjojnë dhe të flasin me ty gjatë gjithë studimit. Kur tomography llogaritur (CT) mund të lejojë prindërit e fëmijëve në një platformë të veçantë të çojë të jetë i pranishëm në dhomën ku kërkimore.

Kur tomography llogaritur (CT), mund të kthehet në stilin e jetës së tij normale. Nëse ju injektuar materialin kontrast, ju jepni rekomandime specifike. Rezultatet do të dërgohet tek mjeku për ekzaminim të mëtejshëm, diagnostikimit dhe trajtimit të planit. Procedura e X-ray kompjuter dhe tomography rezonancë magnetike pa dhimbje, minimalisht invazive.

Tomography llogaritur pa dhimbje. Vetmja pengesë - nevoja për të gënjyer palëvizshëm disa minuta për gjysmë ore. Disa pacientë (fëmijë, pacientët qef) nuk mund ta bëjë atë, atëherë ata injektuar një ilaç qetësues. Tomography llogaritur (CT) është metoda më e sigurt. Doza e rrezeve X është relativisht e vogël. Ekziston edhe një rrezik të vogël në qoftë se input dëshiruar qetësues drogës dhe agjentëve kontrast. Pacienti duhet të lajmërojnë mjekun nëse ai ka alergji për medikamente, jod, ushqim deti në qoftë se ai vuan nga diabeti, astma, sëmundje të zemrës dhe tiroide.

Tomography llogaritur (CT) është i kundërindikuar në shtatzëni. Sidomos në tremujorin e parë. Në të rrallë ka ndodhur, kur CT nuk mund të bëjë pa të (në trauma të rënda, për shembull), ajo ende bëjnë, por ndoshta të mbuluar të çojë ekran mitrës. Nëse jeni shtatzënë, të jetë i sigurt për të të treguar mjeku shpenzon tomography.

MRI Research ndryshe nga X-ray kompjuter tomography (CT) është absolutisht të padëmshme. Ndryshe nga metodat e tjera në MR tomograf asnjë rrezatim (X-ray) të rrezikshme. Megjithatë, ka disa Kundërindikimet për zbatimin e saj. Kryesisht, kjo i referohet pacientët të cilët kanë futur stimuluesve kardiakë, implantet bllokues ferromanjetike dhe / ose transplantim, dhe pacientët peshon më të madhe se 130 kg.

Rezultati tomography llogaritur (CT)

Në procesin e tomography kompjuter (CT) është marrë pamje të detajuar të organit hetuar. Doktor-radiolog, trajnuar dhe interpretimi i studimeve radiologjike analizuar imazhet dhe për të dërguar rezultatet e mjekun tuaj. Mjeku juaj do të ju tregojë për rezultatet.

Karakteristikat kryesore të sëmundjeve të cilat janë zbuluar nga tomography llogaritur.

Simptomet e sëmundjeve të zbuluar nga tomography llogaritur, ndryshojnë në varësi të organeve janë hetuar. Kështu, studimi i mëlçisë, shpretkë, pankreasit shenjat kryesore të këtyre organeve kanë heterogjenitetin e strukturës, prania e xhepat e ndryshimit, numrin, madhësinë, vendndodhjen. Ndryshimi konturet e organeve, ata bëhen të parregullt, fuzzy, undulating. Disa kombinim i këtyre tipareve lejon mëlçisë me siguri njohin përmasat e vogla tumoreve, cysts, abscese. Tomography llogaritur ndihmon me probabilitet të lartë të diagnostikuar mëlçisë yndyrore. Gurë me një diametër prej 1 mm përcaktuar qartë në studimin e fshikëz fshikëz e tëmthit. Tomography llogaritur është metoda kryesore për të zbuluar sëmundje të pankreasit si pancreatitis kronike dhe tumoreve të trupit. Në studimin e një rëndësie parësore truri është rritja ose zvogëlimi në dendësinë e indit të trurit. Zvogëlimi i densitetit në zonat e kufizuara tipike për sulme në zemër, cysts, abscese. Dendësia Rritja e vërejtur në hemorragji të freskëta. Njohur mirë fokale dhe ndryshime të fshehtë të trurit në sëmundjet inflamatore, keqformime, tru traumave. Ndryshimet e regjistruara në mënyrë të qartë e trurit që zhvillohet si pasojë e proceseve që çojnë në uljen e indet e trurit (korene Huntington, sëmundja Wilson, sëmundjen Pick, Alzheimer).

Spiral X-ray tomography llogaritur (SCT)

Në një tipik X-ray tomography llogaritur (CT) scan krijon një imazh të vetëm një shtresë, cikli përsëritet hetim pas tjetrit lëvizin tryezë si shumë herë si ju duhet të merrni imazhe shtresa. Në SCT bërë lëvizjen e vazhdueshëm të tubit rreth zonës studimit paralelisht nxitjen tabelën uniform me pacientin në drejtimin gjatesor. Trajektorja e X-ray tub me aksin gjatësor të objektit hetuar merr formën e një spirale.

Rrotullimi i shpejtë emitting tub, nuk ka interval në mes të cikleve të rrezatimit për të përparuar në pozitën tjetër tryezë në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon studim. Kjo lehtëson ekzaminimet e pacientëve të cilët nuk mund të mbajnë frymën e tyre të gjatë, kohë të gjatë për të qenë në zyrë (pacientët me pacientët e traumës në gjendje të rëndë, fëmijëve të sëmurë), dhe rrit dhoma xhiros.

Me shpejtësi të lartë skanimi mundëson pasqyrë më të qartë me pak objekte nga lëvizjet fiziologjike. Teknologjia e re gjithashtu ka përmirësuar cilësinë e imazhit lëviz gjoks dhe bark. Reduktimi kohën e ekspozimit e bën mënyra e tomography llogaritur spirale (SCT) më të sigurtë për pacientët. Me tomography llogaritur (CT spirale spirale) skanim tërë objektin, imazhet regjistruar çdo shtresë të vëllimit të skanuar. Spiral X-ray tomography llogaritur (SCT), e cila ju lejon për të shqyrtuar të gjitha objekt dhënë një frymëmarrje të vetme, eliminon mundësinë e tërheqjes ("uskolzanyya") fokus patologjike në skanyruemoho shtresë që ofron zbulimin më të mirë të subjekteve të vogla në organet fokale parenkimale.

Spiral CT - angiografi - Arritjet ray Tjetër Tomografi e kompjuterizuar. Në kontrast me tomography konvencionale llogaritur (CT) Studimet e kryera në kohën neyonnoho ujit shpjegueshëm materiale intravenoz kontrast. Materiali kontrast injektuar në venë pa manipulime komplikuara kirurgjike në lidhje me trupin intraarterial kateter në provë. Kjo ju lejon për të studiuar në një mjedis ambulatore për 40-50 minuta dhe për të eleminuar rrezikun e komplikimeve nga procedurat kirurgjikale. Ashpër reduktuar ekspozimin rrezatimi të pacientëve dhe të reduktuar ndjeshëm koston e studimit. CT - Angiografia plotësisht zëvendësuar shqyrtimit (diagnostikuese) dhe angiografi tejkalon në masë të madhe SHBA - anijet kërkimore.

Multspiralnaya tomography llogaritur

MSCT (tomodensiometri me shume prerje) Dy burimet e rrezeve X - një lloj i ri i tomography kompjuter, e cila mundëson kërkime me shpejtësi të lartë dhe rezolucion të lartë hapësinor (0.5 mm) dhe strukturave të vogla të lëviz, të tilla si arterie koronare.

Multispiralnoy metodë tomography kompjuter ju lejon të shpejt në një klinikë për të vlerësuar gjendjen e arterieve koronare në pacientët me sëmundje të ndryshme të sistemit kardiovaskular, duke përfshirë pas ndërhyrjeve kirurgjikale në enët e zemrës (stenting dhe operacioni bajpas), identifikimin nivelin dhe shkallën e ngushtimit të enëve të gjakut. Cilësia e imazheve është i pavarur nga norma e zemrës, dhe për këtë arsye, nuk ka nevojë për të marrë drogë në përgatitje për studim. Kërkimet e kryera me futjen e jo-jonik jodit që përmbajnë agjent kontrast në venë.

Një studim i kryer në dy faza - futja e materialit kontrast (shkallën e vlerësuar të kalcifikim e arterieve koronare) dhe në administrimin e mesme kontrast (vlerësimet lumen e arterieve koronare, shkalla e dëmtimit muret e arterieve koronare, qenët i qartë stent dhe Shunts funksionalitetin).

Metoda multispiralnoy CT ka praktikisht nuk ka contraindications. Një kufizim të studimit është prania e alergji të agjentëve kontrast jod përmbajnë.

Përfitimet e skaner multislice mbi CT spirale konvencionale:

 • përmirësuar leje të përkohshme;
 • përmirësuar zgjidhjen hapësinor përgjatë gjatësisë aks z;
 • rritur shpejtësinë e skanim;
 • përmirësimin rezolutë kontrasti;
 • rritjen e raportit sinjal / zhurmë;
 • përdorimi efektiv i X-ray tubave;
 • Zona të mëdha mbulimi anatomike;
 • reduktimin e ekspozimit rrezatimit ndaj pacientit.

Zvogëluar kohën procedura redukton nevojën për CT në një pozicion për një kohë të gjatë, një kohë të gjatë për të mbajtur frymën e tyre. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët, pacientët me dhimbje të forta ose lëvizjeve të kufizuara; në prani të dështimit kardiak dhe respirator, frika e hapësirave të mbyllura (claustrophobia).

Radial CT multislice ngarkesës në krahasim të informatave diagnostike të paktën 30% në krahasim me tomography spirale konvencionale.

Përgatitja për të studiuar.

Përgatitja për CT vetëm kërkohet studimin e zgavrën e zorrëve dhe të barkut dhe kjo duhet të fillojë një ditë para studimit. Për të studiuar gut duhet të pastrohen e përmbajtjes. Për ta bërë këtë, pacienti duhet të marrë një pastrues, Fortrans tilla. Mjeku që zhvillon procedurën do të shpjegojë se si për të marrë atë. Ndonjëherë, në vend që të marrë një klizmë laksativ vënë zakonisht vënë një klizmë një natë më parë të studimit, e dyta - në mëngjes, disa orë në të. Një ditë para studimit duhet të ndjekin një dietë të - për të përjashtuar nga dietë e ushqimeve të ngurta dhe të marrë vetëm të lëngshme (komposto frutash, çaj, lëngje). Përgatitja para Tomografia kompjuterike organeve të tjera është e nevojshme.