Vonuar menstruacioneve


Simptomat e ngjashme me vonesë menstruacioneve:


 • udlynnenye ciklit menstrual
 • menstruacioneve nuk ndodh
 • Ditët N kaluar, dhe nuk ka menstruacioneve
 • çrregullim menstrual
 • Qëndrimi mujore

Normalisht dita e parë e menstruacioneve në ditën e parë të menstruacioneve të ardhshëm duhet të marrë numrin e njëjtë të ditëve të lejuar devijim të rastit në 1-3 ditë. Cikël të rregullt menstrual duhet të themelohet në 2-3 vjet nga fillimi i periudhës së parë. Të shpeshta apo të gjatë vonesa menstruacionet tregojnë abuzimin në gratë dhe të kërkojë konsultuar një mjek - një gjinekolog.

Arsyet për vonesën menstruacioneve:

 • shtatzënisë (temperatura basal ndërsa derzhet lartë, faza e dytë e ciklit menstrual mbi 16 ditë, një test shtatzënisë është pozitiv)
 • çrregullime endokrine (hyperprolactinemia, hypothyroidism)
 • sëmundjet inflamatore, duke përfshirë legenit (temperatura basal mund të rritet si rezultat i inflamacionit)
 • sindromen policistike te vezoreve
 • kist ovarian (temperatura basal mund të qëndrojë i lartë sa gjatë shtatzënisë, por testi i shtatzënisë është negative)

Para së gjithash, në një menstruacioneve vonesë ju duhet të bëni një test shtatzënie në qoftë se ju jetoni jetën seksuale, edhe në qoftë se ohoronyayetesya.

Mjetet juridike popullore dhe receta popullore në një vonesë të menstruacioneve si shkaku mujore mjetet juridike popullore

Mjetet juridike popullore trajtim vonuar menstruacioneve pa u konsultuar së pari një mjek i rrezikshëm. Para se të përdorni ndonjë recetave popullore që ju duhet të dini diagnozën e saktë dhe e konsiderojnë contraindications përdorur trajtime popullore.

Si për të parandaluar vonesë menstruacioneve?

Në qoftë se inspektimi nuk zbulojë anomalitë shëndetit, ju mund të ndihmojë në ndërtimin ciklin e tyre të rregullt menstrual:

Në 10 ditët e fundit, duke filluar në prag të menstruacioneve pritshme të marrë një orë pas mëngjes 0.4 g vitaminë E (tocopherol), stimulon funksionin ovarian. Nëse keni mundësi, Prisni në kokë: ajo aktivizon qarkullimin e gjakut në organet pelvike dhe stimulon gjakderdhje mitrës për shkak të postural (të shkaktuara nga sjellje) kullimit. Një efekt i ngjashëm është dhënë lloj Ushtrimi "Birches";

Në pritje hënor aktive japin dashuri dhe rehati sa më shpesh të arrijë orgazmë, kjo shkakton një tkurrje refleks të mitrës dhe mund të shkaktojë fillimin e periudhës së ardhshme menstrual. Kjo në asnjë mënyrë të dobishme: jeta e pasur seks heq tensionin premenstrual dhe parehati gjatë menstruacioneve;

Gjithmonë flenë në errësirë ​​të plotë dhe vetëm në 3 ditët e fundit të ciklit të tyre menstrual artificialisht duke krijuar efektin e hënës së plotë. Përfshirja e dobët (15 W) llambë tjetër në shtrat ose të zbehtë (40 watts) të lehta në sallë, duke e lënë derën hapur dhoma gjumi. Disa ekspertë e quajnë atë biorhythms e ndikimin e hënës së plotë, por në fakt këto manipulime ne të zvogëlojë nivelet e Hormoni, i cili prodhon më shumë gjatë natës dhe në errësirë.

Në një periudhë të stresit të madh mendor, kur ju keni nedosypaty dhe më shumë se 6 orë në ditë ulur në kompjuter, dhe për të përmirësuar ushqimin për tru (atë së bashku me vezore dhe mitër gjithashtu përgjegjës për funksionin menstrual). Marrin shtesat, të cilat përfshijnë vitamina, lecithin, acid glutamik, hinkhobiloba ekstrakt, Gotu Kola Ekstrakt, Q10 coenzyme (vetëm për gratë e moshës), elementët gjurmë - magnezium, bakër, zink, krom;

Uluni në dietë nyzkozhyrovoy dhe në çfarë mënyre janë duke u përpjekur për të humbur peshë? Presin vonesa. Sepse hormonet që rregullojnë ciklin menstrual, i prodhuar nga kolesterolit, i cili nuk është aty në produktet pa yndyrë. Dhe 15% i estrogjenit (hormon kryesor femër) është i formuar në indin nënlëkuror dhjamor. Dëshira për të reduktuar në mënyrë drastike dyqane yndyrë trupi të reduktuar numrin e tyre dhe e bën gjithnjë e më të rralla mujore, të pakta dhe të dhimbshme. Në dieta strikte dhe sportive intensive duhet të marrë vaj peshku shtesë, vitaminë E, vaj flaxseed, phytoestrogens, maja që bën birrë, minerale - hekur, kalcium, selen, jod;

Disa medikamente janë gjithashtu në gjendje për të prishin ciklin menstrual. Kjo ilaqet kundër depresionit, droga anti-ulçerë, pilula Thai dhe hollim të tjera, antihistamines (alergji) hormonet.

Vonesa kurë menstruacioneve

Medikamente janë zgjedhur në përputhje me arsyen e vonesës.

Për çfarë mjeku për të adresuar gjatë periudhës vonesë?

 • gjinekolog
 • Endocrinologist