Metodat Neyrorenthenolohicheskie


Pa marrë parasysh se sa e përkryer nuk ishte diagnoza topycheskaya i sëmundjeve të sistemit nervor, megjithatë përvojë të madhe poseduar mjekun, verifikimi anatomike e diagnozës është e dëshirueshme dhe shpesh e nevojshme. Për të zgjedhur trajtimin, sidomos kur është fjala për operacionet neurosurgical idenë e nevojshme të qartë të natyrës, vendndodhjen e saktë dhe madhësinë e procesit patologjik, marrëdhëniet e saj me strukturat përreth trurit dhe të tjerët. Përgjigjet e këtyre pyetjeve japin metodat e errët, duke siguruar vizualizimi të procesit patologjik. Disa nga këto metoda kërkimore, pneumoencephalography tillë dhe ventriculography me ajër, e cila u shfaq në fillim të shekullit XX, tani pothuajse nuk zbatohen, duke i hapur udhë një metodat më informative dhe të sigurt të tilla si tomography llogaritur dhe trurit MR dhe palcës kurrizore.


Kraniohrafiya.

Kafka ka një strukturë komplekse anatomike, sepse, përveç shikimin e fotografive në projeksionet e drejtpërdrejta dhe anësore të bëni të shtëna të veçanta shikimit. Kraniohrafiya mund të njohin të lindura dhe të fituara deformim të kockave të kafkës lëndimet traumatike, të tumorit primar dhe sekondar, disa ndryshime inflamatore, dysplasia fijor, tregon një numër të sëmundjeve endokrine dhe lëndimeve të tjera. Kur kranyohrafyy janë kalcifikim intracranial fiziologjike dhe patologjike, duke i lejuar ata për të përcaktuar drejtimin e vëllimit zhvendosja procesit vend polusharnoho.

Për diagnozën e ditës identifikuar ndryshime të rëndësishme lokale në radiographs e kockave të shkaktuara nga ndikimi i procesit intracranial pathologic (hyperostosis, uzury, zhvillimi në rritje i fissures vaskulare, etj). Tipike ndryshime lokale Sella në tumoret hipofizë, zgjerimi i brendshëm kanalin e veshit të neurinoma VIII kafkës nervore, zgjerimin dhe ndryshimin e skajeve të optik glioma vrimë nervore dhe të tjerët.

Kur X-ray mund të zbulojë shenja të përbashkëta të hydrocephalus: ndryshim formën e kafkës, në rritje madhësinë e saj, rrafshim bazën, rrit modelin e enëve të gjakut të shkop kockave. Ndryshimet në mënyrë shumë të përgjithshme në kafkë shkaktuara nga rritja e zgjatur e presionit intracranial, ndryshimet e mesme Sella, shkurtimin dhe poroznost shpinën, para poroznost dhe proceset e pasme të prirur, zgjerimin e hyrjes në shalë dhe pastrimi, duke ndryshuar strukturën e shkop kockave në formë të të ashtuquajturit gisht në depresion, dallimet në dysh sutures kafkës.

Spondylohrafiya.

X-ray studimet e shpinë është bërë zakonisht në projeksionet e drejtpërdrejta dhe anësore. Nëse është e nevojshme, të bëjë këqyrjes Radiographs dhe fotografi në projeksionet e veçanta. Spondylohrafiya zbulon lakim parregullt të shpinë (kyphosis, scoliosis, rrotullimi i boshtit) anomalitë e rruaza. Kjo është metoda kryesore e diagnozën e lëndimeve traumatike kurrizore, nonspecific dhe specifike (TBC) e humbjeve të saj.

Hulumtimi Radiologjike zbulon manifestimet e ndryshme të osteokondroza vertebral, ngushtimin e hapësirës intervertebral, ndryshimet në organet kurrizor, ass-nobichni osteophytes, artriti unkovertebralnyy dhe të tjerët. Ky kanal i rëndësishëm Sizing kurrizore, sidomos diametër sahyttalnoho. Identifikimi paqëndrueshmërinë e mundshme të segmentit kurrizore, zhvendosja e rruaza (spondylolisthesis).

Spondylohrafiya zbulon ndryshimet në tumoret e palcës kurrizore dhe rrënjët e saj: zgjerimin e vrimave intervertebral neurinoma në rrënjët kurrizore, shkatërrimin e harqeve vertebrale në tumoret ekstramedulare, zgjerimin lokale të kanalit kurrizore. Duket si një shkatërrim i organeve kurrizor në tumoret metastatic.

X-ray studim i shtigjeve cerebrospinal fluide. Agjentët kontrast të përdorura në X-ray hapësira cerebrospinal lëngun e trurit dhe palcës kurrizore, mund të jenë të ndryshme. Substancat që shkrihet në ujë (konpey, X-dimer, Amipak), lehtësisht përzierjen me lëngun cerebrospinal, ofrojnë kontrast të mirë (si hedh ventricles dhe hapësirë ​​pidpavutynnoho), por kjo nuk mund gjithmonë të qartë të manifestuar nivelin e mbyllje. Për këtë qëllim, më mirë të përdorni të mesme të rëndë kontrasti, densiteti relativ është më i madh se 1.0 (mayodil, yodfendilat).

Për kontrast mënyrat që ju mund të përdorni gazrave pijeve - ajër, oksigjen, helium.

Ventriculography.

X-ray studim i ventricles e trurit është përdorur kryesisht në diagnozën diferenciale të okluzale dhe të hapur (të dyfishtë) hydrocephalus. Studimi fillon me një mëparshëm çaj ose bri pasmë të barkushe anësore. Kur ventriculography me mayodilom çaj anësore bri barkushe mëparshëm prodhuar në pacientit shtrirë dhe injektuar materialin kontrast (1,5-2,0 ml) në një pozicion ulur; kreu tilted pak përpara dhe në anën e kundërt. Në mungesë të bllokadës së rrugëve cerebrospinal fluide substancë rëndë kontrasti depërton nëpër vrima interventricular në barkushe III, midbrain ujit, IV barkushe, një tank të madh dhe kanalit kurrizore. Prania krijon pengesa të vonuara të mesme të kundërt, e cila është përcaktuar në radiographs e kafkës, e bërë në dy projeksione. Ventriculography nuk duhet të jetë në tumoret, hematomas, abscese, cysts parazitare hemisferat e trurit, si ajo përkeqëson gjendjen e pacientëve, duke i dhënë informacion të pakët.

Pneumoencephalography.

X-ray studim i ventricles e hapësirës së trurit dhe pidpavutynnoho me futjen e ajrit në hapësirën subarachnoid në pacient me birë mesit ulur. Kjo procedure është e mundur në dy mënyra që janë në mënyrë të konsiderueshme të ndryshëm nga njëri-tjetri: terheqjes dhe pa heqjen e lëngut cerebrospinal. Në pneumoencephalography parë metodë duke u përpjekur për të arritur plotësimin e mirë të ventricles hapësirë ​​të trurit dhe pidpavutynnoho, injektohet një sasi të madhe të ajrit (60-80 ml ose më shumë) dhe të mos shkaktojë një rritje të konsiderueshme në presionit intracranial, paralelisht cerebrospinal fluide të nxjerr një përfundim. Kur pneumoencephalography pa hequr ajrin cerebrospinal fluide është futur në një sasi të vogël (jo më shumë se 20-25 ml) ngadalësuar dhe të drejtuara në mënyrë rigoroze për rajonin e vendin e synuar të procesit patologjike. Në qoftë se ka një nevojë për të hapësirës ajrore pidpavutynnoho bazën e trurit (në tank), gjatë manipulimit të kokës maksimale e pacientit hedhin prapa. Radiografi thjeshtë dhe tomografia e kafkë në dy parashikimet e kryera në seancë e pacientit. Kjo metodë quhet pnevmotsisternohrafiya respektivisht. Edhe pse ventrikulo- dhe pneumoencephalography lejojnë për të sqaruar natyrën dhe vendndodhjen e një numri të proceseve patologjike (tumoret, pasojat e lëndimit të trurit, enëve të gjakut dhe sëmundjet inflamatore), kohët e fundit ata nuk janë përdorur, siç janë invazive dhe të jepnin në informativeness saj të kompjuterit dhe rezonancë magnetike Imazhe.

Myelography.

Futja e mesme kontrast në hapësirën subarachnoid të palcës kurrizore, e ndjekur nga X-ray e shpinë bën të mundur për të sqaruar natyrën dhe lokalizimin e procesit patologjik. Myelography është treguar për tumoret e shtyllës kurrizore, hernie diskale, arachnoiditis kronike kurrizore dhe proceset tjera patologjike që kufizojnë lumen e kanalit kurrizore.

Ka myelography lart e poshtë, në varësi të llojit dhe dendësisë relative të materialit kontrast. Në zbritëse myelohrafyy futja mayodila prodhuar në një pjesë të madhe birë suboktsipitalnyy tank tërhoqi 2-3 ml të lëngut cerebrospinal dhe injektuar një numër mayodila barabartë. Studimet radiologjike kryera në seancën e pacientit ose të shtrirë në një tavolinë me një fund të ngritur kokë. Në bllok hapësirë ​​pidpavutynnoho të palcës kurrizore ndalesa kontrastin e lezione patologjike (simptomë e "kalorës").

Me rritje agjent myelohrafyy kontrast injektuar nëpërmjet një birë mesit. X-ray studimet e shtyllës kurrizore kryer në fund ulur kokën të tabelës. Kjo mund të zbulohen të ulët kufi ndërhyrje likvorotok.

Si një medium kontrast mund të përdoren ajrit (pnevmomiyelohrafiyi) dhe gaz inert radioaktiv - Xenon (izotop myelography). Në rastin e fundit, shpërndarja e ksenon në subarahnoyidalnomuprostori përcaktohet duke përdorur një radiostsintillyatsionnoho kundër shumë të ndjeshme.

Në praninë e treguesve magnetike të imazhit rezonancë për myelography kufizuar.

X-ray studimi i enëve të gjakut.

Angiografi cerebrale.

Kontrasti injektuar mesme në enët kryesore të kokës dhe të shpejtë serik X-ray imazhet në pajisjet e projektimit të veçantë. Teknikat angiographic mund te ndahet ne direkte, në të cilin kryhet shpim karotide ose arterie vertebral dhe kateteryzatsiyna kur agjenti kontrasti është futur në enët kryesore të kokës me anë të kateterizimit femurit, axillary ose arteries brachial. Angiografia cerebrale ndihmon për të sqaruar natyrën dhe lokalizimin e procesit patologjik dhe përdoret në diagnozën e tumoreve të trurit, keqformime të sistemit të qarkullimit të gjakut (aneurysms arteriale dhe arteriovenoze, anastomosis arteriovenoze), disa forma të pash të përsosin indikacionet për kirurgji dhe për monitorimin e rezultateve të një numri të ndërhyrjeve kirurgjikale.

Angiografia është e rëndësishme për të studiuar përkufizimin e rrjedhës së kolateralit të gjakut dhe trurit shpejtësia e rrjedhës së gjakut. Ka arterial, kapilar dhe faza venoz e materialit kontrast kalon përmes enëve të trurit. Normalisht kontrast lë trurin vaskulare me 8-9, por me një rritje të mprehtë në presion intracranial shkaktuar nga ënjtje, hematoma, hydrocephalus, edemë cerebrale, koha cerebrale qarkullimi mund të zgjatet për 15-20 s. Në shkallë ekstreme të hipertensionit intracranial dhe vdekjes cerebrale ndodh ndaluar qarkullimin cerebrale - substancë kontrast nuk hyjnë në enët e gjakut të trurit. Përshpejtimi vërejtur në rrjedhjen e gjakut cerebrale dhe aneurysm arteriovenoze anastomosis.

Angiografi Spynalnaya.

Spynalnaya Angiografia është kryer përmes catheterization e arterieve, krovosnabzhayushih palcës kurrizore në nivele të ndryshme. Nevoja për këtë kompleks dhe kohë kërkime atje për keqformime arteriovenoze të dyshuar të palcës kurrizore dhe në disa tumoreve kurrizore.

çdo studim ray duhet të arsyetohet, pra ajo duhet të mbajë nën indikacione strikte. Argumenti kryesor duhet të jetë një kërkesë për të marrë informacione të rëndësishme diagnostike. Me të njëjtën përmbajtje preferenca informacioni duhet të jepet për ato kërkime që nuk është i lidhur me të pacientit ose ekspozimi i shoqëruar nga rrezatimi më pak. Bëhu qasje veçanërisht të kujdesshëm për të verifikimit hulumtimit (parandalues) rreze. Testimi studimet radiologjike nuk e bëjnë gratë shtatzëna dhe fëmijët nën 14 vjet. Studimet radiografike në lidhje me ekspozimin e organe gjenitale (zorrët kërkimore, veshkat, shpinë mesit, legenit, etj), Gratë e moshës riprodhuese janë të rekomanduara gjatë javës së parë pas menstruacioneve. Kufizimin e përdorimit të X-ray gjatë shtatzënisë për shkak të rrezikut të mundshëm të ndikimit negativ shtesë e rrezatimit në fetus. Edhe pse shumica e procedurave mjekësore që përdorin X-rrezet nuk vë në dukje fëmija zhvillon kritike dhe të rëndësishme rrezikun e ekspozimit, në disa raste mund të ketë një probabilitet të vogël të efekteve negative të X-ray rrezatimit në fetus. Rreziku i X-ray inspektimit varet nga mosha gestational dhe llojin e procedurës së kryer. Në studimet e kokës, gjymtyrët, gjoks përdorur kalata veçanta mbrojtëse për gratë shtatzëna, si rregull, fëmija nuk është i ekspozuar për të drejtuar ekspozimin rrezatimit dhe për këtë arsye dhënies së provimit për një praktikisht të sigurt. Vetëm në raste të rralla, gjatë shtatzënisë është e nevojshme për të kryer ekzaminimin radiologjike të barkut apo legen, por edhe në këtë situatë, mjeku mund të përshkruajnë një lloj të veçantë të ekzaminimit apo, nëse është e mundur, të kufizojë numrin e ekzaminimeve dhe të zonës së rrezatimit. Për shkak të faktit se numri i madh i ekzaminimeve radiologjike kryer në gratë shtatzëna për arsye shëndetësore (nevojën për të përjashtuar pneumonia ose tuberkulozi) rreziku i hulumtimit të të dhënave për nënën dhe fëmijën e palindur është gjithmonë shumë më e ulët se sa dëmi të mundshëm që mund t'i sjellin refuzimin e inspektimit . Procedurat duke përdorur një konvencionale rrezeve X (plain X-ray, fluoroscopy, tomography llogaritur) sigurta për fëmijë në gji. X-rrezet nuk ndikojnë në përbërjen e qumështit të gjirit. Në rastin e nënave në gji paraqesin një rrezik të vetëm rreze ekzaminimin që sugjerojnë futjen e substancave radioaktive. Para këtij testi nënat gji duhet të informojnë mjekët për laktacion, që nga disa lloje të drogës mund të merrni në qumësht. Në mënyrë për të shmangur efektet e substancave radioaktive në trupin e fëmijës, mjekët do të mund të këshillojë nënën për shkurtimisht ndėrpresė ushqyerit, në varësi të llojit dhe sasisë së substancave radioaktive të përdorura. Ashtu si në rastin e grave shtatzëna, fëmijët e kryer provimin X-ray për rrezik shëndetësor dhe kjo është pothuajse gjithmonë më e ulët se rreziku të mundshëm të sëmundjes, për të cilën kryer studimi.