Bella - shkarkimit të pazakontë vaginale


Nën shkarkimit të pazakontë nga e dhjetore vaginë nënkuptuar:
shkarkimit të përgjakshme kafe, e gjelbër e bardhë, shkarkimit, të verdhë nga erë, shkumë ose të lëngshme.

Një sasi e caktuar e lëngjeve që rrjedh nga organet gjenitale të femrave, gjobë. Stenkivahiny dhe qafën e mitrës përmbajnë gjëndra që prodhojnë një sasi të vogël të sekrecioneve, e cila irrigates e pastron vaginës dhe parandalon depërtimin e infeksionit. Kjo është zgjedhja normale, ata zakonisht e qartë ose pak baltë, baltak ose vodyanistyei jo thjesht Rekomandon erë. Lengjet vaginale janë të gjitha gratë e shëndetshme dhe është normale.


Shenjat e shkarkimit normale të shëndetshme vaginale:

  • Ata janë të lëngshme, transparente (mukusit pelte-si)
  • Numri i shkarkimit të vogël
  • Nuk ka erë të dukshme
  • A nuk e irriton lëkurën dhe mukozës dhe organet gjenitale nuk janë të shoqëruara nga asnjë simptomë të sëmundjes (kruarje, ethe, dhimbje, shqetësim në zonën gjenitale).

Numri i shkarkimit normale vaginale dhe cilësi e tyre mund të ndryshojnë në varësi të fazën e ciklit menstrual dhe shtetit zhenschiny.Vahinalnoho sekretastanovitsya siguri më të madhe të ciklit menstrual (rreth mesit të ciklit, koha e ovulacionit) gjatë laktacionit ose gjatë zgjimit seksual. Rritja e numrit të lengjet vaginale në gratë të shëndetshme mund të përjetojnë për shkak të stresit për shkak të ndryshimit të klimës apo i barnave të caktuara (p.sh. kontraceptive hormonale).

Rritja e numrit të lengjet vaginale (më të bollshme dhe të rralla) vërejtur gjatë shtatzënisë dhe gradualisht rritet deri në fund të shtatzënisë. Intensifikimi i lengjet vaginale në gratë shtatzëna shpjegohet me rritjen e koncentrimit të hormoneve seksuale në periudhën.

Rritja e numrit të fshehtë konsistencës ndryshim poyavlenienenormalnoho apo erë, apo dhimbje, kruarje apo ndjesi djegie që e shoqëron lengjet vaginale mund të jenë shenja të infeksionit ose sëmundjeve të tjera më serioze.

Bela - në natyrë (era, ngjyra, qëndrueshmëri, numri) Përzgjedhja e tepërt ose të pazakonshme (bollshme qumështi të bardhë, të verdhë-gjelbër, sanious, të lëngshme ose të trashë me erë, etj), duke shkaktuar kruarje, djegie ndjesi dhe lagështia e vazhdueshme .

Shkarkimi i parregullt vaginale -beli- mund të ndryshojnë në ngjyra (e kuqe dhe të përgjakshme, kafe, gri, e zezë, të bardha, të gjelbër, të verdhë, rozë), konsistenca (pelte-si, i dobët, i mbuluar me shkumë) pa erë dhe mund të shoqërohet me zapaha.Beli tjetër simptomat (kruarje, acarim, dhimbje) ose mund të jetë e vetme simptomë e sëmundjes.

Ndryshe nga të bardhë, fiziologjik shkarkimit vaginal të pakta, të lehta. Zakonisht ata nuk irritojë lëkurën dhe mukozën organet gjenitale, numri i tyre u rrit pak para menstruacioneve, gjatë shtatzënisë dhe në periudhën pas lindjes, dhe vajzat - gjatë pubertetit. Shuma e përgjithshme e sekretimit që grumbullohet në vaginë gjatë ditës, zakonisht më pak se 1 ml dhe nuk ndjehet.

Shkaqet kryesore të lengjet vaginale dhe një sëmundje në të cilën nuk janë të bardhë

• Vaginosis bakterial

• Kanceri i qafës
• Chlamydia
• Lythat gjenital (HPV)
• Gonorrea
• Menopauza
• sëmundje inflamatore e pelvikut
• Sëmundjet seksualisht të transmetueshme në gratë (SST-ve)
• gjakderdhje vaginale
• vaginitis
• Erozioni i qafës së mitrës
• Candidiasis (mëllenjë)
• Trichomoniasis urogjenital
• kanceri vaginal
• Reaksionet alergjike
• polyps qafës
• cervicitin
• vaginitis atrophic
• Objektet e huaj (p.sh. harruar tampon)
• Ndryshimet hormonale

Bela - një nga simptomat më të zakonshme të sëmundjeve gjinekologjike që lidhen me ndryshimet sasiore ose cilësore në sekrecionet gjenitale.

Arsyet për shkarkimin, inflamacion, infeksion, trauma, tumoret e vende të ndryshme. Karakteri Beley për shkak të origjinës së tyre (borisë, mitrës dhe të lëngshme vaginale bardhë, sheechnye - mukozës). Përzierje e qelb zakonisht tregon inflamacion, gjak - zhvillimin e tumoreve.

Të bardhë shpesh shfaqen në të ndryshme gjinekologjike (p.sh. adnexitis, vaginitis, vaginitis) dhe përzgjedhja tjetër zabolevaniyah.Anomalnye mund të ndodhë kur fshirjen e vaginës, perineal, douching përqendruar zgjidhje antiseptik, përdorimin afatgjatë të kontraceptivëve kimike, stagnimi në organet e pelvisit të shkaktuara nga kapsllëk dhe mënyrën ulur të jetës, duke shkelur rregullat e higjienës personale.

Shkarkimin jonormal nga gjenitale femra th simptomë e sëmundjes së sistemit riprodhues ose organizmit përgjithshme semundjeve.

Përafërsisht e bardhë mund të tregojë natyrën e procesit patologjik, të tilla si:

  • të verdhë, të verdhë-gjelbër në zgjedhjen janë gonorrea;
  • Të rralla të verdhë, i lehtë - me trichomoniasis;
  • kroshkoobraznuyu bardhë - me mëllenjë.

Shkaqet më të shpeshta të abuzimit sekretimit janë sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale, tumoret gjenitale, trupa të huaj në vaginë, spirale antenat intrauterine, kapele kontracepsionit, pessaries, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, abuzimi seksual, coitus interruptus, Masturbim, diabetit, sistemi kardio-vaskulare, traktin gastrointestinal, traktit urinar, cystitis, uretriti, përdorimi i zgjatur i kontracepcionit kimike, mungesa e ushtrimit, duke shkaktuar kongjestion në organet pelvike, higjiena jo personale, sidomos higjenën e organeve gjenitale dhe të tjerët. Bella, pavarësisht nga reagimet individuale ndaj tyre, të kenë një ndikim negativ në sistemin nervor të grave, të japin rritje të thith tretje, ulur epsh, ndonjëherë varfëri.

Ndryshimi ngjyra, transparencë, qëndrueshmëri ose erë e shkarkimit vaginal mund të tregojë praninë e sëmundjeve apo kushteve të caktuara:

Kuqe, të përgjakshme shkarkimit, kafe vaginale

Shkarkimit të kuqe vaginaletregojnë praninë e gjakut në fshehtësi. Shumica vsehooni paraqiten disa ditë para menstruacioneve (të kalojë në karakteristikë e harlisur shkarkimin e menstruacioneve) dhe mund të vazhdojnë për disa ditë pas ndërprerjes së menstruacioneve. Eslikrovotechenie jo të fortë dhe afërsisht përkon me menstruacioneve, atëherë mos u bëni merak. Gratë janë spirale (IUD) çdo muaj, disa ditë para menstruacioneve mund të duket diktim xhoko nga vagina.

Shpesh krovyanistyebeli me ngjyrë kafe apo edhe blackish, dukuri e cila është e lidhur me oksidim dhe shkatërrimin e gjakut në vaginë.

Në qoftë se shkarkimi është shumë pak gjak, ata bëhen rozë ose ngjyrë kafe (mazhuschie). Zakonisht normale (okolomenstrualnym diktim) nuk kanë erë.

Ndonjëherë gjakderdhje të vogla nga vaginës mund të ndodhë në mes të ciklit menstrual (gjakderdhje ovulacionit) ose në gratë që janë spirale ose marrjen e kontraceptivëve oral (dozën më të vogël të estrogjenit, aq më shumë gjakderdhje). Në rast eslikrov poyavlyaetsyana ndërsa duke marrë pajisje kontraceptive intrauterine ose kryerjes duhet të konsultoheni me një gjinekolog.

Pak a shumë e bollshme të bardhë gjakderdhje nuk kanë lidhje me menstruacionet, pothuajse gjithmonë tregojnë praninë e sëmundjes. Më të kuqe vërejtur në mënyrë të izoluar:

  • Erozioni ose kanceri i qafës së mitrës (ndarja kuqe ose rozë, më keq pas raportit seksual)
  • Çrregullime menstruale
  • Adenomyosis (Endometrioza)

Në rastin e gjakderdhje nga vagina, nuk ka lidhje me menstruacionet sa më shpejt të jetë e mundur duhet të konsultoheni me një mjek.

Më të bollshme e disponueshme (dhe pa paralajmërim) gjakderdhje mund të shkaktohet aborti spontan në shtatzëninë e hershme. Në beremennostikrovotechenie ektopike mund të jenë shumë të bollshme dhe të gjatë, dhe kjo mund të ngatërrohet me hënë. Nëse sfond gjakderdhje shenjat e përcaktuara dhe të mundshme të shtatzënisë sa më shpejt të jetë e mundur duhet të konsultoheni me një mjek. Mëso më shumë në lidhje me gjakderdhje mitrës

Shkarkimit të bardha e bardhë të verdhë vaginale

Bardha ose të verdha karakteristike lengjet vaginale e infeksioneve të ndryshme të traktit gjenital. Bardhë ose të verdhë (nganjëherë jeshile ose gri) Beley është i lidhur zakonisht me praninë e një numri të madh të baktereve dhe leukociteve (shkarkimit purulent).

Ekzemë (të bardhë, gri, jeshile) lengjet vaginale

Ekzemë (të bardhë, gri, të gjelbër) të bardhë vëzhguar për trichomoniasis, gonorre, klamidia, mëllenjë dhe disa infeksione të tjera. Zakonisht purulent shkarkimit nga trakti gjenital i shoqëruar me kruarje ose më shumë më pak të fortë dhe parehati në zonën gjenitale. Shpesh zgjedhja shoqërohet me dhimbje në bark ose mbrapa.

Në gratë shtatzëna, shkarkimi normale vaginale fundi i shtatzënisë mund të jetë mjaft i trashë dhe e bardhë në ngjyrë - kjo është normale, dhe mos u bëni merak nëse kromenih nuk ka shenja të tjera të sëmundjes.

Shkumëzuar, dobët shkarkimit, të trasha vaginale

Ndryshimi konsistentsiivahinalnoho sekretatakzhe një shenjë të sëmundjes. Shkarkimit normale vaginale, siç u përmend më lart, duhet të jetë mjaft likuid dhe slizeobraznye. Bubble ose tvorozhistyebeli bardhë shpesh një shenjë e infeksionit.

Lengjet vaginale me një erë të pakëndshme

Poyavlenienepriyatnoho erë (përzgjedhja më e tilla janë purulent ose i dobët) është gjithashtu një shenjë e infeksionit. Erë të pakëndshme (era e peshkut, erë ndenjur, erë kosi) lidhur me jetën e mikrobeve patogjene që tretem ushqyesve dhe prodhojnë gazra me një erë të pakëndshme.

Shkarkimi nga vagina para dhe pas seksit

Kur ngjallur seksualisht kancerin holl në gratë kanë filluar të prodhojnë të ashtuquajturën vajosje vaginale. Prandaj, prania e shkarkimeve të lëngëta transparente menjëherë para ose gjatë seksit seksit është normale.

Shfaqje sekrecione bollshme trashë (Ndoshta me një erë të pakëndshme) menjëherë pas seksit (ose ditën tjetër) mund të jenë të lidhur me pastrimin e vaginës e spermës (kjo është e mundur në qoftë se akti seksual ishte i plotë, njeriu ndjeu një orgazmë dhe nuk përdorin një prezervativ). Në mënyrë tipike, këto përzgjedhje ndërpritet shpejt.

Shfaqje gjakderdhje nga vagina gjatë raportit seksual ose menjëherë pas ajo mund të tregojë praninë e erozionit qafës së mitrës.

Shfaqje të bardhë, të verdhë, jeshile ose gri hnoynyhbeley disa ditë ose javë pas seksit mund të tregojë zhvillimin e infeksionit.

Sëmundjet infektive të bardhë

Vaginale shkarkimit - një simptomë e zakonshme për disa sëmundje gjenitale të femrave, shumica e të cilave kanë të bëjnë me infeksionet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme (SST).

Lengjet vaginale për trichomoniasis

Vaginitis për trichomoniasis ndodhë belyamy bollshme i lehtë, shpesh me një erë të pakëndshme. Vazhduan të rrjedhin (kronik) vaginitis shoqëruar me të trashë belyamy të bardhë ose të verdhë. Në mënyrë tipike, zgjedhja e trichomoniasis urogjenital kur kombinohet me kruarje të patolerueshme në vulvë. Diagnoza e trichomoniasis urogjenital kurrë nuk e vënë vetëm në bazë të simptomave për diagnozën e trichomoniasis duhet të kryejnë studimet e mëposhtme:

Studim nën mikroskop amtare (palyera) shtupë nga vagina
Studim nën mikroskop për shpifje vaginale, ngjyrosur me ngjyra të veçanta
Metoda Kultura e hulumtimit - koloni të mikroorganizmave të marra nga vagina, në mediat e veçanta ushqyese me të studimit të mëvonshëm kulturave të marra në rritje.
PCR (polimeraza zinxhir reaksion) - një metodë e hulumtimit të bazuar në studimin e materialit gjenetik Trihomonas vahinalis.

Lengjet vaginale me vaginosis bakteriale

Vaginosis bakteriale është sëmundja më e zakonshme që shkakton shkarkimin me një erë të pakëndshme. Shkaku i vaginosis bakteriale është përhapja e tepërt e mukozën e bakteriet e vaginës që normalisht prisutstvuyutvnutri në sasi të vogla (sinonim dysbiosis vaginës). Këto baktere përfshijnë: vahinalis Hardenerella, Bacteroides, peptokokki dhe të tjerët.

Gratë me vaginosis bakteriale duket shkarkesë të bardhë me një të pakëndshme "peshk" erë (era e peshkut). Ashtu si në rastin e trichomoniasis, diagnoza bakteriale vaginosis mund të vendosen vetëm në bazë të simptomave. Diagnoza e vaginosis bakteriale bazuar në metodat kërkimore të mëposhtme:

pH-matje. Normalisht, vagina është acidik, ndërsa mjedisi bakteriale vaginosis bëhet alkaline.
Hulumtim nën mikroskop pangjyrosura egra nga vaginë
Studim nën mikroskop të egra vaginale ngjyrosur me ngjyra të veçanta

Kur diagnoza e mjekut bakteriale vaginosis cakton trajtim.

Lengjet vaginale me candidiasis vaginale (mëllenjë)

Candidiasis urogjenital (mëllenjë) - është një sëmundje inflamatore të organeve gjenitale të femrave dhe meshkujve të cilat janë patogjene kërpudhave të gjinisë Candida. Gratë me candidiasis (mëllenjë) shfaqet shkarkesë të bardhë të trashë vaginale (shkarkimit specifik i dobët), me një erë kosi ose aroma e bukës. Simptoma të tjera të candidiasis urogjenital në gratë është siklet dhe kruarje në zonën gjenitale, rizyamy shoqëruar shpesh dhe dhimbje gjatë urinimit. Diagnoza mëllenjë është i bazuar në studimet e mëposhtme:

Studim nën mikroskop amtare (palyera) Smears e vaginës
Hulumtim nën mikroskop me njolla egra nga vaginë
Hulumtimi Mycological - për të identifikuar llojin e kërpudhat që ka shkaktuar mëllenjë.

Vetë sipër infeksioneve gjenitale nuk është i rekomanduar. Shpesh prichinoybeley mund të jetë disa infeksione, për shembull, një kombinim i vaginosis bakteriale dhe candidiasis. Në raste të tilla, trajtimi duhet të kryhet nga skemat e veçanta dhe mjeku përcaktohet vetëm në bazë të rezultateve të analizave.

Bold para menstruacioneve dhe pas menstruacioneve

Normalisht, ndarja në rritjen mujore, duke u bërë më të dendura, mund preobretat ngjyrë të verdhë. Norm takzheyavlyayutsya shkarkimin kafe për një ditë - dy para menstruacioneve dhe menjëherë pas muajit në qoftë se alokimi lidhur me menstruacioneve. Bollshme korichnevyebeli shumë kohë para ose pas menstruacioneve mujore mund të shoqërohet me sëmundje të tilla si Endometrioza, endometritis, endoservicitis dhe të tjerët.

Lengjet vaginale gjatë shtatzënisë

Shkarkimi nga vlahalischana shtatzëninë e hershme

Lengjet vaginale në shtatzëninë e hershme mund të jenë më të bollshme se zakonisht, kjo është në rregull në qoftë se ata janë transparente, nuk kanë erë dhe nuk është i shoqëruar me simptoma të tjera të tilla si kruarje apo dhimbje në zonën gjenitale.

Shfaqje kafe apo të përgjakshme shkarkimi vlahalischana nga shtatzënia e hershme mund të tregojë abort spontan dhe shtatzëni ektopike.

Ekzemë ose bardha, të bardhëlengjet vaginale në shtatzëninë e hershme mund të tregojë praninë e infeksionit.

Lengjet vaginale në shtatzëni fund

Në mes të shtatzënisë vonë në shpërndarjen normale mund të bëhet më i trashë dhe i trashë. Befas bojë kafe ose i përgjakshëm vydeleniyamohut pikënisje për abort apo lindje të parakohshme, sepse dikur zbulimin e gjakut duhet të kërkojë ndihmë nga lengjet vaginale vrachu.Korichnevye gjatë shtatzënisë mund të tregojë gjakderdhje nga enët e vogla të gjakut të mitrës dhe të kërkojnë shqyrtim nga një mjek.

Bold pas lindjes

Brenda një jave pas lindjes, pavarësisht lindjes pryshodyat ishte natyrale apo me prerje cezariane, ka përzgjedhje të bollshme të përgjakshme mujore sipas llojit - lohii - me kalimin e kohës kolichestvoa ul në përzierje të gjakut mund të jetë ujth - kjo është normale, në qoftë se ata nuk kanë erë dhe Nuk ka dhimbje të forta në zhivote.V lohii normale ruhet deri në 3 javë, maksimum 4 javë pas lindjes. Me të zgjedhur më të gjatë duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj mjeku.

Trajtimi i lengjet vaginale

Trajtimi do të thotë beleynarodnymi

Mjete Pak popullore zbatueshme në trajtimin e lengjet vaginale, por vetëm në kombinim me ilaçe konvencionale. Kështu, në trajtimin e shpenzimeve korrente (përsëritet disa herë) candidiasis (mëllenjë) përdoret ekstrakt medicinale Calendula (kumak) për douching mes të përdorimit të tableta vaginale ose suppositories.

Mjete Lecheniebeley popullore për receta popullore të rrezikshme të cilat nuk e kanë diagnostikuar (bosh) sëmundje e shkaktuar nga ky ndarjen shkon në një gjendje kronike, simptomat e saj janë shuar, diagnoza e sëmundjes është shumë e vështirë dhe trajtimi i komplikuar (trajtim më të gjatë dhe kërkon përdorimin e më shumë droga më e fuqishme).

Para emërimit të ndonjë recetave popullore që ju duhet të dini diagnozën e saktë dhe e konsiderojnë contraindications përdorur trajtimet popullore.

I cili Vrau kthehet në pamjen e shkarkimit të pazakontë vaginale?

Kur poyavleniibeley nga organet gjenitale duhet menjëherë të konsultoheni me një gjinekolog.

Artikuj mjekësore për diagnozën e lengjet vaginale

Bella - shkarkimit parregullt nga trakti gjenital të grave