Gërhitës


Gërhitës - vibruese tingull kur të frymëmarrjes gjatë gjumit që rrallë shqetësojë gërhitës, por mund të shkaktojë pagjumësi tjerët.

Shkaqet e mundshme gërhitës


Mekanizmi kryesor i gërhitës - të ndryshojë pamjen e frymëmarrjes nëpër pengesa, lumen ngushtuar ose lehtësimin muret e faring. Kjo ajrit në vend të kalojë direkt në mushkëri, twists dhe shkakton indet e buta të ndryshojnë qielli dhe për të luftuar njëri-tjetrin. Kjo krijon një timbër të veçantë dhe shpeshtësinë e gërhitës. Në rishikimet e mëvonshme të mureve të rrugëve të frymëmarrjes sindromi i apnea pengues gjumë (OSA, pushimeve periodike në frymëmarrje gjatë gjumit për shkak të udhë ajrore mbivendosje).

Shfaqja gërhitje është i lidhur me një numër të arsye.

1. Pengimi airflow mund të krijojnë:
• polyps nazale
• Septumi shtrembëruar hundës
• Qese Tornvalda
• ënjtje e mukozën e hundës në rinitit (rrufë), duke përfshirë alergjik
• fryrë gjuhën ose në gojë dhe fyt gjatë një reaksion alergjik
• bajamet Hypertrophic (përfshirë adenoids)
• tumoret fyt
• lumen anatomike të ngushta e faring
• Shift nofulla të ulët mbrapa
• moszhvillimin e nofulla e sipërme apo të poshtme
• rritje gjuha në sindromin Down ose acromegaly

• depozitimin e indit dhjamor në muret anesore te obezitetit faring

2. relaksim i muskujve fyt mund të vërehet:
• nën ndikimin e alkoolit dhe drogës (relaxants muskujve, qetësuesit, pilula gjumi, ilaçeve narkotike dhimbje);
• Kur hypothyroidism kur të gjithë Toni i përgjithshëm i muskujve zvogëlohet dhe të indeve të bëhet më shëndoshet;
• Kur sëmundje neuromuskulare në shkelje të marrjes së impulseve nervore prej trurit përgjegjëse për tonin e muskujve (foshnjat miodistrofiey);
• një dëmtim i nervave periferike (të rastit ose gjatë operacionit të prerjes nervat fyt);

• kur dëmtime në tru dhe nerva kafkës (edema e trurit, hydrocephalus, pash, compression të rrjedhin trurit, gjakderdhje në fuçi bazë dhe sëmundjeve të tjera që çojnë në shtypjen e ndërgjegjes dhe kontrollin e muskujt e fyt). Në mënyrë tipike, kjo gjendje akute që kërkojnë trajtim të menjëhershëm për ndihmë mjekësore. Gërhitës në këtë rast vetëm një nga simptomat që shkon nga buzë rruge.

Shumëllojshmëri të shkaqeve gërhitës dhe sëmundjeve në të cilën ajo duket, kërkon një ekzaminim të detyrueshëm dhe të plotë.

Sondazhet dhe analizat në gërhitës, pse ata janë të nevojshme

Nëse ju gërhij duhet diagnozë të plotë për të identifikuar shkaqet e këtij fenomeni dhe komplikime që mund të jetë opasny.S këtë qëllim ka zhvilluar një algoritmi të plotë diagnostike në gërhitës.

1. Biseda e detajuar me mjekun tuaj, dhe të shqyrtojë SOMNOLOHIYA për të identifikuar faktorët e rrezikut për gjumë frymëmarrjes çrregullime dhe komplikacione kardiovaskulare. Theks i veçantë është vënë në kushte të tilla si struktura e fytyrë, nofulla, dhëmbë, fyt, kurbatura e mur ndarës hundës, prania e hypertrophy e bajamet, peshë të tepërt dhe sëmundjeve të lidhura, të cilat mund të shkaktojnë gërhitës.

2. Pyetësori për përcaktimin e "gjumë" zakone që ndikojnë gërhitës dhe të vlerësojë shkallën e sleepiness dhe prania e çrregullimeve të tjera përveç gërhitës.
3. Testet Kryerja e funksionit me vlerësimin e frymëmarrjes hundës dhe paraqitjen e mandibulat.
4. Hulumtimi për të identifikuar çrregullime të gjumit të frymëmarrjes gjatë gjumit dhe vlerësimin e ashpërsia.

5. Kryerja e analizave komplekse për të vlerësuar faktorët e rrezikut për ngjarjet kardiovaskulare, prania e hypothyroidism, diabeti apo sindromi metabolike. Këto përfshijnë testet e mëposhtme:

• numërimin e gjakut,
• sheqerit në gjak,
• hemoglobinë glycated,
• Testi biokimike të gjakut për proteina totale, ure, kreatininës,
• Testi i gjakut për hormoneve tiroide (TSH, T4, të lirë, AT-TPO);
• Profili lipidet e gjakut (kolesterolit total, densitet të lartë lipoprotein (HDL), lipoprotein densitet të ulët (LDL), triglycerides, indeksi atherogenic);
• urinës: Testi Reberga, test urina për albumin.

6. Konsultimet profesionistë që kanë të bëjnë për të sqaruar shkaqet e gërhitës dhe ndërlikimet e saj (Ent, ortodont, endocrinologist, diete, kardiolog, neurolog dhe mushkërive).

Trajtimi i gërhitës

Bazuar në informacionin e marrë nga anketa zgjedhur trajtimin më të përshtatshëm për gërhitës. Kjo zakonisht varet nga disa faktorë:

• Cili është shkaku apo shkaqet e gërhitës,
• cilat janë më të rëndësishme në zhvillimin e gërhitës,
• Cilat janë shkaqet mund të eliminohen dhe të cilat nuk janë,
• Ndryshimi peshën e frymëmarrjes gjatë gjumit,
• Disponueshmëria e komplikime të pakthyeshme gërhitës,
• që shëndeti në përgjithësi, qoftë sëmundje të ngjashme.

Si të shpëtoj nga gërhitës në shtëpi

Metodat Obscheprofilakticheskie projektuar për të eliminuar faktorët që çojnë në gërhitës dhe mund të eliminohet - zakone të këqija të drogës, ajrit të thatë, veprimi i alergeneve, trashje, dobësi valvola hundë, pozicionin e trupit gjatë gjumit.

• Dështimi ose ohranicheniekureniya 2-3 orë para gjumit. Kjo do të zvogëlojë inflamacion, ënjtje, mukusit, duke reduktuar gërhitës. E njëjta masë vlen edhe për alkoolin. Braktisja alkool para gjumit do të reduktojë relaksim të muskujve dhe gjasat e gërhitës.
• Zëvendësoni ose refuzojnë drogë që relaksoheni muskujt (opiateve, relaxants muskujve, qetësuesit, qetesues, analgesics narkotike).
• Përdorni një humidifier ose klimës sistem. Kjo do të përmirësojë gjendjen e mukozës dhe frymëmarrjes gjatë gjumit.
• Hiqni nga gjumi të gjitha alergeneve mundshme (sende leshi, duke përfshirë qilima, batanije, dhe mban erë fort bimë lulëzuar, kafshët shtëpiake, jastëkët e vjetër dhe dyshekë).

• zvogëlon peshë të paktën 10% të peshës fillestare të trupit, nëse mbi peshë. Situata do të përmirësohet frymë dy herë.
• Përdorni strips shtrihet në hundë gjatë gjumit. Pra, ju zgjeruar hunda, dhe ata nuk do të rrinë së bashku.
• Në qoftë se gërhitës ndodh kur ju fle mbi kurrizin tuaj, shtrihen në anën e pillows ortopedike me rollers ose Ktheja nën topin e tenisit. Kjo nuk do të ju lejojnë të fle mbi kurrizin tuaj.

Pajisje Vnutrishnorotovi (mouthguards)

Qëllimi i metodës - ndryshim nofulla e ulët përpara gjatë gjumit dhe fiksimit në këtë pozicion. Kjo zgjeron fyt madhësisë anteroposterior, pa i dhënë mure të përballen me njëri-tjetrin. Metodë shumë e përshtatshme, veçanërisht për të udhëtuar.

Trajtimi kirurgjik i gërhitës

E lidhur shpesh me heqjen e pengesave për ajër gjatë frymëmarrjes. Kjo mund të jetë ndërhyrje në mur ndarës hundës (rhinoplasty), qielli (duke hequr dërçikth qiellzor, implantet e butë shije, uvulopalatoplastyka, duke zgjeruar lumen e fyt), të hequr bajamet zgjeruar ose polyps. Metodat kirurgjikale ndryshojnë në ndërhyrjen pamjen: Klasik (duke përdorur një bisturi), radio frekuencave, lazer, kimike, e kombinuar. Të gjitha këto qasje janë pro dhe kundra. Vlen të theksohet operacion lazer. Ata kanë një rrezik të lartë të komplikimeve për njerëzit me gërhitës për apnea e gjumit obstruktive sindromi sfondit të një ëndërr.

Terapi PAP për trajtimin e gërhitës

Emrat e trajtimin e gërhitës: terapisë PAP, PAP, PAP, lecheniePAP. Ky reduktim nga shkronjat e para të emrave Latine PositiveAirwayPressure - presion pozitiv në rrugët e frymëmarrjes, që kap thelbin e trajtimit. Në kohën e gjumit disordered kompresor aparatit të frymëmarrjes jep presionin e ajrit që përhapet mur faringut, mos i lejuar ata që të konvergojnë. Treguesit kryesore për këtë trajtim - të gjumit, e cila është e lidhur shpesh me gërhitës. Megjithatë, duke pasur parasysh natyrën e përgjithshme të këtyre çrregullimeve, gërhitës është eliminuar edhe. Ka disa lloje të terapisë PAP:

• presion pozitiv udhë ajrore (iliCPAP) otContinuousPositiveAirwayPressure, që do të thotë Presioni i vazhdueshëm pozitiv udhë ajrore. Pajisja vazhdimisht defekt në një nivel.
• avtoSIPAP (autoCPAP). Parim i operimit është i njëjtë, vetëm pajisja përshtatet për inhalacion e pacientit dhe tym.
• BiPAP (BiPAP, ose BiLevel) - makinë Duplex Mode-PAP. Ky grup vlerat për frymë presionin e ajrit fikse dhe nxjerr frymë.
• avtoBIPAP (autoBiPAP) - Mode dyfishtë automatike PAP.
• TriLevel - mënyrë tre-nivel kur mbështetje shtese autoBiPAPdobavlyaetsya në fund të tym.

Terapi Daily PAP mjeku zgjedhur SOMNOLOHIYA kërkimore bazuar dhe foto klinike. Përzgjedhja mund të zgjasë disa ditë.

Terapi PAP për trajtimin e gërhitës

Zgjedhja e trajtimit është e bazuar në peshën e gërhitës dhe apnea e gjumit, dhe kombinimi shkaqet e gjumit të shëndoshë.

1. Në qoftë se gërhitës - kjo është vetëm të tingëllojë, nuk ka ndalesa të komplikuara të frymëmarrjes gjatë gjumit, ajo përshtatshme gjitha trajtim ukazannyemetody.
2. Në rastin e një kombinimi të gërhitës me apnea pengues gjumë të çdo ashpërsia (me pushimeve indeksit në frymëmarrje në orë mbi 5) janë të përjashtuara operacioni në shije të butë (p.sh., heqja e qiellzor dërçikth).

3. Gërhitës dhe të ndaluar të marrë frymë lehtë dhe ashpërsia mesme mund të trajtohen me masa obscheprofilakticheskih dhe pajisje intraoral (CPS).
4. Gërhitës dhe pengues të mesme sindromi apnea e gjumit dhe të rënda kërkojnë terapi PAP për zbutjen muret e rrugëve të frymëmarrjes, kur ata janë të mbylljes. Kombinimi i kapamy.

Prania e sleepiness ditën, mbipeshë, hipertension, diabet, sëmundje koronare të zemrës dhe hypothyroidism kërkon një qasje më të kujdesshme ndaj trajtimit dhe shpesh një kombinim i disa tretmaneve. Trajtimi i integruar sa është e nevojshme për disa arsye gërhitës sepse secili prej tyre mund të ketë rëndësi të pavarur në formësimin e shëndoshë. Për shembull, një kombinim i septum deformuar hundës dhe obeziteti. Në qoftë se ju përdorni vetëm hundë plastike, dhe mbeten mbipeshë do të shkaktojë gërhitës. Prandaj është e rëndësishme për të trajtuar gërhitës nën kontrollin e mjekut somnoloha.

Sa e rrezikshme gërhitës

Gërhitës në vetvete nuk është e rrezikshme, kjo është vetëm shëndoshë, edhe pse të pakëndshme. Rreziku është ajo që thotë. Ajo mund të jetë situata akute (siç përshkruhet më sipër), që kërkon ndërhyrje mjekësore (të tilla si goditje). Ose sindromi, apnea pengues gjumë, e cila ndodh në një në tre snores dhe brenda 3-5 viteve mbaron goditje, sulmet e zemrës, diabeti, aritmi ose vdekje. Më të gërhitës - shenjë e vetme që tregon për të. Injorimi i problemit mund të përfundojë trishtim.

Për çfarë mjeku për të adresuar gjatë gërhitës, dhe kur të bëhet kjo

Trajtimi më parë është nisur gërhitës, më lehtë dhe më shpejt ajo shkon. Kjo do të ju mbrojnë nga komplikimet të pakthyeshme, të rrezikshme për jetën.

Mos tolerojë raste vonesë kur gërhitës kombinuar me rritjen e peshës, hipertension, nivele të larta të insulinës dhe sheqerit, dhimbje në zemër, zgjim natën për të urinoj, dhimbje koke në mëngjes dhe gjatë ditës sleepiness. Këto janë shenja të çrregullimeve të rënda të frymëmarrjes gjatë gjumit. Urgjentisht të nënshkruajë deri te mjeku.

Për të kuruar gërhitës, ju duhet të shihni një mjek, somnolohy. Ky specialist trajnuar në mjekësi gjumë. Ndryshe nga mjekët e zakonshëm janë edhe trajtimin e gërhitës somnoloh sheh kuadrin e plotë. Ajo zbulon shkakun themelor të gërhitës dhe të merren me të shpejt dhe me efikasitet, pa kompromentuar shëndetin.

Ishte ky mjek kryen gjumë që të përcaktojë strategjinë e mëtejshme të trajtimit. Është e mundur që somnoloh drejtpërdrejtë me ju për ortodont, mjeku ENT ose mjek diete, por ju vetëm do të dini se ajo do të ndihmojë. Ju nuk keni për të zgjedhur një metodë të trajtimit, ndjenja çdo njëri prej tyre për veten tuaj.

Elena Tsareva, somnoloh mjek,
"Unison-klinika"
www.clinic.unisongroup.ru