Të çara, do të thërrasë në qoshet e gojës


Zayed - një lëkurë të zbehtë, shkallë, të çara të dhimbshme në qoshet e gojës.

Emërtimet: Zayed, çarë impetigo, perla, stomatitit këndore, stomatit këndore.

Çarje foto, në qoshet e gojës Zayed

Reasons'll marr qoshet e gojës


Shpesh shkaku i sëmundjes është Streptococcus bakter (strep Zayed), flora pak fungale (Candida Zayed).

Shfaqja e streptokoksike Zayed promovuar thatësi e lëkurës, mikroskopike dhe lëkurës kontaminimit të, temperatura ose overcooling e trupit, zakonet shuplaka buzët dhe qoshet e gojës së tij, që rregullat e higjienës personale, kafshimit nënvlerësuar, prania e dhëmbëve me karies, protezat, briketa.

Kandydoznaya Zayed shkaktuar nga kërpudhat maja Candida gjini. Izolimi i Candida Zayed pothuajse nuk ndodh, shpesh e lidhur me gjuhën candidiasis, gojën, kufirit të kuqe të buzëve, cheilitis. Kërpudhave maja janë të shpërndara në natyrë, ato mund të gjenden në perime, fruta, produkte qumështi. Si florës kushtëzuar patogjene ata jetojnë në lëkurë dhe mukozës membranat, por në shkelje të imunitetit të blerë pronat patogjene dhe të shkaktojë candidiasis. Sëmundja zhvillohet në mangësi të imunitetit, shpesh të lidhura me përdorimin e drogës (antibiotikëve, drogës hormonal, citostatikëve), në të infektuar me HIV.

Zayed shpesh veprojnë si një manifestim i anemisë mangësi hekuri, shenja të mëdha dhe të dukshme të cilat janë lëkura e zbehtë, mukozës, conjunctiva e syrit. Mangësi hekuri duket lëkurë të ashpër dhe të thatë, të çara të dhimbshme në qoshet e gojës, brishtësisë dhe errësira e flokëve, humbje e flokëve, brishtësisë gozhdë dhe errësirë. Një nga shkaqet e anemisë - dietë të paekuilibruar, sëmundjet e traktit gastrointestinal, duke çuar në mangësitë vitaminë. 

Mungesa e vitaminës B2, ariboflavinoz, karakterizuar nga lezione të mukozën e buzëve, gjuhës, Zayed, lëkurë lëkurë rreth gojës, në krahë hundë, ndryshimet në organet e vizionit (fotofobi, lacrimation, vizion të paqartë). Shkaqet kryesore të formave të ndryshme të mangësi vitaminë B2: një rënie të mprehtë në konsumin e produkteve të qumështit është një burim i rëndësishëm ushqimi i riboflavin; sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal.

Vazhdoi me relapses shpeshta Zayed ndodh në pacientët me diabet. Çrregullime metabolike në këtë sëmundje të çon për të ulur rezistencën ndaj infeksionit bakterial dhe ndryshimet trofik të lëkurës. Sëmundja manifestohet me lëkurë të thatë, kruajtje, rritur etja, dobësi.

Inspektimi në bridou

Të krijojë arsyet zaed përveç fiksimit të manifestimeve klinike analizat e nevojshme laboratorike. Në studimin mikroskopike të scraping Zayed përcaktuar praninë e maja, konfirmimin ose jo konfirmimin Candida natyrën e sëmundjes.

Ju duhet të kalojnë numërimin e gjakut për të përjashtuar anemi dhe inflamacion; glukozës në gjak, për të shmangur diabet.

Strep'll vini candidiasis dhe duhet të dallohet nga frëngjyzak. Klinikisht (në dukje), ajo kishte ato ndryshojnë. Testet serologjike komplekse (CEB) do të jetë pozitiv në sifilisit.

Treatment'll marr qoshet e gojës

Gjatë trajtimit të çara në qoshet e gojës duhet të eliminojnë ndikimet negative të jashtme në lëkurë: Mos bëj buzët, përdorni cik balsam, aplikuar kozmetike mjekësore kujdesit të lëkurës. Të përjashtuar nga dietë e me erëza, i lagësht, i kripur, të irritojë lëkurën dhe buzët. Ajo duhet të shtohet në perime dietë dhe fruta. Përfshirja në ushqimet tuaja dietë të pasur me riboflavin dhe hekuri. Këto janë: lakër, mëlçisë, mish, produktet e qumështit, patate, bajame, kikirikë. Merrni një multivitamin. Ndalohet pirja e duhanit ose të kufizojë ndjeshëm pirjen e duhanit.

Lëkurës around'll marr mund të trajtojë 2 -3 herë në ditë ngjyra anilinë, fukortsynom tillë. Kjo përgatitje është për përdorim të jashtëm ka antimicrobial dhe efektet antifungal. Gjithashtu, përdorni 3% alkool borik që ofron antiseptik (dezinfektimin) dhe dezinfektues veprim. Ndër mjetet juridike popullore përdorur pemë çaji vaj, e cila ka veti antiseptike, antibacterial dhe antifungal. 2-3 pika aplikuar për lëkurë të dëmtuar, 2-3 herë në ditë.

Që Zayed është një nga manifestimet e pyoderma dhe lëkurës candidiasis në sfondin e mungesës së imunitetit, atëherë trajtimi fillimi vonë sëmundja mund të marrë natyrën e vazhdueshme dhe korrente dhe u përhap në indet përreth.

Për çfarë mjeku për të kërkuar treatment'll marr qoshet e gojës

Diagnoza, trajtimi mund të jetë e nevojshme dermatolog mjeku. Ai do të ju rekomandojmë që të keni një provim shtesë në të cilën mjekët të marrë këshilla.
Nëse pacienti është vazhdimisht hormonet, citostatikët, janë HIV-pozitiv, atëherë ngjarja zaed duhet të kontaktoni një dermatolog menjëherë për trajtim të hershëm.