Pllakatë në gjuhën


Në gjuhë të shëndoshë të njeriut zbehtë rozë me një dele të qetë, e cila shkon përgjatë gjuhës. Ajo është e butë, nuk sjell ndonjë siklet, ndërsa ngarje. Gjuha papillae në mënyrë të qartë të dukshme dhe jo të qetë.

Arsyet për sulmin mbi gjuhën


Shfaqja e pllakatë në gjuhë mund të jetë një shenjë e disa sëmundjeve, por ndonjëherë mund të ndodhë në një person të shëndetshëm. Normë është, në qoftë se ajo është një e bardhë, pa erë, dhe nëpërmjet saj ju mund të shihni gjuhën ngjyra.

Në varësi të sezonit në gjuhën e përbashkët mund të jetë pak e lulëzim të bardhë në sulmin e verës më të theksuar, por nëpërmjet saj papillae ende Mukoza dukshme. Pllakatë dimrit mund të marrë një nuancë të verdhë, dhe në vjeshtë pllakë bëhet lehtë dhe të thata.

Vetëm një kontakt në gjuhën mund të shoqërohet me higjienë të pamjaftueshme orale. Kujdesi duhet të jetë jo vetëm dhëmbët, por edhe për gjuhën. Nuk janë brushat të veçanta që janë të përshtatshme për brushing (ngrihet) për gjuhët, në anën rrokullisje e këtij furçë dhëmbësh ka një sipërfaqe ribbed.

Fëmijët pubertet pllakatë mund të formohen me anë të kërcimit të hormoneve.

Sëmundje të shoqëruar nga një kontakt të gjuhës

Bastisje patologjike në gjuhën dallohen në disa arsye:

1. Trashësia. Shtresë hollë gjuha zakonisht tregon fazat fillestare të sëmundjes, si dhe sëmundje respiratore akute apo infeksion respirator akut viral. Një shtresë e trashë nuk mund ta shohin gjuhën ngjyra. Një shtresë e tillë në gjuhën është karakteristikë e sëmundjeve kronike dhe proceseve të rënda infektive në trup.

2. Ngjyrë. Veshje me ngjyra mund të ndryshojë nga e bardhë në të verdhë, gri dhe jeshile me sëmundje të rënda apo edhe i zi. Arna errët mbi gjuhën, problemi mund të jenë më serioze, dhe, anasjelltas, një prekje të lehta zakonisht tregon një formë të butë të sëmundjes apo fazat e hershme. Në ngjyrë ndikon jo vetëm sëmundjen e mundur, por të pijshëm, të hahet apo pirja e duhanit.

3. Konsistencë. Pllakatë në gjuhën mund të jetë i lagësht, e thatë, ose me vaj dobët.

4. Lokalizimi i (vendndodhja). Pllakatë Shperndare mbulon tërë gjuhën vello të vazhdueshme, lokale - mbuluar fusha të vogla në pjesë të fjalës.

5. Lehtësia e departamentit të gjuhës. Nuk është një pllakë e dendur (e vështirë të dallueshme, mund të jetë sipërfaqja vartës erozive) dhe pllakë e butë, e cila në vetvete spote në gjuhën sluschivaetsya, dhe pastaj formuan shpejt përsëri. Me rritjen e ashpërsisë së pllakës sëmundjes shpesh kompakt. Bastisje Soft mëngjes se shpejt zbret, është normale dhe nuk duhet të shkaktojë shqetësim.

Sëmundja, në të cilën pllakë shfaqet në gjuhën të ndryshme dhe mund të shoqërohet me një shkelje të organeve të brendshme dhe me proceset e ndryshme infektive.

1. Sëmundjet infektive:

fruth i keq gjuha e ditës së parë të mbuluar me prarim bardhë-gri, Patriotike (e dukshme në skajet e shenja e dhëmbëve). Megjithatë, në 5-6 (ndonjëherë i tretë) ditën e bastisjes sëmundje duke filluar nga maja e gjuhës zhduket, dhe pastaj e gjithë mukoza gjuha mbështetëse membrana është tepër e kuqe, e thatë dhe me shkëlqim. Dispozita është në rritje të shpejtë papillae kërpudha që në mënyrë të qartë konturyruyut dhe ngjajnë ndritshme grurin mjedër kuqe ("skuqem" gjuha).

Në ekzaminimin e zgavrën e gojës të pacientëve difteri shikojnë bastisjet fibrinës hulled pista të bardhë në fyt, qiellzor trajton, rrënjët dhe gjuhën e mbrapa. Kur hiqni pllakë është i ekspozuar sipërfaqe reddened dhimbshme.

Në pacientët dizenteri membranë mucous është e mbuluar me film të trashë të bardhë, refuzim i cili shpesh e ekspozuar sipërfaqe erozive.

Kolerë, vazhdon me dehidratim të mprehtë, errësuar RAID karakterizuar gjuhën në të zezë.

gjemb dhe pertusis Gjuha e mbuluar me një lulëzim të bardha-verdhë, nuk ka fryma e keqe, ulcerat ndonjëherë të shumta të vogla.

Në procesin e përgjithësuar leptotryhozu është mbuluar nga të dendura, me disa vështirësi snymayuschymsya lulëzim të bardha gri; luajti vende në lulëzim blyashkopodibnoyi janë arsimi i dendur, i përbërë nga të vogla "spines"Me ndryshime minimale inflamatore përreth indeve.

Zoster Pink rozë manifestuar inflamator me spote shelushaschymysya Tint kafe. Elemente të prirur për rritjen periferik dhe bashkimet nuk rritet mbi sipërfaqen e mukozës dhe kombinuar me lezione lëkurës.

Candidiasis (mëllenjë), lidhur me përdorimin e drogave (përdorimit të zgjatur të antibiotikëve, citostatikëve ose kortikosteroidet) ose si një infeksion dytësor me imunitetit (HIV, mangësi kryesore imunitar, dështimi kronik i veshkave, etj), shpesh të shoqëruara me shfaqjen e candidiasis organeve të brendshme, nganjëherë çon në vdekje. Në provim, me gojë zbulojnë skuqje përhapur dhe një ënjtje të vogël të mukozës me shpërndara spote saj qumështi të bardhë, afër përshtatshëm në bazë. Pas heqjes formacionet e Qumështit sipërfaqe të bardha mbeten erozioni dhimbshme. Në raste të rënda, sulme të tilla të zbatohen për të gjitha mur faringut gjuha dhe gllabërim të vështirë dhe të marrë frymë. Më vonë në këtë sfond Bastisjet shfaqen rritje të bardhë të përbërë nga kërpudhave. Ata rriten në madhësi, duke formuar një film të hije të bardhë, gri dhe të verdhë. Film ngjitur fort në indet themelore janë të hiqet lehtë pa dëmtuar subjekt mukozën që mban të sheshtë dhe të kuqe.

Candidiasis akute pseudomembranous

Ulcerat me stomatit Vincent (fuzospirohetoz) kanë tehe dhëmbëzuar, të butë, të trasha pllakë gjerë nekrotik gri-jeshile me një erë faull prishur, e cila mund të shihet pas heqjes lirshme, shumë gjakderdhje fund ulçerë.

Stomatit Vincent

Multiforme eritemë (natyra infektive dhe alergjike) shoqërohet me shtresë pak gri-të verdhë në anën e pasme të gjuhës, erozioni e thellësi të ndryshme dhe forma, shoqërohet me dhimbje.

2. Sëmundjet e traktit gastrointestinal.

Akute gastrit - Gjuha veshura prarim trashë gri që mbulon tërë sipërfaqen, me përjashtim për anën dhe tip, Patriotike, nganjëherë mbuluar me mukozë. Nuk kanë gjuhë të thatë, shije e hidhur, i lagësht.

Në gastrit kronik me ruajtur ose rritur sekretimin e stomakut në mes të gjuhës mbrapa dhe prapmë tretat më intensivisht pllakë shprehur bardha-verdhë ose pak gri-të verdhë. Ngjyra dhe pllakë cilësi mund të ndryshojnë në varësi të intensitetit dhe ashpërsia e manifestimeve të sëmundjes.

 

Pllakatë në gjuhën në gastrit kronik

Ulçera në stomak pllakë në gjuhën pak gri-të bardhë, më e theksuar në pasmë të tij, bashkangjitur fort për indet themelor.

Në gjuhën akut enterocolitis mbuluar përsëri lulëzim pak gri-të verdhë të dendura.

"I veshur me gëzof" gjuha kur enterocolitis

Në dehje të rënda dhe dysbacteriosis vërejtur hyperplasia mustaqe papillae dhe ngjyrosje e tyre në ngjyrë kafe ose edhe të zezë.

Pancreatitis karakterizuar nga filmi verdhë-bardhë mbi gjuhën, papillae si fije janë zgjeruar, shpesh shënuar epiteliale fokale mbrapa sluschyvanyya gjuhën, duke rritur papillae kërpudha.

Kanceri në stomak - e tërë sipërfaqja e gjuhës, precipituar film dendur bardhë, e përbërë nga qelizat epiteliale, microflora mukozë, një numër i madh i qelizave të bardha të gjakut.

mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit pllakë fibrinës në gjuhën intensivisht me ngjyrë të verdhë. Në hepatit verdhë shfaqet në frontin e gjuhës. Intensiteti i rritet verdhë pllakë në rëndim sezonale e mëlçisë dhe tëmthit.

Semundja Crohn, kur sasia e hormoneve veshkave. Në lëkurës dhe mucous membranes prodhuar rritur shumat e melaninës (pigment të lëkurës). Si rezultat i kësaj, ai është i mbuluar me njolla të errëta.

3. Sëmundje të tjera:

erythroderma pustular psoriatike Gjuha e mbuluar formë të rrumbullakët Foci me film gri-të bardhë, me madhësinë e një mjegull, rritje pak mbi mukozën, dhe kujton heohrficheskuyu kartë ("gjeografike" gjuhën).

Gjuha e Psoriasis

Arna kafe në gjuhën dhe dhëmbët për shkak të hemolizës (rruazat e kuqe rënies) dhe zhvillimin e mangësi hekuri është një nga simptomat Kriza addisonicheskiy pamjaftueshmëria kronike e veshkave gjëndra.

sëmundje të rënda renale (Dështim akute renale, dështimi kronik i veshkave, etj). Gjuha prarim veshura dendur bardhë-gri.

Arna të thatë të bardhë mbi sfond të folurit zbehtë karakteristikë dehidratim. Nëse acidosis në një sfond të dehidrimit të rëndë vërejtur nxirje pllakë.

sëmundjet akute dhe kronike rrezatim ajo shtohet, mbuluar me lulëzim të bollshme, të çara, gjakderdhje dhe nekrozë (vdekje), shpesh në gjuhën. Shijoni dhe ndjeshmëri janë të humbur.

Qëndrimi arna kafe në gjuhën shfaqet tek njerëzit që vuajnë alkolizmi kronik, semundja pulmonare e shumëfishtë (Shembull, pneumonia), si edhe dedikuar duhanpirësit.

Një studim në zbulimin pllakë mbi gjuhën

• numërimin e gjakut (shenja të inflamacionit, leukocytosis (rritur numri i qelizave të bardha të gjakut), u rrit norma sedimentation eritrociteve (ESR), etj).

• mbjellëse bakteriologjik i florës gjuhësore mukusit me vendosmëri ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve (për candidiasis dyshuar ose stomatiti bakterial);
• gjakut për antitrupa në Helicobacter pylori (për përjashtimin e ulcerat gastrike Helicobacter pylori që lidhen me),
• kimi gjakut (për të vlerësuar funksionin e mëlçisë: alanynamynotransferaza, aspartataminotransferase, gama hlutamiltranspeptidaza, nivelet totale proteina, albumin e gjakut, bilirubin);
• koprohramma (semundja inflamatore e zorreve)

• ultratinguj e barkut (patologjisë mundur të mëlçisë, tëmthit, shpretkë, etj);
• Fybrohastroduodenoskopyya (për të përjashtuar ulçerë stomakut dhe duodenale, gastrit).

Trajtimi i pllakatë në gjuhën

Së pari, t'i përmbahen higjienës orale, sepse bakteret shumohen shpejt në sulm dhe mund të çojë në infeksion në gojë. Çdo ditë për të pastruar dhëmbët dhe gjuhën me brushat të veçanta. Higjienës orale duhur është çelësi për shëndetin dhe frymëmarrje të freskët.

Nëse nuk ka asnjë arsye për të lidhur arna në gjuhën ose sëmundje të cilat, fëmijët dhe të rriturit mund të marrë disa concoctions e bimëve që nxisin marrjen e shpëtoj pllakatë në gjuhën.

• decoctions e bimëve rigon, gjethe delli supë, yarrow, dhe supa çel bli (ju mund të merrni këto barëra në mbledhjen). Një lugë gjelle brewed në një gotë me ujë të zier për dy orë e gjysmë. Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë.
• Ju mund të marrë një zierje e lirit me stomak bosh në mëngjes. Kjo supë ndihmon për të stabilizuar zorrët dhe organe të tjera të tretjes.

• Mbledhja: një lugë nenexhik, kamomil, i urtë dhe luleshtrydhe derdh një gotë me ujë të zier, gjysmë ore dhe tendosje. Shpëlarje gojën disa herë në ditë.
• Ju mund të përdorni leh e dushkut, një lugë gjelle insistojnë në 200 ml ujë të valë. Shpëlaj gojën tuaj pas ftohjes infuzion.

Infusions e bimëve merren me kujdes dhe vetëm nëse komponentët nuk janë alergjik.

Nëse Veshje për gjuhën është ruajtur, ju duhet të përcaktojë shkakun e shfaqjes së tij. Për këtë qëllim është e nevojshme për të vëzhguar lulëzim në gjuhën për disa ditë. Përmbledhje shpenzojnë në mëngjes para ngrënies me dritë natyrore. Mos harroni se veshja ngjyra mund të ndryshojë në pirjen e duhanit, varësia e të sasive të mëdha të kafe ose çaj. Nëse pllakatë nuk është, ose ka tendencë të errësojë dhe trash nevojën për të eliminuar sëmundjen, e cila mund të çojë në pamjen e saj.

Nëse dyshoni sëmundje është e rëndësishme që të mos mbështetet në vetë-ilaçe, si pllakë mbi gjuhën mund të shoqërohet me manifestimin fillestar të patologjive të rënda që kërkojnë trajtim të menjëhershëm te mjeku dhe filloi një trajtim të veçantë nën mbikëqyrje mjekësore.

Për të cilat mjeku kërkoni?

Terapisti, gastroenterologist, toksikolog, sëmundje infektive, dentisti.