Një penis të vogël


Rritja aktive Penisi fillon me fillimin e pubertetit dhe mbaron me fund të periudhës. Në çfarë moshe është në rritje anëtar - individualisht për çdo njeri, një mesatare prej 13 vjet deri 23-24 vjet, por për të thënë më parë se ajo do të rritet më shumë (p.sh., 18 vjet) nuk është e mundur. Disa prova shkencore sugjerojnë se penisi rritet gjatë gjithë jetës (si njerëzore dhe hundë) vetëm shumë ngadalë. Rreth fillimit të pubertetit tregojnë shenja të tjera: lëkurën e scrotum dhe penisi bëhet më e hollë, të errët se më parë, nuk ka flokët e trupit, prishet zë, trupi rritet ndotjeve më të shpejtë poyavlyayutya apo spermë gjatë masturbim.


Penis të vogël është një gjatësi e penisit në mbledhje e cila është 9-12 cm. Madhësia mesatare e penisit këndellur në meshkujt Kaukazit është rreth 12 deri në 16 centimetra, gjatësia mesatare e penisit këndellur nga 8,8 cm. Kjo nuk është një patologji. Në 95% të meshkujve gjatësia e penisit në mbledhje është mes 10,7-19,1 cm - ashtu-quajtur besimi kufi interval prej normale.

Patologjia do micropenis, gjatësia e të cilit ngritur paktën 9 centimetra. Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm se sindromi micropenis duhet të dallohen nga një penis të fshehur, e cila ndodh për shkak të indeve dhjamore të tepërt të zonës pubike ose rritur prepucin.

Matja kryhet në një pozicion në këmbë, në sipërfaqen e lartë e penisit nga zona pubike deri në fund të kokës. Linja duhet vetëm të prek pubes, nuk argëtohem në trup. Për rezultate më të besueshme e matjeve të kryera me një interval kohe si gjatësia në varësi të disponimin dhe shkalla e agjitacion mund të ndryshojnë nga 0.5 cm -1.

Arsyet e mundshme janë që penisi është shumë e vogël

Mikropeniyu nevojshme të bëhet dallimi në mes të penisit normale dhe të vogla. Gjatësia standardet tuaja të rritjes dhe të madhësisë gjenetik hedhur në ndërsa mikropeniya zakonisht shkaktohet sëmundje. Shkaqet micropenis është zakonisht çrregullime endokrine (dmth, mungesa androgen) kryesisht gjatë zhvillimit embrional dhe maturimit seksual.

Mungesa e androgen ndodh në sëmundje të tilla:

 • lindjes - cryptorchidism, anorhizm, syndromes Klinefelter (dhe të ngjashme me të), Noonan, del Kastil, Callamand, Paskulani, Maddock, Reyfenshteyna, craniopharyngioma;
 • blerë - lezione infektive dhe inflamatore testiseve, trauma testicular, tumor testicular, ilaçe, temperatura, rrezatimi dhe efekte të tjera në test, infektive-inflamator, traumatike dhe lezione neoplastike hipofizës dhe hipotalamusi, sindromi hiperprolaktynemichni, hipofizës - sindromi Cushing, tumoret veshkave, diabet.

Gjithashtu, përveç mikropenii praninë e mundshme të këtyre simptomave gjatë pubertetit dhe në përfundimin e tij:

 • varfëri
 • physique asthenic dhe disproporcionale,
 • supet e ngushta,
 • pellgut të gjerë,
 • Mungesa e apo rritja shënoi dobët e flokëve trupit në model mashkullor,
 • reduktuar Madhësia testicular,
 • vonuar mendor,
 • veshët deformimit,
 • defekte dhe anomali e organeve dhe sistemeve të tjera,
 • trashje,
 • disfunksioni erektil,
 • depresioni.

Në prani të simptomave të mësipërme afërsisht pas 15 vjet duhet menjëherë (menjëherë pas zbulimit) kërkojnë kujdes mjekësor.

Për çfarë mjeku për të adresuar gjatë mikropenii

Për të filluar përgjithshëm të cilët tashmë të vendosë se ku të shkojnë tjetër. Ju mund të kenë nevojë konsultimin e këtyre profesioneve (veçmas ose së bashku): urolog, andrologist, endokrinolog, gjenetist.

Mjekët do të përshkruajnë ekzaminimet e duhura dhe testet dhe studime, duke përfshirë

 • përcaktuar nivelet e hormoneve në plazmën e gjakut,
 • lëshoj një fjalë hulumtimi për vlerësimin e funksionit riprodhues,
 • hulumtim dhe analiza Karyotype kromozom - për të identifikuar ose të përjashtuar sëmundje të trashëgueshme,
 • metoda rreze për diagnozën e tumoreve, inflamacion,

si dhe metoda të tjera që janë të nevojshme për të qenë një mjek.

Si për të rritur penis të vogël

Vetë nuk është e rekomanduar për të trajtuar këtë simptomë (pilula të ndryshme reklamohen gjerësisht dhe ointments), ilaçe më tradicionale. Për përshpejtimin e rritjes dhe të rritur madhësinë e penisit të vetëm nuk mund të: përdorimin e hormoneve, ngarkesa varur, ushtrime të veçanta nga një anëtar ose nga disa pika refleks bimëve mrekullueshme dhe shtojcave dietike ende nuk kanë çuar drejt suksesit.

Zgjeruar penis në spital tani nuk janë aq të vështira, ka teknika të veçanta (dhe jo funksionale), i cili do të tregoni mjekut. Rritja nga 2-5 cm është e mundur vetëm nga operacioni në mungesë të contraindications. Kjo pyetje është përgjigjur vetëm brenda, në pritje të një kirurg me përvojë.

Shumë më e rëndësishme për të zbuluar sëmundje, e cila çoi në faktin se një anëtar është shumë i vogël. Dhe, siç shihet më lart, pothuajse të gjitha sëmundjet janë mjaft serioze. Është e qartë se sëmundje të trashëgueshme nuk janë shëruar, por të tjerët mund të merren me sukses, sidomos nëse ata janë në fazat e hershme.

Anëtar i ngritur më shumë se 12 cm - është normë

Për normal madhësinë seksualiteti penisit nuk kanë asnjë vendimtare. Rëndësishme që të ketë një mbledhje!