Dhimbje gjatë menstruacioneve


Simptomat si dhimbje gjatë menstruacioneve:


  • dhimbje gjatë menstruacioneve
  • periudha të dhimbshme
  • menstruacionet e dhimbshme

Çfarë sluchaeobraschatsya mjeku për menstruacioneve dhimbshme:

  • në qoftë se dhimbja është aq e fortë që ju nuk mund të shkojnë në shkollë, punë ose të bëjnë punët e zakonshme dhe të zgjasin më shumë se 2 ditë.
  • në qoftë se dhimbja e shoqëruar me vjellje, dhimbje koke, stools lirshme dhe të vjella.
  • nëse përveç dhimbjes, ka gjakderdhje të bollshme ose clots shkarkimit më të gjata se një ditë.
  • me dhimbje të forta karakter vrullshëm në individë të marrë kontrollin e lindjes ilaçe.
  • paraqitja e papritur e cramping dhimbje gjatë menstruacioneve të grave të moshës së mesme.
  • në qoftë se dhimbja nuk shkon larg pas marrjes aspirina ose ibuprofen.
  • kur për herë të parë ose të dytë menstruacionet, shoqërohet me dhimbje shumë të rënda.

Shkaqet e dhimbjes gjatë menstruacioneve:

Cramping gjatë menstruacioneve është një nga simptomat e pakta që ndodhin rregullisht. Ata shfaqen me të njëjtën frekuencë, si të njëjtën periudhë.

Pse gjatë menstruacioneve mund të ketë dhimbje dhe është konsideruar normale? Studiuesit zbuluan se gratë formuar hormoneve të njohura si prostaglandins. Ato ofrojnë të tkurrjes së mitrës dhe refuzimin e shell saj të brendshëm. Me zvogëlimin e mitrës, të cilat shumë gra të ndjehen si cramping, një shpërndarje e gjakut menstrual.

Mbi 50% e grave janë disi duke përjetuar dhimbje, por për fat të mirë, në shumicën e rasteve ata janë të moderuar dhe zakonisht ndodhin në tre ditët e para të menstruacioneve.

Shkalla e dhimbjes gjatë menstruacioneve varet nga sasia e prostaglandins në trup. Megjithatë, në rastin e dhimbjeve shumë të fortë dhe të dhimbshme cramping gjithashtu duhet të mendojnë për efektin e mundshëm të faktorëve të tjerë. Për shembull, ju mund të vendos rritjen e tepërt të rreshtim mitrës. Shkelje të tilla janë quajtur Endometrioza.

Kur gjatë menstruacioneve spazma të rënda mund të mendojnë për edukimin e clots gjakut dhe compression mitrës për shkak nyjet formimin fibroidnyh. Fibromë eshte nje tumor beninj i muskujve të mitrës. Përveç kësaj, femrat ndonjëherë cramping mund të jetë një shenjë aborti spontan. Shumë shpesh dhimbje gjatë menstruacioneve sugjeron një farë mase endometrioza, sindroma e ovarit policistik, inflamacion i organeve të legenit.

Lecheniedlya zbutur dhe eliminuar simptomat

Çfarë është bërë për të lehtësuar dhimbjen e menstruacioneve:

Not. Ushtrimi jo vetëm që ndihmon endorphins Release - painkillers natyrore, por edhe të ndihmojë për të shkëputur vëmendjen tuaj. Të gjitha paratë që ne rekomandojmë në dhimbje të forta, noti është më pak traumatike dhe më e dobishme.

Mundohuni të relaksoheni muskujt. Nëse ju janë të vështirë për të duruar dhimbjen ose të ndjehen tjetër siklet, së bashku me not, do të përpiqen për të kryer ushtrime të lehta. Ata do t'ju ndihmojë të relaksoheni muskujt tuaj, të cilat janë të lidhura me cramping.

Shtrihen në dysheme mbi kurrizin tuaj ose në shtrat, bending gjunjët dhe anuar këmbët në dysheme apo në krevat. Vendi duart shuplakat tuaja poshtë përgjatë trupit. Filloni ngadalë bark prohynaty lart dhe poshtë brenda dy minutash. Sigurohuni që muskujt në këtë kohë ishin relaksuar. Gjatë ushtrimeve të marrë breaths shkurtër. Një seri e ushtrimeve përfshin dhjetë breaths. Kryerja e një seri ushtrimesh pesë herë.

Organizoni pushimet për pushim. (Breaths cekët shpejtë mund të shkaktojë marramendje). Për të kryer ushtrimet e mëposhtme, vendosni një libër të madh, të rëndë në kapak të hollë (kjo i përshtatet librin e telefonit) nëpër bark. Filloni ngadalë merrni frymë me hundë, duke shkuar për të rrahur e murit të barkut dhe heqjen e librit. Të forcuar muskujt e barkut dhe të mbajë ato në këtë shtet, duke numëruar deri në pesë. Mbani ushtrime të frymëmarrjes me relaksim të muskujve të thellë dy minuta.

Nëpërmjet librit krijon presion, e cila ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve vrullshëm në bark.

Bashkangjit ngrohjes në vend të lënduar. Ngrohjes është shumë i mirë për dhimbje cramping në bark. Duke aplikuar shishe me ujë ose ngrohje jastëk Stepl ju nxisin të rritur rrjedhjen e gjakut në mitër. Kjo redukton ndikimin e kimikateve të prodhuara natyrisht që shkaktojnë spazma. Por nuk e teproj atë, ngrohjes rrit gjak mbi barkun e tij.

Mundohuni të relaksoheni me anë të një vaske ose ngrohje të ngrohtë pads në bark për 15 minuta. Ju mund të provoni të bëni masazh të lehta me të veçantë "ngrohja" krem që depërtojnë në lëkurë. Ju mund ta bëni këtë duke fërkim të naftës të lëngshme (duhet t'ju tërhequr vërejtjen që ju kurrë nuk e kanë përdorur në të njëjtën kohë, këto krema dhe warmers, kombinim mund të shkaktojë djegie të rënda).

Përveç kësaj, ne mund të rekomandojë pije të nxehtë si një supë të lëngshme, supë ose çaj me herbs.

Mundohem "ngrijë" dhimbja e tyre. Disa femra vuri në dukje një efekt i dobishëm të ftohtë se sa dhimbje ngrohjes në bark të ulët. Provoni të vënë një qese në barkun e tij me akull për 15-20 minuta. Nuk është një ngushtimi i enëve të gjakut që mund të sjellin lehtësim,

Watch për kalcium në ushqim. A nuk mendoni se dieta juaj përmban kryesisht ushqime të ulët në kalcium - fruta dhe perime? Pastaj të rrisë konsumin tuaj të produkteve të qumështit me përmbajtje të ulët yndyrë.

Të paktën katër të studimeve treguan se kalciumit në mënyrë të konsiderueshme lehtëson dhimbje cramping gjatë menstruacioneve. Megjithatë, mesatarisht, femrat amerikane konsumojnë çdo ditë, vetëm rreth 600 mg e kalciumit (miratuar nga standartet e të ushqyerit janë 800 mg).

Gjatë zbatimit të një programi kërkimor të Departamentit të Bujqësisë ka gjetur se gratë që pinin të përditshme 1300 mg ose më shumë nga kalcium në ditë, intensiteti dhimbje ulur. Ata vunë në dukje edhe të zvogëlojë mbajtjen e lëngjeve në trup, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe për të rritur përqendrimin.

Një filxhan i ulët-yndyrë kos do të ju jap 400 mg kalcium. Rreth 300 mg e kalciumit të përfshira në një filxhan qumësht të ulët yndyrë.

Mbani aktivitetin e tyre të zakonshme. A nuk heqin dorë në biznesin e tyre normale. Nëse ju merrni nga shtrati dhe veprim, ju do të jetë në gjendje për të shpëtuar nga dhimbjet e tyre.

Kënaq pak. Ankthi mund të rrisin dhimbjen me 30% ose më shumë. Prandaj, ne mund të përballojë diçka që i jep rehati dhe kontribuon për të lehtësuar dhimbjen. E pra këtë herë për të pirë çaj, qumësht ose çokollatë të nxehtë edhe në qoftë se ajo varet nga të lehtësuar gjendjen tuaj.

Mundohuni për të lehtësuar dhimbjen duke përdorur ibuprofen. Edhe pse prostaglandins prodhuar natyrshëm janë të përfshirë në ciklin normal menstrual, disa gra vuajnë nga mbindjeshmëri ndaj saj. Derivatet Ibuprofen si edvil, janë mjetet më efektive për dërrmuese formimin e prostaglandins.

Është e rëndësishme për t'u marrë parasysh faktorin kohë. Sa më shpejt që ju të filloni duke marrë drogë, aq më shpejt ajo do të veprojë. Marrë këtë ilaç me ushqim shfaqjen e shenjave të para të dhimbjes apo menstruacioneve. Zakonisht dhimbja për të ndaluar marrjen e ibuprofen është e mjaftueshme në ditën e parë ose të dytë të menstruacioneve.

Mundohuni për të hequr qafe dhimbje përdorimit seks. Cramping dhimbje gjatë menstruacioneve është e shoqëruar shpesh nga ndjesi të pakëndshme del nga shtrati dhe shurdhim në legen. Kjo është për shkak të stagnimit në enët e gjakut Dilated. Ndonjëherë në raste të tilla, të zvogëlojë siklet arritur përmes orgazmë. Tkurrjen e mitrës, që ndodhin gjatë orgazmës, duke çuar në një ngushtim të enëve të gjakut. Përdorni një prezervativ gjatë menstruacioneve, edhe në qoftë se duke përdorur kontraceptive të tjera - mitra gjatë menstruacioneve është shumë e ndjeshme për çdo mikroorganizmave të huaj.

Gjinekologë bindur se ciklit të rregullt, pakomplikuar - jo vetëm hapi i parë dhe i nevojshëm për shtatzëni të suksesshme të planifikimit, por rrugën për një konceptim të shëndetshëm, shtatzëninë normale dhe, përfundimisht, për lindjen e një fëmije të shëndetshëm. Prandaj, korrigjimi i ciklit menstrual, nëse ajo vazhdon me aftësi të kufizuara duhet të bëhet qëllimi i detyrueshëm i çdo grua që është duke planifikuar një shtatëzani.
Për menstruacione vazhdoi rregullisht, për të rivendosur hormonet bilancit, vitamina dhe elementët gjurmë. Për të arritur këtë qëllim, duke ndihmuar fonde të veçanta, të tilla si "faktor Koha", që përfshijnë një grup të substancave, posaçërisht përzgjedhur vetëm duke pasur parasysh ato shkelje të rregullimit hormonal dhe metabolizmit që shkelin rregullsinë e ciklit menstrual. Nëse përgatitur për shtatzëninë fillon me "faktori kohë" që shumë gra nuk mund të rivendosur ciklit normal të menstruacioneve dhe pa emërimet dhe droga të tjera hormonale.

Lechenieboli gjatë menstruacioneve

Për fat të keq, painkillers se shumë marra unknowingly gjatë menstruacioneve dhimbshme, nuk janë shkaku i dhimbjes, por vetëm pasojë e saj. Kjo është arsyeja pse dhimbja kthehet përsëri dhe përsëri, çdo muaj. Përveç kësaj, këto barna nuk i japin një efekt terapeutik në Endometrioza, i cili shpesh është i fshehur nën dhimbje gjatë menstruacioneve. Nëse menstruacionet shumë e dhimbshme dhe dhimbje zgjat më shumë se disa orë - kjo nuk është një gjendje normale dhe nxorrën konsultimet - gjinekolog. Një zgjedhje e mëtejshme e barnave për trajtimin e menstruacioneve dhimbshme varet nga shkaku i ilaçeve dhimbje dhe dozen rregulluar individualisht.

Dhimbje Ilaçet gjatë menstruacioneve

Nëse menstruacionet e dhimbshme të shkaktuara nga nivelet e ulëta të hormoneve progesterone, mjekët rekomandojnë objektet e trajtimit që janë analoge e progesterone.

Një nga drogat më moderne në këtë grup janë Duphaston. Ajo është prodhuar nga materiale bimore - yamsa dhe soje. Formulë molekulare duphaston pothuajse identike me atë të progesterone natyrore, dhe në të njëjtën kohë, ajo ka karakteristika përmes kotorymon efikas se progesterone normale. Për më tepër, Duphaston bën efektet androgenic. Kjo do të thotë duke marrë atë, pacienti mund të jetë i sigurt se ajo do të pastruar lëkurën, rritja e padëshiruar e flokëve nuk do, dhe nuk do të rrisë peshën e trupit. Duphaston Sigurimit konfirmuar nga fakti se ajo është përshkruar gjerësisht gjatë shtatzënisë për ruajtjen e saj.

Mungesa e progesterone Duphaston mbush me dysmenorrhea, promovimin normalizimin e prostaglandins, kështu dhimbje gjatë menstruacioneve nuk ndodh. Për më tepër, Duphaston është përdorur në shumë sëmundjeve gjinekologjike, duke përfshirë Endometrioza.

Duphaston emëruar pas ekzaminimit nga një mjek, vetëm në disa ditë të ciklit menstrual, doziroku mjeku drogës përzgjedh individualisht.

Është e rëndësishme të mbani mend se dhimbje - një sinjal që dërgon trupin tonë, duke thënë se ka probleme që kanë nevojë për vëmendje.