Kimik gojës


Goja e thatë (Xerostomia) - membranat mukoze të thatë të gojës, për shkak të reduktimin ose ndërprerjen e sekretimit të gjëndrave të pështymës. Personi kronike e thatë goja e vështirë për të folur, përtyp, gëlltitje dhe të ndjehen shijen e gjithë kjo në përgjithësi e bën jetën shumë të pakëndshme.

Shenjat tipike të kësaj gjendje janë:

  • Ndjenja e "palëvizshmëri" dhe thatësi në gojë
  • Rritja etje
  • Shumë e acarim të mukozës orale; të çara në buzë dhe në qoshet e gojës
  • Ndjenja e thatësi në fyt
  • Djegia apo kruarje në gojë (sidomos gjuha)
  • Ajo reddens, bëhet e thatë dhe të ashpër
  • Shortness gjuhës, shije, përtypet dhe gëlltitjes
  • Ngjirurit e zërit, Mukoza e thatë hundës, dhimbje të fytit
  • Fryma e keqe

Mukozës orale mund të përgjigjet për të proceseve të ndryshme patologjike dhe trazirat funksionale e shumë sistemeve të trupit.


Shkaqet e goja e thatë nuk janë të lidhur me sëmundje

1. Orari uji i pamjaftueshëm (me një deficit të ujit në mot të nxehtë, kur përdoren ushqime silnosolёnoy).
2. Përdorni një numër të madh të barnave të ndryshme (atropine anticancer, barnave psikotrope, diuretics, grupit sympathomimetic, etj). A ka efekte të tilla anësore gojën si thatë. Edhe antihipertensiv, vasoconstrictor dhe antihistamines të ndihmojë për të reduktuar prodhimin e pështymës.
3. Kur frymë përmes gojës (në të moshuarit gjatë natës, ndërsa ju fle me gojën tuaj të hapur për shkak të dobësisë muskujve, duke çuar në nofulla e sipërme, të frymëmarrjes komplikuar hundës për shkak të polyps hundës ndarëse lakuar, etj).

4 goja shpesh të paarsyeshme pije.
5. Pirja e duhanit.
6. Alkooli dehje.
7. menopauza.

Sëmundjet në të cilat ka një gojë e thatë

1. Sëmundjet e gjëndrave të pështymës (Shytat, sialadenit, sialolitiaz, sëmundja sialostaz Mikulich). Atributet e përbashkëta për secilin prej këtyre patologjive është shkelje e jargëzim, deri në ndërprerjen e plotë, dhimbje kanceri, dhimbje barku i saj zmadhim pështymës (dhimbje në gjëndrat e pështymës, kur hahet), ënjtje në gjëndrat e pështymës.

2. Infeksionet. Goja e thatë ndodh si rezultat i rritjes së temperaturës së trupit dhe djersitje (gripit, dhimbje të fytit, etj) dhe nga humbja e konsiderueshme e lëngjeve nga të vjella dhe feces (kolera, dizenteria, etj).

3. Sëmundjet endokrine. Diabeti - një sëmundje e cila është e bazuar në mungesën absolute ose relative të insulinës në trup që shkakton karbohidrate dhe proceset e tjera metabolike në trup. Simptomet tipike e diabetit është etja e dukshme, goja e thatë, humbje peshe, dobësi dhe polyuria (rritje të vëllimit të urinës). Shuma e ndarë urina në ditë mund të jenë 3-6 litra apo më shumë. Etja dhe goja e thatë të lidhur me një rënie në lëngjeve të trupit dhe ndalimin e gjëndrat e pështymës.  

Tirotoksikozë - një kusht patologjike e organit që zhvillon për shkak të rritjes përmbajtjes gjakut e hormoneve tiroide. Tirotoksikozë është një ndërlikim i goiter shpërndarë toksike, tyreotoksycheskoy adenoma, hipertireoidnoh multinodular goiter. Pacientët ankohen për një ndjenjë të frikës, rrit nervozizëm, çrregullime të gjumit, dridhje të duarve dhe të gjithë trupit, takikardi, djersitje, diarre të shpeshta, të vjella, gojën e thatë, humbje e oreksit. Xerostomia është shkaktuar nga çrregullime metabolike dhe rritur nxjerrje e lëngut nga trupi.

4. Tumoret me gojë (Malinje dhe beninje). Më të prekur pranë veshit dhe gjëndrat submandibular pështymës. Tumoret beninje janë më shpesh në indet e kancerit, por mund të jetë sipërfaqësore. Ata janë arsimi pa dhimbje ose sipërfaqe plotnoelasticheskoykonsystentsiyi krupnobuhristoy qetë, me një kapsulë të qartë. Tumoret malinje janë një nyjë të shtrënguar ose depërtimit pa dhimbje në gjëndër, pa kufij të qartë. Me zhvillimin e sëmundjes, dhimbje. Tumori është përhapur me shpejtësi në indet përreth dhe organet dhe jep metastaza rajonale. Çdo dëmtim në gjëndër pranë veshit ndodh paraliza e muskujve të fytyrës. Thatësi e gojës mund të vërehet për shkak të pranisë së tumorit (shkatërrimin e gjëndrës compression indeve dhe kanalet e saj), dhe si një komplikacion i terapisë rrezatuese të kancerit rajon Maksilofaciale për shkak të veprimit të drejtpërdrejtë të rrezatimit jonizues në aparatin neurosecretory dhe indet e kancerit.

 

Kanceri i gjëndrës pranë veshit pështymës

5. Mungesa e Retinol (Vitamina A) duket lëkurë të zbehtë dhe të thatë, lëkurë atë, një tendencë për të lezioneve pustular. Nuk ka flokët e thatë dhe e shurdhër, goja e thatë, fotofobi, konjuktivit, nje blefarit, nje sëmundje të shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes, thonjtë i brishtë dhe striations, të çara në cep të gojës, hyperkeratosis (rritje keratinization) mukozës orale. Mungesa e vitaminës A çon në shkelje të rënda të epitelit, i cili ndryshon rrjedhën e rigjenerimin fiziologjike (shërim) dhe zhvillon atrofi e saj. Rritja Deskuamimi epiteliale sapo kanalet e gjëndrave të pështymës që çojnë në bllokimin e formimit dhe mbajtjes cysts. Sekretimi i pështymës, ndërsa ngadalësuar, edhe pse indet kanceri nuk është prekur.

6. Proceset patologjike që çojnë në rritje humbjen e lëngjeve: E jashtme dhe gjakderdhje të brendshme, djegiet masive, ethe, diarre dhe të vjella të vazhdueshme të shpeshta, u rrit djersitje.

7.  Heqjen kirurgjikale të gjëndrave të pështymës kryer në lëndime të mëdha, nga kanceri, sëmundje kronike inflamatore të ndodhë kur trajtime të tjera kanë qenë të paefektshme.

8. Plagosje gjëndra mëdha pështymës. Goja e thatë vërejtur në pranë veshit plagë, submandibular, rajonet sublingual. Trauma mund të shkaktojë thyerje e indeve dhe kanal kancerit, e cila mund të shkaktojë formimin e abuzimit dhe pështymë në gojë.

9. Dëme nervore (Kryesisht fytyrës dhe glossopharyngeal nerva kafkës) për të lehtësuar punën e gjëndrave të pështymës ose qendër jargëzim (bërthamën e nerva fytyrës dhe glossopharyngeal në oblongata palcë).

10. Anemi. Hekuri mangësi anemi është e karakterizuar nga zbehje e lëkurës dhe mukozës, dobësi, lodhje fizike dhe letargji mendore, gulçim me lëvizjen, marramendje shpeshta, zhurmë në veshët, goja e thatë, çoroditje shije (pasion për shkumës, qymyr, gëlqere).

11. Ankth. Eksitim, stresi, stresi të lartë psiko-emocionale ndonjëherë të shkaktojë shfaqjen e gojës së thatë në njerëz me excitability të lartë nervor. Goja e thatë është me simptomat e stresit.

12. Sëmundjet sistemike.
Scleroderma sistemik sëmundje polisyndromne manifestuar nga fibrozë progresive e lëkurës, organeve të brendshme (zemra, mushkëritë, traktin gastrointestinal, veshkave) dhe enëve të gjakut obliterating tipit patologji endarteritis me vasospastic zakonshme (reduktimin e lumen vaskulare duke ulur muskujve të butë të murit të) çrregullimeve. Klinika tregon lezione të lëkurës të veçantë që ndryshon pamjen e pacientit (maskoobraznoe personi sklerodaktyliya) dhe sisteme të ndryshme të trupit (Polyarthralgias, ezofag, ulcerat peptike, fibroza, infarkt, glomerulonefriti, etj). Simptomet përparojnë me kalimin e kohës. Një simptomë e shpeshtë është falangave osteolyz gozhdë që rezulton në shkurtimin e shëmtuar e gishtat e këmbëve. Humbja manifestuar nga thatësi e mukozës në gojë, trashje dhe shkurtimin e frenulum të gjuhës. Skleroderma është e lidhur shpesh me sindromin Sjogren.

Sëmundja e Sjogren - një sëmundje autoimune sistemike karakterizuar nga tharjen e mukozës të shkaktuara nga përhapja e gjëndrës exocrine limfoid.
Sindroma Sjogren - sindroma e karakterizuar nga një kombinim i shenjat e gjëndrës exocrine (pështymës dhe lacrimal më shumë), me një numër të sëmundjeve autoimune.
Sëmundja dhe Sindromi Sjogren janë identike. Megjithatë, sëmundja është një sëmundje të dallueshme, dhe sindromi ndodh në lidhje me artrit reumatoid, lupus eritematos sistemik, skleroderma sistemike dhe sëmundje të tjera. Manifestime të patologji mund të ndahen në dëmin sistemike (artriti përsëritura neerozivnyy, myositis, interstytsialnyynefryt etj) dhe simptome lidhur me hypofunction gjëndër exocrine (membranat mukoze të thatë e me gojë zgavër, nasopharynx, trake, sytë, vaginë, gastrointestinale trakt). Pacientët ankohen për kruarje, djegie, qepallat dhimbje, fotofobi. Ajo mund të zhvillojnë konjuktivit përsëritura bakteriale. Humbja e gjëndrave të pështymës çon shpesh shytat kronike, shoqëruar me dhimbje, ënjtje të indeve të gjëndrave të pështymës, ethet për 38 - 40oS. Në fazat e mëvonshme të një gojë të mprehtë thatë, paaftësia për të folur, përtypë ushqim pa lëngshme shtuar.

Cistike fibrozë - një sëmundje gjenetike e karakterizuar nga lezione sistemike gjëndër exocrine, manifestuar çrregullime të rënda të frymëmarrjes, traktin gastrointestinal dhe disa organe dhe sisteme të tjera. Sëmundja manifestohet edhe në periudhën neonatale. Me një oreks të mirë fëmijët nuk të fituar peshë, ka kollitjes konvulsiv, membranat mukoze të thatë të gojës, pështymë të trashë. Nuk është shortness e vazhdueshme e frymëmarrje dhe cianozë.

Diagnostics me gojë thatë

Një shqyrtim i pacientit sqaruar sëmundjet e fëmijëve (Shytat), i cili merr drogë tani, zakone të këqija. Inspect rajonin hetim dhe gjëndrat pështymore. Bazuar në të dhënat e marra mjeku ka bërë të mundur diagnozën dhe për të përcaktuar taktikat e shqyrtim të mëtejshëm.

Laboratorike dhe ekzaminimi i dobishëm me gojë thatë

1. gjakut komplet (hemoglobinë dhe uljen e numrit të qelizave të gjakut të kuqe në anemi mangësi hekuri, scleroderma, rritur leukocytes në sëmundjet inflamatore);
2. urinalysis - microhematuria (paraqitja e qelizave të kuqe të gjakut në urinë), proteinuria (proteina në urinë), cylindruria, leukocyturia në scleroderma sistematik;
3. glukozës në gjak (norma e rritjes 3,3-5,5 mmol / l në glukozës në gjak sugjeron diabetit të mundshëm);
4. Gjaku mbi hormoneve tiroide, T3, T4, TSH. Kur tirotoksikozë rritur nivelin e T3, T4 dhe TSH është reduktuar;

5. Analiza biokimik i gjakut: Retinol me vitamina A mangësi nën 100 mg / l, carotene - nën 200 mg / l;
6. ELISA (Immunoassay enzimë) - antitrupa antinuclear në scleroderma;
7. Analiza serologjik: titri reumatoid faktor 1:80 në sëmundje Sjogren;
8. ultratinguj kryer për të përcaktuar madhësinë e gjëndrave të pështymës, prania e gurëve, tumoret, cysts, pezmatim nervi, etj .;
9. Sialostsintihrafiya - për të gjykuar jo vetëm funksionin e sekretore e gjëndrave të pështymës në përgjithësi, por edhe edukimin e pështymë çdo fazë veç e veç;

10. Plain radiografi - metoda e përdorur në Sialolitiaz (sëmundje slyunnokamennoy), me mundësinë e trupave të huaja gjëndrat e pështymës nën nofulla dhe të neneve dëmtuara e eshtrave të fytyrës;
11. Sialoadenolimfohrafiya - përdoret për metastazë dyshuar të gjëndrave të pështymës;
12. sialometriyi - kryhet kur kapaciteti i nevojshëm sekretore vlerësimi i gjëndrave të pështymës. Normat normale: 1.0 ml pështymë për 7-20 minuta;
13. kanalet Drithërima e gjëndrave të pështymës që përdoren për të vlerësuar pėrshkueshmėrisė e tyre;
14. Një biopsi dhe Citologjia pështymë dhe mori byoptata - përdoret në praninë e tumoreve të gjendra pështymës;

15. CT (tomography llogaritur) - metodë efektive për diagnozën e tumoreve në gjendra pështymës;
16. MRI (rezonancë magnetike) zbulon shkakun e patologji të gjëndrave të pështymës, nevralgji glossopharyngeal dhe nerva fytyrës;
17. Nëse është e nevojshme, cilësia hulumtimet e pështymë mund të përcaktojë nivelin e antitrupave, enzimet proteolitike, amylase, makro dhe micronutrients dhe të tjerët.

Trajtimi i gojës së thatë

Trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​i koordinuar me mjekun dhe përfshijnë:

1. Trajtimi i sëmundjes themelor që shkaktoi gojën të thatë.
2. Refuzimi i shprehive të këqija (pirja e duhanit).
3. Nëse goja e thatë është shkaktuar nga droga, atëherë këshilla e një mjeku, të zvogëlojë dozën.
4. Mos hani ushqime shpesh silnosolёnuyu.
5. Nëse është e nevojshme - pirja e tepruar.
6. Shmangni gargarë spyrtsoderzhaschyh.
7. Ndoshta përdorimi i barnave që zëvendësojnë pështymë.

Goja më e rrezikshme e thatë

Thatësi e gojës mund të jetë një shenjë e hershme e shumë sëmundjeve sistemike. Pra, nëse është e mundur, sa më shpejt që të jetë e mundur konsultoheni me një mjek për provim. Goja e thatë rrit rrezikun e malcim nullesh (inflamacion i sëmundjes çamçakëz), dëmtimit të dhëmbëve dhe infeksionet me gojë (të tilla si mëllenjë). Edhe goja e thatë mund të komplikojë veshur protezat.

Për çfarë mjeku për të adresuar gjatë goja e thatë

Terapisti, endokrinolog, rheumatologist, dentist.