Kollë


Simptomat si kollitjes:


• kollë Ashpër 
• kollë kronike
• kollë të thatë
• kollë alergjike  

Kollë - shpejt nxjerr ajrin nga mushkëritë, zakonisht për të pastruar rrugët e frymëmarrjes e lëngjeve të mushkërive, mukusit ose trup i huaj. Kollitjes është në thelb një mekanizëm mbrojtës që synon pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes të sekrecioneve dhe të grimcave të ndryshme inhalirovannyh ose ajrim.
Sipas studimeve të kryera në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, kollë është në vendin e pestë në frekuencë ndër arsyet që i dha të rritet në ankesën te mjeku. Në vitin 2008, shitjet e SHBA e fondeve antitussive OTC arriti në rreth 1 miliard dollarë., Që tregon rëndësinë e madhe të këtij problemi për pacientët.

Në varësi të kohëzgjatjes së simptomave, kollë është akute (më pak se 21 ditë), podostnoy (4 deri në 8 javë) dhe kronike (që zgjasin më shumë se 8 javë). Nëse kolla është e shoqëruar nga shkarkimi mukozë, ajo është quajtur produktive. Nëse shkarkimi i gëlbazë nuk është vërejtur, ajo është konsideruar si një kollë e thatë. 

Sëmundje, e cila mund të shkaktojë kollitjes 

• astma, alergji
• sëmundje kronike obstruktive pulmonare
• rinitit kronike dhe sinusit
• undead
• dështimi i zemrës congestive
• sëmundje refluksit gastroezofagal (GERD, urth)

• Kanceri i mushkërive
• sarkoidosis
• infeksion sinus
• Pirja e duhanit
• Tuberkulozi

Kollë e mundur shkaqet

1) infeksionet e ndryshme virale dhe bakteriale e mushkërive ose të rrugëve të frymëmarrjes. Sëmundja, bronkit, pneumoni, bronkiektazise, ​​kollës së mirë, infeksionet virale, fungale traktin e sipërm respirator (faringomikoz), etj
2) Pirja e duhanit.
3) sëmundjet tumor.
4) aspiratë trupi i huaj.
5), sëmundja pulmonare obstruktive kronike.
6) sëmundje të traktit gastrointestinal dhe refluksit gastroezofageal veçanërisht.

7) tuberkulozi.
8) çrregullimeve mendore.
9), sëmundjet e sistemit kardiovaskular, duke shkaktuar qarkullimin e gjakut pulmonar pezëm (në mushkëri), të tillë si mushkërive ishemik klasë funksional 4.
10) e kollë si një efekt anësor të marrë medikamente të caktuara, të tilla si barnave të përdorura për presion më të ulët (Enap, Enam etj). Acarim kimike (gaz lotsjellës, tymi, tymi).

Kollë alergjik

Kur ne mund të themi se kollë e lidhur me procesin alergjik?

Kollitjes sulmet, fillon papritur, mund të zgjasë gjatë. Kollë kronike. Nëse pacienti fillon të kollë, ai nuk mund të qëndrojë gjatë. Sulmet shpesh ndodhin gjatë natës. Kollë kryesisht e thatë. Ndonjëherë në fund të sulmit kollë mund të devijojnë një mpiksje të vogël të drejtë gëlbazë ose transparent. Nganjëherë pacientët vëreni se kollitjes është shkaktuar nga disa faktorë të jashtëm: ekspozimit ndaj pluhurit, kafshëve, librat e vjetër, erë të athët, etj Sulmet e kollës mund të shoqërohet nga një ndjenjë e wheezing, frymarrje.

Koncepti kollë alergjike siç duhet. Ky term në klasifikimin moderne e sëmundjeve atje. Nëse kollë e lidhur me procesin alergjik, atëherë flasim për kollë variant astmë.

Mjekësi Kollë

Ilaçet janë përzgjedhur në mënyrë individuale në varësi të shkakut të kollë.

Më të duhet për të trajtuar kollë e lidhur me infeksionet respiratore akute virale (ARI) - atë që është quajtur një të ftohtë. Agjentët antitussive janë të ndarë në grupe: hollimin pështymë dhe atyre që ndihmojnë vidkashlyuvaty saj.

Droga expectorant përshkruar kollë me gëlbazë. Me expectorant bimëve të përdorura më së shpeshti: alte, nënën dhe njerka, e ëmbël, thermopsis. Ata reduktuar viskozitet e mukusit, duke rritur volumin e saj. Prandaj, expectorant pacienti emërimi duhet të pini më shumë se zakonisht (ujë, çaj, etj). Alte është pjesë mukaltynu. Ajo është projektuar për tabletë 4 herë në ditë (tretur më parë në gotë të tretë të ujit). Shpesh e përdorur eliksir gjoksit. Ai përfshin ekstrakt e rrënjë jamball, vaj anise dhe të tjerët. Në një kohë të emërojë rënie të numrit të viteve të një fëmijë. Për ekstrakte efekt më të madh bimor merret çdo 3-4 orë. Prindërit e fëmijëve alergjike duhet të jenë me shumë kujdes të zgjidhni produktet që përmbajnë bimeve.

Mukolitike. Fondet e përfshira në këtë grup (acetylcysteine, lasolvan, ambroksol, Bromhexine), hedh lëng mukusit, ndryshon strukturën e mukusit. Ky është një tipar i rëndësishëm sepse në fëmijët nën 5 vjet në vend pështymë trashë dhe otkashlyat të vështirë.

Kollë e thatë. Pra, kjo është zakonisht në fillim të ARI. Në këtë rast, strategjia e trajtimit ndryshon. Ne duhet të reduktojë refleks stimulim kollë që vjen nga mukozën e traktit respirator që është prekur nga një virus. Me këtë ndihmë trajtuar shtëpiake mbytje, hidratues Mukoza bronkiale. Breathe si avull zakonshme dhe shtuar në ujë për mbytje sode, infuzion e eukalipt, i urtë ose nenexhik. Pjesë e këtyre bimëve janë shpesh pjesë e shurupe, TEAS dhe tableta për shpërndarje në gojë.

Trajtimi i përjashton antitussive recetat kundërbalancuese veprime, të tilla si përzierje ekspektoranti dhe drogës, e cila zvogëlon refleks kollë (synekod, bronholytyn). A nuk mendoni se "ata kollë". Nga njëra anë, rritje shkarkimin pështymë nga ana tjetër, zvogëlon mundësinë e otkashlyat.

E cila kontaktoni doktorin kur një kollë?

Arsyet që provokojnë simptome të tilla si kollë shumë. I quajtur vetëm ato të mëdha. Përveç kësaj, gjendja e shpeshtë kur kollitet shkaktuar nga një kombinim i disa faktorëve, të tilla zbaticë kashlevoj variant astma gastroesophageal + + faringomikoz. Për të kuptuar këtë situatë mund të jetë vetëm një mjek.

Nëse keni simptoma të tilla si kollë duhet të konsultoheni me terapist (në qoftë se pacienti është një fëmijë - pediatër) ose pulmonologist.