Trajtim jo medikamenti i sëmundjeve gjinekologjike


Përmbajtje
Trajtim jo medikamenti i sëmundjeve gjinekologjike
Masazh gjinekologjik
Hardware fizioterapi
Reflexology
Metoda të tjera
Akupunkturë
Phytotherapy
Mundësitë e trajtimit kombinim
Ushqimi, puna dhe pjesa tjetër
Faqe 1 nga 9

Trajtim të drogës pa e sëmundjeve gjinekologjike


Trajtimi jo-farmakologjike përfshin:

 • masazh,
 • Masazh "neckline"
 • masazh nënujore,
 • Balneotherapy.

Me fizioterapi treguar electrophoresis intranasal me vitaminë B1, elektro Qendrore 5-6 ditë-të të ciklit menstrual (8-10 procedurave).

Seancat akupunkturë shpenzojnë 1-2 ditë në skemën:

 • Seanca 1 - ndikimi në AT 51, 23, 28, 56 (hala Button 8-10 ditë), ose dhe çdo ditë gjatë kësaj kohe - G 14, TR 5, të miratuara nga qeveria 1 Jan, E 36 (5 hijen min);
 • Seanca 2: VG 1 janar, V 11, V 43 (toning për 5 minuta);
 • Seanca 3: VG 4, V2 mars (hije për 5 minuta);
 • Seanca 4: V 25, V 31, V 33 (toning për 5 minuta);
 • Seanca 5: VG 2, VG ​​4, F 12, PR 9 (hijesh për 5 minuta);
 • Seanca 6: RPA, MC 6;
 • Seanca 7: PR 6, VC 4;
 • Sesioni 8: R5, R6, R12 (dispersion te 30-40 min);
 • Seanca 9: G 14, E 36, I 10 C (shpërndarje 40 min);
 • Seanca e 10-të: R7, V 23, V 32 (toning z 5 min).

Trajtimi varet nga ashpërsia e sindromi premenstrual

Në forma të butë e efekteve terapeutike të sëmundjeve të mëposhtme rend:

 • aerotherapy;
 • Balneotherapy (halore, jod-bromine, Valerian, dush shalfeyni);
 • hidroaeroionoterapiya;
 • përgjithshëm franklinization;
 • Elektro qendrore, elektrike;
 • galvanizim (anodicheskoy, intranazale).

Pas 6-8 javësh (break) - Kursi electrophoresis kalcium totale (për SB Vermelya), Balneotherapy (perla, i lehtë, oksigjenit, azotit, dush radonit), trajtim spa.

Në trajtimin e rënda premenstrual sindromi është kryer në dy faza:

 • Faza 1 - ndikimi në rajonin e veshkave mikrovalë detsy-, varg centimetër, inductothermy, kuarc i përgjithshëm;
 • Hapi 2 - tre kurse terapeutike me fizioterapi formë identike butë e sindromi premenstrual.

Fiziobalneoterapiya

Fiziobalneoterapiya përfshin baltë, dylli mineral, parafine ("burracakë", swabs vaginale) banja sulfide, ujitjes.

Lazerterapiya në bark të ulët është kryer duke përdorur një aparat infra të kuqe lazer "model" dhe ADFL-2, metodë skanimi, frekuencës - 300 dreq / min ekspozimit - 128 s kurs - 10 seanca. Lazer helium-neoni (. Gjatësi vale prej 0,63 mikron, Dendësia fuqi prej 100 MW / cm2) është përdorur si një rreze të shpërndarë në zonat refleks (ekspozimit - 5-10 min ..) ose rreze të përqendruar përmes metodës fibër intrauterine.

Nëse hypofunction shoqërues ovarian më të përshtatshme për t'u përdorur vetëm lazer helium-neoni.

Detoxification drogës pa

Metodat moderne të detox jo-farmakologjike është pjesë e një terapie të plotë në salpinoooforita akute.

Plasma këmbimit:

Ajo mund të bëhet e metodës diskrete dhe të vazhdueshme. Eksfuzirovannyh reinfusion e qelizave të kuqe të gjakut të kryer, duke përdorur si plazmozamenyayuschie zgjidhje amtare plazma apo komponente, Plasma freskët të ngrirë, Dextran, zgjidhje Ringer. Aplikoni pajisje PF-05 për gjak eksfuzii. Numri i seancave - 3-4 në kurs. Metoda kombinim i UFOK; kundërindikuar në kardiovaskulare, pamjaftueshmëri të mushkërive, hipotension të rëndë, anemi, hypoproteinemia, shkeljen e hemostasis.

Rrezatim ultravjollcë i gjakut (UFOK):

Kryer duke përdorur aparatin "Isolde" MD73M cila lejon zgjedhja e spektrit UV, dozë rrezatim, siguron sterilitetin e gardhit dhe gjak kthehet. Për foto-modifikimin e gjakut mund të përdorni pajisjen CMF-1.

Metodat vitro UFOK ndjekur autotransfuziyi: një shishe prej 500 ml të kapaciteteve të marrë 50 ml të Isotonic zgjidhje klorur natriumi, 5000 Njësitë e heparin; të bëjë marrjen e mostrave të gjakut të venë në normën e 2-3,5 ml per 1 kg e pacientit. Si ruajtës mund të përdorni Hlyuhitsyr ose tsitrohlyukofosfata - 50 ml shishe standarde. Numri i heparin administrohet një herë / në para operacioni është 5.000 njësi. Gjaku është marrë duke përdorur një pompë peristaltic; kalon përmes sistemit nëpërmjet një kupë zbukurimi kuarc, ajo është e ekspozuar ndaj rrezatimit. Pas fituar sasi të drejtën e kthimit (shkalla e 30-40 pika / min), gjaku është i ekspozuar përsëri dhe u kthye në një mënyrë. Koha 15-20 minuta të ekspozimit, numri i seancave UFOK - nga 2 deri 10 (mesatare prej 3.0 + 0.4) në intervale prej 3-5 ditë. Procedura më të shpeshta të padëshirueshme përmes imunosupresioni afatshkurtër ymmunostymulyatsyy paraprake dhe veprimet e mundshme kumulative në supressyvnoho foto-modifikim autokrovy.

Hemosorbtion Extracorporeal (HMS):

Për të kryer duke përdorur një sistem të veçantë hemoperfuzionnoy portativ. Metoda përfshijnë hemodilution në periudhën e predsorbtsionnyy transkapyllyarnoho shkëmbejnë stimulim farmakologjik gjatë hemosorption aktuale, hemodilution kombinuar me postsorbtsionnom pathogenetic terapi në të ardhmen e afërt. Kohëzgjatja HMS prej 40 deri në 90 minuta, shkalla e vëllimit - 60-120 ml / min, gjaku i përgjithshëm sorbyrovannoy në një seancë - 4.000-18.000 ml. Aksesi në sistemin e enëve të gjakut të pacientit kryer bosht të madh kateter venoz. Si hemosorbents përdorin markave të ndryshme të azotit-përmbajnë NCS qymyr (sferike Carbonita). Kursi i trajtimit - 2-4 seancë HMS.

Rezultatet më të mira ndodhin pas heqjes xhepat e infeksionit purulent. Metoda përmirëson parametrat hematologjik dhe eliminon dehje endogjen.

Terapia Laser:

Rrezatim lazer intravenoz i gjakut (VLOK) është përdorur si një imuniteti në trup me një shumëllojshmëri të efektit klinik.

Metodologjia: duke përdorur ndonjë pajisje lazer që gjeneron lazer helium-neoni (gjatësi vale 0,63 mikron) me mikrosvetovodom fibra (diametër 200-400 mm), futur në venë e pacientit. Fuqia e ndikimit - 0,15-16 mW / cm2; Ekspozimi VLOK - 30-60 minuta, procedura është kryer normë ditore - 3-5 ditë. Në salpynhyte akute dhe rëndim e dehje kronike e treguar duke përdorur lazer helium-kadmium (GCR): gjatësi vale - 444,6 nm, dendësia e energjisë - 130-150 mW / cm2. Rrezatim është kryer në kujdesin intensiv paralele duke vepruar në të dy zonën inguinale (rreze të shpërndara), kërcim lateral vaginale, nofullat e jashtme (rreze të përqendruar). Ekspozita e një ekspozimi terren 30-90 sekonda. Koha e përgjithshme të procedurës - 20-30 minuta (në varësi të divergjenca e rreze), sigurisht - 15-20 seanca në ditë. Në kryerjen e laparoscopy dinamike disa pacientë efekt të mirë vërejtur kur duke përdorur lazer UV (gjatësi vale 0,337 mikron / s rrezatimit shtojca preken direkt dhe uterus).


Prapa - Tjetër