Urth


Urth - një siklet djegie në gjoks dhe bark e sipërme. Po përcaktojnë pacientët e saj. Anatomikisht, ky rajon korrespondon ezofagut. Urth ndodh kur përmbajtjet e stomakut e lënë pas dore panatyrshme ezofagut dhe gojë dhe shkakton djegien rëndë të ezofagut dhe gojës që nuk janë ndryshe nga e njëjta­ludka, mbrojtja e lëng stomakut.

Zorrë

Arsyet për urth


Në qoftë se një pak më thellë në të anatomisë, ne shohim se traktit tonë ndihmon tretjen e ushqimit nuk është gjë tjetër veçse një tub. Në të gjithë gjatësinë e saj, ky tub është ngushtuar dhe zgjeruar. Për të bërë ushqim për lëvizjen e saj në drejtimin e duhur ekziston një sistem i lëvizjeve në shënjestër të muskujve (peristaltikės) dhe sistemit "valvulat" e (muskul unazor). Muskul unazor - bundles një fibër muskujve rregulluar rrethore dhe të kufizojë të dy anët e git kamera, të bashkuar nga një funksion. Pra, në fund të ezofagut, një vend që kalon nëpër aperture dhe të shkojë në stomak, është një muskul unazor që ndan stomak dhe ezofag, të quajtur kardio. Nga ana tjetër, kalimi i stomakut në duodenum gjithashtu ka një kufi në formën e muskujve rrethore të shtëpisë stomak fund. Funksion i traktit gastrointestinal - përçuese e trupit të lëndëve ushqyese në formën në të cilën ai mund përdorimin e tyre. Për këtë ushqim që vjen nga jashtë, grimcuar fizikisht dhe kimikisht. Dhe një rol të madh në këtë ka luajtur në stomak. Muret rregulluar atë në mënyrë që i bëri ata të lehtë dekompozuar produkte të ndryshme substancë pa shkaktuar vetes ndonjë dëm. Muret e ezofagut nuk kanë një mbrojtje të tillë. Prandaj, kur ajo hyn në përmbajtjen e stomakut mbi muret e ezofagut, enzimat e barkut kanë efekte të dëmshme mbi to. Njeriu në këtë pikë ndjen një dhimbje të djegur.

Përcaktimi shkaqet kryesore urth, thonë fjalën dhe ndjeshmërinë e ezofagut të stimujve të ndryshme. Është çdo person është individuale dhe varet nga karakteristikat e mendjes së tij dhe të sistemit nervor. Ndjeshmëria përkeqësuar shumica prej nesh në një sfond të stresit akut dhe kronik.

Shumica e të rriturve herë në jetën time përjetuar urth. Dhe sigurisht, ata e konsiderojnë veten njerëz të shëndetshëm. Kjo është. Gjithkush mund të përballen me urth nëse prirur për overeating, të hahet shumë erëza, yndyrore, skuqur ushqim tymosur. Vetëm faktor nxitje mund të jenë alkooli dhe disa perime (domate, rrepkë, rrepkë) dhe fruta (mollë, limon, kumbulla, raven, kalë dori). Importi i përmbajtjes stomakut në ezofag ndihmon të gjitha situatat ku rritur presionin brenda barkut, të tilla si ngritje peshe, kapsllëk dhe vanitet.

Urth gjatë shtatzënisë

Ne duhet të flasim për urth në gratë shtatzëna. Ajo shpesh shqetëson gratë shtatzëna, sidomos në fazat e mëvonshme. Fakti që ekziston një shumë e disa faktorëve: rritur presionin barkut për shkak të zgjerimit të mitrës, në rritje progesterone hormon shtatzënisë, e cila ka një efekt relaksues mbi të gjitha muskujt e lëmuar, dhe ata janë themeli i sphincters.

Pra, në qoftë se ndonjë nga ju papritmas ndjehen siklet, të ngjashme me urth dhe kjo ndodhi: a) të vetme dhe b) pas gabime në dietë në) ndaloi shpejt d) nuk kishin simptoma të tjera shoqëruese - kështu që ju vetëm duhet më rregullisht dhe të ushqyerit racional.

Sëmundjet që shkaktojnë urth

Por gjëja dukje të pafajshëm të tilla si urth mund të jetë një shenjë e një tjetër, sëmundje më serioze.

Kur ka urth sëmundje:

- Ulçera peptike dhe 12 Ulçera duodenale
- Gastrit
- Pankreotit kronike
- Cholecystitis kronike
- DYSKENYZIYI traktit biliar
- Cholelithiasis
- Stravohidnohosfinktera Mungesa
- Sëmundje Hastroezofahialnaya zbaticë
- Kanceri në stomak
- Kanceri pankreatik
- Helmim  

Shpesh kjo sëmundje të tilla si sëmundje HastroEzofahealnoReflyuksnaya (GERD), hernie hiatal (HH), gastrit (shpesh me rritjen e sekretimit), ulcera peptike dhe \ ose Ulçera duodenale, cholecystitis kronike. Unë mendoj se ne duhet të flasim për ta veç e veç.

GERD - një sëmundje që lind nga marrja përmbajtjen agresive stomakut në ezofag. Nuk është e vështirë të mendoj se simptom kryesor i saj është vetëm urth. Në pikën e kontaktit në murin e rajonit ezofag shfaqet inflamacion, dhe ulcerat. Kjo - ezofag zbaticë. Arsyeja është mungesa smykaemost NSS (Cardia). Është thënë se intensiteti i urth nuk janë gjithmonë të krahasueshme me thellësinë e murit plagë të ezofagut. Kjo është, në qoftë se pacienti tregon ndjesi pothuajse të padurueshme djegie, atëherë mposhtur mur mund të filluar mezi. Por edhe dhimbje të vogël mund të tregojnë dashuri të thellë.

Hernia Hiatal - duket si urth për shkak të mbylljes së pamjaftueshme të Cardia. Kur sëmundja është zgjeruar vrima në diafragmë, i projektuar për kalimin e ezofagut. Ajo mund të rritet aq shumë sa që mund të le me anë dhe organeve të tjera të zgavrën e barkut. Shpesh një organ i tillë është stomaku. HH është arsyeja për dobësimin e muskujve të diafragmë në sasinë e presionit të rregullt në rritje brenda barkut. Urth gjatë hernie hiatal shfaqet papritmas, shpesh kur lakimi në një pozicion horizontal. Dhimbja mund të japin (japin) mbrapa ose në zemër. Ajo është gjithashtu karakteristikë që vetëm dhimbje është kur pacienti merr një pozicion vertikal.

Diafrahmalnahryzha

Gastrit Hiperatsydnyy (me rritjen e sekretimit). Urth në këtë sëmundje ndodh për shkak të rritjes së formimit të acidit klorhidrik. Kjo ndodh më shpesh si përgjigje kompensuese ndaj të ngrënit e tepërt ose përdorimin e rregullt të ushqimit të patretshëm. Trupi përshtatet me kushtet e reja, rrit prodhimin e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit. Por në qoftë se sasia e ushqimit shkon poshtë ose kthehet rregullisht, si prodhimi i enzimave mbetet në një nivel të lartë, të tepërta ata mund të merrni në ezofag, duke shkaktuar urth. Në mënyrë të ngjashme, një sasi në rritje të lëng stomakut nuk do të shkojnë pa u vënë re dhe për të stomakut, duke shkaktuar inflamacion dhe formimin e gërryerjet në murin e tij. Urth në këtë rast kombinuar me dhimbje në epigastrike (tretën e sipërme të barkut) pas vakt.

Ulçera peptike si stomak dhe duodenum gjithashtu ka urth si një simptomë. Po ashtu ankesat e mundshme të përzier, të vjella, dhimbje në të tretën e sipërme të barkut (si rast, dhe la-varet nga ulcerat vendndodhjen). Mund të ndodhë plotësisht asimptomatike. Në pacientët të tilla, në të shumtën e rasteve nuk është rritur aciditetin e stomakut lëng. Në këto kushte pak episode të shkurtra hedhur atë nëpër muskul unazor kardiak, që është normë, të shkaktojë efekte të rëndësishme negative në mukozën esophageal. Gjithashtu në ulcera peptike është një defekt mukozale (ulçerë) e stomakut apo duodenum. Kjo çon në përçarje e kontraktimet e stomakut që promovojnë normale përfundim tretjes perevarennoho pjesërisht gunga nga stomaku në zorrë. Ushqim Vonesa në stomak çon në hyperextension e stomakut dhe për të rritur presionin aty. Kjo përforcon zbaticë. Forcimi zbaticë për të njëjtën arsye mund te ngushtimi i prizë stomak. Stenozë është një komplikacion i sëmundjes peptike dhe ndodh për shkak të formimit në vendin e murit Ulçera e qëllimit (prodhimit të stomakut), Rumen lumen e muskul unazor ngushtuar.

Sëmundje operuar stomak zhvillohet për shkak të heqjes së stomakut dhe duodenum ne trajtimin kirurgjikale të ulcera peptike, ose kancer gastrik. Në këtë rast, ezofag është hedhur lëng përmban enzimat e pankreasit dhe mëlçisë. Ata gjithashtu kanë efekte të dëmshme në mukozën.

Në urth kronike cholecystitis kombinuar me dhimbje nën brinjë të drejtë në mëlçi, nganjëherë podayuschuyu në shpatullën e djathtë. Ata shfaqen pas konsumojnë ushqime të yndyrshëm ose udhëtim me gunga.

Ajo duhet të thuhet edhe të sëmundjeve në të cilat kryesisht ndikon organet e tjera dhe ezofag prekur në mënyrë të tërthortë. E ashtuquajtura sëmundje sistemike lidhës indeve. Në këto sëmundje nuk është inflamacion kronik i muskujve të organeve të ndryshme, duke përfshirë ezofag, dhe zëvendësimin e tyre me ind lidhës. Në këtë rast nizhnepischevodnoho muskul unazor nuk mund të kontraktojë plotësisht dhe për të bllokuar hyrjen në stomak. Përveç kësaj, për ato sëmundje karakterizohet nga membranat mukoze të thatë, e cila zvogëlon agjentët e mbrojtjes se dëme nga jashtë. Dëme të ekspozuar dhe enët e gjakut, respektivisht, ul rrjedhjen e gjakut në zonat e dëmtuara dhe ngadalëson procesin e shërimit të dëmtuar mukozës esophageal.

Anketa për urth

Kështu, në rastin e urth, i cili periodikisht, por rregullisht pengon personin fizik duhet të shihni një mjek. Këto sëmundje janë kompetencë e praktikuesit mjekësore, një mjek i përgjithshëm dhe një gastroenterologist. Pas shqyrtimit të mëtejshëm në diskrecionin e mjekut të mundshme shtesë rheumatologist konsultimit, një dentist dhe një terapist.

Cilat janë metodat e ekzaminimit kanë në arsenalin e mjekut moderne? Para së gjithash, ajo fibroezofagogastroduodenoscopy. Ky studim vizuale në të cilën një fibër optike mund të shqyrtojë organet e traktin e sipërm gastrointestinal, në mënyrën e parashikuar në emër të procedurës. Që duket ezofag, stomak, duodenum. Pas hetimit të mjekut do të dini nëse ka ndryshime në muret e ezofagut, dhe se sëmundja mund të shkaktojë ankth. Gjithashtu, kur FEHDS është e mundur për të përcaktuar aciditetin në stomak (pH-Mert), të marrë grimcave të dyshimta sëmundjes nga sipërfaqja e mukozës dhe për të provuar për zbulimin e Helicobacter pylori (një bakter që kontribuon në sëmundje ulçerë). Nëse ju nuk mund të mbajë FEHDS, informatat relevante mund të merret duke përdorur X-ray me pezullimin kontrast. Në këtë rast, pacienti pi drogë, dhe pas goditur atë në stomak të bëjë një seri të X-rrezeve nga pika të ndryshme. Por, së pari, metoda është më pak informative lidhur dyti me ekspozimin shtesë e pacientit, dhe së treti, të pamundur për të marrë mostrat e indeve për studime të mëtejshme. Kjo në masë të madhe e ngushton gamën e treguesve për përdorimin e kësaj metode të ekzaminimit.

Kur zbaticë natën kur pacienti është në një pozicion horizontal, duke hedhur përmbajtjen acid mund të marrë gojën, duke shkatërruar smalt dhëmb. Prandaj, ju mund nevojë për këshilla dhe trajtim në zyrën e dhëmbëve.

Urth Mjekimi

Ju ndjeni urth? Sign up për një takim me specialist dhe të shohim se kit juaj e ndihmës së parë mund të ju ndihmojë.

Mirë për të përdorur ndonjë alkaline (hydrocarbonate) ujë mineral, lëng mishi (infuzion) flaxseed. Gjithkush e di zgjidhje për të mirë efektin e sode që përbërja, nga rruga, uji shumë afër mineral alkaline, vetëm më të koncentruar. Por ne nuk e rekomandojmë përdorimin pjekje sode si një përkujdesje të rregullt të panevojshme kur ajo hyn në stomak të prodhojë sasi të mëdha të dioksidit të karbonit dhe në mënyrë dramatike rrit presionin brenda stomakut, duke shkaktuar urth përsëritura.

Me grupin e shquar të drogës antacids. Këto barna janë të njohura gjerësisht dhe të shpërndara. Të gjitha emra të njohur: Almagel, Alumini fosfat xhel, Maalox, Rennie. Mekanizmi i veprimit bazohet në lidhjen magnez dhe aluminit kripëra të acidit hidroklorik në stomak. Grupi më moderne të drogës - alginate. Këto barna nuk janë të lidhur vetëm acid klorhidrik, por gjithashtu të formojnë me sipërfaqen e mukozës membrana film xheli që mbron nga agjentët tej mukoze veprimeve të dëmshme. Për trajtim afat-gjatë përdorimit të drogave frenuesit pompë e protoneve (IPP). Ata bllokojnë prodhimin e acidit hidroklorik në murin e stomakut për një kohë të gjatë.

Me efekt nga dështimi trajtimit, të emëruar dhe të mbikqyrur nga mjeku juaj mund të jetë e nevojshme që të konsultoheni me një terapist për të reduktuar stresin kujdes në përgjithësi.

Komplikimet e zbaticë acid

Rreziku i këtij simptomë është në rast të një mungese të gjatë diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve që shkaktohen atë. Në vendin e inflamacionit të Mukoza me veprim të vazhdueshëm dëmtuar faktor formuar ulçerë. Ajo mund të depërtojnë në tërë trashësinë e murit dhe të pengojnë integritetin e saj. Mbresë që formon në vendin e ulcerat shëruar mund të ngushtojë lumen të ezofagut dhe të pengojnë kalimin e ushqimit nëpër atë. Ajo është trajtuar vetëm përmes operacionit. Pra, mund të nënvlerësojnë urth. Bisedoni me mjekun tuaj dhe likuyetesya kohë.

Çfarë mjekët zbatohen nëse ka Urth:

- Terapist
- Gastroenterologist