Rezonancë magnetike Indikacionet Imazhe MRI, contraindications MRI


Imazhe rezonancë magnetike (MRI) në diagnozën e sëmundjeve


Imazhe rezonancë magnetike (MRI) - Të sigurt Bashkëkohore (nuk ka rrezatim) metodë jo-invazive diagnostike që ofron vizualizimi i indeve të thella biologjike, e përdorur gjerësisht në praktikën mjekësore, sidomos në neurologji dhe neurokirurgji.

Imazhe rezonancë magnetike (MRI), si emri sugjeron, bazuar në fenomenin e rezonancë magnetike bërthamore (NMR). Thelbi i këtij fenomeni në përgjithësi, është si vijon: elementet thelbësore kimike në të ngurta, të lëngshme ose substance të gaztë mund të imagjinoni se sa shpejt rrotullohen rreth magnet saj aks. Nëse kernel-magnet vendoset në një fushë magnetike të jashtme, boshtit të rrotullimit do pretsessyrovat (v. E. sillen rreth linjave të energjisë drejtim fushës magnetike të jashtme), dhe shpejtësia përparësi varet nga fusha magnetike. Nëse ne rrezatoj kanalin mostër, atëherë frekuenca të barabartë dhe të radio frekuencave precedent vijnë thithjen rezonancë e energjisë radio "magnetized" berthamat. Pas ndërprerjes së ekspozimit të bërthamave mostrës do të shkojë në gjendjen origjinale (relaksuar), me energji të depozituara gjatë rrezatim, do të dalë në formë të valëve elektromagnetike që mund të regjistruara duke përdorur pajisje të posaçme.

Në tomography mjekësore disa arsye përdoret për të nënshkruar protonet NMR - berthamat e atomeve të hidrogjenit që përbëjnë molekulat e ujit. Për shkak të faktit se metoda e përdorur në MRI është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj edhe ndryshime të vogla në përqendrimin e hidrogjenit me të mund të besueshme identifikuar jo vetëm indet e ndryshme, por edhe të dalluar tumor nga indet normale.

Imazhe rezonancë magnetike (MRI) ofron një pamje të saktë të indeve të trupit, sidomos indet e buta, kërc, disqe intervertebral dhe trurit. Edhe vatra të vogla inflamator mund të zbulohen në MRI. Strukturat me përmbajtje të ulët të ujit (eshtra apo mushkëritë), nuk janë të ekspozuar imazhit për shkak të cilësisë së ulët.

Avantazhet e rezonancë magnetike (MRI) mbi metodat e tjera

Imazhe rezonancë magnetike (MRI)  ofron një pamje të pothuajse të gjitha indet e trupit, që ju mund të ndryshojë kohën e një rrjedhë të valëve të radios.

Sepse MRI jep imazh shumë të detajuar, ajo është konsideruar teknika më e mirë për zbulimin e tumoreve të ndryshme, studimi i çrregullimeve të sistemit nervor qendror dhe sëmundjet e sistemit musculoskeletal. Si rezultat, rezonancë magnetike (MRI) vjen e plotë foto, tre-dimensionale të zonës së studimit të trupit. Me rezonancë magnetike (MRI) është e mundur pa përdorur mediat kontrasti, me kujdes të inspektojë shumë organe dhe sisteme.

Scans moderne tomography lejon MOTODOM marrë skanime në aeroplan orientuar në mënyrë arbitrare pa rivendosjes pacientin. Në studimin e MRI përdorur Parime të ngjashme informacion CT hapësinor kodim dhe përpunimin e të dhënave. Gjatë një hetim, për shembull, kokat, grumbullimi i të dhënave është bërë zakonisht rreth 20 nivelet e kafkës dhe trurit trashësi fetë e 4-5 mm. Imager lartë magnetike fushë, kjo vlerë është e shprehur në Tesla, hollë këto shkurtime mund të bëhet, aq më mirë do të jetë ky studim, aq më shumë do të jetë rezultati. Më klinik Tomografia rezonancë magnetike (MRT) të përmbajë 0,5-1.5 magnet Tesla dhe disa - 3T. Një fushë e fortë magnetike mund të sigurojë një ekzaminim më të detajuar. Ora scan varet nga detyrat dhe settings imager rezonancë magnetike dhe një mesatare prej 2-7 minuta (për të imazhit rezonancë magnetike kokë MRI) për 60 minuta. Pas shfaqeshin në ekran imazhin e seksioneve të hetuara indeve, për shembull indet e trurit.

Metoda e magnetike MRI rezonancë bën të mundur që të parashikoj në ekran, dhe pastaj në seksionet x-ray film të kafkë dhe tru, shtyllën kurrizore dhe palcës kurrizore. Informacioni na lejon të dallojnë çështje gri dhe të bardhë të trurit, për të gjykuar gjendjen e tij të sistemit ventricular hapësirës subarachnoid, të zbuluar shumë forma të sëmundjes, duke përfshirë proceset e tre-dimensionale në zonën e trurit demyelynyzatsyy, inflamacion dhe edemë, hydrocephalus, lezionet traumatike, hematomas, abscese, xhepat manifestime të cerebrovascular ishemike dhe hemorragjike lloji, që ra fjala, vatra ishemike në tru mund të zbulohen në formë hipodensivnoy brenda 2-4 orë pas një goditje në tru.

Një avantazh i rëndësishëm i imazhit rezonancë magnetike MRI CT është aftësia për të marrë imazhe në çdo projeksion: aksyalnoy, ballore, shigjete. Kjo ju lejon të kujtoj hapësirë ​​subtentorial kanalit kurrizore, të identifikuar nerv nevrinom auditory në zgavrën e brendshme të kanalit të veshit, tumor hipofizë, hematoma subdurale në periudhën Subacute, madje edhe në rastet kur CT nuk është visualized.

Magnetike rezonancë (MRI) është bërë metoda kryesore për zbulimin e disa forma të anomalive të anomalive callosum korpusi, anomalitë Arnold-Chiari, vatra të demyelination në paraventricular dhe pjesë të tjera të materies bardhë të trurit në sklerozë të shumëfishtë.

Në rezonancë magnetike (MRI) më herët se tomography llogaritur (CT) zbuloi xhepat e ishemi cerebrale, ndërsa ata mund të gjenden në brainstem, tru i vogël si në lob të përkohshme. Në rezonancë magnetike (MRI) është e qartë lezione të dukshme kontuzionnye, abscese trurit dhe ënjtje të zonës indet e trurit.

Roli i rëndësishëm i rezonancë magnetike (MRI) në sqarimin e shkaqeve të çmenduri. Në të njëjtën kohë ndryshimet në indet e trurit është shpesh jo-specifike dhe ndonjëherë e vështirë të dallojnë, për shembull, ishemi dhe demyelination vatrave.

Informacion të vlefshëm është në MP-tomograms shpinë, sidomos në pjesët sahyttalnyh. Ajo tregon manifestime strukturore e osteoarthritis, të tilla si statusi i rruaza dhe ligaments, disqe intervertebral, prolabyrovanye dhe ndikimin e tyre në Mater Duras, palcës kurrizore, bisht kalë i vogël, gjithashtu tregon tumore vnutripozvonochnye, shprehje hidromielii, hematomiyeliyi shumë procese të tjera patologjike.

Potenciali diagnostike e rezonancë magnetike (MRI) mund të rrisë disa nga administrata e mëparshme e agjentëve kontrast. Si është futur në agjentin qarkullimit të gjakut kontrast përdorur zakonisht element nga grupi i metaleve rralla tokesore - gadolinium, e cila ka veti paramagnet, intravenoze.

Avantazhi i rezonancë magnetike (MRI) për tomography llogaritur (CT) është më e dukshme në studimin e sistemit nervor, imazhet nuk janë në dispozicion nëpërmjet CT përmes tavan studiuar indet e trurit strukturave të kockave prylezhaschymy. Përveç kësaj, rezonancë magnetike (MRI) mund të dallojë ndryshime padisponueshëm densitet CT në indet e trurit, çështje të bardhë dhe gri, indet e trurit për të zbuluar lezione në sklerozë të shumëfishtë dhe të tjerët.

Në rezonancë magnetike (MRI) e pacientit nuk është e ekspozuar ndaj rrezatimit jonizues. Megjithatë, për përdorimin e rezonancë magnetike (MRI) disa kufizime. Kështu, rezonancë magnetike (MRI) është i kundërindikuar në prani të metaleve në organet e huaja zgavër kafkës, pasi që ekziston rreziku i zhvendosjes nën ndikimin e një fushe magnetike dhe dëmtim arsye shtesë për rreth strukturave të trurit. Kundërindikuar Imazhe rezonancë magnetike (MRI) në pacientët me stimuluesit kardiak të jashtëm, shtatzënisë, claustrophobia rëndë (frika nga hapësirat e mbyllura të qëndrojnë). Ndërlikuar e përdorimit të kohëzgjatjes provimit MRI (30-60 minuta), gjatë së cilës pacienti duhet të mbetet i palëvizshëm.

Indikacionet për rezonancë magnetike (MRI)

Indikacionet për rezonancë magnetike (MRI) për të studiuar dhe të trajnimit, shih seksionet përkatëse:

MRI të trurit ose hipofizë
MRI anhioprohramma cerebrale arterial
MRI anhioprohramma cerebrale venoz
New Tim Myelogram
MRI e palcës kurrizore dhe shpinë: shpinë qafës së mitrës
Anijet MRI e qafës (arterial extracranial ose program venoz)
MRI e palcës kurrizore dhe shpinë, kraharorit

MRI e palcës kurrizore dhe shpinë, lumbosacral
Veshkave MRI
MRI është një e përbashkët, bërryl MRI, MRI gju
MRI të trurit apo shtyllës kurrizore (përfshirë tranzicionit craniovertebral) të anestezisë
MRI bark
MRI e legenit

Kundërindikimet për magnetike - Imazhe rezonancë (MRI)

Kundërindikimet absolute për rezonancë magnetike (MRI):                    

Trupi i huaj metalik në syrit,
Aneurysms intracranial, klipirovannye materiale ferromagnetic,

Prania në trupin e pajisjeve elektronike (stimuluesin, për shembull)
Anemi hematopoietik (në kontrast)

Kundërindikimet lidhje me rezonancë magnetike (MRI):

- Stimulues kardiak të jashtëm,
- claustrophobia rëndë ose sjellje të papërshtatshme,
- shtatzënisë (contraindication lidhje me MRI shtatzënisë është 12 javë, si për momentin sasi të pamjaftueshme të provave të mbledhura asnjë efekt teratogjenik fushë magnetike)
- aneurysm intracranial, klipirovannye materiale nonferromagnetic

- proteza metalike, clips ose fragmente në organet nuk skanuar
- Paaftësia për të mbajtur lëvizshmërisë, si rezultat i dhimbje të forta,
- tatuazhet përmbajnë komponimet e metaleve,
- nevoja për monitorimin e vazhdueshëm të parametrave vitale *
- Alkooli ose drogës dehje

* Aparat Developed freskore përshtatur për përdorim në dhoma MRI

Menstruacioneve, prania e pajisjes intrauterine, si dhe ushqyerjes me gji nuk është një contraindication për studim.

Vendimi përfundimtar për refuzimin e mundshëm të një pacienti për MRI kërkime merr vetëm para një radiolog MRI.

Sa është rezonancë magnetike (MRI)

Procedura Imazhe rezonancë magnetike (MRI) është pa dhimbje dhe nuk kërkon trajnim të veçantë për të studiuar, përveç vizite te kujdesshme mjeksore. Para MRI studim duhet të vazhdojë ilaçe (në qoftë se ju qëllim), ne rekomandojmë vakt moderuar. Ofron një bathrobe ose mund të stuff e tyre pa zippers metalike. Të jetë i sigurt për të kërkuar për të hequr të gjitha aksesorëve - watch, bizhuteri, bizhuteri, hairpins. Gjithashtu hiqni wigs, protezat, aparatit të dëgjimit. Është shumë e rëndësishme për MRI marrë jashtë objekteve që përmbajnë metalike. Objekte metalike mund të prishin veprimin e një fushë magnetike, e cila është përdorur gjatë testit, dhe cilësia foto mund të jetë i varfër. Përveç kësaj, fusha magnetike mund të dëmtojë elektronike.

Sigurohuni që të tregoni mjekut tuaj nëse ju keni një protezë trupit metalike të përbashkët, një valvul artificiale të zemrës implantuar pajisjet elektronike, implantet elektronike veshit të mesëm ose implantet si dhëmbët. Prania e metaleve në trupin tuaj mund të jetë e rrezikshme për ju, ose të veprojë në pjesën e imazhit MRI.

Teknika e rezonancë magnetike (MRI) është studimi në dhomën e pacientit në një pozicion horizontal në të ngushtë kohe tomograf tunel varet nga lloji i hulumtimit. Pacienti duhet të mbetet e pasurive të hetohen plotësisht Rajoni anatomike.

Disa imazhe MRI merret duke futur një zgjidhje kontrast përmes një venë në krahun tuaj. Gjatë studimit, frymë qetësisht, pa vorushitsya, ju mund të bisedoni me mjekun tuaj MRI nëpërmjet mikrofon.

High-speed rezonancë magnetike Imazhe (makinë MRI) është më e shkurtër dhe më gjerë, aq shumë i trupit tuaj është në pozicion të hapur gjatë skanimit. Makina Newer MRI janë të hapura në të gjitha anët, ajo mund të dobësojë cilësinë e imazhit, por pajisjet e tillë është përdorur gjerësisht për pacientët me claustrophobia dhe fëmijët.

Për të përmirësuar efikasitetin diagnostike Imazhe rezonancë magnetike (MRI Research) Pacientët janë të këshilluar që të sjellë studimet e mëparshme MRI e teknikave të tjera të rrezatimit, laborator ose diagnostifikimi funksionale, si dhe të dhënat në spital apo referime nga mjekët që tregon zonën dhe hulumtime objektive.

Procedura rezonancë magnetike Imazhe (MRI) pa dhimbje. Ajo pajisjet MRI ndërsa luan punuar asnjë zhurmë me zë të lartë që mund të shkaktojë parehati.

Sende personale, bizhuteri dhe me vlerë, veshje përmban metalike dhe pajisje elektromagnetike nuk janë të lejuara në MRI scan dhomë.

Imazhe rezonancë magnetike, si çdo studim ka kufij të caktuara diagnostikuese, si dhe ndjeshmërinë e mundshme të kufizuar dhe specifikat në diagnostikimin e proceseve patologjike. Në këtë drejtim, si dhe prania e dyshimit mundësinë e studimit janë të këshilluar që të konsultoheni me një mjek ose mjek rezonancë magnetike (MRI).

Rezultatet e Imazhe rezonancë magnetike (MRI)

Pas ekzaminimit ju mund të kërkohet për të presë deri imazhet MRI nuk do të studiohet dhe deri siguri se imazhet shtesë që ju nevojitet. Pastaj ju shkoni jashtë dhe të presin për rezultatet MRI.

Dëmshme Imazhe rezonancë magnetike (MRI studim)?

Aktualisht nuk dijeni të ndonjë rreziqet ose efektet anësore të lidhura me rezonancë magnetike (MRI). Në rezonancë magnetike nuk përdor rrezatim jonizues (X-rrezet), kjo mund të bëhet përsëri. Teorikisht, ka pak rrezik për fetusin gjatë 12 javëve të para të shtatzënisë, kështu që gjatë kësaj periudhe të skanoni grave shtatzëna është i kundërindikuar. Sepse gjatë rezonancë magnetike, pacientët duhet të qëndrojnë brenda cilindrit të madh, disa prej tyre mund të përjetojnë simptoma të claustrophobia. Pacientët që përjetojnë frikë nga hapësirat e mbyllura, duhet të njoftojë mjeku në këtë rast mund të kërkohet për një proces rezonancë magnetike (MRI) e një të afërmi.

Rezonancë magnetike Imazhe (MRI) vazhdon të përmirësohet, duke zgjeruar fushën e saj:

Angiografi rezonancë magnetike

Images vaskulare është një prej inovacioneve MRI. MRI - një mënyrë e sigurt për të vlerësuar gjendjen e arterieve dhe venave rreth trupit tuaj. Kjo procedurë kërkon një kateter në arterie, siç kërkohet nga angiography konvencionale.

Imazhe rezonancë magnetike (MRI) me testet funksionale

Funksionale Imazhe rezonancë magnetike (MRI) mundëson kërkuesit për të vlerësuar veprimtarinë dhe aktivitetin e qelizave nervore në pjesë të ndryshme të trurit. Funktsionalnayamahnitno Imazhe rezonancë (MRI) vlerëson zonat e trurit që kontrollojnë lëvizjen, fjalim, vizion, kujtesës.