EMA arterie mitrës embolization me miomes mitrës


Mitrës arterie embolization - një ndërhyrje minimalisht invazive, gjatë së cilës një birë në arterie në enët e gjakut që ushqejnë kofshë miomes, grimcat janë futur plastike të veçantë mjekësore - polivinilalkoholya (PVA), ata ishin krejtësisht të ndaluar rrjedhjen e gjakut. Droge të përdorur embolizatsionnyy është plotësisht i sigurt, biologjikisht inerte dhe nuk shkaktojnë reaksione alergjike. Përveç kësaj, EMA domosdoshmëri grusht prepatat zakonisht jo më shumë se 500 mg.

Në anije të shëndetshme myometrium embolization ka pothuajse asnjë efekt, për shkak të karakteristikave të strukturës së tyre (njësive të furnizimit të gjakut të kryera ashtuquajtura perifibroidnoho pleksus - vasculature rrethon miomes periferi) dhe teknikat e ndërhyrjes. Pas ndërprerjes së furnizimit me gjak në qelizat e muskujve që formojnë miomes vdesin. Brenda disa javësh është zëvendësimi i tyre me ind lidhës (fibrozë), e cila çon në një reduktim të ndjeshëm dhe / ose zhdukjen e fibroids dhe manifestimet e tij. Kështu, menjëherë pas fibroids EMA si i tillë nuk është - është i vetmi ind lidhës në vendin e saj. Pastaj në "shpërndarjen" e indeve është një reduktim të ndjeshëm dhe / ose zhdukjen e plotë e nyjeve dhe simptomat e fibroids janë.


Në shumicën e rasteve (rreth 98%) pas embolizatsiy ndonjë trajtim shtesë për fibroids mitrës nuk janë të nevojshme.

Pro dhe kundër të EMA

  • EMA - trajtim pushtuese dhe shumë të sigurt që nuk kërkon anestezi.
  • Ndërhyrja shumë efektive dhe shans minimale e përsëritjes së fibroids (myomectomy ndryshe, për të cilat mundësia e përsëritjes arrin 30-40%) ..
  • Ka një përmirësim të menjëhershëm në simptoma.
  • Nuk kërkohet qëndrimi të gjatë në spital zakonisht hostpitalizatsiya vetëm 1 ditë.
  • Probabiliteti i ulët i komplikimeve, ka siguruar trajnim të mirë për kirurgët. Sipas studimeve krahasuese, rreziku i ndonjë komplikime është 20 herë më e ulët se çdo variant të trajtimit kirurgjik të fibroids.
  • Mitra nuk është hequr.
  • Aftësia e ruajtur të mbajnë fëmijët.

POR: në kontrast me pajisjet e nevojshme për kirurgji laparaskopike, anhyohrafycheskye pajisje janë shumë të shtrenjta, kështu që jo çdo spital mund të përballojë ato. Përveç kësaj, Rusia ka shumë pak kirurgët përvojë endovaskulare, dhe mjekët e tjerë nuk mund të mbajë EMA.

Një tjetër minus - në EMA përdor X-rrezeve. Megjithatë tipar avtohrafichnoyi e makinave moderne është përdorimi i rrezatimit të ulët dozë. Mesatarisht, doza e rrezatimit të marra nga pacienti gjatë embolization nuk e kalon dozën e marra gjatë një diagnostike x-rrezet (X-ray e gjoksit).

Një tjetër pengesë e metodës. Nëse operacioni i hapur është gjithmonë e mundur për të marrë një biopsi e indeve që është hequr, dhe të eksplorojnë atë, atëherë embolization, për fat të keq, kjo është e pamundur. Megjithatë, ky disavantazh është kompensuar nga performancës studimet diagnostike angiografike të manipulimit terapeutik. Formimi beninje dhe malinje vaskulare të ketë një pamje të ndryshme. Prandaj, në bazë të diagnostifikimit mjeku angiografike e të dhënave mund të vendosë se çfarë të bëjë.

Përgatitja për EMA

Në përgjithësi, embolization kryhet në ditën e pranimit. Kjo ditë është e rekomanduar që të përmbahen nga mëngjes, si dhe para çdo operacioni. Gjatë arterie Procedura e birë është kryer në krye të kofshën e djathtë, kështu që ju duhet të para-rruajtje, kofshën e djathtë dhe ijë. Para procedurës, emëroi një e shtënë e drogës qetësues. Në të dy këmbët mjekun imponojë FA SHAT elastike. Pas procedurës, fashë elastike duhet të vishen për 5-7 ditë. Pastaj, i shoqëruar nga një pacient gjinekologu është dërguar në këmbë departament renthenohirurhiyi ose me karrocë.

Procedura EMA

Arterie mitrës embolization kryhet në një të pajisur posaçërisht x-ray. Kjo njësi operative është e pajisur me angiographic që lejon kirurg për të kontrolluar X-Mode manipulimin brenda të sosudov.Embolizatsiyu gjakut kryer kirurgët endovaskulare - specialistë të cilët janë kirurgët të kualifikuar vaskulare dhe përvojë të gjerë me pajisje komplekse angiografike.

Para se pacienti operacioni endovaskulare operacion pyet disa pyetje (rreth tolerancës individuale të drogës, etj). Pacienti është vendosur në një tryezë të veçantë Anhiohrafichnyyoznaka. Në venë në brendësi të dorës është vendosur në kateteri hollë dhe administrimin e drogës IV. Para fillimit të procesit, kofshën kirurg endovaskulare drejtë dhe bark me një antiseptik të veçantë dhe të mbuluar me fletë sterile. Anestezi më shumë lokale kryer novokaina ose lidocaine për birë pa dhimbje e duhur arterie përbashkët femurit. Për shkak të vogël (1.5 mm) çaj lëkurë në majë të arteries kofshë është futur në një kateteri hollë (1.2 mm), e cila kontrollohet renthenotelevideniya bërë drejtpërdrejt në arterie mitrës.

Pastaj, si fluoroscopy kontrolluar, kateteri është futur nëpërmjet grimcave të vogla embolizatsionnoho barnave që bllokojnë enët e gjakut që ushqejnë e fibroids. Grimcat Embolizatsionnye zakonisht administrohet alternuar në të djathtë dhe arteries majtë mitrës.

Kohëzgjatja e trajtimit EMA nga 10 minuta deri në 2.5 orë në varësi të arteries mitrës opsionin e shkarkimit dhe përvojën e kirurg. Por zakonisht kjo nuk e kalon kohëzgjatjen e 20 minuta.

Arterie birë përmes obezbolyvanyyu të shkaktojnë pothuajse nuk ka ndjenja. Në rrjedhën e procedurës mund periodike EMA një ndjenjë e ngrohjes, djegien lehta në bark të ulët, bel - një shfaqje e materialit kontrast, duke i dhënë kirurg për të kujtoj enët e gjakut.

Pasi mjeku heq embolization kateter nga arterie femurit dhe brenda 15-25 minuta shtyn gishtat në faqen shpuese për të shmangur bruising (hematoma). Pastaj mbi shtyn drejtë sup imponuara. Nga kjo pikë e tutje për 10-12 orë nuk mund ta bëj këmbën e djathtë. NJOFTIM largohet pas 2-3 orësh.

Pas EMA (periudhë postembolizatsionnyy)

Pas embolization kanë hequr në një Gurney në dhomën e pasme. Në vend të birë një orë vë akull. Ndoshta disa orë do të jetë i instaluar pikoj. Pas 1-2 orë pas procedurës duket mjaft e fortë duke tërhequr dhimbje në fund të barkut. Këto ndjenja janë pasojë e ishemi (agjërimi) qelizat fibroids. Ndjesi të dhimbshme e fundit për disa orë dhe painkillers qethur shkurt në mënyrë adekuate.

Përveç kësaj, në ditët e para pas EMA mund të rrisë temperaturën me subfibrilnaya shifra - 37-37,5. Shansi i dobësi, sëmundjeje, vjellje. Megjithatë, të gjitha këto simptoma janë të njohur si sindromi postembolizatsionnyy, kalim të shpejtë, nuk e rrezikojnë shëndetin dhe komplikime nuk lidhen me EMA.

Zakonisht këto simptoma të shkojnë të nesërmen. Zakonisht 1-3 ditë pas pacientët Ema shkarkohet në shtëpi. Edhe pas 7-10 ditësh duhet të shmangin aktivitet fizik. Deklarata është në dispozicion të nesërmen pas procedurës.

Rezultatet e arterie mitrës embolization

Më aktive të reduktuar fibroids vazhdon në 6 muajt e parë të EMA, por e ardhmja mbetet dinamikën për të ulur. Mesatarisht 1 vit pas fibroids EMA janë ulur me 4 herë, dhe madhësia e mitrës normalizuar. Në disa raste, disa nga nyjet miomes (sidomos të vendosura në afërsi të mitrës) ndahet nga muri mitrës dhe jashtë natyrshëm (Nuk është një "ekspulsiya" fibroids). Ky fenomen i favorshëm që të çon në një restaurim të shpejtë të strukturës së mitrës. Në 99% të pacientëve menstruacioneve normalizuar, zvogëlon sasinë e gjakderdhjes menstruale. Simptomat compression reduktuar dhe zhduken në 92-97% të pacientëve menjëherë pas procedurës EMA.

Mungesa e rrezikut të rikthim pas ndërhyrjes është një tipar i rëndësishëm i EMA. Kjo është për shkak të faktit se efekti EMA ndodh në të gjitha nyjet, pavarësisht nga madhësia e tyre. Në përgjithësi, më shumë se 98% e pacientëve pas EMA nuk kërkon trajtim shtesë të fibroids mitrës, madje edhe në periudhën e vonë.

Efektet anësore dhe komplikimet e arterie mitrës embolization

Embolization e fibroids mitrës - një procedurë mjaft të sigurt, komplikime rreziku është dhjetë herë më e ulët se pas trajtimit kirurgjik. Për fat të keq, disa gjinekologë që nuk kanë mundësi të aplikojnë ndonjë trajtime të tjera për fibroids mitrës përveç pacientëve të kirurgjisë shpesh trembë një shumë komplikime pas embolization. Kjo është krejtësisht e gabuar është futja e qëllimshme e pacientëve mashtruese.

Problemi më i zakonshëm pas EMA është formimi i një hematoma (mavijosur) në arterie kofshës në vendin shpuese. Ky problem zakonisht nuk kërkon trajtim shtesë dhe mbajtur për 1-2 javë.

Jo më shumë se 3% të pacientëve në 3-6 muajt e parë pas embolization e fibroids mitrës shkelje e mundshme e rregullsinë e ciklit menstrual, ose rastit (të përkohshëm) amenorrhea.

Komplikime më të pakëndshme EMA - infeksionit. Kjo është jo më shumë se një pacient me 200 Infeksioni zakonisht trajtohet me sukses me antibiotik, por në raste të rralla mund të kërkojë kryerjen e hysterectomy.

Dhe një komplikimet teorikisht e mundur EMA - goditur grimcat emboliziruyuschih në pishina të tjera të enëve të gjakut, e cila është jashtëzakonisht e papranueshme dhe kërcënon jetën e pacientit.

Në të gjitha gjasave i komplikimeve të cilat mund të kërkojnë një kthim në kirurgji, më pak se një rast për 600-800 EMA.

EMA dhe Shtatzënia

Embolization nuk eliminon mundësinë e grave për të lindur fëmijë. Natyrisht, pas hysterectomy nuk janë duke folur në lidhje me lindjes, por edhe pas myomectomy infertilitetit është e lidhur shpesh me formimin e mbështjelljes në mitër dhe rreth saj. Prandaj EMA - metoda e zgjedhjes për gratë me fibroids të cilët janë duke planifikuar një shtatëzani.

Ushqejë shtatzënisë pas arterie mitrës embolization është e mundur, por rreziku i abortit në rastin e shumë i madh në çdo fazë. Dhe gjatë lindjes së fëmijës, periudha e paslindjes janë komplikime të caktuara.

Nuk rekomandohet në shtatzëni planifikuar deri në një vit pas embolization - është njësi e reduktimit dhe tkurrjen e mitrës. Rrezik të lartë për abort.