Irryhoskopiya


Irryhoskopiya - Kjo x-ray e zorrës së trashë në kompletimin pezullimin e saj renthenokontrastnoy përmes anusit. Ky studim u krye për të diagnostikuar tumoret, keqformime, diverticulosis, fistulat, mbresë ngushtim dhe sëmundjeve të tjera të zorrës së trashë.

Kundërindikimet për yrryhoskopyy është i durueshëm e vështirë dhe vrimë e zorrës së trashë.

Irryhoskopiya kryer pa anestezi. Për 48-72 orë para procedurës rektoromanoskopyyu parashikuar për metodat radiografike nuk janë në gjendje për të zbuluar rektum përfundimtar patologjisë.


Para irrigoskopii gjithashtu janë duke u përgatitur pacient. 2-3 ditë për të studiuar besshlakovuyu përshkruara dietë - duke përjashtuar perime, fruta, herbs, manaferrat, fasule, bukë kafe, produkte miell, pijeve të gazuara. Darka nuk është e lejuar. Në ditën e studimit mund të pini ujë të zier, çaj të ëmbël, supë. Ditë para pacientit studimit merr 15,00 2 lugë vaj pluhur. Në mbrëmje para studimit dhe mëngjesin e studimit të bërë 1-2 spastrimit vëllimit enemas 1,0- 1,5 litra ujë.

Si agjentë kontrast me rreze X përdoret te tretshem ne uje sulfate barium. Ajo nuk shpërndajë në lëngje ndihmon tretjen e ushqimit të traktit gastrointestinal, kështu që nuk absorbohet dhe është excreted pandryshuar. Obmazuyuchy mur zorrë agjent kontrast jep në ekran ose film përmban një pasqyrë të plotë të mukozës së zorrës së trashë. Me mbushje të shtrënguar mund të përcaktojë formën, madhësinë, pozitën e autoritetit. Për këtë Barium sulfat është injektuar nëpërmjet anusit duke përdorur një aparat të veçantë nëpërmjet një tub gome, pa një tip të vështirë. Nën kontrollin e X-ray mbush gjithë zorrës së trashë dhe të bëjë të shtëna në pozicione të ndryshme të pacientit. Pas zbrazjes zorrës së trashë është duke bërë një seri e imazheve, duke eksploruar Mukoza terrenit të zorrës së trashë. Në fazën e fundit X-rrezeve transmetimit matet plotësimin e zorrës së trashë me ajër.

Irryhoskopiya nuk shkakton komplikime të rënda. Kur hyperextension zorrë mund të ketë dhimbje barku dhe impulse të dhimbshme.