Periudhat e parregullt


Periudhat e parregullt - një nga simptomat më të zakonshme të sëmundjeve më të madhe gjinekologjike, siç ndodh kur sëmundjet extragenital në femra. Termi "periudha të parregullta" pasqyron vetëm një anomali të përkohshme në sistem, pa shfaqur ndonjë tjetër periudhë patologjive të mundshme. Parregullsia e kombinuar gjithmonë shkelje mujore prej karakterit të tyre: ata bëhen më të bollshme, dhe kështu ashpër dhimbshme, për këtë arsye, e saktë të flitet për çrregullime menstruale, dhe diagnoza do të shëndosha në këtë mënyrë. Megjithatë, është dukuri e parregullt e menstruacioneve të rregullta është arsyeja më e shpeshtë për të kërkuar këshilla mjekësore për të gjithë ciklit menstrual, kështu që e konsiderojnë ato më shumë.


Parregullsia e menstruacioneve mund të jetë fiziologjike dhe patologjike të jetë vendosur si një simptomë e patologjive gjinekologjike dhe nehinekolohicheskih të jetë një shkak i infertilitetit, si është e shoqëruar shpesh nga anovulation ose nuk e mërzit gruan dhe të mos shkaktojë asaj ndonjë dukuritë patologjike. E gjithë kjo sugjeron rëndësinë e gjetur natyrën e mbledhjes së mjekut hënor historisë dhe nevojën për të marrë parasysh këtë faktor në trajtimin e planifikimit.

Cikli menstrual zakonisht zgjat 21-31 ditë, me devijimet e mundshme ± 5-7 ditë. Nëse intervali midis menstruacioneve është 40-60 ditë, ose në të kundërtën ajo është më pak 21-25 ditë, me rrjedhën kështu mujore në këtë grua një kohë të gjatë - që ju mund të bisedoni rreth ciklit të parregullsive.

Arsyet për menstruacioneve parregullt

Periudhat e parregullt mund të ndodhë për arsyet e mëposhtme:

1.Fiziolohicheskie - aborti dhe curettage, cikli pas lindjes mund të largohen për një kohë dhe të bëhet parregullt. Në mënyrë tipike, të gjitha restauruar në mënyrë të pavarur, por ndonjëherë ju duhet një ohranychyvayuscheesya lehtë trajtim, shpesh qëllimin e kontraceptivëve oral. Duhet të theksohet gjithashtu se muaji që nga viti menarche (cikli i instalimit) ishin rregullisht pas lindjes mund të blini bazë të rregullt. Lidhur me këtë është fakti i mosndërhyrjes në ciklin e vajzat e reja me periudha të parregullta, me asnjë simptome të tjera të ciklit dhe patologji të tjera para shtatzënisë dhe lindjen e parë.

2.Patolohicheskim:
• Tumoret e dëmit hipofizës dhe abuzimit në sistemin hypothalamic-hipofizë - ciklit të parregullt me ​​e lidhur kryesisht me mangësi hormonal.
• cysts ovarian, tumoret - dështimi ovarian - një nga shkaqet kryesore të ciklit të parregullsive. Shpesh me formacionet polycystic ovarian tumorit.
• polyps endometrial, sëmundjeve kronike inflamatore dhe MYO endometrium, fibroids mitrës
• Endometrioza. A simptomë tipik - diktim kafe e traktit të poshtëm gjenital para dhe pas menstruacioneve; Formimi i mundshëm i cysts ovarian endometrioid, dhe për këtë arsye nganjëherë shkaktojnë shkelje të ciklit të mund të njihet kist ovarian (në diagnozën e gabuar nga ana e ultrazërit), dhe nuk mund të vendoset siç duhet në strategjinë e mëtejshme të trajtimit.

• tumor jonormale hormonsekretiruyuschey.
• iatrogjenike shkakton - në mënyrë që përdorimi afatgjatë ose kontraceptive pahijshme përzgjedhjes mund të shkaktojë malfunctions në ciklin.

Për çfarë mjeku për të adresuar gjatë menstruacioneve parregullt

Ekzaminimi dhe merret trajtim gjinekologe ose gjinekolog-endokrinolog.

Një studim i pacientëve me periudha të parregullta

Metodat diagnostike janë:
Të dhënat 1.Klinicheskie
2.Hormony - të ndryshojë kuptimin e tyre mund të japin idenë e aksioneve fillestare
Legen 3.UZI dhe bark

4.MRT (nëse është e nevojshme, të rralla).
5.Histeroskopiya

Komplikimet menstruacioneve parregullt

Ndërlikimet më të rëndësishme përfshijnë varfëri, si dhe ciklin e parregullt shpesh mund të shoqërohet me anovulation (mungesa e ovulacionit - lirimin e një veze nga gjëndër në indet e vezoreve), dhe shumë më pak i fazës së pamjaftueshmërisë hormon e dytë në të cilën shtatzënia bëhet jashtëzakonisht e vështirë. Prandaj, mjeku juaj duhet të rekomandojë pacientin për të provuar për të ovulacionit.

Trajtimi i menstruacioneve parregullt

Kryesor dhe i rëndësishëm në trajtimin është për të identifikuar shkaqet kryesore të abuzimit dhe trajtimin që synojnë eliminimin e plotë të saj. Gjithashtu, mos harroni në lidhje me faktin se vajzat e reja dhe gratë pas një 45 muaj të gjatë mund të jetë e parregullt, për shkak të papërgatitjes ose nën lodhjes fiziologjik të organizmit. Ku periudha të parregullta kërkojnë ndërhyrje mjekësore (do të thotë paaftësinë shembullin zavahitnivshy) trajtimi fillon me gjetjen e shkaqeve. Trajtimet kryesore të përdorura në periudha të parregullta:

1.Oralnye kontraceptive zakonisht përmbajnë progesterone: Duphaston - 1 tab. 2 herë në ditë, Utrozhestan 1 kapsulë 2-3 herë në ditë, etj Ndoshta emërimi injeksion intramuskular.
2.Antibiotiki sëmundjet inflamatore (Ofloksotsin 1 tabletë 2 herë në ditë 7 ditë)
3.Pri nevojshme: scraping zgavrën e mitrës për të hequr polyps.
Trajtimi 4.Operativnoe nëse është e nevojshme (heqjen e cysts ovarian, për shembull)

Faktorë të rëndësishëm në trajtimin e parregullsive të përfshijë edhe mënyrën e jetesës mujore ndryshon pacientin. Po, ndalohet pirja e duhanit, duke reduktuar ndikimin stressornoho, refuzimi për të konsumuar dietat dhe ushtrim mund të çojë në normalizimin e ciklit hënor, pa ndonjë mjekim.

Përveç kësaj, ka disa metoda fitoteropii. Këto përfshijnë infuzione dhe decoctions Verbena, Wort Shën Gjonit, Leonurus. Kjo metodë e trajtimit nuk është i kundërindikuar tek pacientët e rinj me asnjë patologji të rënda.

Nevoja për të ushqyerit e duhur, ushqimi duhet të jetë kalori. Kërkohet që të hani ushqime proteinike dhe ushqime që përmbajnë karbohidrate. Çdo dietë depletes një contraindication të drejtpërdrejtë në rastin e ciklit të parregullt mujore.

Ne duhet të përpiqemi për të reduktuar stresin në punë dhe në shtëpi, nëse është e nevojshme trajtimi tregojnë spa. Preferencë spa turistik.