Planifikimi i seksit të fëmijës


FIZIOLOGJIA


Kriteret për të drejtat gjinore:

1. kromozom. Përcaktoni X apo spermë Y-kromozomeve gjatë fekondimit. Mashkull embrion - HU, femër - XX.

2. gjenetike. Përcaktoni gjen sry në kromozom në embrioneve meshkuj dhe mungesa e kësaj gjen në embrionet e kromozomeve femra XX. Gjen sry përcakton zhvillimin e testiseve.

3. gjendrave seksuale. Gonads - hekur riprodhues. Koqe Kullon hormonet mashkullore dhe faktorët që pengojnë zhvillimin e sistemin riprodhues të femrës, vezore sekreton hormonet femërore.

4. Hormone. Hormoneve seksuale mashkullore të përcaktojë zhvillimin fillestar të karakteristikave seksuale mashkullore dhe pengojnë zhvillimin e grave, mungesa e hormoneve mashkullore përcakton zhvillimin e karakteristikave kryesore femra seksuale.

5. anatomike. Karakteristikat kryesore seksuale - organet gjenitale brendshme dhe të jashtme.

6. fiziologjike. Mbizotërimi i hormoneve seksuale në pubertet përcakton zhvillimin e karakteristikave dytësore seksuale - sidomos skelet, sistemit muskulor, flokët e trupit, zemrat, zhvillimit gjenitale, pjekurisë së gamete, aftësinë blerjes për të riprodhuar.

7. psikologjike. Personi Ndërgjegjësimi i përkasin një seksi të caktuar.

8. sociale. Sjellja në shoqëri, me njerëz të të dy gjinive në një farë mënyre karakteristikë e një seksi të caktuar.

9. Sexy. Përparësitë në zgjedhjen e partnerëve të dyja gjinore në marrëdhëniet seksuale, aftësia për të përfunduar marrëdhënie seksuale.

10. riprodhues. Seksi femër të aftë për konceptim, shtatzënisë dhe lindjes. Meshkujt - fekondimit.

E parë 5 pikë normalisht varet vetëm nga lloji fekonduar me spermë. Vini re se vlera ka vetëm lloj spermës. dmth gjysma varet nga njeriu. Gruaja nuk ka tendencë për të krijoj një fëmijë të një seksi të caktuar, dhe në asnjë mënyrë të ndikojë në aftësinë e saj për të krijoj një fëmijë të një seksi të caktuar nuk mund të, për shkak të këtë aftësi nuk është teori. Pjesa më e madhe "Metodat" vetëm e konsiderojnë mundësitë dhe ndikimin në trupin e femrës - llogaritjen e ditës / muaj e lindjes, dietën e tij, grupin e tij të gjakut dhe të tjerët. :))) Jo më pak për shkak se ata nuk kanë të drejtë të ekzistojnë. Nga trupin e femrës varet e shtatzënisë, por jo në konceptimin e një seksi të caktuar. .. Megjithatë, kati mund të ndikojë nënën rreziqet gjatë shtatzënisë, duke përfshirë drogës hormonal, kur një kromozom evoluon fushë tjetër fiziologjike ose psikoseksual.

Në paragrafët e mëposhtëm kromozom ndikon jo vetëm në dysheme, por edhe stilin e jetës, atmosferë të lehta, gjumë, aktiviteti fizik, ilaçe, dietë, dhe më e rëndësishmja - arsimin, faktori psikologjik, ku roli përcaktues i takon prindërve. Midis tyre është e rëndësishme si prindërit tregojnë fëmijës tuaj se sa të lumtur janë ata që ai - ai të cilin ata kanë qenë duke pritur për të dhe të kërkuar - kjo është një djalë apo një vajzë, se si ata mësojnë fëmijën krenar të gjinisë së tyre dhe në mënyrë adekuate të përdorin avantazhet e saj, pasi ata janë të sinqertë në kjo. Nëse një fëmijë e di se prindërit donin fëmijën e seksit tjetër, përgatitur, doli me emrin, do të luajë harqet / makina kravatë, ai së pari ka zhvilluar një ndjenjë të fajit për të pasur nuk përmbushen pritjet e prindërve, dhe mund të zhvillojnë serioze psikologjike dhe devijimi seksual - zhvillimi seksuale, të tilla si gjinia, anatomike dhe kromozomale kundërta. Në një moshë të re, këto çrregullime mund të arrijë dhe 6 pikë, duke përfshirë që çon në përçarje e pubertetit dhe problemeve të ardhshme konceptues.

Ju duhet të mbani mend se fëmijët janë të udhëzuar jo aq shumë në fjalët e thëna si mendime reale, emocionet, ndjenjat që i rritur para se fëmija nuk mund të fshehin.

Pasqyrë e seksit të planifikimit

Histori

Lashtë kineze besonte se bota ishte një djalë, një grua gjatë "Akti i dashurisë" duhet të shkojnë kokë në veri të krijoj një vajzë, respektivisht - në jug.

Gjermanët ishin të bindur se në qoftë se duke bërë dashuri në shi, sigurisht një vajzë në të njëjtën motit të thatë zakonisht shkojnë djemtë.

Filozofi grek dhe mjek Empedocles besonin se ngrohjes më shumë gjasa për të krijoj një fëmijë mashkull, dhe në të ftohtë - femër.

Në mesjetë në Evropë, burrat që ëndërrojnë për një trashëgimtar, varrosur nën sëpatë jastëk dhe pika më interesante kishte për të marrë atë me fjalët: "Që keni pasur një djalë". Nëse prindërit të kërkuar një vajzë, gruaja e tij kishte veshur një kapelë në kokë dhe i pëshpëriti fjalët e tenderit.

Rekomandime mbi gjininë mund të gjenden edhe në Talmudit: një djalë, në qoftë se një njeri përfundon marrëdhënien e parë.

Grekët e lashtë një nga metodat më të besueshme e lindjes së nënës së djalit besohet përdorimin e ardhme blashnitsy lëng të bëjë me dizenteri tri herë në ditë, postuyuchy dyzet ditë rresht para natës së dashurisë.

Dietë franceze

Për djemtë duhet të mbizotërim të kaliumit dhe natriumit, kishte kalcium dhe magnezium joneve. Vajzat - shumë kalcium dhe magnez, kalium dhe natriumi pak - produktet e qumështit, zarzavate, eliminimin e të gjitha llojet e mishit dhe të tjerëve. Dietë të dy bashkëshortët duhet të ndiqen për tre javë para konceptimit dhe grua shtatzënë - shtatë javë.

Ushqimi, vajzë fertilitetit

Pije: kafe, çaj, çokollatë, kakao, ujërave minerale të kalciumit. (Nuk rekomandohet konservuar lëng frutash, Coca-Cola, sodas).

Mish: një numër i kufizuar i të gjitha llojet. (Nuk rekomandohet: sallam, proshutë, mish i kripur, mishi tymosur, qofte, rosto).

Peshku: freskëta dhe të ngrira. (Nuk rekomandohet: tymosur, të thata dhe i kripur peshk, peshk i konservuar në marinadë, butak, vaj karkaleca).

Vezë: ka kufizime.

Produktet e qumështit: qumësht, djathë, krem, djathë, krem ​​të freskët. (Nuk rekomandohet: të gjitha djathrave dhe akull krem).

Buka dhe drithërat: të gjitha llojet e bukës dhe pasta pa kripë dhe maja. (Nuk rekomandohet: bukë thjeshtë, cookies të zakonshëm, pasta).

Drithëra: oriz, bollgur. (Nuk rekomandohet: misri).

Perimet: Patate në sasitë e kufizuara, patëllxhan, asparagus, panxhar, karrota, prej trangujve, lakërishtë, bishtaja, bizele, speca, qepë, domate gatuar (nuk rekomandohet patate crispy, perime te konservuara, spinaq, raven, të gjitha llojet e lakër, kërpudha, kungull i njomë, domate të papërpunuara, perime të thata, fasule të bardha, thjerrëzat).

Frutat: molla, dardha, luleshtrydhe, raspberries, pineapple, grejpfrut, limon, shalqi, mango, ftua (Nuk rekomandohet për kumbulla, kajsi, qershi, banane, portokall, shalqi dhe currants).

Arra: bajame, lajthi, kikirikë - jo i kripur! (Nuk rekomandohet: fiq, rrush, kajsi të thata, fiq, kumbulla të thara, të thata kripur).

Ajo është gjithashtu shumë i dobishëm: sheqer, mjaltë, erëza, dehja, jellies, herbs. (Nuk rekomandohet: kripë, maja, sode, kastravecë turshi, ullinj, margarinë, gjalpë i kripur, ketchup, konservuar)

Një dietë që ndihmon të krijoj një djalë

Pije: sode me ujë mineral, çaj, birrë, verë, kafe dhe lëngje frutash. (Nuk rekomandohet: qumësht, pije qumështi, uji mineral me kalcium).

Mish: të gjitha varieteteve dhe të gjitha salcice.

Peshku: të gjitha llojet. (Nuk rekomandohet: karkaleca, gaforre, havjar).

Vezë: vetëm të bardhë. (Nuk rekomandohet: në salcat, mallrave pjekur).

Qumështi dhe produktet e qumështit: nuk rekomandohet.

Buka dhe drithërat, biskota, kek, bollgur, oriz. (Nuk rekomandohet: bukë, pancakes, waffles, pasta qumësht).

Perimet: patate, kërpudha, fasule të bardha, thjerrëzat, bizele të thata thatë. (Nuk rekomandohet: marule, bishtaja, fasule jeshile, lakër të papërpunuara, lakërishtë, kopër).

Frutat: të gjithë, sidomos qershi, banane, kajsi, portokall, pjeshkë, fiq.

Fruta të thata dhe masnychni: kumbulla të thara, kajsi të thata, fiq, çokollatë e errët. (Nuk rekomandohet: arra, lajthi, bajame, kikirikë, kakao, çokollatë me qumësht).

Ajo duhet, sa më shumë kripë të gjitha ushqimet, mos kini frikë të përdorin produktet e konservuara dhe maja.

Nga rruga, re - në qoftë se një grua është vajzë shtatzënë "bazohet në solonenke": Tymosur, peshk i tharë. Nëse shihet që dalin gjatë shtatzënisë fads ushqimore si manifestime të nevojave të fëmijës për ushqyesve, konkluzioni është se trupi i gruas për shtatzëni ishte një mungesë ushqim që fëmija "i nevojshëm" mbushur.

Në përgjithësi mund të themi se një grua shtatzënë djalë, unë dua për të ndjekur "devochkinoy" dieta, dhe anasjelltas, një vajzë shtatzënë - djem dietë dhe planifikimi dietë të bazuar në gjini në grua të krijuar disa mangësi lëndë ushqyese dhe prevalenca e të tjerëve.

Kjo ngre pyetjen - se është i pafajshëm? Dhe në rast se fëmija seks paplanifikuar - siç pasqyrohet në mungesën e shëndetit? Dhe si mund të dëmtojë kufizim është qartësisht e produkteve të dobishme - të tilla si qumësht ... apo përdorimi i tepruar i kripës, konservuar dhe TP.

Llogaritja e periudhës së ovulacionit.

Kjo teknikë është formuluar origjinën në Poloni, mjeku h.Plonska Frantyshekom Beneden në 70 të shekullit të 20, tregoi një përqindje të lartë të saktësisë (87%). Sperma e Y-kromozom lëviz më shpejt, por më pak të jetojnë. Nëse marrëdhënia ndodh në kohën e ovulacionit, Y lëvizur shpejt e gjejnë veten në vezë e parë dhe probabilitetin e një djali më sipër. Nëse marrëdhënia është të ovulacionit, Y vdesin, dhe në kohën e ovulacionit veza e gjejnë veten në X, atëherë probabiliteti i një vajze më sipër. Në ciklin 28-ditor, ovulacioni ndodh në ditën e 14-15. Nëse marrëdhënia u zhvillua për 11-12 ditë para menstruacioneve, djali, nëse 13-14 ditë - atë vajzë. Nuk është një shpjegim i "metodë": Ndërsa i afrohemi ditën e ovulacionit të mërkurën në vaginë bëhet më alkaline, të cilat në mënyrë të favorshme për Y-spermë më të prekshëm. Dhe 2-3 ditë përpara ovulacionit mjedisit në vaginë është më acid, i cili kontribuon në një të qëndrueshme X spermës (Y - spermës nuk do të ngrihen dhe vdesin).

Kjo metodë nuk mund të konsiderohet plotësisht i saktë, sepse në periudha të caktuara të ciklit të mund të ndryshojë për shkak të sëmundjes, stresi nervor, klima apo gjendjen fizike të gruas. Ovulacionit Termi mund zrushytysya ndikuar nga faktorë të ndryshëm, dhe gabim në përcaktimin e kohës së ovulacionit edhe 1 ditë mund të çojë në rezultatin e kundërt.

Përditësimi i gjakut

Llogaritja e të dhënave për përcaktimin e gjinisë së fëmijës në bazë të ciklike burrat dhe gratë e gjakut rinovimi, në varësi të datës së tyre të lindjes. Ciklet rinovimin e gjakut për burrat dhe gratë janë të ndryshme dhe raste të caktuara (meshkuj - 4 vjet dhe për gratë - 3 vjet).

Duke supozuar se ndryshimet shtetërore nga gjaku maksimale - fillimi i ciklit në minimum - fundi i tij, dhe duke kombinuar të dhënat për burrat dhe gratë, ne mund të përcaktojë gjakun e të cilëve të rinj (të fortë). Përkrahësit e metodës pretendojnë se ajo përcakton seksin e një fëmije - që është, të cilit i gjakut të rinj, dhe të gjakut dhe shkakton gjinia e fëmijës.

Në momentin e konceptimit, nënës ndashme moshës nga 3, dhe mosha e babait pjesëtuar me 4. Bilanci i shumë kujt - dhe ai do. Nëse nëna është Rh negativ të gjakut, e kundërta është e vërtetë. Nëse keni humbje të gjakut të rënda, lindjes, abort, abort, dhënien e transfuzionit të gjakut të dhuruar, ju nuk duhet të marrë nga data e lindjes, dhe data e humbjes së gjakut.

Shembull

Ati: Moshë Ai që ndan Tjetër
Mami (R +) 25 3 1
Papë 27 4 3

3 më shumë meshkuj dominuar një gjak, atëherë duhet të shkojnë djalë

Duhet të theksohet se asnjë justifikim serioze shkencore dhe statistikore e kësaj metode nuk është pranuar.

Age nënë - barazi

Mbi 20 vjet ajo Shamrina kryer kërkime mbi fëmijën dhe ka konstatuar se ka një marrëdhënie në natyrën e një fëmije nga ngjizja gratë e çuditshme dhe madje-moshës. Konceptimi për gratë grua të moshës çiftëzohet mundur në edhe muajt e vitit (shkurt, prill, qershor, gusht, tetor) dhe një moshë të çuditshme - në muajt e çuditshme (janar, mars, maj, korrik, shtator, nëntor).

Konceptimi fëmijë mashkull për një gratë edhe-moshës në muajt e çuditshme të vitit dhe madje edhe në moshën e çuditshme mund të në muajt e vitit. Brenda një viti grua e vjetër cigane do të mbizotërojë krijoj një fëmijë mashkull, dhe gratë e moshës palë do të mbizotërojë konceptues një fëmijë femër.

Fëmija gjinore para konceptimit për gratë

Muaj Mosha Mashkull Mosha Odd
1 M D
2 D M
3 M D
4 D M
5 M D
6 D M
7 M D
8 D M
9 M D
10 D M
11 M D
12 D M

Kur planifikoni seksi i fëmijës përpara konceptimit sipas Helen Shamrina nevojë për sa më poshtë:

- marrë parasysh e gruas mosha, data, muaji dhe viti i lindjes;

- përjashtojë konceptim në një muaj në të cilin ajo ka lindur;

- muaj për muaj e konceptimit dhe gruas lindjes zgjedh vetë;

- ovulacionit në muajin e përzgjedhur për konceptim duhet të bëhet në mes të muajit. Nëse ovulacionit do të mbahet në fillim dhe në fund të muajit, nuk ka asnjë garanci se vullneti i seksit konceptim të fëmijës, të cilët dëshirojnë martesë;

- planifikimin e seksit të fëmijës para konceptim të mundshme për të gjithë periudhën e lindje fëmije të grave;

- Fëmija në shënjestër duhet kërkuar në familje;

- Burri shëndetësor.

Tabela e lashtë kineze - mosha e nënës dhe muaji i konceptimit

Ne e konsiderojmë moshën e nënës në konceptimin dhe muajin e konceptimit.

Moshë Janar Shkurt Mars Prill Mund Qershor Korrik Gusht St. Tetor por unë Dhjetor
18 M D M D M M M M M M M M
19 M D M D M M M M M D M D
20 D M D M M M M M M D M M
21 M D D D D D D D D D D D
22 D M M D M D D M D D D D
23 M M D M M D M D M M M D
24 M D M M D M M D D D D D
25 D M M D D M D M M M M M
26 M D M D D M D M D D D D
27 D M D M D D M M M M D M
28 M D M D D D M M M M D D
29 D M D D M M D D D M M M
30 M D D D D D D D D D M M
31 M D M D D D D D D D D M
32 M D M D D D D D D D D M
33 D M D M D D D M D D D M
34 D D M D D D D D D D M M
35 M M D M D D D M D D M M
36 D M M D M D D D M M M M
37 M D M M D M D M D M D M
38 D M D M M D M D M D M D
39 M D M M M D D M D D D D
40 D M D M D M M D M D M D
41 M D M D M D M M D M D M
42 D M D M D M D M M D M D
43 M D M D M D M D M M M M
44 M M D M M M D M D M D D
45 D M M D D D M D M D M M

Metoda Japanese (muaji i prindërve lindjes)

Tabela - Është e nevojshme për të gjetur një numër, që korrespondon me kryqëzimin e kolonë dhe rresht.

Muaj
lindje
Muaj
lindje
burra
Femrat Janar Shkurt Mars Prill Mund Qershor Korrik Gusht St. Tetor por unë Dhjetor
Janar 1 5 9 1 5 9 1 5 9 1 5 9
Shkurt 10 2 6 10 2 6 10 2 6 10 2 6
Mars 7 11 3 7 11 3 7 11 3 7 11 3
Prill 4 8 12 4 8 12 4 8 12 4 8 12
Mund 1 5 9 1 5 9 1 5 9 1 5 9
Qershor 10 2 6 10 2 6 10 2 6 10 2 6
Korrik 7 11 3 7 11 3 7 11 3 7 11 3
Gusht 4 8 12 4 8 12 4 8 12 4 8 12
St. 1 5 9 1 5 9 1 5 9 1 5 9
Tetor 10 2 6 10 2 6 10 2 6 10 2 6
por unë 7 11 3 7 11 3 7 11 3 7 11 3
Dhjetor 4 8 12 4 8 12 4 8 12 4 8 12

Orari - koha më e mirë e konceptimit. Është e nevojshme që të shifrave të marra nga tabela dhe monitoruar ndryshimet grafika në boshtin vertikal i korrespondon kësaj shifre.

1 2 3 4 5 6 djalë vajzë 7 8 9 10 11 12
          Janar x x            
        Janar Shkurt xxxxxx x            
      Janar Shkurt Mars x xx            
    Janar Shkurt Mars Prill x x            
  Janar Shkurt Mars Prill Mund xx x            
Janar Shkurt Mars Prill Mund Qershor x x            
Shkurt Mars Prill Mund Qershor Korrik x xx            
Mars Prill Mund Qershor Korrik Gusht x xxx           Janar
Prill Mund Qershor Korrik Gusht St. x xx         Janar Shkurt
Mund Qershor Korrik Gusht St. Tetor hhhhhhhhhh x       Janar Shkurt Mars
Qershor Korrik Gusht St. Tetor por unë x x     Janar Shkurt Mars Prill
Korrik Gusht St. Tetor por unë Dhjetor x x   Janar Shkurt Mars Prill Mund
Gusht St. Tetor por unë Dhjetor   x x Janar Shkurt Mars Prill Mund Qershor
St. Tetor por unë Dhjetor     xxxxx x Shkurt Mars Prill Mund Qershor Korrik
Tetor por unë Dhjetor       x hhhhhhhhh Mars Prill Mund Qershor Korrik Gusht
por unë Dhjetor         xxx x Prill Mund Qershor Korrik Gusht Shtator
Dhjetor           xxx x Mund Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor
            x x Qershor Korrik Gusht St. Tetor por unë
            x x Korrik Gusht Shtator Tetor por unë Dhjetor
            x xx Gusht Shtator Tetor por unë Dhjetor  
            x x Shtator Tetor por unë Dhjetor    
            hhhhhhhh x Tetor por unë Dhjetor      
            x xxxxx por unë Dhjetor        
            x x Dhjetor          

Seksualiteti përditshme

Kjo teori i përket shkencëtarëve kombëtare. Pas eksperimenteve, studiuesit gjetën se raporti seksi është i bazuar në mënyrë rigoroze në aktivitetin seksual të meshkujve.

Për vajzat:

Një njeri duhet të zhytet në ditë e natë me punën vazhdimisht duke menduar për të ardhurat dhe të ushtrojnë 24 orë në ditë.

Mundohuni të harrojmë për seksin, ideale për një muaj. Hold!

Gruaja nuk përpiqet për të provokuar njerëzit për një marrëdhënie intime.

Për djemtë:

Të marrë një pushim dhe të shkoj diku në Hawaii, së bashku me një grua të bukur;

Harrojeni për problemet, të punës, sport dhe mendoj vetëm për seks;

Diversifikuar jetën tuaj seksuale dhe mos harroni të rinjtë ...

Fazat Hënë

Kthehu në 50s vonë mjeku çek O. Jonas bërë një zbulim revolucionar - është ardhshëm të ciklit menstrual nuk ka një të dytë, individ cikli prirje më të madhe për të krijoj, duke pasur parasysh që nga lindja dhe me saktësi të pabesueshme që shoqëron të gjithë periudhën riprodhuese të jetës së një gruaje.

Ky cikël i dytë u përqëndrua në atë fazë të hënës, e cila i parapriu lindjen e gruas. Çdo shërohen faza e hënë për një grua të veçantë do të thotë periudha e sensibilitet më të madh për të konceptoj (periudha pjellore) dhe të luajë. Nëse përdoret për konceptues ditët më të favorshme të të dy cikleve, 85% e rënies në ciklin e fertilizimit të fazave hënore dhe vetëm 15% - në ciklin e njohur biologjik. Periudha pjellore ndodh në ato momente kur dy të ciklit të veçoj.

Kështu u bë e mundur për të pikërisht të llogaritur më shumë gjasa që të krijoj ditët e çdo gruaje. Data fituar mund të përdoret për të parandaluar një shtatzëni, ose të më shumë gjasa për të marrë barrë. Për të përcaktuar fazën e hënës (distanca në mes të hënës dhe diellit në gjatësi ekliptik) duhet të dini orën e lindjes së tij. Hëna çdo 2.5 ditë është rruga në mes të dy gjinive shenjë zodiakut. Në qoftë se periudha juaj pjellore përkon me periudhën kur hëna në personazhet femra, atëherë ju keni 98% S gjasat e konceptues një vajzë, dhe nëse me periudhën kur hëna është në shenjën e njerëzve - djalë. Në mënyrë që të përcaktohet me besueshmëri seksin e fëmijës për të menduar për atë një ditë më parë dhe të gjashtë orë pas momentit të prirjes tuaj më të madh për të konceptoj. Nëse faza dy cikle periudhe pjellore të kohë çdo lagje, vendosjen mund të jetë seksi përafërt, si midis dy fazave të ndryshojnë fazën Astrological. Mbi këtë është e konsideruar vlerë, nëse ju keni një dëshirë të fortë për të pasur një fëmijë të një seksi të caktuar.

Nëse ju nuk e dini kohën e lindjes tuaj, ju duhet të jenë të kujdesshëm kur zgjedh një kat.

Dr Jonas thotë se kur njerëzit jetonin në harmoni më të madhe me natyrën se tani - ovulacionit muaj përkon me fazën e duhur të hënës dhe kështu ka qenë dy cikle.

Studimet tregojnë se kur ka një përsëritje e fazave hënore në spermës mashkullore gjithë treguesit shpejt, në mënyrë që, në qoftë se më shumë urdhërat janë në rritje.

(Metoda Gabim - sepse sperma jetojnë në traktin gjenital për disa ditë, nga koha në kohë faza fertilizimi marrëdhënia mund të ndryshojë atë vetëm të bëjë gabim fundamental të gjitha metodat e bazuar në llogaritjen e ovulacionit Konceptimi nuk është dita e marrëdhënieve Mmm..!)

Studiues italian Angelo Hanyachchi gjetur se gratë hollë shpesh lindin vajzat

Në punën e tij ai analizoi 10,000 lindje dhe gjeti një marrëdhënie statistikisht e rëndësishme në mes peshës së vajzave lindjes nëna dhe fëmija seksi ishte më shumë gjasa në gratë që peshonte më pak se 54 kg përpara shtatzënisë. Në mesin e këtyre grave janë 100 djem të lindur ka 98 vajza. Gratë peshon më shumë se 54 kilogramë, në të kundërtën, lindi djem 10 për qind më shpesh. Mendimi se pesha e grave lidhur me katin e fëmijës së saj të palindur, ka ardhur studiuesve amerikanë. Megjithatë, puna e tyre ata kryer në kafshë, duke detyruar disa femra uritur para se të shtatzënisë.

Gabimet e njohura

OJQ BabyCenter, duke ndihmuar familjet në planifikimin familjar, mblodhi së bashku një koleksion të Omanit amerikanëve se si të parashikojnë seksin e një fëmije. Ekspertët e qendrës theksoj se nga pikëpamja shkencore të gjithë të tillë "Recipes" absolutisht e pakuptimtë.

1. Gabim seksi i fëmijës varet nga ajo që prindërit e hani atë.

Për djalë ditëlindjen duhet të hani shumë mish (biftek të mirë me gjak), snacks kripur (patate të skuqura, arra, tharje, etj), sode (rretho më së miri). Për vajza ditëlindjen nevojë për prindërit për të ngrënë më shumë peshk dhe perime, sa më shumë ëmbëlsirat (çokollatë më të mirë).

2. Gabim seksi i fëmijës varet kur prindërit e tij të pasur marrëdhënie seksuale.

Për ditëlindjen djemtë duan të bëjnë dashuri në natën kur hëna është në qiell, nuk është një hënë e plotë në muajin e çuditshme. Vajzë "garantuar" nëse dashuria që kanë të bëjnë në mbrëmje, hëna e plotë në ditët e madje edhe të muajit.

3. Gabim seksi i fëmijës varet se si prindërit e tij duke bërë seks.

Djemtë shkojnë më mirë në një dhomë të ftohtë. Sa më e lartë temperatura në dhomë, më shumë të ngjarë se bota do të jetë një vajzë. Suksesshëm konceptim djalë arrihet nëse një njeri e do gruan e tij më shumë se gruaja e një njeriu, në qoftë se dikush dëshiron një fëmijë se sa grua nëse ajo fle në të majtë të burrit të saj, kur ata të bëjnë dashuri në këmbë, në qoftë se kokat e tyre janë të drejtuara në mënyrë rigoroze në veri, në qoftë se burri para se të mbërrinte orgazmë dhe nëse pas gjumit martesës seksi gjatë. Puna e vajzave botërore do të jetë e garantuar në qoftë se një grua e do burrin e saj gjithnjë e më shumë dëshiron një fëmijë. Përveç kësaj, është e nevojshme që gruaja iniciuar seks, duke e bërë dashuri në paraqesin tradicional, dhe një grua duhet të arrijnë partner orgazmë më parë. Natyrisht, çifti duhet të qëndrojnë kokat në jug.

4. Gabim seksi i një fëmije varet nga gjendja mendore e prindërve të tij.

Prindërit më të shqetësuar në konceptimin dhe gjatë javëve të para të shtatzanisë - më e madhe mundësia që djali. Nëse ata janë të relaksuar - një vajzë është i lindur. Përveç këtyre kushteve të rëndësishme, disa Shtatzënia fetar amerikan lexuar lutje të veçanta, të cilat duhet të ndihmojnë për të formuar marrëdhënie seksuale dëshiruar të fëmijës.

Gabim 5. Fëmija Sex varet nga një numër i shenjave të rëndësishme.

Ditëlindja vajzë e garantuar, nëse një nënë e ardhshme të vendosni një jastëk karamele trëndafili fjongo apo lule. Për lindjen e një djali nën jastëk duhet të jetë amulets rëndësishme. Zgjedhja - i birrës apo armë (mund lodër). Në qoftë se një njeri e bën dashuri një T-shirt ose shirt - një shenjë e sigurt se një djalë. Është thelbësore për të konceptues një vajzë në dhomën e brendshme ishte dekoruar në trëndafili. Përdorimi i parfum, aromat ose deodorants gjithashtu rrit shanset e të paturit e një vajzë, një dritare të hapur apo freskore - një djalë.

Qesharake? Por pothuajse të gjithë janë të shënuara më lart "metodat"

Shkenca zyrtare

Demografi

Në botë çdo 100 vajza lindur mesatarisht 105 djem, edhe pse natyra e lejon një devijim nga ky ritëm mesatar. Duke kontrolluar raportin e seksit, duket për të marrë në konsideratë faktin se rritja e vdekshmërisë së meshkujve. Është e njohur se embrionet meshkuj janë më të prekshëm dhe më shumë të ngjarë të vdesin se embrioni femër. Prandaj, koncepti ata formuan më shumë. Sipas shkencëtarëve amerikanë, djemtë e vdekshmërisë vit për herë të parë 30% më të larta se sa vajzat. Rritja vdekshmëria e meshkujve është ruajtur në të ardhmen.

Siç do të shikojmë problemin e dhunës kundër grave në një kopje e vogël e bashkësisë ndërkombëtare, nëse të gjithë botën përbëhej nga një mijë njerëz? (Shifrat e mëposhtme janë të bazuara në statistikat e OKB-së, OBSH, si dhe të dhënat e organeve shtetërore dhe OJQ).

500 njerëz në botë - gratë

Ata do të jetë 510, por 10 gra nuk e lindura për shkak të aborteve të zgjedhjeve (sipas gjinisë) ose një fëmijë ka vdekur pa marrë kujdesin e duhur ....

49.7% e popullsisë botërore - femra (3132342000 gratë dhe burrat 3169122000) (Divizioni i Popullsisë i OKB-së)

Popullsia e botës nuk është dolichuyetsya paktën 60 milion vajza të cilët janë "filtruar" abortit selektiv ose mungesa e kujdesit të duhur, sepse besohet se ata janë më pak të rëndësishme sesa djemtë

Ndikimi mbi fëmijën

Nëse çifti do të jetë pamjen po aq gëzohuni dhe një djalë dhe një vajzë, një pozicion i tillë është i saktë dhe i mirë. Por ka shumë njerëz që duan të qartë ose djalë apo vajzë. Kjo është veçanërisht e qartë në çift, me fëmijët. Në disa rrethana, një fëmijë i një dëshirë të veçantë seksi mund të jetë aq e madhe që fëmija është në barkun e nënës ndjehet i privuar në qoftë se ajo nuk i plotëson fjalën e dëshiruar. Dhe më vonë në atë fëmijë mbetet një ndjenjë se me të "diçka është e gabuar" apo se ai është i privuar nga diçka. Ajo që shumë prindër të përpiqet për të fshehur zhgënjimin e tij, kur, për shembull, në vend të vajzës së pritshme lindur djalë zakonisht ka efekt të vogël në kuptimin e brendshëm. Kjo mund të bëjë një ndikim vendimtar në pjesën tjetër të jetës së tij. Për shembull, mund të zhvillojnë sjellje thyer social të një fëmijë apo edhe një mungesë e besimit në identitetin e tyre seksual.

Psikiatri Dr Thomas Sillni në librin e tij "Jeta shpirtërore e palindur" vë në dukje se të theksuara kushte të favorshme për zhvillimin e shëndetshëm të personalitetit të lind, kur kanë një qëndrim pozitiv ndaj shtatzënisë së saj dhe fëmija e lindur e seksit të dëshiruar. Megjithatë, edhe në qoftë se çifti është po aq e dëshirueshme që djali që vajza ende ka kuptim për të ditur paraprakisht e seksit të fëmijës së tyre, dhe fëmija do të ndjehen të mirëpritur nga momentet e para të jetës së tyre fetusit. Prandaj, në shumë raste të vendosur në mënyrë të arsyeshme nga gjinia e fëmijës së tyre të palindur. Megjithatë, dukuri e shtatzënisë ndjeshme të trajtohet në mënyrë të barabartë për të konfiguruar lindjen e fëmijës si një dhe të seksit tjetër

Një dëshirë të fortë që të ketë një fëmijë të një seksi të caktuar, mendimi i vazhdueshëm në lidhje me atë gjatë shtatzënisë - të gjitha kërcënojnë formë bërthamore të transsexualism ... Gjithashtu, në qoftë se çështja e seksit të fëmijës në familje është me të vërtetë të mprehtë dhe ai kushtuar shumë vëmendje, është më mirë për të krejtësisht të braktisur nga planifikimi. Në të vërtetë, në rast të dështimit (dhe kjo mundësi nuk mund të përjashtohet) "I padëshiruar" fëmija mund të thjesht nevzlyubyt. Para se të bërë përpjekje fëmijë, mendojnë se pse dhe se si keni nevojë për të gjitha këto probleme. A nuk është më mirë për të drejtuar përpjekjet e tyre për të siguruar që trashëgimtari yt ose trashëgimtare ndjerë mom barkut mirë dhe normalisht zhvilluar në kohë dhe pa probleme për të lindur.

Dëshmi

Nevoja për planifikimin marrëdhënie seksuale ndodh kur ekzistojnë shqetësime se një fëmijë mund të merrni një sëmundje të trashëguar, vetëm proyavlyayuschusya çdo gjini të veçantë. Një shembull i një sëmundjeje të tillë mund të jetë një gjaku patologjike incoagulability, të cilat kanë tendencë të vetëm burrat. Gratë nuk vuajnë nga hemofilia, por ata mund të kalojë atë trashëguar vetëm djem. Kishte për të caktuar një grua - bartës të gjenit - seksit femër të fëmijës, ju mund të shmangur lindjen e një djali me hemofili. Megjithatë 50% e grave të tilla vajzat do të jenë bartës të gjenit dhe do të vuajnë më tej në brezin e tij, është vazhdimisht në nevojë për seks të planifikimit. Lindja e djemtë Bleeder më parë çoi në eliminimin e gjenit nga popullata njerëzore dhe të reduktuar frekuencën e vet. Një zbatimi i suksesshëm i planifikuar sex probabilitetin e lindjes së pacientit në një familje të veçantë të pasur mund të ishte shmangur, dhe shpërndarja probabiliteti i gjeneve hemofili njerëzore janë rritur në mënyrë dramatike. Ndërsa përqindja e njerëzve të pasur në gjendje për të financuar metodat shkencore të seksit të planifikimit (IVF), a të vogla, mund të imagjinohet pasojat e kësaj ndërhyrje me gjenetikën natyrore edhe motivet shëndosha fisnike.

Sot një mënyrë më të lirë, të përballueshme dhe nuk ndikon natyrore është për të përhapur gjenin për abort mjekësor pas përcaktimit të seksit të fetusit në fazat e hershme. Djemtë me gjen hemofili nuk mbijetojnë për të zhvilluar sëmundje.

Nuk ka trajtim për hemofili, edhe pse të shtrenjta dhe të jetës, por nuk është.

Metodat

Spezmatozoidov Ndarja nga electrophoresis.

Babai Sperm "përshpejtuar" polet pozitive dhe negative: "gjysmave" djem të ardhmen - një mënyrë e vajza - në një tjetër. IVF tjetër.

Megjithatë:

Metodat e tilla si ndarja fizike e spermës në X- dhe Y përmbajnë mund të çojë në pasoja jashtëzakonisht të padëshirueshme, duke përfshirë efektin mutagjene të fushës elektrike provuar në 60 vjet.

Përdorimi aktiv i teknikave të fekondimit artificial (IVF) ndërhyn me përzgjedhjen natyrore gjene defekte që mund të çojnë në ndryshime katastrofike në gjenomin e njeriut.

Sperma Ndarja duke përdorur teknologji lazer

10 shtator 2002 klinikë belg në Ghent propozoi një metodë të re të planifikimit të seksit të fëmijës. Metoda që një njeri merr një mostër e spermës është ngrirë dhe i dërgoi në Amerikë. Në Fairfax, Virginia dega e MicroSort duke përdorur teknologji lazer për ndarjen X- zgarë spermës dhe Y-kromozome. Produkti është kthyer në Belgjikë, dhe në varësi të seksit të fëmijës është me barrë, vezë femër është fekonduar nga një prej dy mostra. Rezulton embrioni vendoset në trupin e nënës të ardhmen. Kushton procedurë 6300 €.

Si profesor, kjo teknologji ofron një normë sukses 91% në rastin e vajzave dhe 75% - me djemtë. Ju mund të merrni rezultate më të besueshme në qoftë se keni kryer një diagnozë paraprake të embrionit për të konfirmuar seks, por kjo vlen edhe 6 mijë euro. (Aborti Dmth në bazë të gjinisë)

Megjithatë:

As gruaja as klinika nuk dhunojnë ligjet, por ata janë drejtuar në përdorimin e një metode që ka ngjallur reagime të ndryshme nga ekspertët. Për shembull, Shoqata Europiane e Riprodhimit të Njeriut dhe librin Embriologjia (Shoqata Evropiane për riprodhimin njerëzor dhe librin Embriologjia), e cila punëson 4,000 profesionistë nuk kanë vendosur ende se si për të trajtuar këtë metodë "Familja balancimin". Në Britani, disa ekspertë e kundërshtojnë këtë procedurë për arsye etike.

"Teorikisht e mundur për të gjetur një mënyrë për efekte të ngjashme në spermë: Laser zhvilluar një perspektivë botërore"- Tha Worker nderuar e Shkencave, Doktor i Shkencave Mjekësore Boris Leonov. "Unë e di dhe shumë të respektuar Profesor Komhera - një emër reputacion në shkencë. Por se suksesi do të tregojë teknikën e tij në praktikë, ne nuk e dimë"- Tha Leonov. Ai tha se në botën e sotme praktikohet një tjetër mënyrë mjaft të besueshme për të përcaktuar seksin e një fëmije duke analizuar kromozome në fetus, e konceptuar në fertilizimi in vitro normale. "E ashtuquajtura FISH-metodë, në të cilën kushton vetëm 3000 $". (Fetusi konceptuar Tashmë, kjo është zgjedhja e embrioneve të bazuar në gjini.)

Eksperimentet

Paul njerëzit dhe kafshët ndikohet nga temperatura

Shkencëtarët britanikë kanë treguar se sperma hotter çon në formimin e një individi mashkull. Ndoshta kjo shpjegon faktin se në klimat e nxehtë gjithmonë e më shumë djem të lindur. Studimi i tyre, studiuesit zhvilluar në lloje të ndryshme të zvarranikëve. Ajo u gjet se embrione krokodilat, të cilat janë formuar në temperatura deri në 30 gradë Celsius janë femra, por në një temperaturë më të lartë të vezëve çelur meshkujt.

Në gjitarët lindjet, të cilat kanë një temperaturë konstante të trupit, faktori kryesor që përcakton embrionin mashkull, një gjen të quajtur sry një të vetme mashkull Y-kromozom jetojnë.

Ndonjëherë gjitarët cubs janë të lindur mashkull "joaktiv" sry gjen, e cila çoi shkencëtarët për të sugjeruar se formimi i qenieve meshkuj mund të ndikojë në diçka tjetër. Kjo është më e mundshme të temperaturës.

Temperaturat e larta formën mashkullore, aktivizimin e gjeneve që të përshpejtojë zhvillimin e embrionit. Është e njohur se meshkujt të rriten më shpejt se femrat. E gjithë kjo është në natyrën e zvarranikëve (breshka direkt në katin e pasardhësve të varet pikërisht nga temperatura, por - Temperatura shtyrë pjekur vezë në tufë, dhe jo qelizat seksuale brenda trupin e babait të tij.)

Përmbledhje

Sot nuk ka asnjë informacion i bazuar shkencërisht për mundësinë e konceptues një seks fetusit të veçantë duke përdorur ndonjë metodë të lindjes apo të rritur gjasat e fëmijës të kërkesës. Edhe pse diskutimet mbi këtë temë kryer që nga kohët e lashta, por literatura nuk është përshkruar suksesin e qartë në këtë çështje në ndonjë laborator shkencor në botë. Të gjitha të diskutuar dhe metodat e përdorura jo vetëm provuar efektivitetin e qartë, ata nuk kanë kriterin themelor - provuar sigurinë.