Bad Breath


Frymë Bad shkaktohet zakonisht një sëmundje e sistemit të tretjes (stomakut, mëlçisë, zorrëve, dhëmbët dhe kavitetin oral).

Ky është një rezultat i sëmundjes, i njohur gjithashtu si "halitoz". Ky problem nuk është aspak e pamundur. Metodat e trajtimit është zakonisht shumë e thjeshtë dhe efikase - vetëm duhet të identifikojë saktë shkaku kryesor i fryma e keqe. Në shumicën e rasteve kjo ndodh në gojë për shkak të akumulimit të drejtave - gjuhën përreth dhëmbëve dhe në mes të dhëmbëve - një numër të madh të baktereve anaerobe.


A keni fryma e keqe?

Natyrisht, në rrethana të caktuara, secili prej nesh mund të jetë fryma e keqe - dhe shumë shpesh mund të mësojmë për këtë vetëm nga reagimi i njerëzve që na rrethojnë. Përcaktoni nëse ju keni fryma e keqe, shpesh është e vështirë, kryesisht për shkak të gojës, burimi i të gjitha këtyre erë, lidhur me hundë përmes vrimë, e cila është e vendosur në pjesën e prapme të gojës, në shije të butë. Dhe që nga hunda "filtrim" erë që ndodhin në pjesën e prapme të gojës, kështu që filtron dhe e njëjta erë. Kjo është, ju mjaft ndoshta keni këtë frymë - por ju nuk e dini në lidhje me të.

Edhe në qoftë se vetë hundët tona nuk mund të na ndihmojë me besim të përcaktuar frymën tonë si erë - mund ende ta njohë atë? Një mënyrë - për të dini opinion mbi këtë temë dikush nga familja juaj të menjëhershëm. Ju gjithashtu mund t'i referohet të njëjtën kërkesë për një mik të ngushtë, ose dentisti juaj në vizitën tjetër për të. Nëse çështja duket shumë personale dhe ju jeni të frikësuar "besim" të rriturit e saj, nuk do të jetë i befasuar dhe të kërkoni në fëmijët tuaj. Siç e dimë, ajo është shpesh gojët e tyre thotë të vërtetën.

A është e mundur për të përcaktuar në mënyrë të pavarur se sa fryma juaj erë?

Këto metoda janë të njohur edhe. Për shembull, lyznit dore tuaj, le të thatë pështymë për rreth pesë sekonda dhe pastaj erë këtë vend. Mirë? Vetëm ju dhe erë. Ose, për të qenë të saktë, kështu që mban erë pjesën e përparme e të folurit tuaj.

Tani përpiqen të kuptoj se si për erë e prapme të gjuhës tuaj. Merrni një lugë, kthejnë atë, dhe ajo naskribshy skajet e fjalës. (Mos u habitni nëse ju filloni me asfiksim). Shikoni në të majtë në gjëra lugë, ju gjuha soskrebli - zakonisht ajo është e trashë dhe të bardha. Tani joshë atë. Kjo është aroma e frymës sate (ndryshe nga era e para të gjuhës), ka të ngjarë të ndjehen rreth.

Arsyeja kryesore për erë

Tani ju e dini që në shumicën e rasteve burimi i fryma e keqe është një substancë e bardhë që mbulon pjesën e prapme të gjuhës. Ose, për të qenë më të saktë - bakteret që jetojnë në këtë substancë të bardhë. (Nuk është një tjetër, gjithashtu të shkaktojë shumë e zakonshme e erë - një bakterie që grumbullohen në fusha të tjera të gojës).

Çfarë kushtesh apo rrethanat mund të shkaktojnë ose të rrisin erë të pakëndshme?
Shumë prej këtyre faktorëve janë të lidhura disi me:

- Bakteret nga goja.

- Kushte që promovojnë rritjen e këtyre baktereve.

- Pastrimi i varfër ato zona ku bakteret grumbulluar.

Mund të shkaktojë një ushqim të pakëndshme erë?

Disa ushqime kanë një lavdi të gjatë autorët erë, të tilla si qepë apo hudhër. Nëse tretje e përbërësve të ushqimit të molekulave absorbohet nga trupi nëpërmjet gjakut dhe pastaj excreted nga ajo.

Disa nga këto molekula kanë aromat shumë karakteristike, së bashku me gjakun e marrë në mushkëritë tona. Me prodhimin e të lehta, kur ata nxjerr - kështu erë. Edhe pse erën e këtij lloji - problemi mjaft i bezdisshëm në këto faqe, ne nuk do të diskutojë në detaje. Fryma e keqe e shkaktuar duke ngrënë ushqime të caktuara, zakonisht zhduket vetvetiu në një ditë ose dy - dikur shtyp trupit gjitha "faull" molekule. Dhe të shpëtoj nga era është fare e thjeshtë - ju duhet vetëm për të përjashtuar nga dietën tuaj produktet e mëposhtme ose të reduktojnë konsumin e tyre në minimum.

A formimi i erë e pirjes së duhanit?

Ju ndoshta janë takuar me njerëz të fuqishëm që pinë duhan, frymëmarrje e cila ka një erë të veçantë. Edhe pse erë arsimit, pirja e duhanit thurur, ndikuar nga shumë faktorë, shefi në mesin e tyre - janë të nikotinës, katranit dhe substancave të tjera faull të përfshira në tymit të duhanit. Këto substanca të grumbulluar në dhëmbë dhe indeve të buta të gojës së duhanpirës - mishrat, indeve buccal, gjuhësore. Përsëri rezervë - erë e pakëndshme e këtij lloji nuk do të diskutojë në detaje në këto faqe. E vetmja mënyrë për të krejtësisht të hequr qafe erë - të lënë duhanin (edhe pse në qoftë se solli higjienës orale përsosmëri, kjo mund të erë paksa të dobësuar). Vini re gjithashtu se në vetvete Pirja e duhanit dehydrates indet e gojës. Nga kjo dobëson hidratues dhe dezinfektimin efektin e pështymës, e cila lan larg bakteret dhe produktet e tyre metabolike. Goja e thatë më të diskutohen më poshtë. Është e njohur se duhanpirësit shpesh kanë probleme të lidhura me sëmundje periodontale ("Gum Sëmundjeve").

Sëmundjes periodontale gjithashtu rezultojnë nga aktiviteti bakterial. Sëmundje çamçakëz dhe marrëdhëniet e saj me një erë të pakëndshme diskutohet më poshtë.

A Xerostomia (goja e thatë) e shfaqjes së erë?

Edhe në qoftë se ju nuk keni probleme të veçanta që lidhen me një erë të pakëndshme, por ju ndoshta vënë re se në mëngjes, kur ju sapo u zgjua, fryma juaj është shumë më pak i freskët. Kjo është për shkak se natën tonë të gojës "thatë" - Për shkak se gjatë gjumit trupi ynë prodhon sasi më pak pështymë. Rezultati i kësaj është tharje "fryma në mëngjes". I ngjashëm "Efekti tharje" shpesh vuri në dukje në, për shembull, mësuesit apo juristë, të cilët kanë për të folur për orë - kjo gojë tepër të thatë. Disa njerëz vuajnë nga goja kronike e thatë - një sëmundje e quajtur "Xerostomia". Ata edhe më e vështirë për të zgjidhur problemet me frymëmarrje të freskët. Lagështi ndihmon në gojët tona të pastër. Ne jemi vazhdimisht gllabërim pështymë - dhe me çdo frymës së gojës së tij larë nga miliona bakteret dhe grimcat e ushqimit që bakteret ushqehen me. Përveç kësaj, shkrin pështymë dhe lan larg produkteve të mbeturinave të baktereve që jetojnë në gojë.

Pështymë - një formë e veçantë e gojës lëngshme humidifying, një lloj i gojës natyral të pastër. Pastron dhe shkrin çdo veprim mund të japin lagështi; Pështymë është, për më tepër, përmban përbërës të veçantë që vrasin bakteret dhe neutralizues produktet e tyre metabolike. Kur tharje gojën e pështymë efekt i dobishëm reduktuar në masë të madhe. Neutralizimi i baktereve ngadalëson, dhe përmirësuar kushtet për rritjen e tyre.

Thatësi kronike e gojës - Xerostomia - mund të jetë një efekt anësor i marrë medikamente të caktuara. Xerostomia mund të shkaktojë antihistamines (medikamente alergji dhe të ftohtë), ilaqet kundër depresionit, droga që rregullojnë gjakut presion, diuretics, tranquilizers, droga. Me moshë, një gojë e thatë mund të rritet. Me kalimin e kohës, gjëndrat tona pështymës largohet nga puna me të njëjtën efikasitet dhe ndryshimin e përbërjes së pështymë. Kjo çon në faktin se spastrimit pronat e pështymë dobësimit. Njerëzit që vuajnë për një kohë të gjatë Xerostomia, shpesh kanë sëmundjen periodontale (sëmundje çamçakëz). Sëmundje Gum gjithashtu mund të shkaktojë frymën e keqe.

Mund të shkaktojë sëmundje periodontale aromat e pakëndshme?

Sëmundjes periodontale, e cila është quajtur thjesht jeta "Gum Sëmundjeve" gjithashtu mund të shkaktojë frymën e keqe. Pyetni ndonjë dentist - erë kur sëmundje çamçakëz është shumë specifike, dhe mjeku me përvojë mund të përcaktojë praninë e një sëmundjeje të tillë edhe para shqyrtimit të pacientit. Sëmundjes periodontale - shkaku i dytë i përhapjes së halitosis (për herë të parë si ju mbani mend - akumulimi i baktereve). Më shpesh, ato ndodhin në njerëz të moshuar se 35 vjet - që do të thotë, të vjetër personi, aq më e madhe mundësia që problemet e shkaktuara nga frymë të freskët si mishrat e tij. Sëmundjes periodontale - një infeksion bakterial i indeve të buta përreth dhëmbët. Nëse kjo sëmundje drejtuar, ajo mund të shkaktojë dëme serioze në eshtra, të cilat "futur" dhëmbët tona. Boshllëqe Shpesh, në qoftë se sëmundja përparon, dhëmbët dhe mishrat formuar (dentistë quajnë ata "xhepa periodontale"), E cila akumulon një sasi të madhe e baktereve. Këto xhepa janë aq të thellë se ata janë të vështirë për të pastruar si duhet; ata grumbulluar bakteret dhe produktet e tyre metabolike të shkaktojnë erë të keqe.

Mund të shkaktojë sëmundje respiratore erë?

Sigurisht ajo mund. Infeksionit traktit të sipërm respirator, alergjitë - të gjitha këto sëmundje të çojë në faktin se mukusit fillon të rrjedhë nga zgavrën e hundës në gojë, nëpër vrima në shije të butë. Akumulimin e sekrecioneve në gojë mund të shkaktojë një erë të pakëndshme.

Njerëzit që vuajnë nga sëmundje sinus, është shpesh hundë zihet fryma, duke i detyruar ata të marrin frymë nëpërmjet gojës tuaj. Frymë përmes gojës kontribuon për tharje të saj jashtë, të cilat, siç e dimë, gjithashtu shkakton erë të pakëndshme. Nëse sëmundja sinus shpesh marrin një antihistamine (antiallergic) medikamente që gjithashtu kontribuojnë në tharje e gojës.

Për sëmundjet e dhëmbëve e cila mund të jetë një erë të pakëndshme?
Shumica e rasteve të erë të gojës e lidhur me sëmundje të ndryshme të zgavrën me gojë direkt. Çdo infeksion aktiv në gojë, e lidhur, të tilla si absces të dhëmbit apo prerë pjesërisht dhëmb i pjekurisë mund të shkaktojë një erë të pakëndshme. Dëmtimit të dhëmbëve Big patrajtuara në dhëmbë mund të ruaj një numër të madh të baktereve dhe mbeturinat e ushqimit, e cila gjithashtu shkaktojnë frymën e keqe. Nëse keni sëmundje të tilla, kur të shikuara dentisti juaj do të zbulojë ata dhe do të ofrojë trajtim efektiv.

Mund të shkaktojë një erë të pakëndshme sëmundje të tjera të patrajtuar?

Disa nga sëmundjet e organeve të brendshme gjithashtu mund të shkaktojnë erë, edhe pse shpesh shkaku i saj - akumulimin e baktereve në gojë. Nëse pacienti ka provuar të gjitha metodat e zakonshme në raste të tilla të eliminuar erë, por ata nuk janë të kanë dështuar - nuk e ka penguar një vizitë në një terapist. Mjeku juaj me siguri e di se çfarë kushtet janë më shumë gjasa në rastin tuaj; por në publik - frymë keq mund të ndodhë në sëmundjeve të traktit, mëlçisë, veshkat, sëmundjeve gastrointestinale respiratore.

Mund të shkaktojë protezat erë?

Protezat (i plotë, i pjesshëm, i lëvizshëm, etj) mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në freskinë e frymën tuaj. Nëse ju i vishni ndonjë protezat, mund të kryejë një test të thjeshtë që do të tregojë nëse protezat juaj promovon daljen e erë:

Hiq protezat tuaj dhe e vënë atë në një enë të mbyllur - për shembull, kuti plastike drekë. Fort të mbyllur atë dhe të lënë kështu pesë minuta. Pastaj befas hapur atë dhe menjëherë erë. Rreth era e gojës tuaj dhe të ndjehen njerëzit me të cilët ju flisni.

Edhe pse shumicën e rasteve të fryma e keqe për shkak të akumulimit të baktereve në gjuhën, dhëmbët ose rreth tyre (sëmundjes periodontale), bakteret mund të akumulohen në sipërfaqen e dhëmbëve - dhe kjo gjithashtu shkakton fryma e keqe.

Çfarë është në të vërtetë e odors shkaku kryesor pakëndshme?

Në shumicën e rasteve të fryma e keqe është e lidhur me gjendjen e zgavrën me gojë. Gjegjësisht - erë duke shkaktuar bakteret zakonisht jetojnë në të. Bakteret, si njerëz, gjatë gjithë jetës konsumojnë ushqim dhe nxjerrin mbeturinat e saj. Mbeturinat disa lloje të baktereve përfaqësojnë një kompleks squfuri, dhe ata janë shkaku i fryma e keqe. Mos harroni se si erë si vezë të prishura? Ky parfum është shkaktuar edhe nga formimi i komponimeve të squfurit vezë - sulfide hidrogjen. Era karakteristike e shtyllave përzierje plehrash ose skotaren gjithashtu ka borxh Saj "erëza" prania e komponimeve squfurit - mercaptan metil. Të dyja këto komponime janë baktere të izoluara që jetojnë në gojët tona. Këto komponime kanë emrin përgjithshme "komponimet e paqëndrueshme squfurit" (LSS). Kohë "fluturues" do të thotë se këto substanca zhduket shpejt edhe në temperatura normale. "Paqëndrueshmëri" këto komponimet shpjegon aftësinë e tyre për të shpejt të depërtojnë, kështu që të flasin, në hundët e tyre rreth nesh. Edhe pse këto substanca në tokë dhe të krijojë bakteret e fryma e keqe. jetojnë në gojë, produkte të izoluara dhe të tjera që janë aroma shumë të pakëndshme. Këtu janë disa prej tyre:

- Kadavrin - një substancë e cila formon një erë karakteristike kufomë.

- Putrescine - forma në kalbur erë mishit.

- Skatole - komponenti kryesor i erën e fekaleve njeriut.

Ju ndoshta do të jetë shumë i befasuar për të mësuar se në gojën normale njerëzore mund të jetë "tufë lulesh" Jo erë shumë të këndshme - por ajo është, dhe përjashtime, për fat të keq, nuk ndodh. Gjithkush pak a shumë ka frymë nga këto, kështu që të flasin, flavors. Për fat të mirë, ndjenja njerëzore e të nuhaturit nuk është picking up këto odors nëse përqendrimi i tyre në frymë të ulët. Vetëm kur ajo rritet, ajo formon erë shumë karakteristike.

Çfarë lloje të baktereve të shkaktojë erë?

Shumica e komponimeve kimike që shkaktojnë erë të keqe (sulfide hidrogjen, metil mercaptan, kadavrin, putrescine, skatole) janë të theksuara nga bakteret anaerobe (mbi emrin e saktë - Gram-negative anaerobe). Kohë "Anaerobe" do të thotë se ata janë më të mirë të jetojnë dhe race në vende ku nuk ka oksigjen. Batalione jonë është një luftë e vazhdueshme për hapësirë ​​jetese mes bakteret që prodhojnë produkte që formojnë një erë të pakëndshme, dhe bakteret tjera që nuk bëjnë. Freski e frymëmarrjes sonë dhe të vendosur, në fakt, shkalla e ekuilibrit në prani të atyre dhe të baktereve të tjera. Akumulimin e pllakatë (film bardhë që formon në gjuhën dhe dhëmbët - vijës çamçakëz dhe më poshtë) mund të ndryshojë balancën në favor të baktereve formuar një erë të pakëndshme. Imagjinoni - një shtresë e trashësi shtresë të vetëm një ose dy dhjetat e një milimetër (dmth trashësi afërsisht kartëmonedhave) tashmë nuk përmban oksigjen - që është vendi ideal për bakteret nuk është gjetur. Prandaj, si pllakatë ndërton si jetoj e tij më shumë baktere, duke formuar një erë të pakëndshme - dhe kështu çdo frymëmarrje jonë përmban më shumë përbërës i sekretuar nga këto bakteret.

Si për të ushqyer bakteret anaerobe që formojnë erë?

Shumica e substancave të këqija nuhatje që formojnë fryma e keqe, bakteret fshehtë proteina pas konsumit. Kjo është kur të hamë ushqime të tilla si mish ose peshk, të marrë pjesën e tyre të ushqimit dhe të jetojnë në bakteret tona gojë. Dhe fakti që ata prodhojnë pasi të hahet, dhe janë të njëjta kompleksi. e cila shkakton erë. Bakteret anaerobe gjeni proteina - ushqimin e tyre të preferuar - në çdo gjë, madje edhe në ju ngrënë hamburger me djathë. Përveç kësaj, gojët tona është gjithmonë për ta "natyror" ushqime proteinike - të tilla si qelizat e vdekura të lëkurës, apo komponentëve të shumta proteina të përfshira në pështymë. Nëse rregullisht përdorni një furçë dhëmbësh dhe pastroj dhëmbët me pe në gojën tuaj për bakteret formuar një festë - ushqim të mbetur nga dreka sot, dje në mbrëmje, para se dje pasdite ...

Cilat ushqime përmbajnë proteina më?

Mish, peshk dhe ushqim deti, vezë, produkte qumështi (qumësht, djathë dhe kos) - të gjitha këto produkte proteinike shumë. Shumica e njerëzve marrin rreth dy të tretat e nevojshme proteina është një prej tyre. Burime të tjera proteinike - drithërat dhe produktet e tyre, arra, bimë leguminoze (bizele, fasule dhe thjerrëzat). Përbërësit që janë pjesë e shumë desserts favorite tona (të tilla si ëmbëlsira dhe pies), të bëjë këto proteina të shijshme të pranishëm në dhomën.

Ku janë bakteret që shkaktojnë erë të keqe?

Në shumicën e rasteve, këto baktere të grumbulluar në gjuhë, por ata kanë shumë të tjera "Habitatet".

Fjalim

Mbaj mend "eksperiment"Ne ju rekomandojmë që të kryejë fillimin e këtij seksioni. Edhe pse erë, i formuar në zonën e përparme të gjuhës sonë, dhe nuk mund të jetë më e këndshme, nuk është zakonisht burimi kryesor i problemeve me frymëmarrje të freskët. Shef "komponent" erë të pakëndshme është formuar në zonën e pasme të gjuhës. Shko në pasqyrë, shtrihet gjuhën dhe e konsiderojnë atë me kujdes. Ju me siguri do të shihni në sipërfaqe lulëzim të saj të bardha. Drejt e prapme të fushës së gjuhës kjo pllakë bëhet më e dendur. Numri i baktereve që grumbullohen në gjuhën njerëzore, në varësi të cilësi e sipërfaqe të saj. Në njerëz, sipërfaqja e gjuhës e cila ka më shumë folds, grooves dhe ndërprerje, ky numër do të jetë më shumë se njerëzit me një sipërfaqe gjuhë të qetë. Për të krijuar një shtresë të bardhë në gjuhën mjedisi të favorshëm për bakteret - që është i lirë të oksigjenit - kjo shtresë mund të ketë një trashësi prej vetëm një ose dy dhjetat e një milimetër. Kjo "anoksike" E mërkurë quajtur edhe "anaerobe"; ajo është e mirë jetojnë dhe race bakteret. Studimet kanë treguar se numri i baktereve në gjuhën e njeriut varet nga trashësia e shtresës së bardhë mbulon atë. Dhe si ju mund të me mend, kjo varet nga numri i baktereve freskinë e frymën tuaj, se sa e tyre më pak është i freskët.

Burime periodontale

Bakteret që shkaktojnë erë të keqe, dhe të ndjehen mjaft e rehatshme në të tjera se zonat gjuhësore e gojës. Ju mund të keni vënë re se gjatë larja dhe flossing nganjëherë një erë të pakëndshme. Dhe ndoshta aroma bëhet më e dukshme kur ju filloni për të pastruar në mes dhëmbëve mbrapa. Në mes të baktereve tij dhëmbët, duke formuar një erë të pakëndshme, të gjejnë strehim. Këto zona janë quajtur dentistë "Peridontal" ("avull" mjete "për"Një "Jo" - "dhëmb"). Edhe në një më shumë ose më pak të shëndetshme bakteret e gojës mund të gjeni të lirë të oksigjenit (anaerobe) ambientit - për shembull, nën gumline rreth dhe ndërmjet dhëmbëve. Dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundjet periodontale ("sëmundje çamçakëz") Numri i anaerobe "qoshet" në mënyrë të përsëritur rrit. Sëmundjes periodontale shpesh shkakton dëme të kockave përreth dhëmbët. Kjo nga ana e çon në formimin e depresioneve mes dhe mishrat e dhëmbëve (dentistë quajnë ata "xhepa periodontale"). Këto xhepa janë zakonisht shumë të vështirë ose e pamundur për të pastruar, dhe ata janë mjedisi përsosur anaerobe në të cilin jetojnë dhe race bakteret që shkaktojnë erë.

Si të shpëtoj e erë?

Si një burim i madh i fryma e keqe është e keqe nuhatje bakteret (komponimet e squfurit të paqëndrueshme), mënyra kryesore për të shpëtoj prej tyre - të pastër gojën në mënyrë që:

- Mohimi bakteret ushqyesve.

- Të zvogëlojë sasinë e akumuluar tashmë në bakteret tuaja gojë.

- Liroj ambienti anaerob, në të cilën jetojnë dhe race bakteret.

- Nuk lejojnë formimin e lezioneve baktereve të reja.

Ju gjithashtu mund të përdorni pastrues që dobësojnë aktivitet shkakton komponimet erë squfurit të paqëndrueshme.

Si bakteret privojnë ushqyesve?

Siç ju kujtohet, burimi kryesor i fryma e keqe është baktereve humbje e turpshme e jetës që ata lëshojnë në tretje e proteinave. Prandaj, njerëzit që ndjekin një vakt vegjetarian (të përbërë kryesisht nga fruta dhe perime), rrallë kanë probleme me freskinë e frymë se sa ata që konsumojnë shumë proteina - të tilla si mish. Përveç kësaj, është e rëndësishme që duhet të pastër dhe gojën tuaj - veçanërisht pas konsumit të ushqimeve të pasura me proteina. Pas mëngjes, drekë apo darkë në gojët tona mbeten grimcat e ushqimit të vogla që të merrni mbërthyer në mes të dhëmbëve dhe pllakë të grumbulluar në të bardhë në anën e pasme të gjuhës. Dhe pasi ajo është në këto zona të grumbulluar dhe bakteret anaerobe që shkaktojnë erë të keqe, diçka që nuk është siç duhet pastruar gojën tuaj pasi të hahet, ju në këtë mënyrë të sigurojë ushqyesve të mjaftueshme e tyre të gjata.

Për të hequr qafe erë, ju duhet të lahen dhëmbët tuaj dhe mishrat
Bakteret që prodhojnë produkte që krijojnë frymën e keqe, edhe jetojnë në pllakatë që ndërton në dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve linjës. Për të zvogëluar këtë pllakë, të parandaluar akumulimin e mëtejshëm të mbeturinave të ushqimit dhe për të hequr, "i vonuar" Bakteret në gojë dhe duke i shërbyer ushqimore, ju duhet me kujdes dhëmbët të pastër dhe mishrat me një furçë dhe pastroj dhëmbët me pe të dhëmbëve. Rreth pastroj dhëmbët me pe të lejojë veten për të ju kujtoj përsëri. Nëse ju nuk e pastër jashtë në tërësi dhe të përditshme boshllëqet midis dhëmbëve, ku nuk mund të depërtojnë furçë dhëmbësh gjasa për të pjesë me halitosis.

Vizitoni dentistin tuaj

Nëse pas të gjitha masat e marra frymë dritëz - telefononi dhe do të nënshkruajë deri në dentisti juaj në pritje, ku ju jo vetëm që do të diskutojnë problemin që ishte krijuar, por edhe për të ndërmarrë procedurat e nevojshme për të pastruar gojën tuaj. Kjo mund të jetë zgjidhja më e mirë sepse:

1) Shumë pak njerëz e dinë se si për të flossing më efektive dhe faqe të dhëmbëve. Pas ekzaminimit të mjekut tuaj gojës do t'ju mësojë teknikat e nevojshme.

2) pastrimi efektiv i dhëmbëve mund të ndërhyjë përllogaritur mbi to gurit. Dentisti juaj do të largojë atë.

3) Nëse keni ndonjë shenjë të sëmundjes periodontale ("Gum Sëmundjeve") Mjeku do të zbulojë ata dhe t'ju kthyer trajtimin e duhur. Sëmundjes periodontale mund të dëmtojë seriozisht dhëmbët dhe kockat përreth. Kështu në mes të dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve janë formuar të thellë "xhep"Në të cilën grumbulluar bakteret - dhe ajo është aq e thellë që është e vështirë apo edhe e pamundur për të pastruar.

4) Gjatë ekzaminimit, mjeku juaj gjen - nëse ndonjë - sëmundje të tjera të patrajtuara të cilat mund të rrisin erë.

5) Nëse mjeku juaj duket e pamundur. se këto sëmundje janë shkaku i odors pakëndshme, ai do t'ju kërkojë të bëni një takim me një terapist dhe të japë shpjegime të përshtatshme.

Ju duhet gjuha tërësisht të pastër

Meqenëse shumica e njerëzve priren të injorojë këtë procedurë, të përpiqet të bëjë atë pjesë e kujdesit tuaj të përditshme me gojë. Shumë shpesh, një aplikimi i kësaj metode - pa masa shtesë - ndihmon në eliminimin e erë. Mendoni përsëri "eksperiment"Ne ju rekomandojmë që të kryejë fillimin e këtij seksioni. Pastaj kemi gjetur se fronti i gjuhës ka pak erë se pasme. Kjo është për shkak se zona e përparme e gjuhës vazhdimisht vetë-pastrimi - dhe për këtë arsye ajo akumulon më pak bakteret anaerobe. Gjatë lëvizjes së gjuhës përpara vazhdimisht fërkon vështirë shije - dhe pastrimin. akumulimin predotvraschayuschee e baktereve. Në kontrast me para, mbrapa e gjuhës gjatë lëvizjes së tij u përball vetëm qiell të butë. Ky pastrim efikas dështon. Bakteret poet që shkaktojnë erë, të mbledhura kryesisht në anën e pasme të gjuhës, dhe për këtë arsye është kjo zonë kërkon pastrim periodik.

Si për të pastruar gjuhën? Për të pastruar zonën e pasme të gjuhës, ka disa mënyra, por ata të gjithë ndjekin të njëjtin qëllim - për të hequr bakteret dhe mbeturinat e ushqimit të cilat grumbullohen në këtë fushë. Kur pastrimi fjalim - pa marrë parasysh se cila metodë ju përdorni - ju duhet të përpiqen për të depërtuar sa më shumë të jetë e mundur për të pastruar sa më shumë të hapësirës së saj. Nëse ju filloni të përmbaj - nuk do të jetë i befasuar. Ky është një reagim i natyrshëm, por me kalimin e kohës ky refleks duhet të jetë i dobët.

Si një gjuhë të qartë me një furçë dhëmbësh ose një furçë të veçantë.

Për të pastruar sipërfaqen e gjuhës mund të përdorni një furçë dhëmbësh ose një furçë të veçantë për të pastruar gjuhën. Filloni pastrimin nga zonat më të thella, të cilat mund të merrni, pastaj gradualisht kalon brushat trafikut (të drejtuara anteriorly) në zonën e përparme të gjuhës. Lëvizja duhet të bëhet me disa presion mbi sipërfaqen e gjuhës - por, natyrisht, jo shumë i fortë, në mënyrë që mos të shkaktojë iritim. Për pastrimin më efektiv të fjalës tuaj ju mund të përdorni pastë dhëmbësh - për shkak se përbërja e tij hyjnë në të njëjtën përbërësit si në lëngun spastrimit gojë. Kjo ju mund të mësoni më shumë në faqen për gojë të pastër. Paste neutralizuar komponimet paqëndrueshme squfurit. Që nga ajo LSS shkakton erë, pastë dhëmbësh që përmban neutralizimin LSS - për shembull, dioksidit të klorit ose të zinkut - përmirësimin e freskinë e frymën tuaj.

Xhel me pronat antibacterial

Në qoftë se ju përdorni paste, përmban substanca antibacterial - të tilla si dioksidit të klorit ose klorid tsetilpiridona - gjuhën spastrimit dhe ju "përjashtoj", Dhe vrasin bakteret anaerobe.

Ndërsa pastrimin e furçë dhëmbësh të gjuhës mund të sjellë mjaft i kënaqshëm, shumë njerëz preferojnë të përdorin lugë të veçantë për scraping fjalim, duke besuar këtë metodë në mënyrë efektive. Disa pacientë thonë se të paktën presion me një lugë gjuhë scraping se pastrimin e tij dentare ose një furçë të veçantë. Për të testuar reagimin tuaj për këtë metodë, ju mund të kryejë një përvojë të thjeshtë. Merrni një lugë kuzhinë të zakonshme (çaj të mirë se dhomë ngrënie), kthejnë atë dhe të përpiqemi për të zeroja gjuhën e saj. Për ta bërë këtë, trokitje e lehtë e pasme të gjuhës me një lugë, butësisht shtytje dhe tërheq atë përpara. Bëni këtë me kujdes, por pa përpjekje. A nuk scraping shumë - kjo mund të shkaktojë iritim të gjuhës. Në qoftë se një metodë scraping nuk ju shkakton ndonjë kundërshtim, të blerë në farmaci një lugë të veçantë projektuar për këtë qëllim. Është e mundur që ajo do të pastër nga gjuha në mënyrë efektive lugë çaji.

Çfarë lloje të gojës lëngshme të pastër mund të ndihmojë për të hequr qafe erë?
Pije të lëngshme për gojën, nëse përdoret së bashku me pastrimin e rregullt dhe efikas të fjalës, larja dhe flossing mund të ndihmojë shumë në marrjen e shpëtoj odors pakëndshme. A nuk mbështeten vetëm në rinses dhe injorojnë ngjarje të tjera të listuara. Aftësia e ndihmës lëngshme pije në mënyrë efektive të luftuar frymën e keqe të lidhur me disa nga pronat e saj, përkatësisht:

A) pronat antibacterial. Nëse softener ka aftësinë për të vrarë bakteret, ajo mund të ndihmojë në uljen e numrit të baktereve anaerobe në gojë. Për shkak se këto baktere lëshojnë komponimet paqëndrueshme të squfurit, të cilat nga ana e formojnë dhe fryma e keqe - më pak e këtyre baktereve në gojë do të jetë, aq më mirë.

B) Aftësia për të neutralizuar komponimet paqëndrueshme squfurit. Struktura pije përfshin komponentët që janë në gjendje për të neutralizuar komponimet paqëndrueshme squfurit dhe substancat përbërëse. Siç ju kujtohet, komponimet e squfurit të paqëndrueshme - substancën famëkeq dhe të formojnë atë erë. Nëse pastër mund të zvogëlojë përmbajtjen e tyre në frymën tuaj, që është, sigurisht, do të jetë më i freskët.

Më poshtë janë disa substanca që janë në gjendje për të neutralizuar në mënyrë efektive erë. Këto substanca janë zakonisht pjesë e conditioners shiten në farmaci.

A) Opoloskuvachi përmban dioksid klori ose chlorite natriumi (Antibacterial / neutralizoj komponimet e paqëndrueshme squfurit)
Shumë dentistë besojnë se opolasivateli përmbajnë dioksid klori ose një substancë formimin chlorite saj natriumi, luajnë një rol vendimtar në neutralizimin e fryma e keqe. Këto studime sugjerojnë se dioksidi i klorit ka një efekt të dyfishtë:

Dioksidit të klorit - një oxidizes substancë (që do të thotë se ajo liron oksigjen). Që shumica e baktereve që shkaktojnë erë, anaerobe (dmth ata preferojnë të jetojnë në vende ku nuk ka oksigjen), ndikimi i agjentëve oksiduese ndihmon për të reduktuar numrin e tyre, të cilat, respektivisht, dhe zvogëlon erë.

Dioksidit të klorit ndikon edhe në nivelin e komponimeve të paqëndrueshme squfurit në gojë. Ajo neutralizon ato komponimet që bakteret kanë identifikuar tashmë, ndërkohë që duke shkatërruar ato substanca që më vonë formuan komponimet. Rezultati - Përqendrimi i komponimeve të paqëndrueshme squfurit në gojë ulur në mënyrë dramatike, dhe frymëmarrje sigurisht që është duke u bërë më të pastër.

B) Opoloskuvachi përmban zink (neutralizon komponimet e paqëndrueshme squfurit)
Studimet kanë treguar se rinses përmbajnë jonet zink, mund të reduktojë përqendrimin e komponimeve të paqëndrueshme squfurit. Besohet se kjo është për shkak të aftësia e joneve zinkut shkatërrojnë ato substanca, duke përfshirë baktereve "i bërë" komponimet e squfurit.

B) Opoloskuvachi "antiseptik" lloji (Antibacterial)
"Antiseptik" pastrues (për shembull, "Listerin" dhe ekuivalentet e saj) janë konsideruar edhe erë të përshtatshëm neytralyzatoramy. Efektiviteti i këtyre produkteve është e lidhur me aftësinë e tyre për të vrarë bakteret që prodhojnë komponimet paqëndrueshme squfurit. Megjithatë, shumica e këtyre komponimeve "Antiseptik" rinses nuk mund të shkatërrojë. Shumë dentistë besojnë se "Antiseptik" rinses - jo zgjidhja më e mirë. Këto deklarata të shkaktuara nga fakti se "Antiseptik" shpëlarje përmbajtje të lartë të alkoolit (shpesh rreth 25 për qind). Alkooli - desiccant fortë (dehydrating agjent) dhe për këtë arsye dries indeve të buta të gojës. Nëse ju kujtohet seksionin tonë në kserostomyy, domethënë gojë e thatë mund të jetë një nga shkaqet e fryma e keqe.

D) Opoloskuvachi përmban tsetilpiridonovoho klorur (antibacterial)
Chloride Tsetilpiridonovyy (klorur cetilpiridiniumi) - një përbërës herë përfshijnë në të lëngshme pije. Me efekt antibacterial, ajo ndihmon të zvogëlojë sasinë e baktereve anaerobe.

Do të ndihmojë të hequr qafe erë tableta nenexhik, lozenges, bie, sprays dhe çamçakëz?

Si pije të lëngshme, tableta nenexhik, lozenges, pika, sprays, çamçakëz, etj vetë nuk janë mjetet më efektive për eliminimin e erë. Megjithatë, në qoftë se ju përdorni këto produkte, të kombinuara me një pastrim të plotë dhe të rregullt të fjalës, larja dhe flossing, efekti i tyre mund të jetë shumë pozitiv - veçanërisht nëse ato përmbajnë një substancë (p.sh., dioksidit të klorit, chlorite natriumi dhe zink) që mund të neutralizoj paqëndrueshme komponimet e squfurit. Përveç kësaj, tableta nenexhik, lozenges dhe çamçakëz stimulon formimin e pështymës. Dhe ne tashmë e dimë se pështyma pastron gojën nga bakteret dhe sekrecionet e tyre, dhe kështu ndihmon në eliminimin e erë.

Si të përdorni conditioners lëngshme për të arritur efektin më të madh?
Bakteret që formojnë një erë të pakëndshme, të jetojnë dhe në sipërfaqe dhe pllakë të thellë të bardhë që akumulon mbi dhëmbët, mishrat, gjuhën dhe rreth tyre. Antibacterial pije në vetvete nuk mund të depërtojnë në thellësinë e pllakatë, kështu që para se të përdorni këtë pastrues është më e mirë për të hequr shumë pllakë si zakonisht Way - scraping gjuhë, larja dhe flossing. Goja Shpëlaj rinses pas këtyre procedurave, ju mund të hiqni bakteret e mbetura. Kondicioner nuk duhet vetëm të shkruani në gojë dhe pije atë mirë. Para se shpëlarje të themi "ah-ah-ah" - Kjo do t'ju lejojë të shtyjë gjuhën, me qëllim që mori për pije zonën e tij të kthehet aty ku pikërisht të mbledhë bakteret. Pas shpëlarje kondicioner duhet të nxjerr menjëherë jashtë. Kjo është arsyeja pse ne nuk duhet të lejojnë fëmijët të përdorin softener - ata mund të aksidentalisht gëlltit atë.

Si për të pastruar protezat

Nëse dentisti juaj themeluar në protezat tuaja gojë, ajo duhet të shpjegojë për ju. si për të pastruar ato. Që nga bakteret grumbulluar në protezë tuaj në të njëjtën mënyrë si në dhëmbë natyrore, gjuhë dhe mishrat, mjeku juaj do të ju këshillojmë që të pastruar proteza e zakonshme dentare ose furçë të posaçme si të jashtëm dhe një pjesë e brendshme e tyre. Pas pastrimit protezat e tyre duhet të vendosen në një enë me lëng antiseptik (e cila është - ju këshillojmë edhe dentistin tuaj).

Cilat janë hapat për marrjen e shpëtoj odors pakëndshme mund të merren në mënyrë të pavarur?

Pini më shumë ujë
Ironikisht, por konsumi gjatë ditës në sasi të mëdha të ujit do t'ju ndihmojnë gjithashtu të liroj erë. Me një mungesë të ujit trupi juaj do të përpiqet të mbajë atë, përmes të cilit formimi i pikave të pështymës dhe kjo do të jetë e efikasitetit të ulët të shpërndarë dhe i larë nga bakteret dhe shpërndarjen e tyre, të cilat formojnë një erë të pakëndshme. Konsumi ditor i ujit në sasi të mjaftueshme është veçanërisht e rëndësishme për ata që vuajnë nga Xerostomia (thatësi e gojës kronike).

Gojën shpëlaj me ujë
Goja Shpëlaj me ujë të thjeshtë gjithashtu do t'ju ndihmojë në një periudhë të shkurtër kohe për të dobësuar erë. Shpëlaj dhe shkrin dhe lan larg bakteret alokimit që dëmtojnë freskinë e frymën tuaj.

Stimuluar jargëzim
Ajo gjithashtu ju ndihmon të lehtësuar erë të pakëndshme. Ju kujtojmë se pështyma pastron gojë, shkrin dhe lan larg bakteret dhe zgjedhjen e tyre. Mënyra më e lehtë për të stimuluar pështymë - diçka për të përtyp. Kur përtypet - çfarë tjetër - trupi juaj të mendoni se ju jeni duke marrë ushqim, dhe kështu ajo i jep një sinjal për të rritur jargëzim. (Pështymë - një komponent shumë i rëndësishëm në tretje të ushqimit). Ju mund, për shembull, përtyp fara karafil, kopër, nenexhik ose majdanoz. Assist tableta jargëzim nenexhik, çamçakëz dhe nenexhik karamele. Por nëse ju preferoni këto produkte, sigurohuni që ata nuk kanë sheqer. Sheqeri nxit rritjen e baktereve që mund të shkaktojnë prishjen e dhëmbëve.

Ndiqni gojën higjienës kujdes pas konsumimit të proteinave
Bakteret anaerobe prodhuar komponimet e paqëndrueshme squfurit - shkakun erë - rezulton futje proteina. Pasi ju të hani mish, peshk apo çfarëdo ushqime të tjera të pasura me proteina, tërësisht të pastër gojën të grimcave të vogël të proteinave nuk ka shërbyer si një terren ushqyes për bakteret anaerobe.

Trajtimi i krimbave ndihmon në eliminimin e fryma e keqe te fëmijët
Në literaturën shkencore mjekësore përdor disa terma të përcaktuar halitosis: halytoz, ozostomiya, stomatodizodiya, Oris erë e qelbur. Hulumtuesit nga Universiteti Mjekësor i Stambollit, Turqi, raportoi rezultatet e një studimi të kohëve të fundit. Shkencëtarët vërejnë se prindërit shpesh njoftim fryma e keqe në fëmijët me helminthiases zorrëve (sidomos enterobiosis), që do të mbahet pas zhdukjen e krimba. Shkencëtarët sugjerojnë se shkaku erë mund të jetë stagnimi i përmbajtjes zorrëve për shkak të pranisë së parazitëve.

Studimi i përfshirë 162 fëmijë të moshës 5 deri 16 vjet, me frymën e keqe. Pacientët u randomized në dy grupe, njëri prej të cilëve kanë marrë mebendazole (82 fëmijë), dhe të tjera - placebo (80 fëmijë). Përdoret mebendazole 100 mg 2 herë në ditë për 3 ditë, placebo përdorur të njëjtën skemë.

Si rezultatet e studimit, 52 162 fëmijë u gjetën një ose më shumë parazitëve të zorrëve, duke përfshirë 28 fëmijë trajtohen me mebendazole dhe 24 fëmijët të cilët kanë marrë placebo. Duhet të theksohet se trajtimi halytoza u arrit në 18 (64%) pacientët e trajtuar me mebendazole dhe 2 (8%) pacientë të grupit të kontrollit.

Rezultatet janë mjaft të çuditshme që më parë ai ishte i njohur se fryma e keqe mund të shkaktohet nga sëmundje të zgavrën me gojë, sinuseve paranazale, por parazitet jo zorrëve.

Në sëmundje ku ka fryma e keqe

  • Sëmundjet e dhëmbëve
  • Sëmundjeve të traktit të tretjes

Çfarë mjekët zbatohen nëse ka fryma e keqe:

  • Dentist
  • Gastroenterologist