Gjaku nosebleeds nga hunda


Nazale gjakderdhje - gjakderdhje nga pasazhe hundës jashtme ose nëpërmjet hundës pasazhe. Hunda është pjesë e trupit, e cila është shumë e pasur me enët e gjakut (kapilarët) dhe është në një pozicion të vështirë në fytyrë. Si rezultat, çdo trauma një person mund të shkaktojë gjakderdhje nga hunda.

Nosebleeds mund të jenë të vogla, në formën e pikave, i pasur (bollshëm), të shkurtër dhe të gjatë, vetme dhe shumëfishtë, i përsëritur në intervale kohe të ndryshme. Nosebleeds mund të ndodhë në mënyrë spontane ose nën ndikimin e jashtëm (plagosje). Burimi më i zakonshëm i gjakderdhjes është "zonë Kisselbaha" - anije pasur zona e mukozën e hundës mur ndarës në frontin e departamentit të saj.


Shkaqet e gjakderdhje të hundës që nuk është shkaktuar nga sëmundje:

Nosebleeds mund të ndodhë spontanisht kur membranat hundës thatë, për shembull, në klimat e thatë apo të gjatë muajve të dimrit, kur ajri është i thatë dhe të ngrohtë nga ngrohje shtëpiake. Njerëzit bëhen më të ndjeshme në qoftë se ata marrin ilaçe që ndërhyjnë me koagulimit të gjakut normale (Coumadin, warfarin, aspirina ose ndonjë drogës anti-inflamator). Tërhequr për nosebleeds:

1. Ekspozimi i zgjatur në diell.

2. Një ndryshim të mprehtë në presion të pjesshëm të oksigjenit në ajër dhe presion atmosferik (pilotët, zhytësit, alpinistë të).
3. stresit fizik dhe mendor.
4. Efektet anësore të barnave të caktuara (p.sh., NSAIDs, hormonet lokale, droga antikoagulant, heparin, fenilina).
5. Abuzimi Alkooli (ka vasodilatation dhe rritjen e permeabilitetit vaskular).
6. Fëmijët dhe adoleshentët (fëmijë capillaries të vendosura në afërsi të sipërfaqes, dhe mukoza e hollë, dhe madje edhe një lëndim të vogël që mund të shkaktojnë gjakderdhje në adoleshentët gjakderdhje nga hunda tërheq hormonal).

Sëmundjet që i shkaktojnë gjakderdhje të hundës

Shkaqet e gjakderdhje të hundës mund të jenë të dyja të përgjithshme dhe lokale. Shkaqet e përbashkëta mund të jetë sëmundje në të cilën ka një rritje të presionit të gjakut, shqetësime në koagulimit dhe protyzhortannya të gjakut, rritjen e permeabilitetit vaskular (diatez hemorragjike, arteriosklerozës, leukimi, hipertension, sëmundje Osler-së - Rand, kesh, ethe tifoide, ethet e të kuqe të ndezur, gripi , mangësi bruceloza, malaria, dhe vitaminë, veçanërisht mungesa e vitaminës C, etj).

Nosebleeds ndodhin në çrregullime të ciklit menstrual (gjakderdhje deleguar), helmim, kushte septike, dehje, në rritje presion intracranial.

Shkaqet lokale përfshijnë hundës trauma gjakderdhje hundë, thatësi e mukozës, sidomos zgavrën mëparshëm hundës, proceset beninje dhe malinje neoplastike të zgavrën e hundës dhe paranasal atë, formacionet frëngjyzak ose tuberkulare prishjen Mukoza inflamator i zgavrën e hundës, kontakti me organet e huaja në zgavrën e hundës, etj .

Faktorë të favorshme për gjakderdhje të hundës mund të jenë të rinitit akute dhe kronike, adenoids, Septumi hundës ndonjëherë shtrembërim dhe të mprehtë defekt hundë tuaj, teshtimë, kollë.

Gjendja e përgjithshme e pacientit, presionin e gjakut, norma e zemrës, sistemin kardiovaskular me nosebleeds varet nga vëllimi dhe shkalla e humbjes së gjakut. Gjakderdhje të shpejtë dhe të harlisur në mënyrë dramatike përkeqëson gjendjen e pacientit, deri në rënien dhe arresti kardiak.

I hundës gjakderdhje butë ajo është shumë më shpesh dhe zakonisht nuk përbën rrezik të menjëhershëm për jetën e pacientit. Ndonjëherë gjakderdhje ndalesa spontanisht, por shpesh mund të zgjasë një kohë të gjatë, duke çuar në një rënie në normën e zemrës, dobësi e përgjithshme, me origjinë mesme anemi.

nosebleeds moderuar nuk janë vetëm lokale, por edhe simptomat e zakonshme: zbehtë e lëkurës, norma impuls 90-100 rrahje në minutë, systolic presionin e gjakut snizheaetsya 90-100 mm. Hg. Art., Ulur normën e hematokritit.

epistaxis rënda gjendja e përgjithshme e pacientëve është e vështirë, norma e zemrës përshpejtuar për 110-120 rrahje në minutë ose më shumë, presioni sistolik i gjakut reduktohet në 80 mm. Hg. Art. dhe më poshtë. Deri në fund të ditës së parë ka një rënie të hemoglobinë.

Çfarë teste të marrë në epistaxis

Diagnoza e gjakderdhjes nuk shkakton komplikime. Në raste të rënda, është e vështirë për të përcaktuar vendndodhjen specifike e gjakderdhje.

Mëparshëm rhinoscopy për të përcaktuar në mur ndarës gjakderdhje burim mëparshëm nazale (zona Kisselbaha - distancë prej 1 cm nga hyrja në mukozën zgavrën e hundës së anijeve ystonchennaya prosvechyvayuschymysya). Gjakderdhje në këtë zonë nuk janë të bollshme. Nosebleeds harlisur janë zakonisht të hundës prapmë, për shkak të vendndodhjes në këtë fushë një numër i madh i anijeve. Për të diagnostikuar statusin e përgjithshme shëndetësore dhe funksionin e hemostatycheskoy gjakut ekzaminimit laboratorik sjelljes.

Metodat e ekzaminimit laboratorik

1. gjakut komplet, trombociteve rënie akuzë, ndoshta anemi (rënie e numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës).
2. Coagulogram: Keqe (indeks prothrombin) ulur, koha prothrombin ngadalëson, APTT (aktivizohet kohë të pjesshme thromboplastin) rritet, sasia e fibrinogjenit ul, aderimin, grumbullimi trombociteve dhe rënie retraktsyya në ngadalësimin funksionin e koagulimit të gjakut.
3. Analiza biokimik i gjakut: të përcaktojë elektrolite të gjakut.

Nëse gjakderdhja është shkaktuar nga ndonjë sëmundje, është e nevojshme për të kryer studim të specializuar.

Trajtimi i gjakderdhjes hundës 

Taktikat terapeutike në çdo rast është individuale dhe varet nga natyra e gjakderdhjes hundës, gjakderdhje vëllim, të dhënat e analizave klinike e koagulimit të gjakut, studime biokimike të gjakut nga ajo e gjendjes së përgjithshme të pacientit.

Aktivitetet terapeutike përfshijnë Haemostatic lokale (gjakut ndalimi) trajtimi dhe trajtim të përgjithshëm përdoret për të rivendosur vëllimit të gjakut në nivelin e dëshiruar, efektet e drogës në sistemin e koagulimit të gjakut, duke ruajtur funksionet vitale (kardiovaskulare, urinar, frymëmarrjes dhe të tjerët. System), duke eliminuar shkaqet e gjakderdhjes nga hunda.

Për gjakderdhje të vogël zbatohen gisht shtypur krahët e hundës. Për të përmirësuar teknikat e efikasitetit më parë mund të hyjë në prag hundë pambuku shtupë vogël, ajo mund të jetë e thatë ose të ngjyhet në 3% peroksid hidrogjeni zgjidhje. Në hundë për një orë përdorur ftohtë për 3 - 5 minuta pushim për 3 - 5 minuta.

Pacienti duhet të ulen me kokë tilted përpara ose shtrihen në anën e kokës kthyer. Ju nuk mund të refuzojë kokën pacientit mbrapa, si në këtë pozicion gjaku do të thahet e prapme të fytit.

Shumë shpesh, kur gjaku fillon të rrjedhë nga hunda, shumë reflexively hedhur kokën mbrapa. Qartë vetë-mashtrim se nëse gjaku nuk rrjedh nga hunda, atëherë nuk ka gjakderdhje. Gjakderdhja do të vazhdojë, por jo "jashtë" dhe brenda stomakut. Kjo do të shkaktojë më pak siklet. Gjak hyrja e komponimit me acid hidroklorik të stomakut, duke formuar irrituese komponim - hidroklorid hematin. Shpesh ajo është aq irrituese mur stomak, duke shkaktuar të vjella. Një tension muskujt e barkut të gjoksit dhe qafës vjellje më shumë mund të rritet gjakderdhje nga hunda. 

Pas përfundimi i gjakderdhje të tillë ka kuptim për të proceduar vendndodhjen e gjakderdhje, për shembull, 50% zgjidhjen e nitrat argjendi.

Kur gisht dështimi shtypur hundë ose krahë me epistaxis rëndësishme më të përdorura tamponade përparme të zgavrën e hundës, por ai ka kryer në një klinikë dhe jo në shtëpi. Turundas futet në kavitetin në faza të hundës, duke filluar nga pasazhe ulëta të hundës. Turundas nga zgavrën e hundës shpesh hiqen në një ditë. Nëse ju shkelë tamponin Hemostatic mund të jetë në zgavrën e hundës 2 - 5 ditë, ndërsa çdo ditë nga swabs injeksion mbarsur me një zgjidhje hemostatikov (p.sh. zgjidhje 40% e acidit aminocaproic), një zgjidhje antibiotik dhe të tjerët.

Tamponade Front mund të mos jetë gjithmonë e efektshme me epistaxis moderuar dhe të rënda, kështu që shpesh nuk humbi kohë, të mbajë prapa zgavër tamponade hundës. Për zbatimin e tij kërkohet një shtupë sterile, e cila zvarritet tre temat e forta, shërbëtorët dhe për fiksimin e tërheqjes shtupë. Pas kryer përsëri tamponadoy përpara. Në varësi të hundës veçantë gjakderdhje tampona janë hequr, shpesh, për 2 - 3 ditë, në disa raste ajo është në nasopharynx deri në 10 ditë. Ndonjëherë, kur gjakderdhje masive nga pjesa e prapme e zonave zgavrën e hundës, ku është e vështirë për të identifikuar burimin e gjakderdhjes, tamponade duhet të kryhet përsëri të dy gjysmave të hundës. Ndoshta futja e një shtupë madhe fort mbush tërë nasopharynx. Në kryerjen përsëri antibiotikë tamponade profilaktike duhet të përshkruhen dhe do të thotë për të reduktuar ënjtje që pengon shfaqjen e komplikimeve të tilla si tubootitis, media akut otitis, faringjit akute.

Para dhe të pasme të tamponade hundë duhet vetëm të kryejë profesionist mjekësor. Prandaj, në qoftë se gishti hundë ngutshme krahut ishte i paefektshëm, ju duhet të telefononi një ambulancë.

Në ato situata kur para dhe tamponade pasme paefektshëm të nevojshme për të kryer kirurgji.

E totalit të masave të butë dhe të rënda nosebleeds coagulants përdorura drejtpërdrejta (lokal): sponges hemostatycheskye, stimuluesve ngjitës-bashkimin e funksionit të trombociteve (dytsynon), përgatitjet reduktuar permeabilitetit vaskular (Acid Askorbik askorutin), agjentët Hemostatic (epsilonaminokapronovaya ovomin acid) koagulante indirekte (vikasol).

Nëse nosebleeds shkaktuar nga ndonjë sëmundje, trajtimi i saj është kryer. Me këtë qëllim mund të administrohen barna që reduktojnë presionin e gjakut, antianginal, drogë anti-bakterial dhe anti-ankthit.

Komplikimet e gjakderdhjes nazale

Gjakderdhje të vogla nga hundës mëparshëm nuk paraqesin asnjë rrezik të madh. Gjakderdhje të bollshme dhe të shpeshta nga hunda mund të çojë në anemi të mesme.

Për çfarë mjeku për të kontaktuar me nosebleeds

Ambulancë Doktor. Mund pnadobitsya ndihmojë këtyre mjekëve, audiologist, mjek, hematologist.