Lhochnoe zemra


Zemra pulmonare - trashje mur dhe zgjerimi i atrium të drejtë dhe barkushe të drejtë në zhvillim për shkak të rritjes së presionit në qarkullim pulmonare si pasojë e sëmundjes bronkopneumonare, ndryshimet e enëve të gjakut në mushkëri apo gjoks.

Shkaqet e zemrës pulmonare


Të bëjnë dallimin në mes, Subacute, zemra kronike pulmonare akute. Në zemra akute pulmonare simptomat janë rritur për një numër orë, ditë, dhe shpesh bazohet në:

Anijet 1.Porazhenie:
- Emboli pulmonare (PE) ose degët e saj,

- Pnevmomedyastynum.
Sëmundje 2.Bronholёhochnye:
- Progresi rëndë konvulsiv me zhvillimin e astmës statusit astmatik,
- Pneumoni të mëdha.

Për zhvillimin zemra subakut pulmonare marrë disa javë apo muaj. Shkaqet e saj mund të jenë:

Anijet 1.Porazhenie:
- Duplicate degët mikroembolii vogla të arteries pulmonare,
- Vasculitis pulmonare,
- Hipertension pulmonar primar,

Sëmundje 2.Bronholёhochnye:
- Alveolite përhapur fibrosing,
- Nga kanceri në mediastinum, i quajtur kantsiromatoz lymphogenous lehtë (metastases largët e tumoreve malinje te stomakut, prostatës, sistemit urinar dhe të tjerët.)

- Astma të rënda,

3.Torakodiafrahmalnaya patologji:
- Hyperventilation alveolar kur botulizmi, paraliza e fëmijëve, myasthenia gravis.

Zemra kronike pulmonare zhvilluar për disa vjet. Shkaqet -

Anijet 1.Porazhenie:
- Hipertension pulmonar primar,
- Arterit,
- Emboli periodik,
- Largimi i një pjese ose të gjithë të mushkërive,

Sëmundje 2.Bronholёhochnye:
- Sëmundje obstruktive bronkiale (emfizemë, astma, bronkiti kronik, fibroza)
- Proceset kufizuese

- Fibrozë dhe hranulёmatozy,
- Formimi Multiple cistike në mushkëri,

3.Torakodiafrahmalnaya patologji:
- Humbja e gjoks dhe shpinë me gjë e shëmtuar,
- Mbështjelljes e pleurës,
- Trashje të shkaktuara nga sëmundje të ndryshme.

Simptomat e zemrës pulmonare

zemra akute pulmonare Ankesat e pacientëve janë ulur me pamjen e një dhimbje të mprehtë në gjoks, shortness rënda fryma zhvillon lirua shpejt cianozë, ënjtje e venave qafës, një rënie të mprehtë në presionin e gjakut, rrit normën e zemrës mbi 100 rrahje në minutë. Dhimbje të jetë e mundur në sektor të sipërme të djathtë për shkak të një të mprehtë shtrihen nga kapsulë mëlçisë, të përzier, të vjella.

zemra subakut pulmonare të njëjtat manifestimet e sëmundjes nuk do të ndodhë menjëherë, dhe disa të shtrirë në kohë.

Simptomat zemra kronike pulmonare para dekompensimi të gjatë mund të shkaktohet nga sëmundje primare bronkopneumonare. Shumica e pacientëve njoftim palpitations hershme zemrës, rrit lodhjen gjatë tendosje normale. Gradualisht rritet dyspnea. Nëse unë dyspnea sëmundja klasën shfaqet vetëm me tendosje të konsiderueshme, atëherë shkalla III interesuara pacientë edhe në pjesën tjetër. Shumica e pacientëve njoftim palpitations. Dhimbje në zemër mund të jenë intensive dhe të zhvillohet pas inhalimi i oksigjenit. Nuk ka marrëdhënie të qartë në mes të shfaqjes së dhimbjes dhe aktivitetit fizik, nitroglycerin nuk e çliron sulm dhimbje. Duke cianozë popullor bashkohet ngjyrë purplish-kaltërosh të lëkurës nasolabial trekëndësh, buzët, veshët. Ndoshta ënjtje e venave qafës, paraqitja edemë e gjymtyrë të ulët, dhe në raste të rënda të zhvilluar ascites (lëngjeve në zgavrën e barkut).

Provim

Së bashku me ankesat e pacientit të dhënat janë të ekzaminimit të rëndësishme fizike (rritur kryq madhësia e zemrës, duke zgjeruar kufijtë e zemrës për të drejtën e kafaz i kraharorit, shfaqja e zhurmës të veçantë kur duke dëgjuar zemrës, dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme kur presion, mëlçisë zgjeruar, etj) dhe disponueshmërinë Sëmundje e fundit bronkopneumonare. Për të konfirmuar diagnozën e kryer një numër të procedurave diagnostike më poshtë.

Laborator dhe ekzaminimit instrumental.

1. Testi i përgjithshëm i gjakut (UÇK) - policitemia mundur (rritja e numrit të qelizave të kuqe të gjakut), rritjen e hemoglobinës, ngadalësim ESR, rritje të gjakut aftësinë e koagulimit në zemër kronike pulmonare.

Urinalysis 2.Obschiy (OAM) është kryer në bazë të ekzaminimit klinik të përgjithshme. Gjaku 3.Biohimicheskiy (BAC): i kushtoj vëmendje për përmbajtjen e proteinave totale, fraksionet e proteinave, acidi sialik, fibrinogjenit, seromukoyda.

Metoda 4.Immunofermentnyy - përmbajtja e lartë e D-dimerit në plazmë pasi arteriet pulmonare.

5.EKH - janë shenjat perenruzki dhe pesha e atrium të drejtë dhe barkushe të drejtë, ndryshimi i zemrës boshtit elektrike;

6.Ehokardiohrafiya (echocardiography, apo me ultratinguj i zemrës) siguron mundësinë për të vizualisht përcaktuar atrium avancuar drejtë dhe barkushe të drejtë të zemrës, tregon shenja të rritur presionin në arterie pulmonar dhe sasiore të përcaktuar shkallën e hipertensionit pulmonar, vlerëson gjendjen e hemodinamikën qendrore.

7.Renthenoskopiya zemra dhe mushkëritë - një rritje në atrium të drejtë dhe barkushe, duke rritur distancën midis degëve të arteries pulmonare rritur madhësinë e degës zbritëse të arteries pulmonare.

8.Spirohrafiya - diagnostikuar manifestimet e sëmundjes themelor që e ka shkaktuar zemrën pulmonare.

9.Selektivnaya anhiopulmonohrafiya (kontrast pulmonar arterie duke përdorur teknikat renthenendovaskulyarnoyi) - një nga metodat më të informative në diagnozën e zemrës akute pulmonare që u zhvillua si rezultat i arterieve pulmonare.

10. Studimi radiografike e venat e gjymtyrë të ulët - metodë lejon për të zbuluar trombozë në venat e gjymtyrë të ulët.

Trajtimi i zemrës pulmonare

Vetë-mjekim dhe përdorimi i mjekësisë tradicionale, kur shenjat e zemrës së mushkërive në të mirë të jetë i paefektshëm dhe në të keqe - pacienti do të bjerë kohë të çmuar.

Në trajtimin pulmonare akute të zemrës është reduktuar në ringjalljen, restaurimin e qenët i qartë të enëve të mushkërive dhe dhimbje luftarake. Terapi trombolitik e përshtatshme për të kryer 4-6 orët e para të fillimit me emboli pulmonare masive, përdorin atë në një sëmundje të mëvonshëm datë mund të jetë e pabazë. Terapi trombolitik kryhet vetëm në një laborator në spital nëse kontrolli është e mundur mbi trajtimin dhe mungesa e contraindications të pacientit (plagë të kohëve të fundit, Ulçera në fazën akute, goditje të kohëve të fundit, etj).

Me gjithë përparimet e trajtimit moderne mjekësi e zemrës pulmonare mbetet sfiduese dhe ka për qëllim të ngadalësuar përparimin e sëmundjes, jetëgjatësinë, për të përmirësuar cilësinë e jetës. Një qasje gjithëpërfshirëse në trajtimin e sëmundjeve të mushkërive e zemrës janë: trajtimi i sëmundjes themelor ose rikthim, lehtësimin pamjaftueshmërinë frymëmarrjes dhe çrregullime të shkëmbimit të gazit, eliminimin ose reduktimin e simptomave të dështimit të zemrës dekompensimi.

Ndërsa patologjinë themelore që çoi në zhvillimin e zemrës pulmonare, të përshkruajnë trajtim të duhur, në infeksionet e ndryshme bronkopneumonare përshkruajnë antibiotikët, pengim bronkiale - barna që rrisin bronke, trombozë ose enët e mushkërive - anticoagulants dhe fibrinolytic. Në trajtimin e mushkërive recetave zemra duhet që shtrihen enëve periferike të gjakut, diuretics, droga të zvogëlojë aftësinë e mpiksjes së gjakut, glycosides kardiake, joefikasiteti i këtyre barnave të përshkruara doza të vogla të kortikosteroideve.

Pothuajse të gjithë pacientët e nevojshme mbytje oksigjen. Me rëndësi të madhe është refuzimi i shprehive të këqija (pirja e duhanit), largimin e rreziqeve industriale, identifikimin dhe heqjen e alergeneve nga trupi, të pezullimit futje e mëtejshëm të dhe të tjerët. Disa rëndësia në trajtimin e pacientëve me zemër të mushkërive është e ushtrime të frymëmarrjes dhe masazh gjoks. Nëse pacienti vuan sëmundje kronike inflamatore të frymëmarrjes, është e nevojshme për të mësuar metodat e tij bronke pozicional kullimit.

Sa e rrezikshme simptomë e zemrës pulmonare

Zemra kronike pulmonare është rezultat logjik i sëmundjeve të gjata dhe të vështira ndodhin sistemit bronkopneumonare, e cila çon në efikasitetin më të ulët, reduktuar cilësinë e jetës, paaftësisë, dhe eventualisht deri në vdekje.

Për çfarë mjeku për të adresuar me simptomat e zemrës mushkërive

Terapisti, pulmonologist, kardiolog.