Skuqje pelenë tek fëmijët


Diaper nxituar - lezione neynfektsyonnoe lëkurës (kryesisht corneum shtrese) në lëkurë natyrale folds (më shpesh në fëmijët - dhe pahovobedrennyh mizhsidnychnyh) që rrjedhin si rezultat i endogjen (i brendshëm) ose ekzogjene faktorë (të jashtëm). Këto lezione infektohen përsëri në microflora ardhmen patogjen i lëkurës dhe, rrjedhimisht, çon në inflamacion (përkatës reagim mbrojtës). Termat mjekësore për të referuar në pezmatim apo skuqje pelenë intetriho -intertrihinoznyy. Shumica skuqje pelenë të ndodhin në fëmijët kraharorit dhe ulur, më shpesh në foshnjat e mbipeshë.


Fëmijët Prichinyoprelostey

Në klasifikimin nga shkaku i puçrra pelenë janë forma klinike nga më e zakonshme për më shumë të rralla:

1. Intetriho (në fushën e lëkurës fërkimit)
2. dermatit kontakti (në vendet e kontaktit me pelenë)

Kontakt dermatit

3. unazë alergjike (alergeneve ushqimore rezulton acarim, i formuar rreth anusit)

Faktorë të favorshme: këto duhet të përfshijë karakteristikat strukturore të lëkurës fëmijëve. Diferencimi papërsosur e qelizave në shtresa, fibrave hollë kolagjenit dhe një numër i pamjaftueshëm i lidhjeve ndërqelizore (desmosomes) - të gjithë këta faktorë e bëjnë 3 shtresat e lëkurës më të ndjeshme ndaj dëmtimit mekanik dhe kimik. Një shkak i infeksionit sekondar është mjedis neutral pH (një masë e bilancit acid-bazë) .Në krahasim me pak acid Ndër rregullat, ky mjedis neutral krijon kushte të favorshme për rritjen e baktereve që jetojnë në lëkurë dhe jo vetëm.

Shkaqet e puçrra pelenë në fëmijët është:

  • më shumë në zhёlёz (1 centimetër të ketë një 4-8 herë më e lartë se në të rriturit gjëndra), dhe si pasojë - irrituese produkteve tajitje të lëkurës;
  • karakteristika strukturore të lëkurës që janë të përmendur më lart;
  • allerhoanamnez negativ (diatez dyshuar).

Skuqje pelenë mund të provokojë kujdes cen ose duke prekur shpeshtë e sipërfaqeve fërkimit të lëkurës.

Simptomet e nxituar pelenë

Ka tre gradë e ashpërsi, të cilat korrespondojnë me simptoma të caktuara që shkaktojnë strategjinë e trajtimit për çdo fazë:

I shkallë - në formën e eritemë, skuqje e lëkurës është i kufizuar pa kufijve të qartë

Eritemë

Klasa II - formimin e çara sipërfaqësore dhe gërryerjet e vogla sipërfaqësore. Në këtë fazë, tashmë ndjenja e ngrohjes mund të ndihet, sadnenyya dhe kruarje.
Klasa III - një tretje të mprehtë (zbutje dhe duke qarë), arsimi qarë sipërfaqeve të gjera erozive pa kufij të qartë.

Skuqje pelenë, forma drejtimin

Forcimi ndjenjat subjektive të përshkruara në shkallën II.

Infetsirovnie shpesh ndodh coccal (stafilokokokki, streptokokeve, etj) ose florën fungale, siç tregohet nga kriteret e mëposhtme morfologjike:

- festonchatye buzë qartë
- tendenca për rritjen periferik
- përreth elementet plagë raznomorfnymi (lara-lara, vezykuleznoy ose nxituar pustular)
- parakohshëm në fillim të trajtimit është rreziku i ekzemë mikrobike (lezione të lëkurës hlublezhaschyh shtresa)

Por edhe me probleme të tilla në dukje në dukje të vogla me të cilat përballen çdo prind, mos e humbni vigjilencën, kontaktoni pediatrin për diagnozën diferenciale primar të mos humbasë manifestimet lëkurore e një sëmundje shumë të rëndë (erythrasma, atlet , ekzema, psoriasis).

Trajtimi i nxituar pelenë te fëmijët

Mjekimi kryhet sipas shkallës.

Në qoftë se unë në - mund të kufizojë respektimin e parimeve higjienike dhe faktorëve të përjashtuar (swaddling ngushtë, shpesh veshur pelena). Në vaskë, ju mund të shtoni zgjidhje Permanganat kalium (në dispozicion në barnatore) për të marrë ujë zbehtë rozë.

Në shekullin e II - pas dush higjienike përdorur pluhur neutral (pluhur posedon tharje): Fëmijët, talk dhe zinkut. Pas 3 ditëve të filluar të përdorni ointments anti-inflamator që përmbajnë kortikosteroidet (p.sh. deksametason) dhe / ose antibiotikët (p.sh. Synthomycin). Kur lidh infeksion fungale, ju mund të përdorni krem ​​të plotë dhe antibiotikët, antifungal dhe komponente anti-inflamator (p.sh. Triderm). Prindërit më mirë të mos marrin këtë përgjegjësi dhe nuk e përshkruajnë trajtim në këtë mënyrë, pa nevojë ndonjëherë më mirë të përdorni kortikosteroidet (proces paraprak inflamator, dmth para kolonizimit kushtimisht / patogjene), dhe antibacterial ndonjëherë më të mirë. Zgjidhni një grup të drogës do të varet nga preferencat e një procesi të veçantë.

Në III - aplikoni kremra, dhe ointments përdorur. Në këtë fazë të konsultimeve për zgjedhjen e drogës duhet të zgjidhet vetëm me një mjek, përshkrimin e recetave ndoshta të panevojshme pajtueshme historike dhe duke marrë parasysh tolerancën individuale dhe të varur microflora. Kjo mund të jetë gjithashtu për trajtimin sistemik

Parandalimi i nxituar pelenë te fëmijët

Parandalimi është zbatimi i përpiktë i rregullave për kujdesin e fëmijëve dhe mbikqyrje të rreptë të ushqimit, me reduktimin apo përjashtimin e plotë të alergeneve ushqimore (në allerhoanamnez keq).