Menstruacioneve


Duke pasur parasysh se në rrymën e seksit funksionit menstrual drejtë është përfshirë pas 11 vjet dhe përfundon në krye dhjetë e gjashtë në jetën mesatare "incident" rreth 8 vjet ditëve të vazhdueshme kritike. Le të përpiqen të jetojnë me rehati maksimale!

Rregullat e sjelljes gjatë menstruacioneve


A nuk e besoj se arsye për anulimin e klasave mujore në klub palestër ose një takim intim? Më kot. Moderne Higjiena Feminine shpikur jo për të vazhduar për të kryer jetën superaktyvnu, not në pishinë dhe madje edhe duke bërë seks me një tampon në vaginë, edhe pse disa inahodyat është shumë i përshtatshëm;

Lejoni vetes për t'u çlodhur dhe "gëzim" për hir të parandalimit të kësaj sëmundje të pakëndshme dhe shumë të përbashkëta, të tilla si Endometrioza. Marrëdhëniet e tij me menstruacioneve provuar.

Gjatë ditëve kritike gjaku menstrual merr përmes tubave fallopiane, në zgavrën e barkut. Së bashku me të ka dhe mund të merrni pjesë të endometrium, qetësohem dhe të vazhdojë të udhëheqë të njëjtën gjë "jetese"Si në mitër, duke kaluar të gjitha fazat e ciklit hënor, deri në menstruacioneve pritshme. Kur vjen koha për të alokuar gjak, ajo ndërton në hapësirë ​​të mbyllur, fillon reagimin e indeve, duke formuar nodules. Të jetë i habitur dhe mitër dhe në tubat dhe vezoret, si dhe organet e tjera. Edhe pse kjo e fundit është e rrallë - larg nga trupi i mitrës, nuk ka gjasa "e shtënë" endometrium. Megjithatë, kjo nuk është e gjitha, por kush prej nesh nuk është asnjëherë e sëmurë, shtojca nuk zastuzhal apo i nënshtrohen ndonjë procedure intrauterine?

Këto janë të gjitha faktorët e rrezikut. Më shumë se gjysma japin fat të keq, Endometrioza është në faza të ndryshme. Zhvillimi i saj provokon ndonjë sverhnahruzka gjatë menstruacioneve. Provoni një masë më të vogël në këtë kohë. Përjashtojë sport, udhëzojë detyrat e shtëpisë si kate larëse për ndonjë nga të afërmit, nuk të kandidojë për karrocë dhe nuk kthehet deri këmbët nëse nuk është absolutisht e nevojshme. Edhe në ditët kritike që ju të ndiheni në pesë pikë - trupi ende vazhdon të punojë, duke u shpëtoj "mbeturinave". Për të njëjtat arsye, të përpiqet të mos përdorin tamponin të paktën ditët më të gjakderdhjes.

Higjena gjatë menstruacioneve

Shumica e zonja të bukura mund të përmbajnë trupin e rehatshme të pastër, por shpesh të bëjë atë me sapun, ujë dhe shiringë.

Përdorimi i mjeteve të posaçme për higjienën intime ne disi nuk pranohet. Por sapun dhe ujë chlorinated shkatërruar florën natyrore të vaginës dhe plotësisht të privuar nga mbrojtja kundër baktereve. Është vërtetuar se një grua me një mukozën e shëndoshë vaginale edhe më pak rrezik të kontraktuese AIDS: një për 150 kontaktet!

Shkaku më i zakonshëm i shkeljes së bilancit acid-alkaline e vaginës - goditi atë gjatë podmyvaniya shkumë sapuni. Mos kini frikë nëse ndodh një herë. Por alkaline konstante "greva" duke rezultuar në shkelje të rënda të microflora dhe, në përputhje me rrethanat, për dysbiosis.

Përafërsisht gjysma e rasteve i pari dysbiosis simptomë - e keqe "i dyshimtë" erë vazhdon ndonjë mjetet juridike në shtëpi. Por dysbiosis kohë nuk mund të erë si ajo do të jetë një shumë e bollshme ndarja e zakonshme e përditshme pak.

Gjinekologët thonë se podmyvaniya procedurë e thjeshtë gjithmonë, sidomos gjatë menstruacioneve, duhet të kryhet sipas rregullave të caktuara:

  • ujë të ngrohtë pidmyvaytesya dhe i lau duart e pastra të paktën 2 herë në ditë drejt e pasme të përdorimit pubike për këtë qëllim vetëm xhel intime me ekstrakte bimore që nuk shkaktojnë thatësi dhe iritim, refresh dhe eliminuar erë. Shikoni xhel me vaj bajame e hidhur. Edhe në kohët e lashta femrat e dinë se ai neutralizon aroma e pakëndshme odors intime. Vetëm sapun mund të lani lëkurën përreth;
  • Mos të drejtojë një avion të fortë të ujit në vaginë. Ajo jo vetëm që lan larg të naftës mbrojtëse, por edhe promovon hyrje e baktereve të dëmshme në mitër, duke rritur rrezikun e inflamacion;
  • sponges dhe washcloths ju nuk keni nevojë. Ata mund të shkaktojë gërvishtjet mikroskopike në lëkurë delikate dhe të ndjeshme. Për të njëjtën arsye nuk ka lagështi pas larjes fshij dhe thith një peshqir të butë.