Hundë i lëngshëm, kongjestion i hundës


Rrufë dhe kongjestion i hundës duket e natyrshme, si çdo kohë të vitit. Por kjo rinitit banale na jep shumë shqetësim: dhimbje koke, shall vazhdueshme, një hundë të kuqe dhe pamje oblike e të tjerëve - këto janë vetëm një pjesë e vogël e saj.

Arsyet për undead


Ku ka ardhur nga "qarje"? Atë që quhet popullorçe ftohtë, ka një emri mjekësor "rinitit" dhe është një reaksion inflamator të mukozës të hundës kavitetit te veprimit te agjenteve patogjene. Më shpesh provokojnë viruseve rinitit.

Ftohtë Vozmozhnyeprichiny:

• motit të ftohtë apo të temperaturës ndryshime
• Ushqimi ushqimet pikante
• adenoids zgjeruar
• irritues mjedisore
• ekspozimi ndaj tymit të duhanit
• Trupat e huaja në hundë
• Ndryshimet hormonale
• çrregullime strukturore (p.sh., devijimi Septumi, trauma hundës)
• Sindromi Kartahenera
• Alergjia
• polyps hundës
• virusi respirator sincitial
• Tumours e pasazhe hundës
• rinitit Vasomotor
• infeksionet virale

Sëmundjet shoqëruar nga undead

Ka rhinitis akute dhe kronike. Rinitit akut është shpesh një nga simptomat e sëmundjes akute të frymëmarrjes (ARI) ose gripi. Shumë më pak shkaku i rinitit është trauma hundës. Edhe më pak - pengesa anatomike (p.sh. lakim të mur ndarës hundës, trup i huaj në hundë) mund të shkaktojë kongjestion i hundës.

Kur ARI rinitit zakonisht kapërcen tri faza:

  1. Reflektor Faza e parë. Në përgjigje të hipotermi reduktuar lokale anije të reagimit të imunitetit, i cili është i pasur zgavër hundës, ob'yasnyaetklinicheskie proyavleniyanasmorka. Kjo thatësi e parë e mukozës (kruarje dhe teshtitjes) për shkak të spazma, dhe ënjtje nga ekspansioni (kongjestion i hundës dhe vështirësi frymëmarrje).
  2. Ftohtë e dytë Faza - fytit. Ajo është shkaktuar për shkak të ndikimit virusa.Za inflamator përgjigje të enëve të gjakut të propotivaye lëngu zgavrën e hundës dhe rrjedhjen e gjakut kontribuon në rivitalizimin e gjëndra që prodhojnë mukus. Në këtë kohë nuk janë me bollëk shkarkimin i holluar me ujë hundës, ul ndjeshmërinë për të odors. Sigurisht gjatësia e kësaj faze undead 2-3 ditë.
    Gjithashtu në këtë kohë mund të jenë simptomat e dëmtimit të organeve të lidhura me zgavrën e hundës, veshët hundës (nga reagimi i mukozës auditory tub), sytë e përlotur (për shkak të ënjtje heq sistemin lotsjellës fluide ose mposhtur konjuktiva virus), rrufitje votën.
  3. Gjatë fazës së tretë të shënuar përmirësimin e undead në uljen ënjtje e mukozën e hundës, restaurimin e të nuhaturit dhe të frymëmarrjes. Por shkarkimin hundës bëhet më e dendur në natyrë dhe janë të verdhë-gjelbër. Kjo shpjegohet me aderimin e infeksionit sekondar bakterial.

Rinitit kronike mund të zhvillohet si rezultat i akute të saj në trajtimin e gabuar, sëmundjeve profesionale, çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe sëmundjet alergjike hundës.

Pa hyrë në intricacies e klasifikimit, do të flasim për llojet më së shpeshti diagnostikuar e rinitit kronike.

Rinitit kronike hypertrophic - inflamacion i mukozën e hundës e rritjes dhe një rritje në ob'emeslizistoy dhe submucosa, dhe nganjëherë kockave. Shkaqet e kësaj gjendje është rinitit shpesh të përsëritura akute dhe përdorimi i pakontrolluar dhe i zgjatur në vasoconstrictor ftohtë bie.

Ky pacient zakonisht ankohet për shkarkimin vazhdueshme hundës, hundës dhe vështirësi në frymëmarrje hundës, dhimbje koke, votave rrufitje. Gjithashtu vuri në dukje shkelje të vazhdueshme të të nuhaturit (ndjeshmërisë për erë) dhe, rrjedhimisht, shije.

Pacienti kishte për të vazhdimisht të marrë frymë përmes gojës. Kjo çon në tharje të tepërt të mukozës së gojës, e cila manifestohet nga etja.

Rinitit kronike atrofik, në të kundërtën, duket hollimin e mukozës së hundës pasazhe dhe shkakton thatësi në hundë, ngushtësi dhe trup të huaj. Itchy vogël, por shumë të dendur, pidsyhayuchoyu një kore që mund të të promovuar infeksion bakterial fshehur nën to. Kjo gjendje mund të zhvillohet si pasojë e ekzistues të inflamacionit afatgjatë ose rreziqe profesionale dhe prognozë negative.

Allerhicheskiyrinit gjithashtu referohet një ftohtë kronike. Në varësi të shkakut dhe ashpërsia e alergjive mund të dallojë formën sezonale dhe të përhershme.

Në pacientët të prirur për alergji pas kontakt me substancë për të cilën hypersensitivity duket teshtimë, shkarkimin e harlisur hundës, vështirësi në frymëmarrje për shkak të mbingarkesës hundës. Në mungesë të kontaktit me pacientin alergjen ndihet plotësisht të shëndetshëm. Si substancë për të cilën faktorët mbrojtës trupi hiperaktivitetit përgjegjës (përfshirë hundë i lëngshëm) mund të jetë çdo gjë: polen, pluhur shtëpi, pezmatim të kafshëve, ushqim, mjekësi.

Rinitit alergjik mund të jetë faktori i parë manifestimit apo sëmundjeve të tjera alergjike të trupit, astmës më së shpeshti alergjike.

Rrezik në punë shpesh shkaku i rinitit kronike. Ajo mund të jetë një manifestim i reaksion alergjik në kontakt e një substance ose përgjigje ngacmues ndaj saj. Në rrezik e punëtorëve sëmundje profesionale hundës përfshijnë përpunimin e drurit, e cila përdor formal dhe të jetë e mundur prania e frymëzuar pezullimi pneumatik chastits.Pri dru për ndërtimin dhe riparimin e punës efekt të dëmshëm të sigurojë ngjyrave, verniqeve, ngjitëse, çimento. Mbarështuesve vazhdimisht në kontakt me flokët dhe grimcat epidermisasvoih nxënës. Mjekët janë të rrethuar nga një shumë të drogës, mbrojtjes dhe dezinfektim. Për të reduktuar efektin e faktorëve profesionale në trup është përdorimi i detyrueshëm i pajisjeve personale mbrojtëse.

Rinitit kronike vasomotor ka pripatolohicheskoy anije Reagimi i zgavrën e hundës për të zëvendësuar faktorët e brendshëm në trup. Kjo mund të ndryshojë nivelet e hormoneve (kryesisht tiroide ose seksit) në sëmundje, shtatzëni, pubertetit. Zgjerimi i qëndrueshëm ose spazmë të enëve të gjakut në të ftohtë, ilaçe dhe madje edhe stresi shkakton vështirësi në frymëmarrje, teshtitjes dhe pamjen rhinorrhea.

Përveç sa më sipër, një hundë i lëngshëm mund të shoqërohet me fibrozë cistike, infeksion sinus, Granulomatodat Wegener, kollës së mirë.

Prinasmorke sondazh

Diagnoza e rinitit zakonisht nuk shkaktojnë vështirësi sondazh mjaftueshme pacientit dhe inspektimin e zgavrën e hundës. Vetëm rinitit kronike për të përcaktuar anije reagimi sjelljen mur testin me drogë vasoconstrictor dhe, sipas kërkesës, një test alergjik nën mbikëqyrjen e një specialisti mjek.

Komplikimet undead

Nga vetë rinitit nuk është e rrezikshme. Por në qoftë se trajtimi i gabuar ose i pavëmendshëm ta shohin veten infeksioni mund të përhapet përtej zgavrën e hundës dhe komplikime të ndodhin. Para së gjithash, kjo është sinusit (inflamacion të sinuseve, sinusit, sinusit, etmoyidyt), sëmundjet e nasopharynx (bajame, faringjit, pezmatim i fytit) dhe mediat akute otitis.

Trajtimi i undead

Zakonisht skeptikët thonë se ne e trajtojmë javë lëngshëm dhe të merrni më të mirë pa trajtim në 7 ditë. Por pse fshini nga jeta e tyre një javë në qoftë se ju mund të ndihmoni veten. Gjëja kryesore për të bërë atë të saktë.

Trajtimi i rinitit akut duhet të fillohet sa më shpejt të jetë e mundur. Kur ARI emëruar mënyrën në shtëpi: pacienti shërohen më shpejt, dhe kolegët nuk janë të sëmurë.

Trajtimi jo-drogës fillon me një trajtime të ftohtë ngrohjes: banjot këmbë të nxehtë, çaj të nxehtë bimor. Në mungesë të alergjive kryer Aromatherapy me vajra e pemë çaji, eukalipt, nenexhik dhe limon.

Ne gjithashtu duhet të përmendim higjienën e zgavrën e hundës në një periudhë të tillë të vështirë. Për të parandaluar infeksionin në paranasal zgavër dhe veshit të mesëm zgavër të shkarkojë hundë e mukusit duhet të jetë e saktë.

Së pari, më i qetë dhe jo shumë. Së dyti, në të njëjtën kohë lirohet vetëm një flegër (i dytë këtë herë shtrydhur). Së treti, defekt hundë tuaj, ndërsa goja e tij duhet të jetë i hapur. Kjo shmang rënie presion. Dhe të katërt, kur të gjitha sëmundjet për procedurat e higjienës duhet të përdoren vetëm shami e disponueshme për të shmangur vetë ri.

Lekarstvennoelechenie caktohet varësisht nga faza e sëmundjes. Pika vasoconstrictor janë efektive dhe duhet të përdoret vetëm gjatë fillimit të parë dhe të fazës së dytë të undead - kur "qurra" nuk ka ose nuk janë të bollshme. Pra, kjo periudhë nuk është më shumë se 5 ditë. Gjatë kësaj kohe, anija nuk kishte kohë për të "mësohen" me veprimin e pika.

Gjatë fazës së dytë të undead vetë trupi përpiqet për të "larë" viruse patologjike nga hunda: ka përzgjedhje të bollshme. Gjatë kësaj faze të larjes ftohtë zgavrën e hundës mund të prodhohen si kripur, dhe infusions nespyrtnoho herbs (kamomil, Calendula). Vasoconstrictor bie në këtë fazë paefektshëm.

Në fazën e tretë të anëtarësimit infeksionit bakterial logjike për të përdorur drogë me efekt antibacterial veprim lokal.

Plagë shëruese (antihistamines), droga janë të përshkruara me rinitit alergjik vetëm mjeku.

Në anën praktike duhet të shtoj disa fjalë:

  • Përdorimi i drogës në formën e një llak, nuk bie justifikuar në aspektin e efikasitetit dhe të ekonomisë. Bie pjesa më nuk qëndrojnë në zgavrën e hundës dhe të rrjedhin në pasazhet e hundës, duke siguruar të vogla, por efekti i përgjithshëm në trup.
  • Në shitjen e një shumë të produkteve të bazuar në kripë deti. Siç u përmend më lart, përdorimi i tyre është i justifikuar në fazën e dytë të sëmundjes. Funksioni i tyre kryesor - shpëlarje dhe njomje në sekrecionet mukoze. Nëse keni të holla të mjaftueshme, të blerë në farmaci kripur thjeshtë për injeksion (ampula ose shishe të madhe). Veprimi i saj nuk është më e keqe.
  • Preparatet e bazuara në argjendi colloidal ka qenë prej kohësh provuar. Protargolum bërë në farmaci me një recetë, si dhe jetën e saj raft pas hapjes - gjatë gjithë ditës.
  • Spray antibiotik duhet të jetë në mënyrë të veçantë për përdorim në zgavrën hundës.

E cila kontakt mjek me një të ftohtë

Sigurisht, ne nuk do të kandidojë te mjeku çdo undead. Por në qoftë se brenda 10 ditëve shteti nuk është përmirësuar, ka pasur dhimbje në vesh, nën bazat sy, hundë mbi ose fyt, duke pasur dhimbje koke, përkeqësuar samochuvstvie- përgjithshme nuk shtrëngojë me një vizitë në një specialist. Run kupon për një takim me mjekun e qarkut, mjeku i përgjithshëm ose mjeku Ent.

Në një situatë ku undead është i qartë sezonale ose me sa duket provokuar qëndrimi në të njëjtën dhomë me lule, kafshët duhet të kërkojë ndihmë nga një allergist.

Rinitit kronike kërkon podhoda.Seychas individuale mjekët armatosura Ent janë mundësi të reja sy, përdoret pas dështimit të trajtimit konservativ. Mos harroni se edhe undead nganjëherë kërkon vëmendje.