Steriliteti në meshkuj


Steriliteti te meshkujt - mungesa e konceptimit në një jetë të rregullt seksuale gjatë vitit.

Diagnostifikimit shkaqet e infertilitetit mashkullor është e këshillueshme për të kryer hapin e parë në ndonjë shkak të martesave jopjellor, duke përfshirë infertilitetit femëror që shmang gabimet taktike, kohë të panevojshme dhe humbjet financiare.

Sistemit riprodhues mashkullor


Organet riprodhuese për burra e vendosur brenda trupit dhe jashtë. Testiseve të prodhojnë spermë dhe testosterone hormon përgjegjës për krijimin e karakteristikave seksuale. Me spermë testicular hyn tubthat spirale epididimisa - trupin që mban dhe ushqen spermës si pjekuri e saj. Sperma pjekur në vas deferens (vas deferens) hyn në fshikëzat seminale - dy gjëndra meshochkoobraznye që dyqan spermës.

Procesi I gjithë spermoutvorennya deri maturimin e plotë zgjat rreth 72 ditë. Në derdhje fshikëzat seminale sekrete mixes me lëng të dendur nga prostatës, formën e farës fluide.

Spermatogenesis në meshkuj

Zhvillimi i spermës normale dhe të pjekur (spermatogenesis) - kryesore fertilitetit faktor mashkullor, pra, aftësia për të lindur fëmijë. Prodhimi i spermës është bërë dhe rregullohet nga tre hormonet: FSH, LH dhe Testosterone. Burrat dhe FSH, LH dhe ndikojnë në testiseve - hormonin FSH stimulon prodhimin e qelizave Sertoli spermës dhe LH hormoneve - testosterone në qelizat Leydig. Në qelizat Sertoli e spermës papjekur pjekur dhe transformuar gradualisht në spermë. Megjithatë, lëvizshmëria e spermës nuk do të marrë kohë derisa ju të kalojë nëpër epididimisa. Çfarë ishte duke lëvizur spermës është ruajtur më pas në kanalin Vas kohën e derdhje.

Shkaqet e infertilitetit mashkullor

Pas derdhje, sperma jetojnë në trupin e gruas dhe ruan aftësin e fekondimit një vezë për 48 në 72 orë. Kjo është arsyeja pse më e favorshme për konceptim konsiderohet marrëdhënie çdo 2 ose 3 ditë gjatë ovulacionit.

Në kushtet e lëvizshmërisë fertilizimit spermës është po aq e rëndësishme sa numri i spermës. Burrat me një numër të vogël të fertilitetit të spermës por mund të sigurohet, megjithatë, se ata kanë një lëvizshmëri të lartë spermës.

Aftësia për fekondim mund të ndikojë edhe në vëllimin e lëngun seminal dhe morfologjinë (strukturën) e spermës.

Përveç kësaj, fertilitetit mashkullor mund të vuajnë për shkak të venat me variçe në scrotum - varicocele. Nga rruga, kjo është një nga shkaqet më të zakonshme të infertilitetit në meshkuj. Dhe së fundi, në shëndetin riprodhues të meshkujve mund të ndikohet nga faktorë të tillë si pengim në organet riprodhuese, vështirësi me derdhje, përdorimi i drogës apo abuzimin e funksioneve apo të testiseve.

Ka dy forma kryesore të infertilitetit mashkullor - sekretore dhe pengues. Kur forma sekretore e shkeljes së formimin e spermës në tubthave testiset, pengues kur ka një pengesë në rrugën e tyre drejt uretrës.

Forma sekretore e infertilitetit mashkullor

Në këtë formë të test nuk prodhojnë sasi të mjaftueshme të spermës të nevojshme për të arritur dhe të fekonduar një vezë, spermë ose lëvizshmëri e thyer ose spermë strukturën më të dëmtuar.

Forma themelor sekretoroy e infertilitetit është gjithmonë një ndikim të veçantë në të testiseve. Sëmundja më e zakonshme që të çon në përçarje të prodhimit të spermës janë venat me variçe të testiseve, ose varicocele. Në këtë sëmundje venë shumë të avancuara testicular nuk është në gjendje për të përfunduar rrjedhjen e gjakut nga test, duke rezultuar në rritje stanjacion të saj, të shqetësuar furnizimin me gjak të indeve koqe dhe pengohet funksionin e saj. Në shumicën e rasteve, varicocele është majtë njëanshëm, por pas një kohë të shqetësuar furnizimin me gjak dhe testiseve tjera të shëndetshme dhe të bashkohet me disa mekanizma të tjerë. Rezultati i kësaj sëmundjeje mund të jetë një reduktim të ndjeshëm në spermatozodiov prodhimit të dy test, dhe, në përputhje me rrethanat, forma sekretore e infertilitetit.

Efekte të ngjashme janë të mundshme me edemë testicular. Në këtë sëmundje në scrotum akumuluar një sasi të konsiderueshme të lëngjeve që fasha testikul. Gjatë compression zgjatur të trajtohet kjo mund të çojë në çrregullime të qarkullimit të gjakut e indeve testicular që mund të përfundojnë në një përfundim të tillë të kundërt. Një rezultat i ngjashëm mund të japin hernie inguinale.

Një sëmundje e rrallë që shkakton varfëri, cryptorchidism është - neopuschennya testikujt në scrotum. Qasjet aktuale në trajtimin e cryptorchidism sugjerojnë se deri në 7 vjet, trajtimi i tij duhet të përfundojë plotësisht dhe testikujt duhet të jetë në scrotum. Nëse kjo nuk ndodh, funksioni i testiseve mund të reduktohet në mënyrë të konsiderueshme.

Tjetër sëmundje që shpesh çon në të njëjtin rezultat, shytat, ose, më thjesht, shytat. Virusi që shkakton sëmundjen, është përdorur për të infektojë gjëndra të ndryshme të trupit. Pothuajse gjithmonë bëhet gjëndrat e pështymës përflakur, fytyra e pacientit bëhet rrumbullakët, për të cilën sëmundja mori emrin e tij të dytë. Jo pak, procesi i përfshirë dhe gjëndrat seksuale, sidomos në testiseve djemtë. Nëse pezmatimi i testiseve ishte shumë e fortë dhe trajtimi i nevojshëm nuk u ofruar ndoshta një shkelje të konsiderueshme të funksioneve të tyre.

Dëmtimi i epitelit spermatogenic mund të shkaktojë faktorë të ndryshëm të jashtëm. Ekspozimi i zgjatur ndaj rrezatimit jonizues mund të shkaktojë jo vetëm sëmundje rrezatimi dhe një shumëllojshmëri të shkeljeve të trupit, por shumë dëme testicular epitelin spermatogenic, duke çuar në një reduktim të ndjeshëm në spermë. Intensiteti i rëndësishëm ose kohëzgjatja e ekspozimit valëve elektromagnetike mund të çojnë në të njëjtin rezultat. Kjo është veçanërisht për të dashuruar e komunikimit modern veshur me një rrip. Studim mbi ndikimin e telefonave celularë në funksion njeri nuk ka dhënë ende një përgjigje të qartë për këtë pyetje, por është e mundur që rezultatet e tyre do të jetë inkurajues.

Ajo duhet gjithashtu të theksohet efekt frenues mbi nxehet funksion testicular. Kjo është e vërtetë jo vetëm për saldatorëve dhe zjarrfikësve, por për tifozët në sauna ose të marrë një dush të nxehtë. Procedurat e tilla më mirë të përfundojë freskuese dush apo edhe të japë trupin që të qetësoheni para salcë në qoftë se ju nuk bëni kujdes në lidhje me këtë çështje. Mjaft negativisht në funksionin gjenital treguar stërvitje çiklizmit rregullisht, veçanërisht veshur natyrën profesionale. Compression dhe goditjet e vazhdueshme perineum lehtë mund të çojë në një reduktim ose mosfunksionim të plotë të testiseve, kështu trajtimin e kësaj forme të infertilitetit veloprohulyanok, dhe më trajnimi është më mirë të abstenojnë. Shkelte thermoregulation testicular mund të mbyllë brendshme, testiseve presion fort në trup.

Duke shkelje funksion spermatogenic testicular mund të çojë sëmundje të tilla si sifilizi, tuberkulozi, tifoja, çrregullime hormonale, përdorim të zgjatur të anticancer, droga antiepileptic, disa antibiotikëve, hormoneve steroide dhe antiandrogens. Zvogëlimi i numrit të spermës mund të shkaktojnë edhe faktorë të tillë si stresi të zgjatur, mungesa e vitaminave dhe përmbajtjen e proteinave në dietë, faktorët negative mjedisore, privimi kronike gjumë, abuzim të cigareve, alkoolit, drogës.

Për të diagnostikuar këtë formë të infertilitetit përveç spermës është shpesh e nevojshme biopsi testicular. Kjo i lejon jo vetëm për të përcaktuar gjendjen e indeve testicular, por shpesh të gjetur rrënjët e sëmundjes.

Në trajtimin e formës sekretore e infertilitetit mashkullor kur është e mundur duhet të eliminohet shkaku i sëmundjes - trajtimin e varicocele, edemë testicular, shytave, duke eliminuar faktorët negative, heqja e drogës, etj Pas heqjes shkakun e një kursi të kryer terapi të përgjithshëm që synon përmirësimin e funksionit spermatogenic testicular. Kjo përfshin jo vetëm ushqimin dhe normalizimin e jetës, por edhe vitamina dhe administrimin e barnave që përmirësojnë furnizimin me gjak në scrotum. Në disa raste është e nevojshme për të përdorur terapi stimulues zëvendësimi të hormoneve.

Në përgjithësi, trajtimi i formës sekretore e infertilitetit mashkullor është një proces shumë i gjatë, kompleks dhe i mundimshëm, por jo e pashpresë.

Forma pengues e infertilitetit mashkullor

Në këtë formë të infertilitetit spermës në ejaculatory promovojnë mënyra me një ose të dyja palët është e pamundur. Kur shkelja e njëanshme të qenët i qartë në rënie të spermës e spermës numërimin, ndërsa bilaterale - mungesa e tyre të plotë.

Prishje e Zhvillimit, që është pengim nga kanalet ejaculatory mund të për një sërë arsyesh. Shpesh kjo është shkaktuar epididymitis transferuar - inflamacion të epididymis. Pas qetësimin poshtë inflamacion kanalet epididymis bllokuar ose të mbërthyer së bashku, duke rezultuar në asnjë nga spermë testicular nuk mund të merrni në fshikëzat seminale.

Të njëjtin rezultat mund të shkaktojë lëndim dhe ijë ose testiseve, sidomos lënë pa ekzaminim dhe trajtim nga ana e një mjeku. Shpesh pengesë traktin vas është shkaktuar nga dëmtime aksidentale ato gjatë operacioneve të organeve të legenit - fshikëz, ureters, rektumit dhe të tjerët. Ka raste të ngjeshjes së kist vas deferens ose tumor të epididymis. Jo më pak në zhvillimin e kësaj forme të infertilitetit merr mungesa kongjenitale e epididymis ose vas deferens të. Sëmundje të tjera që mund të japin në mënyrë komplikime të pakëndshme janë sifilizi dhe tuberkulozi.

Për diagnozën e pengesave ejaculatory kanal duke përdorur metoda të veçanta me të cilat përcaktohet nga prania, vendndodhjen dhe shtrirjen e zhdukje të tokës. Trajtimi i formave penguese e infertilitetit mashkullor është shërim operativ mënyra vas qenët i qartë. Suksesi i operacionit është më e varur nga shkalla e zhdukje të tokës. Varësisht nga heqje e kryer ose të pakalueshme për spermë apo të formuar një rrugë të re për spermës. Ndonjëherë përdorë këtë anastomosis fund me kanal kundërt ejaculatory.

Partnerët imunologjike papajtueshmërisë

Në 10% të të gjitha martesave jopjellor as një bashkëshorti nuk zbulohet ndonjë sëmundje që mund të çojnë në varfëri. Për më tepër, dy prej tyre mund të jenë fëmijë nga martesat e tjera. Shkaku i infertilitetit në raste të tilla është shpesh partnerët imunologjike papajtueshmërinë, ose me fjalë të tjera, gratë janë alergjik ndaj spermës ose spermës së komponentëve të tjerë. Për të diagnostikuar këtë formë të infertilitetit aplikon një seri e analizave dhe testeve, duke përfshirë allerhoproba derdh nga një njeri. Për fat të keq, kjo formë e trajtimit të infertilitetit sot është një problem serioz për Andrology dhe gjinekologë të botës dhe përfundim të suksesshëm në mënyrë të zakonshme që ju mund të arrihet nuk është gjithmonë.

Baza për diagnostikimin e infertilitetit mashkullor është spermë.

Aspektet psikologjike të infertilitetit

Në shumicën e rasteve, edhe në qoftë se njerëzit e dinin në lidhje me sëmundjen e tij dhe ishte në dijeni të komplikimeve të mundshme, një lajm në lidhje me varfëri e tyre është surprizë e tij e plotë. Çdo grua do të përjetojnë tronditje dhe shok të rëndë për të mësuar se ajo nuk mund të ketë fëmijë, por shpesh nuk shkoni në ndonjë krahasim me tragjedinë që njerëzit përjeton lajme kur tillë. Në shumicën nënndërgjegjeshëm e djemve pothuajse identike me konceptin e funksionit seksual mashkulloritetit, dhe paaftësia për të pasur fëmijë ka goditje ndonjëherë të pariparueshëm të egos mashkullore dhimbshme.

Ka shumë raste kur burrat që kanë mbetur vetëm pas familjes, që nuk ishin në gjendje për të pasur fëmijë, pavarësisht nga fakti se burrat e tyre ishin të gatshëm për të vënë me situatën apo të zgjidhur një problem në një mënyrë tjetër, për shembull, të miratojë një fëmijë. Shumë prej tyre janë konsideruar veten nuk ka të drejtë për të gjetur një familje dhe madje edhe të angazhohen në një marrëdhënie serioze me gratë që përfundimisht çoi ata të alkoolizmit ose varësia e drogës. Por edhe duke ruajtur familjen dhe trajtimin e hershëm të marrëdhënieve në mes të bashkëshortëve mund të ndryshohet irreparably.

Shumë njerëz janë të frikësuar për të marrë lajmin se ata janë jopjellor që të refuzojë të gjitha ekzaminimet mjekësore në këtë temë, dhe për të bindur apo të detyrojë ata që të konsultoheni me një specialist të bëhet jashtëzakonisht e vështirë, nëse jo e pamundur.

Shkaqe të mundshme të infertilitetit:

- Mangësi Testosterone e etiologji të ndryshme;
- sëmundjet inflamatore të sistemit riprodhues;
- çrregullimeve gjenetike;
- disfunksioni erektil;
- Derdhje shkelje (duke përfshirë diabet)
- historia shytat;

- anomalitë e organe gjenitale.

Kur ka Steriliteti sëmundje në njerëzit:

  • Ngrerë mosfunksionim
  • Parotitit
  • Diabet
  • varicocele   

Për të cilat mjekët i referohen shterpësi kur mashkullor

  • Urolog-andrologist
  • Endocrinologist-andrologist