Culdocentesis vaginë


Ky operacion është përdorur për të konfirmuar diagnozën e shtatzënisë ektopike, këputje mitrës dhe organe të tjera të brendshme; për të konfirmuar ose të përjashtojë diagnozën-pelvioperitonita dhe peritonit të përgjithshme; për të përcaktuar natyrën e tumoreve fluide saccular e tubave fallopiane dhe vezore (vetëm nëse nuk ka dyshime të degjenerimit malinje). Birë e zgavrën e barkut nëpërmjet pasme të shkop vaginale mund të kryhet për qëllime terapeutike nxjerrjes exudate dhe të dhëna antibiotikët nxitëse, si dhe një operacion i mëparshëm para kolpotomiyu (në parametrit prapa), ose para se të kolpotseliotomiey (me thellimin abscesi rectouterine).


Getting të birë zgavrën e barkut nga ana e prapme e shkop, mos harroni se ky operacion është shumë e dhimbshme. Para operacionit, nëse është e mundur, duhet të zbrazët rektumit dhe duhet fshikëz, proces vulvë dhe vaginë 70% etanol dhe zgjidhje 1% e jodit. Ekspozimin qafën e mitrës, rrëmbej atë me pincë nuk duhet të jetë. Shumë më e lehtë për të marrë qafën e ashensor pubike symphysis. Ky mur është kthyer i shkop vaginale shtrirë midis ashensor dhe pasqyrë. Para mbrapa e birë indeve shkop vaginale domosdoshmërisht ynfyltryruyut 1-2% lidocaine zgjidhje duke përdorur një gjilpërë gjobë. Pas pritjes për 3-5 minuta derisa Novocain do të veprojnë, të lehta gjatë gjilpërë por mprehtë përshkon shtyjë mbrapa e shkop vaginale në mënyrë rigoroze në midline dhe shiringë thithje në dispozicion në thellimin lëngun zorrës së trashë-mitrës. Dispozitat e gjilpërës gjatë birë duhet të jetë horizontale ose gjilpërë duhet të drejtohen pak lart të mos çaj rektum. Në shtatzënisë ektopike zakonisht thith gjak Defibrinated. Gjakderdhje Megjithatë sapo ka filluar të brendshëm nga zgavrën e barkut mund të merret fibrinë gjakut e cila ende nuk kishte bien. Ky gjak mpikset më shpejt të jetë gjakun e marrë nga anije. Në disa raste, ju nuk mund të thith asgjë, edhe pse gjaku në zgavrën e barkut është. Kjo është zakonisht për shkak trombozë gjilpërë clots gjakut që mund të shtyjë ajrit nga gjilpërë me një shiringë në garzë dhe të marrë parasysh mpiksje gjithashtu mund të shtyjë mandrenom gjilpërë. Getting një mpiksje gjaku si gjaku Defibrinated është e mjaftueshme për të konfirmuar diagnozën e shtatzënisë ektopike. Ndonjëherë ju nuk mund të thith gjak, sepse prysmoktuyetsya gjilpërë për të prerë çdo ind dhe mbulon lumen e gjilpërës. Në raste të tilla, ju duhet të thirrni në shiringë një ml disa të zgjidhjes steril të novokaina ose Isotonic natriumi chloride zgjidhje, e futi në bark dhe thithur menjëherë. Nëse zgavrën e barkut është gjaku, thith të lëngshme është me ngjyrë me gjak, kjo do të operedelyaetsya copa të vogla e clots.

Pra, bëni birë terapeutike e zgavrën e barkut nga ana e prapme e kërcim vaginale. Megjithatë, në qoftë se zapalnyyeksudat qëndrueshmëri shumë të trasha, abscesi duhet të injektojnë ndonjë zgjidhje steril, të tilla si Isotonic zgjidhje klorur natriumi, dhe thith lëngun tani holluar. Fluid bacterioscopic dhe dërguar për ekzaminim bakteriologjik.