Dhimbje barku


Simptomat si dhimbje barku

 • dhimbje barku
 • dhimbje stomaku
 • bark lënduar
 • dhimbje të vazhdueshme barku

Dhimbje në bark -Simptoma shumë jospecifik, siç ndodh në shumë sëmundje. Si në legen përqendrimin e ganglioneve nervore ndijor impulseve të vogla dhimbje vijnë nga CNS (sistemi nervor qendror) legenit dobët të diferencuara dhe dhimbje shpesh duket yrradyyruyuschey, nganjëherë gruaja ndjen dhimbje pas eliminimit të shkaktojnë (dhimbje fantazmë) e saj. Ekzaminimi pacientin me ankesat dhimbje barku, Doktori merr parasysh perceptimin individual të dhimbjes, dhe pragun ndryshme dhimbje.


Karakteristikat e rëndësishme të dhimbjes, duke përfshirë dhimbje të barkut- është i (akute ose graduale), vendndodhja e dhimbjes, simptomat që lidhen (p.sh., ethe, të dridhura, anoreksi, nauze, vjellje apo gjakderdhje). Ju duhet të përcaktojë nëse dhimbje të barkut të lidhura me ciklin menstrual, është një rrezik për jetën ose ringjalljen nevojshme nëse marrëdhëniet e dhimbjes me shtatzënisë.

Gjakderdhje nga trakti gjenital (Gjakderdhje abnormale vaginale, dhimbje gjatë menstruacioneve) në kombinim me dhimbje në bark, zakonisht ndodhin në sëmundjet e sistemit riprodhues.

Barkut dhimbje + ethe dhe të dridhura shpesh i shoqëruar nga infeksionet legenit.

Dhimbje në bark + Anoreksi (mungesa e oreksit), të përzier dhe të vjella - janë simptoma jospecifik që shpesh shoqërojnë sëmundjet e traktit gastrointestinal.

Dhimbje në + agoni bark, kolapsi vaskular dhe shoku, duke rezultuar hypovolemia (rënie të vëllimit të gjakut), zakonisht tregon gjakderdhje brenda barkut.

Dhimbje në bark + urinim i shpeshtë dhimbshme, dhimbje prapa ose hematuria (gjak në urinë) - Shenjat e patologji të traktit urinar.

Dhimbje në bark + shkarkimit parregullt nga organet gjenitale (shumë harlisur, purulent, i holluar me ujë, i lehtë, ndarja kroshkoobraznuyu etj) sugjerojnë një inflamacion infektive të organeve pelvike.

Fillimin e papritur e dhimbje të barkut dëshmi e patologjisë akute: gjakderdhje rrugëdalje, këputje apo rrotullim të trupit, të njëjtat simptoma mund të zhvillojnë dhimbje barku me traktin urinar apo traktit gastrointestinal. Dhimbje gradual fillim të barkutpërfshin inflamacion, pengesë apo proces evolues ngadalë.


Dhimbje barkut të drejtë më të ulët, zatyhav atë, pastaj papritmas duket, mund të jetë dëshmi e një sulmi të apendiksit.

Dhimbje ritmike dhimbje pulsating, barkutkarakteristikë e rritjes së presionit intracavitary në organet uritur.

Dhimbje barku konstantezakonisht kur procesi inflamator, kapsula hyperextension organet parenkimale, çrregullime të qarkullimit të trupit.

Dhimbje akute të barkutkarakteristikë e pengesave traktit urinar, pengimin e zorrëve, patologji akute peritoneal për shtatzënisë ektopike.


Dhimbje e lehtë në barkmë karakteristikë e procesit inflamatore.

Kohëzgjatja dhe frekuenca e episode dhimbje të ndihmojë për të përcaktuar natyrën e sëmundjes (akute ose kronike). Nëse dhimbjet e tilla shpesh lindin para apo dhimbje grua shqetësuar gjatë, më shumë gjasa një sëmundje kronike.

Sulmet akute e dhimbje barkupër një kohë të gjatë, që zgjat më pak se 48 orë, mund të ndodhë sërish për shkak të sëmundjeve kronike (p.sh., dhimbje gjatë ovulacionit).

Fuqia e sulmit dhimbje mund të vlerësohen në pamjen pacientit (zbehje, djersitje, shprehja e fytyrës).


Dhimbje barku e çdo lokalizimin e një fëmije mund të tregojë fillimin e ndonjë sëmundjeje ngjitëse për ARD nga fruth i keq, ka raste kur mjeku merr këto dhimbje për një sulm të apendiksit (i cili karakterizohet nga dhimbje barku akute në të djathtë), por është e nevojshme të marrin në konsideratë diagnozën e këtyre dy opsioneve.

Testet që mund të kërkohen për diagnozën e dhimbjeve të barkut

Që nga diagnoza e dhimbjes paraqet vështirësi të caktuara, është e domosdoshme që të testeve diagnostike:

 • Përcaktimi i gjakut dhe faktori Rh.
 • Gjakut komplet me elemente formuar; rritjen e numrit të leukociteve neutrophilic me një ndryshim në normën e majtë dhe rritur sedimentation eritrociteve mund të tregojnë inflamacion.
 • Urinës ekzaminimin mikroskopik, mbjellje dhe test për ndjeshmëri ndaj antibiotikëve (pranisë së baktereve, qelizave të bardha të gjakut apo qelizat e kuqe të gjakut tregon përfshirjen në traktin urinar).
 • Shtatzënia Test duke përcaktuar përmbajtjen e β-nën-njësi të Gonadotropin njeriut chorionic (me rezultat shumë pozitiv konfirmon dyfishimin shtatzënisë e hormoneve për 2-3 ditë).
 • Ultratinguj legenit për të identifikuar hapësirë-zënë lezione (shtatzëni ektopike ose normale, tumoret e mitrës).
 • Mbjellje mukusit cervikal për sëmundjet inflamatore të dyshuara me ndjeshmëri të detyrueshme ndaj antibiotikëve.
 • Kuldotsentez për të zbuluar lëngun e lirë në zonën e mitrës zorrës së trashë.
 • X-ray provimet e zgavrën e barkut, duke përfshirë shihni një foto që qëndron në anën e pasme dhe në anën për të identifikuar: Pengimi zorrëve; ajrit të lirë në bark me gjakderdhje të brendshme ose këputje të kist; vatra të kalcifikim, duke rezultuar në gurët në veshka, fshikëz fshikëz e tëmthit, nyjet miomes, cysts dermoid.
 • Laparoscopy në mënyrë që të kujtoj organet e legenit dhe zgjedhjen e menaxhimit optimal pacientit, mundësia e trajtimit të zgjatur pa kirurgji (contraindications për laparoscopy është shoku hypovolemic dhe pengim zorrëve).

Shkaqet e dhimbjeve të barkut

Dhimbje në bark - Ankesa më e zakonshme në praktikë gjinekologjike.

Dhimbje akute të barkut

Dhimbje barku lidhur me shtatzëninë

Shenjat karakteristike aborti spontan - dhimbje cramping intensitet të ndryshme, të lokalizuara në rajonin suprapubic, dhe gjakderdhje nga trakti gjenital. Pas abortit dhimbje mund të ndodhë sërish për shkak të heqjes jo të plotë të vezë fetale ose komplikime septike. Simptomat e dhimbjes septike abortit, gjakderdhje, temperaturë mund të zhvillojnë sepsë.

Dhimbje në ektopike (ektopike) shtatzënisë. Në 95% të rasteve me shtatzënisë ektopike, veza e fekonduar në tubat fallopiane janë të lokalizuara: e intersticiale, istmicheskoy, pjesë ampulyarnoy fallopyevoy gyp ose tub. Shtatzëni ektopike gjithashtu mund të lokalizuara në bark, qafën e mitrës, mitrës ose vezoret shtesë qoshe. Çdo vend ka komplikime të saj. Rreziku Grupi i shtatzënisë ektopike janë gra me histori ektopike shtatzënisë, sëmundjet inflamatore të kontraceptivëve legenit dhe intrauterine. Në mënyrë tipike, dhimbje në zhivotavoznikaet nga njëra anë, por mund të jetë bilaterale ose të përgjithësuar. Rritet dhimbje poshtë zhivotapostepenno mund të rritet me lëvizjen apo jashtëqitje, kanë cramping në natyrë; me këputje tub me gjakderdhje intraperitoneal - dhimbje të papritur dhe të mprehta.

Dhimbje jo e lidhur me shtatzëninë

Dhimbje ovulatory që dalin bark të ulët në periudhën e periovulyatorny si rezultat i acarim peritoneal lëngjeve folikulare; vazhdojnë nga 12 në 36 orë nga sulmet individuale për disa orë.

Dhimbja akute Zhivotapri në patologji ovarian. Gjakderdhje, marramendës dhe rrotullim i vezores mund të jetë për shkak të cysts beninje dhe malinje apo formacioneve të ngurta; zhivotavoznikayut për shkak të dhimbjeve në gjak apo acarim peritoneal mund të shkaktohet nga ishemi.

Dhimbja më poshtë gjakderdhje zhivotapri shfaqet në gjak ose acarim peritoneal fortë shtrihen i kapsules e vezores.

Kur ju thyejnë cist lëshuar lëngun cistike që irriton peritoneum dhe shkakton dhimbje.

Rrotullim çon në ishemi dhe nekrozë të indit; Manifestimet klinike varet nga shkalla e furnizimit me gjak të Arsimit (vezore); enët fortë goditjen, ishemi më të gjerë dhe më shumë dhimbje. Dhimbja është shpesh e njëanshme dhe konvulsiv, por mund të jetë i përhershëm. Gjatë shtatzënisë, rrotullim shpesh ndodh gjatë rritjes së shpejtë të mitrës (8-16 javë) ose në periudhën e pas lindjes në ngritje në fuqi të mitrës. Simptoma të lidhura mund të jetë përzier, të vjella, i dobët, shoku dhe dhimbje në shpatullën.

Dhimbje në bark e sindromës hyperstimulation ovarian. Sindromi hiperstimuluese ovarian mund të zhvillohet në gratë me varfëri në trajtimin e hormoneve (Clomiphene, gonadotropins). Të vezoreve janë zgjeruar në madhësi, me cysts folikulare shumta, të mëdha luteum cistike corpus dhe stromal edemë. Kur butë, dhimbje në bark, bloating; shtim në peshë. Në vështirësi të rënda të frymëmarrjes duket, ascites, rrjedhje pleural, mungesë ekuilibri electrolyte, hypovolemia, oliguria (mungesa e urinimit).

Dhimbje në bark, shkaktuar nga inflamacion të organeve pelvike mund të shkaktohet nga patogjene Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis.

Apendiksit barkut dhimbje. Fillimisht, dhimbje të lokalizuara në mënyrë të qartë, duke rezultuar shtrihen exudate shtojcën inflamatore; colicky gradualisht rritet. Nëse procesi inflamator përfshirë peritoneum parietal, simptomat e acarim peritoneal; dhimbje e lokalizuar në rajonin e duhur çapokor. Gjatë shtatzënisë shtojcë zakonisht zhvendosur mitrës lart zgjeruar, dhe dhimbje gjatë shtatzënisë është lokalizuar në vendin e vend të ri (sipas moshës gestational). Simptoma të lidhura përfshijnë të përzier, anoreksi, të vjella.

Dhimbje barku kronike

Dhimbje barku ciklike

Algodysmenorrhea - dhimbje barku që e shoqëron menstruacioneve.

Dysmenorrhea primar - dhimbje menstruale pa ndryshime organike në organet pelvike. Dysmenorrhea primar ndodh vetëm në cikle menstruale ovulimit, cramping apo dhimbje të ngrirë lokalizuara në bark të ulët, shpesh radiating për të mbështetur dhe kofshët e para. Ndjesi të dhimbshme të fillojë me simptomat e para të menstruacioneve dhe jo më shumë se 48 orë zgjat; i shoqëruar nga mbrapa dhimbje, nauze, vjellje, diarre, dhimbje koke dhe lodhje. Në zhvillimin Algodysmenorrhea përfshirë faktorët psikologjik dhe somatike. Besohet se nën veprimin e estradiol në fazën proliferative e akumulimit endometrium, dhe me ekspozimin e mëtejshëm të progesterone - lirimin e Fosfolipaza A2 të qelizave endometrial, i cili ndikon në lipide membranën qelizore - prostaglandins. Këto prostaglandins shkaktojnë kontraktimet e mitrës dhe zonat lokale të ishemi (furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut), e cila shkakton dhimbje.

Trajtim dhimbje barku gjatë menstruacioneve përfshin psikoterapi, përdorimin e barnave anti-inflamator nonsteroidal (DIKLOFENAK natriumi). Cakto edhe kontraceptivët monophasic kombinuara me gojë për të shtypur ovulacionit.

Dysmenorrhea mesëm - menstruacionet e dhimbshme në sfondin e ndryshimeve organike që shfaqen në më shumë se 2 vjet pas menarche.

Dhimbje barku aciklike

Kjo dhimbje gjatë nekupyruyuscheysya jo e lidhur me menstruacioneve.

Shkaqet organike e dhimbje barku, Endometrioza; ngjitet mbetur sindromi vezore; Sindromi i stagnimit në legen, shpesh në venat me variçe të avancuara të legenit; sëmundjet e traktit urinar (cystitis dhe urolithiasis); sëmundjeve të traktit gastrointestinal (koliti dhe diverticulitis); sëmundjet e eshtrave dhe ligaments, gjë e shëmtuar lindura ose inflamacion (scoliosis, osteoarthritis, fibromiozit, disk diskale).


Endometrioza është shkaktuar nga përhapja e endometrium normale jashtë mitrës; mund të shkaktojë dëme lokale, deformim, pengim, adhesions dhe dhëmbëza; karakterizohet nga dhimbje periodik para dhe gjatë menstruacioneve, dhimbje varet vendndodhjen e heterotopias endometrioid.

Sëmundje ngjitëse lind së dyti në sëmundjet kronike inflamatore të organeve gjenitale apo formuar pas operacionit. Stenozë qafës është formuar, zakonisht pas një operacioni dhe trajtimin e kërkuar kirurgjikale.


Fibroids mitrës - tumoreve beninje të përbëra nga muskujve dhe indeve lidhës; shoqëruar me dhimbje dhe gjakderdhje mitrës.

Anomalitë e lindura të aparatit gjenital - një shkak i zakonshëm i amenorrhea rreme, ndërsa grumbullimi i gjakut menstrual në mitër (hematometra) për shkak të pengimit të kanalit cervikal ose vaginës (hematokolpos) duhur cipë e virgjërisë zaraschenyya.

Sindromi mbetur vezore ndodh heqjen kur jo të plotë të indeve ovarian pas ovariectomy dypalëshe; Simptomat shkaktohet nga pengimi ureteral për shkak të ngjeshjes së indeve ovarian.


Inorganike shkakton dhimbje barku: Shumë njerëz janë të ndjeshëm pikë të shkaktojë stimulim i cili shkakton simptome dhimbje; Shkaqet e mundshme: sëmundje kronike sistemike, mosfunksionim imunitetit, proces infektive, traumat e abortit.

Faktorët psikogjenike dhimbje barku: Nëse ju përjashtojnë shkaqet organike të dhimbjes duhet terapist femër ekzaminim (shtetet kufitare: hypochondria, depresioni, Hysteria).

Si është e mundur për të trajtuar dhe kuruar dhimbje kronike pelvike?

Trajtimi i dhimbje kronike pelvike - e vështirë, por në shumicën e rasteve - detyrë që mund të bëhet. Çelësi për trajtim të suksesshëm - është diagnoza kompetent dhe i plotë. Nëse diagnostikuar saktë, trajtimi ndoshta do të jetë efektive.

Në këto pacientë në të cilin laparoscopy shpallur patologjinë e organeve ose mbështjelljes, trajtimi fillon menjëherë, nën të njëjtën anestezi, dhe shpesh është e mjaftueshme për të eleminuar dhimbjet, dhe probleme me konceptimin (infertilitetit) lidhur ndonjëherë.

Ndonjëherë, në mungesë të provave nga shkaqet fizike e dhimbje në bark, i kryer kryqëzimin e fibrave nervore që bartin impulset jonormale dhimbje në sistemin nervor qendror nga organet gjenitale pandryshuar.

Në rastin e konfirmimit të Endometrioza drogës shpesh të përshkruara nga grupi i agonist Gonadotropin-liruar hormon (Zoladex, Dyferelyn, Buserelyn etj) që përkohësisht të shtypur ciklit menstrual, ndërprerë "rrethin vicioz", krijuar nga stimulimit të vazhdueshëm hormonal të lezioneve Endometrioza në vezore. Këto barna pengojnë rritjen dhe veprimtarinë e lezioneve endometriotic, duke çuar në heqjen përfshirë nga dhimbje në bark.

Në disa raste dhimbje ciklike lidhur me sindromi premenstrual, menstruacioneve ose ovulacionit, drogës dhe destinacioni trajtohen kombinuara hormonale kontraceptive ose progesterone. Nëse trajtimi i njëkohshëm i dysmenorrhea, si dhe duke ndihmuar droga mira nonsteroidal anti-inflamator (painkillers) dhe antispasmodic (Harazonu, zbutës muskujt e organeve të brendshme).

Në disa raste, efekt të mirë jep fizioterapi, sidomos kur shkaqet e dhimbjeve të barkut nuk janë kuptuar plotësisht, ose janë të shoqëruara me dëme nervore, efektet e traumave lindjes, shkeljen e legenit kat tonin e muskujve. Shpesh e përdorur drogë nga grupi i ilaqet kundër depresionit, duke përfshirë edhe përmes aftësisë së tyre për të rivendosur aftësinë e sistemit nervor qendror (truri) për të vlerësuar në mënyrë adekuate që vjen nga legenit impulseve nervore dhimbje.

Mjetet juridike popullore dhe receta popullore nga dhimbje të barkut

Mjetet juridike popullore trajtim dhimbje barkut pa u konsultuar me mjekun është e rrezikshme, trajtim simptomatik i mjeteve juridike popullore dhimbje mund të rritur zavbolevanie, duke shkaktuar dhimbje. Për shembull, sëmundjet infektive inflamatore gjenitale do të shkojë në një fazë kronike, e cila e bën trajtim më e vështirë dhe shpesh e pamundur dhe të çon në varfëri.

Përdorni urtë me dhimbje në bark me Endometrioza (por jo çdo grua me Endometrioza e dinë se ajo është e sëmurë) do të shkaktonte progres të shpejtë sëmundje dhe dhimbje në rritje dhe do të neobhodimohirurhicheskoe trajtim. Këto barëra si mitër pushtoj, furçë të kuqe, Pyrola, tërfili, Calendula, dhimbje shirokoprimenyaemyepri në zhenschintakzhe bark kanë contraindications dhe komplikime të tyre.

Ngrohjes në stomak (pads ngrohje), gjithashtu nuk është e rekomanduar për të përdorur, ngrohjes mund të përkeqësojnë inflamacion akut ekzistuese.

Perednaznacheniem çdo narodnyhretseptov duhet të dini diagnozën e saktë dhe e konsiderojnë contraindications trajtime popullore.

Për të kontaktuar një mjek për dhimbje në bark

Ju mund të kenë nevojë për të ndihmuar këto mjekët:

 • mjek i kujdesit emergjent
 • gjinekolog
 • Gastroenterologist
 • sëmundjet ngjitëse
 • oncologist