Dhimbje, siklet, konsolidimi në gji


Në kushte beninje të gjirit janë shpesh ankesat e dhimbje, siklet, prania e mundshme e ndonjë arsimit në indet e kancerit apo shkarkimit nga dalë. Breast - fiziologjikisht struktura dinamike me ndryshimet e vazhdueshme ciklike e përhapjes dhe ngritje në fuqi. Ndodhin ndërsa ndryshimet mund të shqiptohet në mënyrë që të shkojnë përtej konceptit të "normës". Prandaj dyshormonal shpesh i përkasin grupit të devijimeve në zhvillimin normal dhe ngritje në fuqi - ANDI (shmangie të zhvillimit normal dhe ngritje në fuqi). Para sëmundjet aktuale përfshijnë format më të theksuara devijimi i tillë. Interpretimi i shkallës së këtyre çrregullimeve varet nga mjeku dhe pacienti.


Mastodynia (Mastalhyya, semundja Cooper) - dhimbje në gji. Në gratë premenopausal mastodynyya mund të shfaqet si siklet që ndodh para menstruacioneve. Shkak - gjëndra ciklike bllokimi i qumështit të shkaktuara nga bllokimet venoz dhe edemë të stroma para menstruacioneve; në këtë kohë, rritja e shtyjnë mënjanë gjëndër në vëllim prej më shumë se 15%. Terapi kryhet në të njëjtën kohë me trajtimin e sindromi premenstrual. Cakto NSAIDs, diuretics, norethisterone, episteron ose Bromocriptine.

Fibroadenoma - Më shpesh tumor dallueshėm (në vend abuzimi i lobules gjirit sesa një tumor i vërtetë) kancerin e gjirit, sidomos në moshë të re. Fibroadenoma përbëhet nga lidhës dhe epiteliale proliferimin indeve.

• Diagnoza •• fibroadenoma - një të dendura, i përkufizuar, duke lëvizur me rritje të ngadaltë e tumorit. Gjatë shtatzënisë shpesh rritet në madhësi •• ultrazërit. Qartë, toka niveli, lartësia dhe gjerësia e më pak se 1, struktura homogjene. Hypoechoic Arsimit, me akustike zgjerimin atë. Prania e mundshme e hije të vetme ose bilaterale lateral akustike. Compression nuk ndikon në ehostruktury brendshme dhe mund të çojë në një ndryshim në formë (rrafshim imazhin e tumorit) •• mamografia. Si fibroadenoma shpesh ndodhin në gratë e reja, mamografia rutinë nuk është shfaqur. Në gratë më të vjetra të dukshme në imazhe si një arsim të vetme, uniforme densitet nuk ndikon në strukturën e gjirit. Me moshë fibroadenoma mund obyzvestvlyaetsya. Kalcifikim zakonisht fillon nga qendra dhe mund të kapur të gjitha fibroadenomas. Karakterizohet nga kaltsynativ madhe që duken si "kokoshka» •• qelizave në material cytologic zakonisht u përcaktojnë zhveshur thelbin. Përhapja e qelizave mund të shqiptohet, por ajo ka vlerë paralajmërues.

• Mjekimi është zakonisht kirurgjikale. Kur tumoret e përmasave të vogla indeve të thellë (ultratinguj ose mamografia e të dhënave) apo fibroadenoma shumëfishtë - monitoruese, me një diagnozë të dyshimtë - Ekstsyziyna biopsi. Mundësia e keqdashje fibroadenoma nuk e kalon 1%.

Leaf (filloidnaya) fibroadenoma karakterizohet nga madhësia e madhe, konturet polytsyklycheskymy, rritjes së shpejtë. Mund të rilind në sarkomë (rreth 10%). Ultratinguj: foto fibroadenoma. Mamografia: zakonisht dolchatoe, formimin dendur me të qarta, tehe të qetë. Citologjia: një numër i madh i përmbajtjes së qelizave, atypia celular. Jetë i sigurt për trajtim kirurgjik. Prerje paplotë recurs.

Hamartoma (fibroadenolipoma) - Keqformime e indit te gjirit, në formën e një e izoluar (përtej strukturës anatomike) indeve ishull normale. Më shpesh asimptomatike. Prekje - një më të dendur entitet të veçantë,, duke lëvizur. Mamografia: Edukimi i mirë-përcaktuar që përmban yndyrë, dhe indeve zhelezystuyu. Renthennehativnaya dukshëm hollë linjë (pseudocapsule) përreth të paktën një pjesë të arsimit. Diagnoza është zakonisht vënë në një foto karakteristike X-ray. Trajtimi kirurgjik është treguar për diagnozën diferenciale ose me kërkesën e pacientit (defekt kozmetike).

Gji (Sëmundje DISGORMONAL gjirit). Për mastopatiy kanë një gamë të gjerë të ndryshimeve proliferative dhe regresive në indet e kancerit në kundërshtim me raportin e komponentëve epiteliale dhe indeve lidhës. Hallka kryesore e Patogjeneza - rregullimi hormonal. Ndryshimet proliferative përfshirë hyperplasia, përhapja e lobules, kanalet, ind lidhës, dhe regresiv - atrofi, fibrozë, formimin e cysts.

• Frekuenca. Mastopatia ndodh në 30-40% e grave të përmuajshmet e grave moshë (më shpesh në moshën 40 vjeç, me moshë frekuenca gradualisht zvogëlohet).

• Patogjeneza. Arsyeja kryesore - çekuilibër hormonal tek femrat, të shkaktuara nga kushtet e ndryshme patologjike që duhet për të identifikuar trajtim •• Rritja nivele adekuate estrogjenit (absolute apo relative) është pjesë e hyperplasia gjëndër prostrumovoyi zhvillimin e ndryshimeve cistike •• nivele të larta të progestin shkakton struktura zhvillimi adenoznyh ( hyperplasia gjëndrave, grimcat emocionuese acini) me shfaqjen e dhimbjes •• Rritje shkaqet Hormoni e galactorrhea dhe halaktooforitov, shkelje e sekretimit LH (dështimit), duke shkaktuar amenorrhea për shkak të shkeljes së prodhimit të progesteronit. Rritja nivelet e Hormoni në gjak, e shoqëruar zakonisht me nivelet në rritje të estriol, estradiolit •• Po aq e rëndësishme ritmit biologjik dhe shkelje të hormoneve, e cila është e natyrshme në një sistem që funksionon mirë neuroendocrine. Në rast se shkelni ritmin e hormoneve dhe marrëdhëniet e tyre është një efekt afatgjatë të disa hormoneve dhe të pamjaftueshme - të tjerët, e cila çon në një ndryshim të proceseve normale ciklike në gji.

• Shperndare Klasifikimi •• ••• dominuar komponentin e gjëndrave (adenosyl) ••• Për ••• dominimi komponent fijor dominuar cistike formë komponent përzier ••• •• fibroadenomatoz nyje.

• Tabloja klinike. Ankesa kryesore - dhimbje e shurdhër dhemb që të japë një ndjenjë e plotësi dhe shurdhim që rrit në periudhën premenstrual (në 85-90% të femrave). Përcaktoni fushat dhimbshme të nënshkruar në indin e gjirit (të gjithë) •• Mastopatia me një mbizotërim të komponentit gjëndrave (lobules hyperplasia gjëndër) tregon butësi, bllokimi i qumështit dhe trashje përhapur të gjithë gjëndrës ose pjesëve të saj, shpesh me praninë e rënda "grurit" pëlhurë. Kufijtë e nënshkruar pa probleme të kalojnë në indet përreth. Manifestimet përforcohet në periudhën premenstrual. Më shpesh vërejtur në fund të pubertetit, dhe gratë në fazat e hershme të shtatzënisë (si një shtet i rastit). Në radiografi - hije të shumta të parregullta, me kufij fuzzy •• Mastopatia dominuar fibrozë - fibrozë mezhdolkovoy lidhës përhapjes ind vnutryprotokovoy indet dhe ngushtimin e gjëndër kanal deri në zhdukje të plotë. Butësi manifestuar, prekje të përcaktuar •• zona janë mbyllur tyazhistye Mastopatia dominuar komponent cistike manifestuar hidhërim, rënduar para menstruacione, prania e puhlynopodibniutvoren shumta elastike (cysts formuar nga grimcat e atrofizuar dhe kanalet avancuara gjirit) me konturet e qarta. Mamografia dhe me ultratinguj: arsimi shumta rrumbullakuar me konturet e qarta •• formë të përzier - grimca hyperplasia sklerozë mezhdolkovoy vnutrydolkovoy dhe ind lidhës dhe atrofi e alveolar kanalet zgjerimin dhe transformimin e formacionin cistike •• formë kryqëzim. Ndryshimet janë me karakter lokal (vetëm ose njësi të shumëfishta). Prekje identifikuar vula individuale pa kufij të qartë, jo ngjitur në lëkurë mund të ndryshojnë në varësi të ciklit menstrual.

• Diagnoza bazohet në histori, prezantimin klinik, prekje e gjirit dhe të konfirmojë rezultatet e ultrazërit, biopsi ose aspiratën e përmbajtjes kist. Mamografia është përdorur vetëm si nje metode te diagnostikimit diferenciale e tumoreve ose si një test kontrolli. Përcaktimi i izoluar i hormoneve në gjak është i paefektshëm, për të sqaruar natyrën e sëmundjes së hulumtimit justifikuar kolpotsitolohicheskoho.

• Ushqimi: Regjimi ushqimor që përjashton methylxanthines - çaj, kafe, çokollatë.

• •• trajtim Konservatore, duke marrë parasysh llojin e çrregullimeve hormonale dhe shkaqet e tyre, që përfaqësojnë disa vështirësi për shkak të rregullimit multi-funksionale të shtetit të kancerit të gjirit. Zakonisht përdoren doza të vogla të jodit, vitamina; gestagens (derivative norethisterone dhe progesterone) antiprolaktinovye drogat (Bromocriptine), androgens (derivative testosterone) •• trajtimi kirurgjik i formave fokale paefektshëm sepse faktorë të ruajtura endogjene kontribuar në përsëritje.

• Vëzhgimi kryerjen e të formacioneve zhdukjes. Ekstsyziyna biopsi është treguar për fibroadenomatozi gunga dhe keqdashje të dyshuar (pas një ekzaminim të plotë të kompleksit, ultratinguj, mamografia, tonkoyholnaya aspirimi biopsi).

• Rreziku i keqdashje. 70-90% mastopatiy (formë përhapur) nuk janë të shoqëruar me një rritje të rrezikut të zhvillimit të kancerit të gjirit. Në rastet e epitelit atipike hyperplasia (sipas gjobë gjilpërë aspirimi biopsi) rrezikun e karcinomës në 3-6 herë më e lartë se sa popullata e përgjithshme. Me zbulimin e qelizave atipike dhe rrezikut të historisë kanceri i gjirit familjar 10-15 herë më të larta.

Vnutrishnoprotokovi papillomavirus - Rritje papilare epiteliale që rriten në hapësira të avancuara tub i gjirit. Kjo është një nga shkaqet më të zakonshme të shkarkimit nga nipples. Më të ndodhë shkarkimin spontan bollshme lëngshëm, rrallë - gjakderdhje. Ratsenivayut Multiple lyth si precancer obligojnë.

• Diagnoza bazohet në klinike, duktohrafiya (mamografia me futjen e mesme kontrast në kancerit kanal prekur), Citologjia (prezenca e strukturave papilare). Ekzaminim citologjik dhe mamografia janë të nevojshme, si dhe për neoplasms malinje karakterizuar nga shkarkimi përgjakshme nga karakteri dalë (sidomos me rritjen intraductal). Prania në zonë lyth shpërndara mikrokaltsynativ tregon gjasa praninë e një kanceri. Kur me ultratinguj mund të zbulojë Papilloma për shkak të zgjerimit dhe del nga shtrati prekur kanaleve.

• Trajtimi kirurgjik - heqje e gypit të prekur. Para operacionit, ndiqni hromoduktohrafiyu.

Nekroza Fat i gjirit (lipohranulёma) - Pa mikrobe nekrozë të indit dhjamor. Shkaqet e mundshme: trauma, stërvitje e tepruar, kirurgji, injeksione.

• Tabloja klinike. Prekje zbuluar arsimin, nganjëherë perziera me lëkurë (mundësisht duke përfshirë dalë). Ngjyra e lëkurës, zakonisht thjeshtë. Së pari foto X-ray kujton tumoret malinje. Obyzvestvlyaetsya vonë nekroza (zakonisht formuar kalcifikim sferike e "eggshell"), e cila lejon jo-malinje konfirmuar natyrën e procesit. Fine aspiratë gjilpërë biopsi maloynformatyvna (jo materiale celulare). Diagnostics lehtëson historinë trauma, por kjo nuk përjashton praninë e kancerit.

• Trajtimi (Duke marrë parasysh vështirësitë në diagnozën diferenciale) operative.

Sëmundje Mondor s (Thrombophlebitis Thoraco-epigastrike) - trombirovannaya venë shkaktuar nga një kabllo nën lëkurën e gjirit të underarm ose kërthizë. Arsyeja kryesore - lëndim, duke përfshirë dhe veprojnë. Diagnoza është e lehtë në shqyrtim normale. Trajtim. Ngrohjes në nivel lokal, analgesics (përdorimi i mundshëm i NSAIDs). Anticoagulants nuk shfaqen.

Halaktotsele - Kist thjeshtë mbushur me qumësht. Aspirata - masë diagnostike dhe terapeutike. Kur duke treguar përsëritje të përsëritura birë me aspirata, kryhet një heqje të rralla.

Abscesi Subareolyarnyy (plazma mastitit) shpesh ndodh në periudhën e adoleshentëve postpubertantnom në gratë 35-40 vjet (shpesh në duhanpirësit). Arsyeja kryesore - pezmatimi i gjëndrave të tjera të vendosura nën areoloy (tubercles e Morgagni). Si rezultat i inflamacionit formuar absces të zbuluara në buzë të formimit areola fistula. Më vonë, në mes dalë dhe buzë areola e zhvillimit fibrozë, nipples përfshira.

• Tabloja klinike. Adoleshentët papritmas (zakonisht pas hipotermi) duket vulën e dhimbshme në buzë të areola ose dalë nën lëkurë mbi të hyperemic (të rriturit në fazat e hershme është shpesh vetëm manifestim i sëmundjes - shkarkesë nga dalë), në atë që mund të ketë vatra të shumta të formimit abscesi të fistulat nga buzë e tërheqjen areola, dalë (mos harroni se ndonjëherë ajo mund të rrjedhin kancerin).

• Mjekimi. Faza akute - antibiotikët, dimethyl qarkut sulfoksidi ishte (1: 5) në nivel lokal, birë abscesi me aspiratën e përmbajtjes (joefikasiteti birë - kullimit kirurgjikale e zgavrën e abscesit). Shuarja - trajtim operativ me heqjen e të gjitha fistulat dhe kanalet zgjeruar.

• ICD-10 N60 dysplasia bamirës gjirit

Video diagnoza e sëmundjeve të gjirit në gratë