Çrregullime menstruale


Çrregullime menstruale (NMC) - Një nga arsyet më të zakonshme grave të apelojë për obstetër-gjinekologu. Sipas autorëve të ndryshëm, në një mënyrë apo tjetër ajo shfaqet në 35% të pacientëve gjinekologjike. Përveç kësaj, më shumë se 70% e grave gjatë jetës janë manifestime të caktuara (të parregullta të ciklit të menstruacioneve pas më të bollshme muaj se normale gjatë stresit, etj).

Periudhat e parregullt - një nga simptomat më të zakonshme të sëmundjeve më të madhe gjinekologjike, siç ndodh kur sëmundjet extragenital në femra. Një tjetër proyavleniemnarusheniya tsiklayavlyaetsya gjakderdhje e madhe menstruale, natyra dhe shtrirja e të cilave mund të ndryshojnë në masë të madhe. Për gjakderdhje të shpeshta jashtë menstruacioneve dhe janë pa asnjë justifikim organike - në këtë rast ne flasim distsirkulyatronyh gjakderdhje mitrës. Për çrregullime menstruale karakterizuar nga shenjat e mëposhtme klinike: cikël të parregullt, dhimbje dhe gjakderdhje të rënda.


Në një cikël normal menstrual është i kontrolluar nga lirimin e hormoneve hipofizë dhe vezoret. Në fazën e parë të dominuar FSH - gjëndër-stimuluese hormon që nxit maturimin e folikulit, i cili promovon sekretimit rritjen e estrogjenit (kryesisht estradiol), e cila, nga ana tjetër, kontribuon në rritjen e endometrium. Kur niveli fillon të bjerë estradiol rritur FSH (ky mekanizëm është quajtur reagime negative), dhe reduktohet maksimumin në mes të ciklit. Megjithatë, nën ndikimin e estrogjenit fillon të rritur nivelet e LH - luteinizing hormon. Kur niveli arrin kulmin LH - ovulacioni ndodh. Së bashku me rritjen e LH (më vonë), një rritje në nivelet e progesterone. Niveli i estrogjenit zvogëlohet pas pikut dhe ngrihet përsëri vetëm pas arritjes së nivelit maksimal të progesteronit. Në këtë rast, në qoftë se ju nuk vijnë ulet progesterone Inseminimi dhe estrogjenit nivelet dhe për të arritur vlerat minimale është refuzimi i endometrium. Edhe një herë fillon të rritet FSH dhe procesi fillon përsëri. Thjesht kjo duket si ky:

Kohëzgjatja e ciklit hënor në gratë është mesatarisht 21-31 ditë. Në mënyrë tipike, të vendosur mujore në mes të 12 deri në 14 vjet dhe shpesh u bë pothuajse menjëherë të rregullt. Rrallë ata bëhen baza të rregullta pas shtatzënisë së parë. Periodike jonormale e mundur, brenda disa ditësh / javë. Pra, nëse një cikël të veçantë hënor vijnë disa ditë më parë ose më vonë, ju flisni për shkelje jo të vlefshme. Nëse intervali midis menstruacioneve është 40-60 ditë, ose në të kundërtën ajo është më pak 21-25 ditë, me rrjedhën kështu mujore në këtë grua një kohë të gjatë - që ju mund të bisedoni rreth ciklit të parregullsive.

Pse cikli mujor i grave është i shoqëruar me gjakderdhje? Mitra është e njohur, përbëhet nga tri shtresa, të cilat brendshme shtresa - endometrium nga ana e tij të ndarë edhe në dy pjesë: funksionale dhe basal. I pari është vendi ku veza e fekonduar është futur dhe fillon të zhvillohet ku shtatzënisë. Gjatë çdo cikli mujor, për shkak të basal rritet shtresa dhe ajo trashet, duke përgatitur terrenin për transplantim të mundshëm. Ku nuk kishte fertilizimi "madhështore" shtresë funksionale "të panevojshme" shtresohem, ndikuar nga ciklikisht ndryshuar përqendrimin e hormoneve të gjakut hipofizës-ovarian, duke shkaktuar gjakderdhje. Gjakderdhje tepruar të mjaftueshme, kryesisht për shkak të pasur e furnizimit të gjakut të sistemit endometrium. Në endometrium depërtojnë të ashtuquajturat arteriet spirale dhe indeve të dëmtuara nga shkëputjes, të cilat ata në fakt ushqyer. Dëmi i tyre çon në përhapje (zgjerimin) e arteriolat spirale, e ndjekur nga një gjakderdhje e duhur menstrual. Fillimisht aderimin (ngjitje) e trombocitet në enët e gjakut të endometrium është shtypur, por ai dëmtimet e enëve të zapechaty fund-ing trombo intravaskular përbëhet nga trombocitet dhe fibrinë. Pas 20 orëve të fillimit të menstruacioneve, kur shumica e endometrium janë vidtorhnula, zhvillon vrull të theksuar të arteriolat spirale, duke Hemostaza është arritur. Rigjenerimin e endometrium fillon 36 orë pas fillimit të menstruacioneve, pavarësisht nga fakti se refuzimi i endometrium nuk është përfunduar ende plotësisht.

Cikli Arsyet shkelje mentrualnoho

Çka e shkakton ciklit menstrual? Në parim, në vijim:

 • Jashtëm (fiziologjike) - në këtë rast, nuk ka efekte të drejtpërdrejta fiziologjike për procesin, por ndërmjetësohet nga faktorë të tillë si stresi, ndryshimet në natyrën e ushqimit, ndryshimi i klimës, etj Kështu, duke eliminuar shkaqet e jashtme që çojnë në procesin e normalizimit.
 • Patologjike - këtu përfshijnë një grup të madh të sëmundjeve dhe kushtet për të cilat do të karakterizohet cikël shkelje të rregullsisë.
 • Drogës - emërimi ose anulimi i barnave të caktuara

Cilat janë cikli menstrual në natyrë:

 • Jofunksionale mitrës gjakderdhje - gjakderdhje abnormale mitrës pa dëme në organet gjenitale.
 • Menorrhagjia - gjakderdhje e rëndë (100 ml), që rrjedhin nga një intervale të përcaktuara qartë.
 • Metrorrhagia - gjakderdhje të parregullta, pa korniza të qarta kohore.
 • Polimenorreya - gjakderdhje që ndodh me një boshllëk prej më pak se 21 ditë.
 • Intermenstrual gjakderdhje - gjakderdhje në mes të periudhave të menstruacioneve. Numri i gjakut të humbur gjatë kjo ndryshon.
 • Postmenopauzalnoy gjakderdhje - gjakderdhje në vit (ose më shumë) pas menopauzës;

A gjendje patologjike në të cilën ciklit menstrual:

 1. Patologjia Ovarian - Këto përfshijnë: shkelje lidhje funksionale hipofizës-vezore, dëmtimin e indeve ovarian, yatrohennoe (droge) të ndikuar në degjenerim ovarian kancerit. Duhet përmendur patologji të tilla si dështimin e korpus luteum i vezores (në vend të gjëndër nga e cila "dalje" vezë për fekondim normalisht zhvillimin e korpus luteum që është i aftë për të prodhuar progesterone nevojshme për implantimin e membranave) - sasi e pamjaftueshme e progesterone nuk është në gjendje për të mbështetur nivel normal. Kjo është një nga shkaqet kryesore të çrregullimeve menstruale.
 2. Patologjia e sistemit hypothalamic-hipofizë - prish rregulloren normale të ciklit, për shkak të ndarjes joadekuate e FSH dhe hormoneve të tjera; Kanceri degjenerimi indeve.
 3. Patologjia e veshkave gjëndra dhe indet e tjera estrohensekretiruyuschih - ndërprerë estrogjenit normale sintezë, procesi "nuk fillon." Ajo gjithashtu mund të përfshijë tumoret veshkave.
 4. Polip endometrial
 5. Sëmundjet kronike inflamatore të mitrës - ka rritje normal i endometrium dhe maturimin e saj në kohë.
 6. Endometrioza (gjenitale dhe ektsrahenitalnyy) - është konsideruar veçmas për shkak të faktit se kuptohet dobët arsyet e paraqitjes së saj.
 7. Onkologji - paraqitja e indeve anormale hormon-secreting mund të rezultojë në shfaqjen e shkeljeve rregullsisë.
 8. Aborti dhe curettage i mitrës - mund të jetë e shoqëruar nga të dy dëmtimit mekanik dhe shtimin e mundshëm të proceseve inflamatore.
 9. Operuar vezore - pas një operacioni në vezore, sidomos me përdorimin e dështimit të koagulimit mund të zhvillojnë funksionin e organeve, manifestohet menstruacioneve kryesisht të parregullt.
 10. Sëmundje të mëlçisë - zakonisht për indet e mëlçisë cirrhotic degjenerim karakteristike zgjedhim shkelje e estrogjenit. Si rezultat - rritet nivelit të estrogjenit dhe më të shpeshta stanovyatsya menstrual gjakderdhje (dhe më të bollshme).
 11. Jofunksionale mitrës gjakderdhje - pa plagë organike të organeve dhe sistemeve. Në 20% të rasteve të ndodhë menjëherë pas pubertetit, 50% në gratë mbi 40 vjet. Diagnoza në sisklyuchenii patologji të tjera.
 12. Shkelja svertyvayushey sistemi i gjakut - mund të jetë një gjakderdhje shkakore të zgjatur dhe pa paragjykim për rregullsinë e ciklit.
 13. Arsye të tjera - kirurgji, sëmundje afat-gjatë i vazhdueshëm etj

Ju gjithashtu duhet të ndajë periudha të parregullta të lidhura me marrjen e drogës medicinale. Këto përfshijnë: droga terapi zëvendësimi të hormoneve, kortikosteroidet, anticoagulants, tranquilizers, ilaqet kundër depresionit, përgatitjet Digitalis, Dylantynu dhe spirale intrauterine. Kështu, qëllimi i ndonjë prej këtyre barnave duhet të kryhet nga një mjek si anulimin e tyre. Nëse është e nevojshme - konsultimi me një specialist, i cili emëruar drogës.

Cikli menstrual Diagnoza

Për shkak të numrit të madh të shkaqeve, kërko diagnostik duhet të fillojë nga e thjeshtë në kompleks:

 1. Marrja Historia - mjeku duhet të dini në lidhje me drogat e marra nga pacienti, prania e historisë në shtatzëninë e saj të kohëve të fundit (shtatzënia pas muaji mund jo vetëm të normalizojë, siç u përmend më lart, por edhe shkelur), e të gjithë faktorëve të jashtëm që mund të kontribuojnë për shkelje të ciklit. Kushtoj vëmendje për gjendjen e mendjes së pacientit.
 2. Shfleto grua - tërhoqi vëmendjen e tretjes pacientit, njollë e lëkurës, Mukoza dhe sclera sëmurë, prania manifestimet e saj extragenital (rritje në madhësinë e mëlçisë, tiroide, paraqitja e shkarkimit biberon nuk është i lidhur me shtatzëninë, etj).
 3. Ekzaminim gjinekologjik - kushtoj vëmendje për pamjen e dhimbjes gjatë inspektimit, sidomos në të qafës së mitrës, zgjedhje të karakterit dhe numrin e tyre, praninë e hapësirë-zënë lezione në legen dhe infiltrate.
 4. Duke marrë të gjitha goditje - eliminon infeksion, këmbëngulje zgjatur e cila gjithashtu mund të shkaktojë cikël të parregullt.
 5. Ultratinguj e legenit apo barkut - kushtoj vëmendje kryesisht në gjendjen e mitrës dhe vezoreve, me otsutsvtye patologji në to - me ultratinguj e të gjitha organeve dhe sistemeve të këqyrjes Ultrasonografi tiroide (për shkaqet e mundshme hipofizë) dhe mëlçisë. Në ekzaminimin e vezoreve kushtoj vëmendje të madhësisë së tyre, prania e follicles dhe madhësia e tyre, furnizimin me gjak të indeve, etj
 6. Analizat klinike dhe biokimike të koagulimit të gjakut - të nevojshme për diferencimin e kushteve patologjike të patologjisë hematopoietic indeve dhe koagulimit të gjakut.
 7. Përcaktimin e nivelit të hormoneve në gjak - një faktor i rëndësishëm. Standardet:
  Estradiol - 0,17 ± 0,1nmol / l - faza follikulinovaya, 1,2 ± 0,13nmol / L-ovulacionit, 0,57 ± 0,01 nmol / l - faza lyuteynovaya.
  Progesterone - 1,59 ± 0,3 nmol / l - faza follikulinovaya, 4,77 ± 0.8 nmol / L, ovulacionit, 29.6 ± 5.8 nmol / l - Faza lyuteynovaya
  LH - Faza follikulinovaya - 1,1-11,6 Mìü / L, ovulacionit 17-77 miu / L lyuteynovaya Faza 0 -14,7 miu / L
  FSH - follikulinovaya faza 2,8-11,3 Mìü / L, ovulacionit - 5,8-21 Miu Faza / L lyuteynovaya - 1,2-9,0 miu / L
 8. MRI - një metodë me të cilën ju mund të tërësisht të shqyrtojë të pacientit në drejtim të sëmundjeve dhe ndryshimet patologjike e indeve. I dashur, e përdorur rrallë.
 9. Hysteroscopy - për të studiuar në detaje gjendjen e endometrium, prania ose mungesa e polip. Lejon të mbajë pas shqyrtimit scraping për të dërguar materiale për studimin e histologjike. Nga minuset - koston dhe nevojën për të dhënë anestezi.

Kombinimi i historisë së të dhënave, manifestimet dhe metodat klinike laboratonyh ekzaminimet instrumentale lejon për të përcaktuar parregullsitë shkakun e ciklit menstrual, dhimbje dhe gjakderdhje abnormale dhe eliminimin e tyre.

Trajtimi i çrregullimeve menstruale

Para së gjithash këtu duhet të përfshijë heqjen e të gjitha ndikimit të jashtëm faktorë. Si mani për shumë gra, humbje peshe mund të jetë shkaku kryesor i çrregullimeve menstruale, duhet të zgjidhni dietë e duhur për pacientët dhe të rekomandojë atyre të braktisin ushtrim të tepruar.

Nëse gjakderdhje e rëndë, pas eliminimit patologjinë e koagulimit të gjakut duhet të fillojë trajtimin simptomatike. Këto përfshijnë:

 1. Droga Hemostatic - vikasol, etamzilat, Troneks. Në spital ata emërohen zakonisht nga intramuskulare (vikasol, etamzilat) ose pikoj (Tranexam) + në formë tabletash për të rritur efektin (zakonisht 2 tab 3 herë në ditë -. Troneks 2 tableta vikasol 2 herë në ditë dhe etamzilat) .
 2. ε-Aminocaproic Acid - ul gjakderdhje në 60% të grave
 3. Nëse gjakderdhje e rëndë - gjakderdhje rimbursim nga infuzion plazma, ndonjëherë (në disa raste) gjak.
 4. Trajtim kirurgjikale - trajtimi ekstrem, gjakderdhje të thënë kur rëndë, mbi moshën 40, në prani të një pacienti të qëndrueshëm kur anemyzatsyy shkaku gjakderdhje dhe nuk mund të përcaktohet besueshmëri. Ndoshta:
  - Scraping mitrës.
  - Endometrial Larguarit - djegia lazer endometrial.
  - Tullumbace ablatsyya endometrium (injektohet uterus në cilindrin me lëng, i cili është atëherë nxehtë në 87.5 gradë).
  - Hysterectomy (heqja e uterusit).
 5. Duhet kombinim i hormoneve, kryesisht kontraceptivëve oral. Kjo jo vetëm që ju lejon për të forcuar efektin Haemostatic, por mund edhe të bëhet i pari dhe nganjëherë kryesore terapi menstruacioneve parregullt. Përdoret zakonisht produktet kombinim që përmbajnë doza të larta të estrogjenit dhe progesterone.
  Një nga drogat më të njohura në Rusi progesteronit, e përdorur në trajtimin e çrregullimeve menstruale, dhe mbeten Duphaston Utrozhestan. Si një rregull i emërimit varet nga spitali, prova e vërtetë nga avantazhet e njëri mbi tjetrin nuk është. Qëllimi doza të varet nga situata, mesatarisht, Duphaston - 1 Tabela 1-2 herë në ditë me ciklin e 11 deri në 25 ditë, Utrozhestan 1 kapsulë 2-3 herë në ditë.

Përveç kësaj, trajtimi hormonal mund të përfshijnë droga e mëposhtme:

 • Norethisterone - prhesteron oral, 5 mg 3 herë në ditë nga 5 të ciklit ditor 26y.
 • Acetat medroksiprogesteron - 10 mg në ditë 5-26 ditë.

Gratë mbi 40 lejuar përdorimin e drogës në tërësi ose pjesërisht "të fikur" periudhë. Këto përfshijnë:

 • Danazol - 200-400 mg / ditë. Zvogëlon sasinë e gjakut që është humbur me çdo menstruacioneve me 87%.
 • Hestrinon - një kapsulë prej 2.5 mg 2 herë në javë. Çon atrofi i endometrium.
 • Ahanov honadolyberyna - shkaktojnë mesyatsnyh plotë ndërprerja, duhet të kufizojnë amenoreyu.Lechenie 6 muaj për të parandaluar osteoporozën. Përdoret rrallë dhe mjaft të shtrenjta.

Megjithatë, madhor në lecheniinarusheniya trajtimin menstrual tsiklayavlyaetsya e sëmundjes themelor. Pa eliminimin fokusin kryesor për të arritur shërim të plotë nuk është e mundur. Për shembull, nëse zbulohet polip endometrial - nevojshme për të kryer curettage diagnostike e mitrës, inflamacion kronik - antibiotikët, etj Përsëri përsëri - shumica e ciklit menstrual është vetëm një simptomë e një procesi primar patologjike, dhe trajtimi i tij duhet të jetë një prioritet. Vetëm pas eliminimit fokusin kryesor dhe manifestimet më të mprehta klinike mund të bëjë restaurimin e ciklit.

Gjinekologë bindur se ciklit të rregullt, pakomplikuar - jo vetëm hapi i parë dhe i nevojshëm për shtatzëni të suksesshme të planifikimit, por rrugën për një konceptim të shëndetshëm, shtatzëninë normale dhe, përfundimisht, për lindjen e një fëmije të shëndetshëm. Prandaj, korrigjimi i ciklit menstrual, nëse ajo vazhdon me aftësi të kufizuara duhet të bëhet qëllimi i detyrueshëm i çdo grua që është duke planifikuar një shtatëzani.
Për menstruacione vazhdoi rregullisht, për të rivendosur hormonet bilancit, vitamina dhe elementët gjurmë. Për të arritur këtë qëllim, duke ndihmuar fonde të veçanta, të tilla si "faktor Koha", që përfshijnë një grup të substancave, posaçërisht përzgjedhur vetëm duke pasur parasysh ato shkelje të rregullimit hormonal dhe metabolizmit që shkelin rregullsinë e ciklit menstrual. Nëse përgatitur për shtatzëninë fillon me "faktori kohë" që shumë gra nuk mund të rivendosur ciklit normal të menstruacioneve dhe pa emërimet dhe droga të tjera hormonale.

Komplikimet e ciklit menstrual

A nuk e besojnë parregullsi menstrual probleme të vogla. Ja edhe më shumë arsye për të shkuar te mjeku:

Cikli i parregullt mund të shoqërohet me anovulation vazhdueshme, pra të çojë në shterpësi

Gjakderdhje të shpeshta intermenstrual mund të shkaktojë komplikime të rënda - nga lodhja për paaftësi të plotë.

Diagnoza vonë e shumë patologjive, simptomë e parë e cila byvaetnarushenie çojë menstrual tsiklamozhet të vdekjes nga sëmundje, e cila mund të shërohet me trajtimin në kohë te mjeku.

Vetë lejueshme, por vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti me përvojë. Sigurohuni që të vëzhgimit nga një gjinekolog. Shkaku Periudhat e parregullt mund të jetë patologji të rëndë endokrin mund të kenë nevojë këshillim endokrinolog. Kur extragenital duhet të konsultoheni me një specialist.

Në gratë, snarusheniem menstrual tsiklaochen e rëndësishme për të zgjedhur një dietë. Ajo duhet të jetë e mundur që të përfshijë në dietë më shumë ushqime të pasura në hekur dhe proteina, veçanërisht mish. Ajo është e kundërindikuar ligështuese dietë dhe ushtrim. Gjithmonë konsultoheni me një mjek diete.