Belching


Belching - papritur izolimi i pavullnetshëm në gojën e gazit nga stomakut apo ezofagut, nganjëherë me sasi të vogla të përmbajtjes stomak.

Mekanizmi i regurgitation është si në vijim: ajri tepruar gëlltitjes ose formimin e gazit u rritën në stomak rrit presionin intragastric, duke çuar në një tkurrje të njëkohshme të muskujt e stomakut, të relaksoheni muskul unazor kardiak dhe reduktimin e portierin.

Shkaqet e mundshme belching


Në një stomak të shëndetshëm të njeriut përmban një sasi të caktuar të përbërjes gazit dhe numri i të cilave varet nga mosha, natyrën e dietë, mënyrën e jetesës dhe kështu me radhë. Madhësia dhe forma e flluskë gazit përcaktohen nga faktorë të ndryshëm, jo ​​të lidhura me sëmundje, të tilla si:

1. pneumophagia - gëlltitjes tepërt e ajrit, ndërsa të hahet. Kjo mund të jetë për shkak të overeating, ushqim të shpejtë, duke folur, ndërsa të hahet, belching shkaktojë përmbajtjen e gazit tepruar në ushqim, pini pije shumë të gazuara dhe pirjen e duhanit.
2. Shpesh regurgitation vërejtur në ushtrimin aktiv fizike menjëherë pasi të hahet.
3. Kequshqyerja dhe përfshirja në dietë e një numri të madh të produkteve të tilla si bukë të freskët, fasule, fosol, lakër dhe të tjera.
4. hahet tepruar.
5. Gjysmën e dytë të shtatzënisë - zgjeruar mitrës krijon rritur presionin brenda barkut dhe ngre kube e diafragmë, e cila mund të shkaktojë belching.

Sëmundjet shoqëruar nga belching

Sëmundjet në të cilat ka belching:

1. Belching mund të jetë simptomë kryesor në sëmundjeve dhe kushtet që çojnë në shkelje mbyllje Cardia mekanizmin (Cardia Mungesa, dyskinesia, scleroderma ezofagut, hernia Hiatal, gjendja pas operacionit në ezofag dhe stomak). Mekanizmi kryesor i regurgitation në këtë rast nuk do vrull e muskujt e stomakut dhe të ulë tonin e muskul unazor kardiak.

Cardia ahalazyy ka simptoma të tilla si ajër belching, vjellje, rritje jargëzim, djegur së bashku ezofag, fryma e keqe e shkaktuar nga vonesa dhe kalbur ushqimit në ezofag.

Zbaticë ezofag urth manifestuar, djegie ndjesi pas gjoksit që ndodhin ose rritje në bust përpara (po përmbajtjen stomakut në ezofag), dhimbje duke ndikuar mukozën e përflakur esophageal lëng stomakut dhe biliare, belching.

faringut-esophageal diverticulum (Diverticulum Tsenkera) në pacientët fillestare fazën shënim kruarje ndjesi në fyt, jargëzim thatë ose të rënda, siklet kur gëlltitjes, kollitjes, belching, nevojë për të larë poshtë ushqim, lëng për gargarë pas ngrënies. Sëmundja zakonisht fillon pas moshës 50 në mesin e pacientëve 55-65 vjet dominuar nga burrat, dhe mbi moshën 80 vjet - gratë.

Skleroderma ezofag shkelje e qartë e gëlltitjes, urth vazhdueshme, e cila e rrit pas një vakt; Lezionet e stomakut dhe duodenum manifestuar dhimbje barku, fryrje.

2. Sëmundjet e stomakut dhe duodenum.  Acid belching karakteristikë e sëmundjeve që lidhen me rritjen e aciditetit të përmbajtjes stomakut ose rritjen e prodhimit të lëngut të stomakut (gastrit hiperatsydnyy, ulçerë stomakut).

Belching kalbur ndodh kur proceset ndenjur dhe të kalbur në stomak, duke çuar në formimin e sulfide hidrogjenit dhe amoniakut stomak. Karakteristikë kjo simptomë e sëmundjeve të stomakut (stenozë në fazën e dekompensimi, kanceri stomakut dhe ulcerat gastrike dhe duodenale), i shoqëruar nga Akhil dhe ahlorhydryey (mungesa e acidit klorhidrik dhe enzimat ndihmon tretjen e ushqimit në lëng stomakut).

Shpesh belching kalbur më herët shfaqet gjatë rëndim atrofik kronike (hiposekretornymi) gastrit. Mbi ashpërsia e sëmundjes shfaqen dhe dhemb dhimbje epigastrike, ndjenja e del nga shtrati pas ngrënies, nauze, të vjella.

3. mëlçisë dhe tëmthit. Në cerozë e çdo origjinës, pacientët ankohen ndryshme verdhëz serioziteti, ndjenja e trishtim apo dhimbje në sektor të sipërme të djathtë, belching, bloating, vjellje, shije të hidhur në gojë, dobësi e përgjithshme, ulur performancën.

Sëmundje traktit biliar shoqëruar nga belching pothuajse vazhdimisht. Megjithatë, belching ndryshme patologji mund të ndryshojë pronat e tyre dhe të kombinuara me simptoma të tjera: belching hidhur është prania e duodeno-zbaticë stomakut, dhe në qoftë se akuza nuk është bile në stomak, ajo do të nxjerrin fyerje pa erë ajrit. Në cholecystitis kronike (calculary dhe noncalculous) shpesh vanitet dhe belching hidhur. Gabimi në dietë të çon në siklet në sektor të sipërme të djathtë, epigastrium, dhimbje hapur dhemb ose shurdhim, vjellje, bloating, intolerancës e ushqimeve yndyrore.

4. sistemin kardiovaskular (Angina, infarkt miokardi, etj ..). Hastralhycheskaya (barkut) formë e infarkt miokardi manifestuar nga sindromi dhimbje në rajonin epigastrike, nganjëherë në sektor të sipërme të djathtë ose në të gjithë gjysmën e djathtë të barkut. Dhimbje mund të përhapet në mezhlopatochnuyu rajon dhe është e shoqëruar nga belching ajrit, të përzier, të vjella të vazhdueshme, pa lehtësim, bloating. Forma barkut e infarktit të miokardit duhet të diferencohen nga hernie diafragmës, rëndim akute të ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë, pancreatitis.

Sindromi Hastrokardialnyy (sindromi Oudin-Rёmhelda) - Reagimi refleks që ndodh në përgjigje të stimulimit të receptorëve të stomakut dhe ezofagut. Zakonisht ka manifestime të sëmundjes pasi të hahet. Menjëherë pasi të hahet, dhimbje prapa gjoksit apo në zemër, rrahje zemre quickens, ka një mosfunksionim të zemrës: Arrestimi kardiak ndryshon ndjerë një ndjenjë e "floundering". Mund të shqetësojnë marramendje, dobësi, frikë. Shpesh, rrit presionin e gjakut, duket lëkurë të zbehtë, djersë të ftohtë. Belching ose të vjella (të cilat pacientët duhet ta quajnë veten) sjell lehtësim të rëndësishëm.

5. pneumophagia Kur neurotik Pacientët rastësisht gëlltisë ajër, pavarësisht nga vakt. Belching është personazh kokëfortë, i pavarur nga ushqimet, dhe në disa raste mund të jetë e përhershme, prekraschayuscheysya vetëm ëndërrojnë rritet natyrisht kundër sfondit të stresit emocional dhe situata stresues. Kjo belching është pa erë, më i lartë, bosh.

Diagnoza e pranisë së regurgitation

Ju duhet të i kushtoj vëmendje për simptome të tjera që tregojnë një sëmundje e shkaktuar nga belching, fryrje dhe diarre vërejtur sindromi zorrë nervoz, intolerancën e ushqimeve yndyrore dhe dhimbje në kuadratin e sipërm të djathtë - me cholecystitis, dhimbje në rajonin epigastrike lidhur me marrjen ushqim - ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë. Pacienti do të duhet të kalojnë disa analiza për të sqaruar diagnozën, shuma varet nga simptomë dhe supozimet mjeku kryesor.

Laboratorike dhe instrumentale hetimet:

• numërimin e gjakut - shenja të anemisë mangësi hekuri (rënie në hemoglobinë, qelizat e kuqe të gjakut), karakteristikë moderuar leukocytosis e sëmundjeve inflamatore të sistemit të tretjes, rritje eritrociteve normë sedimentation 20 mm / h në scleroderma;
• urinalysis - është kryer në bazë të ekzaminimit klinik të përgjithshme;
• Gjaku sheqer - nivele normale (3,3-5,5 mmol / l);
• elektrolite gjakut - shkelje e raportit të elektroliteve;
• gjakut për antitrupa në Helicobacter pylori (me përjashtimin e ulcerat gastrike Helicobacter pylori që lidhen me);

• fibrohastroduodenoskopiya (për të përjashtuar ulçerë stomakut dhe duodenale, gastrit);
• X-ray, të prodhojë një pozicion vertikal të pacientit, pastaj horizontalisht, kjo teknikë zbulon mesme rrjedhin kontrasti (zgjidhje barium) nga stomaku në ezofag, gjithashtu e mundur për të zbuluar hernie hiatal, diverticula Tsenkera;
• Ezofahotonokimohrafiya për të përcaktuar praninë dhe shkallën e uljes tonin e muskul unazor kardiak;

• ezofahofibroskopii indirekt konfirmon dështimin e Cardia, duke treguar turpin e përmbajtjes stomakut në ezofag (zbaticë gastroesophageal). Për shkak të goditur një sistematike lëngje aktive stomakut në ezofag shpesh zhvillojnë ezofag zbaticë, Ulçera në stomak dhe ngushtim pastaj në stomak e ezofagut. Mungesa e peristaltikës shkaktuar esophageal atrofi të muskujve të butë dhe fibrozë vërejtur në scleroderma;
• Matja e pH vnutrishnostravohidna (më mirë monitorimi 24 orë) - ulja e aciditetit në ezofag më të ulët në 4.0 dhe më të ulët me zbaticë ezofag;

• ultratinguj e barkut në cholecystitis të dyshuar të përcaktuar natyrën e saj (calculary ose beskamenny).

Trajtimi regurgitation

Nëse regurgitation shkaktuar nga gabime në dietë ose të tjera shkaqe që nuk lidhen me këtë sëmundje duhet të ndiqni disa masa parandaluese.

1. Me kujdes përtyp ushqimin, nuk gëlltitje copa të mëdha.
2. Eliminimi i përdorimit të çamçakëz.
3. Mos përdorni pije shumë të gazuara.
4. Pini direkt nga gota apo syzet, të heqë dorë tub.

5. Mos hani ushqime që shkaktojnë rritjen e vanitet (fasule, lakër, etj).
6. Hani vakte të vogla, por shpesh, në 6 herë në ditë (në veçanti të rëndësishme për gratë në gjysmën e dytë të shtatzënisë).

Trajtimi belching mjete popullore

1. Merrni një gjysmë gotë me lëng të freskët boronicë dhe një gjysmë gotë me lëng aloe. Llokoçis dhe shtoni 1 lugë gjelle mjaltë dhe shtoni një filxhan të valë neharyachiy ujë. Mjet të marrë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë për një javë. Pastaj alternative: një javë - një trajtim dy javë - një pushim. Pra trajtimi zgjat 6 muaj.

2. Get të mbledhur yarrow tufë lulesh, lë karamele mente, fara kopër dhe 15 gram Hypericum bar - 30 g gjethe watches trilistnoy - 2 g 2 lugë mbledhjen pour 2 gota ujë të vluar, insistojnë 2 orë, filtër. Merrni dy gota gjatë ditës dhe 1 - 2 lugë per pritjen. Mjet në mënyrë efikase me aciditet të lartë stomakut me kapsllëk dhe belching acid.
3. thata rrënjë ëmbël flamuri grimcuar në gjendjen e pluhur. Merrni një gjysmë lugë çaji 15 minuta përpara se të hahet.

4. Një zierje e rrënjëve të largojnë (2 lugë për 1 litër ujë). Merrni një gjysmë gotë 2 herë në ditë para ushqimit për 5-7 ditë.
5. ndihmë e mirë për trajtimin e qumështit regurgitation dhie të ngrohtë-së. Brenda 2-3 muaj për të marrë tri herë në ditë, 1-2 gota.
6. 1: 1 patate përzierje dhe karrota lëngje të totalit 100 ml pranojë para ngrënies 0,5 kupat e kësaj përzierje të lëngut tre herë në ditë.
7. Pas karrota ushqimit Zakus freskëta ose pure karrota.
8. Nëse nuk karrota - hani një mollë. Dhe në qoftë se ka një mollë dhe karrota - të bëjë pure e dy përbërësve.

 Sips 9. ushqimi i ngadalshëm për të pirë pak ujë. Ushqimi është më mirë të mos për të pirë.

Belching pasi të hahet shkakton shumë shqetësim njeriut. Belching nuk është një sëmundje, por është e rëndësishme për t'u marrë parasysh, kjo është shpesh një simptomë e sëmundjeve të rënda. Prandaj, në rast të regurgitation duhet të konsultoheni me një mjek. Duke krijuar një diagnozë, të përshkruajnë trajtim të specializuar sëmundje themelor. Liruar nga sëmundja, dhe njerëzit të heqin qafe e belching.

Për të cilat mjekët i referohen vidryzhtsi kur të vështirë?

Internist, gastroenterologist. Ju mund të kenë nevojë për t'u konsultuar me specialistët: kardiolog, dermatolog, një kirurg kraharorit.