Gjoks gjoks dhimbje


Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje gjoksi, ju lutem e di se ka shumë arsye për këtë. Le të shikojmë në këtë.

Shkaqe të mundshme të dhimbje gjoksi:


1) Dhimbje kraharori në sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut:

Pectoris. Dhimbje pectoris zakonisht ndodh gjatë tendosje dhe është vetëm minuta nga nitroglycerin.

Infarkt miokardi karakterizohet nga dhimbje akute të rënda marramendës, nitroglycerin nuk ndihmon. tahoho nevojën urgjente për të shtroj në spital pacientin në njësinë e kujdesit intensiv dhe të kujdesit intensiv.

Rritja e tensionit të gjakut mund të ndodhë me dhimbje në zemër. Kjo është për shkak të gjakut të pamjaftueshme psotupleniem në qelizat e muskujve të zemrës. Zemra fillon të kërkojë më oksigjen fillon të lënduar.

Aneurysm e aortës torakale duket dhimbje topitur intensive përgjatë shpinë, dobësi.

Emboli pulmonare dhe pneumoni infarkt ndodh kur bllokimin e trombo pulmonar arterie apo embolus. Duket dhimbje e shurdhër thellë në gjoks.

2) dhimbje kraharori në sëmundjet të sistemit të frymëmarrjes.

Pneumonia zakonisht "dhemb". Por në qoftë se procesi inflamator përfshirë pleurë, dhimbja është mjaft intensive. Pacientët e tilla të përpiqen për të marrë frymë thellë, pasi fryma thellimit ka dhimbje në anën e prekur, ku lokalizuara pleurit.

Pleurit. Ky inflamacion i qeses mushkërive ose ndryshe pleurë, e cila përzier mushkëritë tona. Dhimbje e shurdhër me kufizim të rëndë të lëvizshmërisë së gjoksit.

Bronkit është karakterizuar neintensyvniy dhimbje e shurdhër kur kollitjes, por jo gjithmonë.

Tracheitis duket Bullies dhimbje kur kollitet në gjoks e sipërme përpara.

3) dhimbje kraharori në semundjeve te sistemit nervor.

Neuroza. Dhimbja me nervozizëm të mjaftueshme për të trajtuar. Normalisht, ajo shkon me faktorin eliminimit që shkakton neurozë.

Nevralgji karakterizohet nga dhimbje në brinjë, dhe përkulet byk dhe lëvizjes prynost neintensyvnym, por një dhimbje e keqe prostrenlivayuschuyu.

4) Dhimbje kraharori për kancer.

Dhimbje në sëmundjet onkolohiicheskih në gjoks shumë të vështirë. Intensiteti i saj dhe lokalizimin e zilisë në vendndodhjen e tumorit. Kërkon recetë e drogave narkotike në anestezi.

Me zhvillimin e tumoreve në mediastinum.

Çfarë duhet të bëj me pamjen e dhimbje gjoksi?

Prano çdo mjet anastezik dhe kontaktoni mjekun tuaj menjëherë.

Gabime të shpeshta në hum dhimbje vetë:

Progresi i sëmundjeve dhe zhvillimin e komplikimeve dhe shteteve zhyzneuhrozhayuschyh. Për shembull, zhvillimi i aneurizëm të aortës është një probabilitet të lartë të këputje, duke shkaktuar gjakderdhje të brendshme, shpesh çon në zhvillimin e dështimit akute kardiovaskulare dhe vdekje në humbje akute të gjakut. Me zhvillimin e emboli pulmonare në mungesë të ekzaminimit në kohë dhe trajtimi mund të zhvillojë frymëmarrjes akute dhe dështim të zemrës, e cila gjithashtu çon në zhvillimin zhizneuhrozhayuscheho shtetit.

Që ekspertët ju mund të duhet kur dhimbje gjoksi?

  • Mjeku Internist ose i përgjithshëm (mjeku i familjes).
  • Kardiolog
  • Kirurg vaskular
  • Pulmonologists
  • Neurolog
  • Oncologist
  • Anesteziologu-resuscitator (kritike në komplikacione të zhvillimit zhyzneuhrozhayuschyh).