Rëndë menstruacioneve


Në menstruacioneve normale zgjat 3-7 ditë, 2-3 ditë para të përzgjedhjes të moderuar ose të bollshme, atëherë më pak dhe më pak. Në ditën e parë të lejuar disa mpiksjen e gjakut.

Simptomet menstruacioneve bollshme


 • menstruacione të rënda me mpiksjen e më shumë se 2-3 ditë;
 • duke rritur gjatësinë e tyre gjatë 7 ditëve;
 • hendeku midis tyre është më pak se 3 javë (nga dita e parë e periudhës së mëparshme menstrual para të tashmen);
 • paraqitja e gjakut në mes të menstruacioneve;
 • dhimbje gjatë menstruacioneve, sidomos në qoftë se më parë nuk ishte;
 • Shërim gjakderdhje pas një ndërprerje vit në menopauzë shënoi;
 • çdo ndryshim tjera në natyrën e shkarkimit;

Shkaqet menstruacioneve të rënda

 • Procesi patologjike në të mitrës - fibroids mitrës, polipe, endometriosis, kancer.
 • Shkelja e mëlçisë, gjëndra, sistemi i koagulimit të gjakut (defekt në mekanizmin ndalesa gjakderdhje).
 • Një dietë me një mbizotërim të produkteve të qumështit (kos, kefir, djathë), duke e detyruar të mëlçisë për të prodhuar enzimat që parandalojnë koagulimit të gjakut.
 • Disa ilaçe (aspirina dhe substancave të tjera që shpërndajë mpiksjen e gjakut).
 • Mungesa e vitaminës C, P, K, kalcium dhe substancave të tjera biologjikisht aktive dhe minerale që rregullojnë procesin e trombozës.
 • Spontanisht ndërprerë shtatzëninë apo shtet post-abort.

Mjetet juridike popullore dhe receta popullore nga menstruacioneve të rënda

Mjetet juridike popullore Trajtimi i gjakderdhje të tepërt gjatë menstruacioneve pa u konsultuar së pari një mjek i rrezikshëm. Para se të përdorni ndonjë recetave popullore që ju duhet të dini diagnozën e saktë dhe e konsiderojnë contraindications përdorur trajtime popullore.

Nëse menstruacionet shumë dhe ju jeni të sigurt se kjo nuk është gjakderdhje abnormale mitrës, të përpiqen për të reduktuar humbjen e gjakut nga mjete të tilla popullore:

 • marrë 2 tableta tabletë glukonat kalciumi te ushqimit dhe askorutin (përgatitjen komplekse, qe permban vitamina C dhe P) pas ngrënies 3 herë krijoj ditë si një çaj barishte bariut trastë smartweed ose gjethe hithër ose një përzierje të butë dhe mente (1: 1 ). Filloni duke marrë këto infuzione për 3 ditë para fillimit të pritur të menstruacioneve dhe gjatë menstruacioneve: pi me herbs - 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë, dhe çaj me raspberries dhe nenexhik - më shumë që ju dëshironi. Forcimi efektin shërimin e çajit bimor 1-2 lugë "i gjallë" Kulpër, pureed me një sasi të barabartë të sheqerit;
 • prona e mirë kanë mëndafshi misri. Përgatitja e një infuzion (një lugë gjelle për çdo gotë me ujë të valë) dhe për të marrë një lugë gjelle gjashtë herë në ditë çdo 3 orë;
 • para dhe gjatë menstruacioneve 60 herë në ditë për 2-3 sekonda intensivisht shtypni majën e gishtit tregues në një pikë në hollows mesme lidh bazën e hundës në buzën e sipërme.

Për çfarë mjeku për të adresuar gjatë menstruacioneve të rënda?

Nëse menstruacionet papritmas u bë e bollshme, dhe në ciklin e mëparshëm ishte normale - nuk do të vonojë një vizitë te mjeku gjinekolog, është diagnoza e hershme e ndryshme të ciklit menstrual, të lejojë kohë për të hequr shkakun e komplikacioneve të ndryshme të sistemit riprodhues të femrës.