Pafuqi


Pafuqi (ky koncept i vjetëruar, aktualisht aplikojnë konceptin e mosfunksionim ngrerë) është një problem i zakonshëm në mesin e njerëzve impotentsiyaharakterizuetsya paaftësia e përhershme për të mbajtur një mbledhje të mjaftueshme për marrëdhënie seksuale ose paaftësia për të arritur derdhje, ose të dyja. Impotenca mund të përfshijnë një paaftësi të plotë për të arritur një mbledhje apo britmë, ose mirëmbajtjen afatshkurtër të ereksionit.

Rreziku i rritet dobësisë me vozrastom.On katër herë më të larta tek meshkujt krahasuar me 60 meshkuj, të moshës 40, sipas një studimi të publikuar në Journal of urologji (2000; 163: 460-463). Meshkujt me nivel të ulët të arsimimit kanë më shumë gjasa të përjetojnë pafuqi, ndoshta për shkak onivedut jetese më pak të shëndetshme, duke ngrënë ushqime më pak të shëndetshme dhe pije kanë shumë zakone të këqija. Ushtrimi zakonisht të zvogëlojë rrezikun e dobësisë.


Shkaqet e impotence

• Profili Alkooli dhe alkoolizmi
• Depresioni
• Diabetes
• Tensioni i lartë i gjakut
• dështimi i veshkave
• skleroza e shumefishte
• Prostate Cancer
• Pirja e duhanit (Si për të ndaluar pirjen e duhanit)
• Stresi
• Atherosclerosis
• lëndimit ose Operacione të zhvendosur (penis, palcës kurrizore, prostatës, fshikëz, dhe legeni)
• Medikamente (si recetë dhe jo recetë)

Në sëmundje ku ka dobësi:

Atherosclerosis
Hipertensionit
Hipogonadizmi (reduktuar nivelet e testosteronit)
Diabet
Sklerozë të shumëfishtë

Dëmtimin e shtyllës kurrizore
Probleme psikologjike

Çrregullime seksuale dhe infertilitetit në meshkuj - Studimin e etiologjisë dhe zhvillimit të metodave të trajtimit dhe parandalimit - janë të angazhuar në fushën e mjekësisë ose urologjisë androlohiya.Odnako jo të gjithë funksionit seksual të dëmtuar në njerëz të lidhur me sëmundjet e organeve gjenitale - shkaqet e tyre mund të jetë e ndryshme.

Shkaqet e çrregullimeve seksuale dhe infertilitetit tek burrat

Pamundësia e njeriut normal marrëdhënieve seksuale mund të varet nga ndryshimet organike apo funksionale në rrugën refleks nervor qendror ose periferik si dhe patologjike sistemin endokrin shtetëror. Ky seksion do të adresojë çrregullimeve më të hollësishme funksionit seksual që lidhen me sëmundjet më të madhe gjenitale, pra ato brenda urolog kompetencave.

Impotenca mund të jenë rezultat i çrregullimeve funksionale të trurit në të cilat, për arsye të ndryshme shkelur marrëdhëniet ndërmjet proceseve të ngacmim dhe frenimit. Kjo impotencë i quajtur cortical. Ndër arsyet e saj luajnë një rol neuroses (krizë nervash, histerisë), të shoqëruar nga lloje të ndryshme të shteteve të pasigurisë dhe frikës së marrëdhënieve seksuale (seksonevroz). Me dominimin e procesit moslejim lëvore cerebrale kortykalnaya impotenca mund të tregojë një rënie në excitability seksual (makinë reduktuar seksual dhe orgazmës, ndërsa mbajtjen e një mbledhje) funksion erektsionnoy (Eretz zhduket para raportit seksual, asnjë derdhje, por dëshira seksuale është normale) Funksioni eyakulyatsionnoho (normal epsh ierektsiya dhe orgazmë pa derdhje, edhe pse ndotja mund të jetë). Pafuqi cortical me dominimin e proceseve cerebrale e tregon ngacmim shpejt avancimin mbledhje, derdhje e parakohshme, por me fara në fillim të marrëdhënieve seksuale ose ndaj tij. Ndonjëherë kjo nuk është shoqëruar me derdhje ereksionit.

Spynalnaya pafuqi është rezultat i një lezioni parësor qendrat e seksit (organike ose funksionale) të ngulitura në të palcës kurrizore. Çrregullim më të zakonshme funksionale e këtyre qendrave, të cilat janë shoqëruar me rritje të excitability dhe erektsiynoho qendrat eyakulyatsionnoho (mbledhje normale, por shpesh dhe shpejt, derdhje e parakohshme), rritjen e nervozizëm dhe ulur excitability qendrat eyakulyatsionnoho erektsiynoho (derdhje e shpejtë dobësuar gjatë ereksionit) ulet në excitability e dy qendrave të (abuzimi ndryshojnë shumë - nga nervozizëm afërt me normale, deri në zhdukjen e saj, kur ereksionit dhe derdhje ndërprerë plotësisht), mungesa ose zvogëlimin e qendrës excitability eyakulyatsionnoho gjatë erektsiynoho normale funksion (epsh dhe erections janë normale, por Nuk ka derdhje dhe orgazmë).

Impotenca e lidhur me sëmundjet e organeve gjenitale, mund të ketë tre forma në varësi të efektit të tre faktorëve: shkelje vnutrysekretornoy sëmundjeve testicular, prostatës dhe farë gungë, për arsye thjesht mekanike (për shkak të defekteve, dëmtimit ose sëmundje të penisit).

I parë nga këto format e dobësisë ka origjinën endokrin, si rezultat i testiseve të reduktuara të prodhimit shamatë seksit mashkull vjen e dobësuar dhe epsh. Shkelja e testiseve mund të jetë (hipoplazise i testiseve - hipogonadizmi) lindura, e fituar në fëmijëri (orchitis bilateral, sidomos pas derr, e ndjekur nga dhëmbëza dhe smorschyvanyem testiseve) ose më vonë në jetë (orchitis, trauma testicular, si rezultat i ndryshimeve në moshë të vjetër dhe mosha e vjetër).

Në rast i dytëformat e dobësisë roli kryesor luhet prostatës sëmundje dhe pasardhësit gungë të lidhura ose devijime nga aktiviteti normal seksual (ekseset seksuale, ndërprerë apo artificialisht vonuar marrëdhënie seksuale, masturbim abuzim), ose një infeksion nga jashtë (posthonoreynyy, posttrihomonadnyh dhe forma të tjera të prostatitis infektive) ose arsye të tjera (stanjacion për shkak të ulur, jetese sa duhet aktive dhe kështu me radhë. p., BPH). Prostata dhe bregore farës luajnë një rol të rëndësishëm në funksionin seksual dhe përshtatur atë mënyrë kryesisht nervnoreflektornaya. Dhe prostatës dhe pasardhësit gungë kusht rrjetin bollshme e pleksus nervore, komponenteve dhe receptorët (dmth mbaresa nervore që perceptojnë acarim). Ju nuk mund të themi se prostatitis akute, kjo është shkon të vështira, nuk ndikon funksionin seksual, ndërsa në prostatitis kronike inflamatore të gjatë, ndenjur, dhëmbëza distrofike dhe ndryshimet në gjëndër prostatës ndikojnë ekzistuese në atë nervore të shumta duke i dhënë fund receptorin se sjellja impulse në qendrat e ndërtimit dhe derdhje e palcës kurrizore stimulimit dhe të transmetojë këto qendra. Rezultati është një boshatisje e këtyre qendrave dhe funksioni seksual të dëmtuar, së pari e derdhje e parakohshme, ndërsa mbajtjen e një mbledhje, dhe pastaj të dobësuar të fundit.

Duhet të theksohet se prostatitis kronike mund vozninut dhe kortykalnaya, dmth psikogjenike, pafuqi, si në lidhje me ndjesi nepryatnostey sëmundje dhe dhimbje në gjenitale të rregulluar ato në vëmendjen e pacientit, ajo vayzyvaet frika e intimitetit seksual, pasiguri në e tyre mundësitë, frika e të qënit në gjendje, në këtë drejtim, si dhe funksioni i vlefshëm dëmtuar seksual. Në efektet e mëvonshme të jetës negative në funksionin seksual mund të sigurojë kancerit të prostatës. Zhvillimi i indeve të thellë të prostatës, nyjet adenomatous shtyrë përsëri në periferi dhe compressing indeve gjëndër, duke çuar në mosfunksionimin e gjëndër prostatës, dhe pastaj të atrofi e saj.

Forma e tretë e dobësisë është për shkak të këtyre sëmundjeve ose anomalitë e penisit, të cilat nga thjesht arsye mekanike nuk e lejoi të hyjë në vaginë. Për meshkujt e rinj (nën 30 vjet) janë forma më tipike psthohennye dobësi; në moshën e mesme (30-50let) - impotencë neyroretseptornogo-kurrizore lidhur me sëmundje të prostatës, lodhje dhe farë qendër gungë të palcës kurrizore që kontrollojnë ereksionit dhe derdhja e farës; Burrat më të vjetër se 50 vjet - Natyra dobësisë endokrine, rënie të lidhura me moshën në të hormoneve funksion testicular.

Në të gjitha këto forma të dobësisë më shumë roli i rëndë luajtur nga abuzimi i alkoolit dhe duhanit. Treguar në mënyrë të besueshme se nikotina, duke shkaktuar inhibimin e qendrave seksuale në tru çon në dobësimin e ereksionit. Efektet e dëmshme të alkoolit në gonads (testiset, gjëndër prostatës) janë gjithashtu të njohur mirë. Në eksperimentet në kafshë alkoolizmi kronik të shkaktuar degjenerim yndyror dhe atrofi e gonads. Këto ndryshime zakonisht të çojë në një reduktim apo zhdukje të plotë të potencë seksuale. Shumë Klinicistët vini re fenomenin feminizimin, që feminitet, në alkolikët (trashje në llojin femra, humbje e flokëve dhe sqetull, atrofi e gonads). Sigurisht, ndikim shkatërrues i alkoolit në sistemin qendror nervor gjithashtu kontribuon në zhvillimin e dobësisë si palcës cortical dhe kurrizore. Një rol të rëndësishëm ka luajtur nga efektet e tilla të alkoolizmit kronik si neuroza, depresion, paqëndrueshmëri emocionale kokëfortë, vetë-besimit, ankthi, etj

Ajo që mjekët të zbatohet në qoftë se ka dobësi

Kur simptomat e para të dobësisë duhet të konsultoheni me një urolog ose andrologist. Mund potrebovatsya dhe pas konsultimit të mjekëve:

Endocrinologist
Kardiloh
Traumatologist
Psikologu, seksolog i njohur