Trajtimi jo-Medikamenti i sëmundjeve gjinekologjike - Phytotherapy


Përmbajtje
Trajtim jo medikamenti i sëmundjeve gjinekologjike
Masazh gjinekologjik
Hardware fizioterapi
Reflexology
Metoda të tjera
Akupunkturë
Phytotherapy
Mundësitë e trajtimit kombinim
Ushqimi, puna dhe pjesa tjetër
Faqja 7 nga 9

Phytotherapy


Ilaç bimor përdoret për të reduktuar miut rregullore mitrës, fshikëz, rritjen e diuresis, rrënjët Angelica të llojeve të ndryshme - 50 pika në ditë për 2 muaj; Tarifat e ndryshme.

 • 1. Mblidhni leh buckthorn - 1, lë ferrë - 1 gjethe karamele mente - 1 gjethe thupër - 1, Yarrow bar - 1, rrënjë sanëz - Pjesa 1. 1 lugë gjelle e përzierje derdh 200 ml ujë të valë. Pini infuzion gjatë ditës në gllënjka të vogla 3-4 muaj.
 • 2. Mbledhja buckthorn leh - 1, kulpër leh - 1, barëra të këqia rhizome - 1 pjesë. 1 lugë gjelle e përzierje derdh 200 ml ujë të vluar, të lënë për 2-5 orë. Pini 75 ml. 3 herë në ditë për 2 muaj.
 • 3. Mblidhni buckthorn leh - 1 limoni gjethe Balsam - 1, sanëz rrënjë - 1 Potentilla patë bar - Pjesa 1. 1 lugë e përzierje të përhap 200 ml. e ujë të vluar. Insistojnë 05:00, të marrë në 200 ml. 4 herë në ditë për 5 ditë, për 3-5 ditë para menstruacioneve.
 • 4. Mbledhja kumak lule - 1, sanëz rrënjë - 1 aralia Manchu rhizome - rizomat 1 calamus - 1, fruta qimnon - 3, kamomil lule - 2 pjesë. 2 lugë përzierje derdh 400 ml. ujë të vluar, vlim për 3 minuta. Pini 75 ml. 3 herë në ditë për 2-3 muaj.
 • 5. Mblidhni Highlander bar shpendëve - 1 centaury bar - 3, barishte horsetail - 1 Potentilla patë - 5 pjesë. 1 lugë e përzierje të përhap 200 ml. e ujë të vluar. Pije sips gjatë gjithë ditës menstruacioneve dhimbshme.
 • 6. Mblidhni letër Melissa - 1, karamele mente lë - 1, lule kamomil - 1, rrënjë sanëz - 1, lule hithër shurdhër - 1, bari rue - 1, buckthorn leh - Pjesa 1. 4 lugë përzierje pour 1 litër ujë të vluar, të lënë për 10-12 orë. Pini 75 ml. 3 herë në ditë për 2-3 muaj.

Ilaç bimor është treguar në trajtimin ose në fazën e rehabilitimit.

 • 1. Mbledhja Walnut letër - 20.0, HOPS lule - 40.0, i urtë le - 40.0. 1 lugë çaji koleksion derdh 200 ml ujë të vluar, vlim për 5 minuta. Merrni 1 filxhan infuzion (200 ml) 2-3 herë në ditë për të zvogëluar dhe të shtypur prodhimin e qumeshtit.

Më së shpeshti e përdorin akuzat e mëposhtme:

 • 1. Mblidhni lule kumak - 2 m barishte violet trengjyrësh - 2, buckthorn leh - 3, lule elderberry - 3, rrënjë jamball - 3 nga 4 lugë përzierje pour 1 litër ujë të vluar dhe të insistojnë 30 minuta. Merrni 200 ml. sips mëngjes dhe në mbrëmje.
 • 2. Mbledhja e celandine barit - 1 milion, yarrow bari - 1 1 kvitka- kamomil, cinquefoil patë bari - 1 orë 1 lugë gjelle e përzierje derdh 200 ml. e ujë të vluar. Merrni 200 ml. infuzion 2 herë në ditë.
 • 3. Mbledhja e karamele mente barit - 1 milion, pelin barishte - 1 kopër fruta - 2, buckthorn leh - 3 g 1 lugë gjelle e përzierje derdh 200 ml. ujë të valë dhe të insistojnë 20 minuta. Merrni 200 ml. mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Mbledhja 4. Murriz Flower - 4 m, Wort bari Shën Gjonit - 2, lule Calendula - 2, buckthorn leh - 4, Leonurus barishte - 5, kamomil lule - 2 bari sushepshy - 3, shkallë yarrow - 1, i urtë bari - 2 hips fruta - 3 rrjedh nga HOPS - 1 kopër fruta - 1 m 2 lugë përzierje pour 1 litër ujë të vluar, vlim për 1 minutë, insistojnë 20 minuta, filtër. Merrni 50-100 ml. 3 herë në ditë për 2 muaj kurse me intervale 10-ditore.
 • Mbledhja 5. Valerian rrënjë - 3 m, karamele mente bari - 3, kamomil lule - 4. 2 lugë përzierje derdh 400 ml. ujë të vluar, vlim për 3 minuta. Merrni 200 ml. zierje 2 herë në ditë.

Phytotherapy periudhë më ispolzuetsyav subakut apo në periudhën e shërimit. Kjo përfshin përdorimin e tarifave për lavazheve vagjinore, swabs vaginale dhe banjot. Herbs kryesore: kamomil, patë cinquefoil, acaroj, i urtë, shpendëve malësor, Yarrow, tërfili, Calendula, Mallow, lisi leh, shelg, lule bli, elderberry, violet trengjyrësh, gjethe eukalipt.

Më së shpeshti e përdorin akuzat e mëposhtme:

 • 1. Mbledhja lule kamomil -1ch, tërfili bar -. 1 h 2 lugë përzierje derdh 200 ml ujë të valë. Rasparennuyu përzierje e bimëve përfundoi në indet e injektuar në vaginë të nxehtë për 12-10 orë (brenda natës).
 • 2. Rrënjët Mbledhja Althea - 1 orë, lule kamomil - 1, lule Mallow - 1 tërfili bari - 1, liri farë -. 3 orë 1 lugë gjelle e përzierje derdh 200 ml ujë të vluar, të administruara si një tampon brenda natës në vaginë.
 • Mbledhja 3. tretësirë ​​Calendula, tretësirë ​​e eukalipt - për 20.0 g zgjidhje dimexide 50% - 10,0, lanolinë - 50,0 m të përziera dhe të përdoret si një vaj për swabs vaginale.
 • 4. Mbledhja Aloe - 10,0 g, lëng i Kalanchoe - 30.0, dimeksid 50% - 10,0, lanolinë - 50,0 m të përziera dhe të përdoret si një vaj për swabs vaginale.
 • 5. Mblidhni bar urtë - 1 orë letër lahohylusa - 1, Calendula lule - 1, hithër barishte - 1, Wort bari Shën Gjonit - 1, yarrow bar - 1h. 3 lugë përzierje pour 1 litër ujë të zier, 2 orë, filtër. Brenda 100 ml 3 herë në ditë për 2 muaj.
 • 6. Mblidhni lule tërfili - 1 orë, nënën dhe letër njerka - 1 centaury bari - 1, hithër barishte - 1, yarrow barishte -. 2 ch 1 lugë gjelle e përzierje pour 500 ml ujë të vluar, të pijë 100 ml 3 herë në ditë.

Indikacionet: vulvyt, vaginitis, cervicitin.

Takimi herbs përdoren për lavazheve vagjinore, banjot, swabs vaginale.

 • 1. Mbledhja barishte Lavender -1ch, Qershi lule -. 1, barishte Calendula - 2, lisi leh - 2 2 trava- tharë lule, thupër lë - 2 urtë barishte - 2, kamomil bar -. 3 orë 1 lugë gjelle e përzierje derdh 1 litër ujë të vluar, 02:00 insistojnë, filter. Zgjidhje të ngrohtë të përdorura për douching natën për 2 javë.
 • 2. Mbledhja Oak leh -. 1 h, Kamomil Lule - 1, lë hithër - 3, malësor zog bar -. 5 h 2 lugë përzierje pour 1 litër ujë të valë. Këmbëngul filter.
 • .. 3. Mblidhni shkulur bar të hidhur lule - 1 h, Oak leh - gjethe 1 urtë - 1,5, kamomil lule - 1.5, Walnut letër - 2.5 h 2 lugë përzierje pour 1 litër ujë të vluar; aplikimin identik të mbledhur 1 dhe 2.
 • 4. Mbledhja shporta të përjetshëm -. 14:00, Birch lë - 2, letër luleshtrydhe - 2 mëndafshi misri - 2, nëna dhe letër njerka - 2, karamele mente bar - 2, barishte Yarrow - 2, fletë Bean - 2, knotweed bar - 3, lë hithër - 3 kafshët bari - 3, hips fruta - 3, fruta Rowan -. 1 h 2 lugë përzierje derdh 500ml ujë të zier për 10 orë, filtruar. Marrë 100 ml i infuzionit 3 herë në ditë.
 • 5. Mbledhja elderberry zezë lule - 1 h, Oak leh -. 2, letër luleshtrydhe - 2, lule Linden - 1, fruta Rowan - 1, lule trengjyrësh violet - 1, hips fruta -. 3 h 2 lugë përzierje derdh 500 ml . ujë të zier për 10 orë, filtruar. Marrë 100 ml i infuzionit 3 herë në ditë.

Phytotherapy kryer për të reduktuar gjakderdhje menstrual dhe për trajtimin e sëmundjeve shoqëruese extragenital.

 • 1. Mblidhni çantë gra barishte-së - 1, zog malësor trava- 1 barishte veshtull bardhë - 1; 1 lugë gjelle e përzierje derdh 200 ml ujë, vlim për 5 minuta, të marrë 200 ml supë në mëngjes dhe në mbrëmje, duke filluar me një periudhë 3-ditore.
 • 2. Mbledhja lahohilusa letër - 2, bariut çantë barishte - 2, rrënjë cinquefoil - 1, lë hithër - 2, yarrow bari - 1; 2 lugë përzierje derdh 500 ml ujë të valë, të marrë 100 ml tretësirë ​​prej 3 herë në ditë për të ndaluar gjakderdhje.
 • 3. Mblidhni Misër stigma - 1, celandine bari - 1, Wort bari Shën Gjonit - 1, shporta Helichrysum - 1; 3 lugë përzierje derdh 600 ml ujë të valë, të marrë 200 ml zierje 3 herë në ditë për të përmirësuar funksionin e sistemit hepatobiliary.
 • 4. Mbledhja shporta të përjetshëm - mëndafshi 1 misri - 1, lule kamomil - 1, rrënjë luleradhiqe - fruta 1 kopër - 1, barishte pelin - 1, lule Calendula - 1, karamele mente bar - 1, lule tansy - 1, bari celandine - 1; 2 lugë përzierje derdh 500 ml ujë të valë.

Phytotherapy. Vesh simptomatike.

Përdorni infusions, decoctions të acaroj, qese bariut, piper ujit, yarrow, lahohylusa. Ju gjithashtu mund të përdorni ekstrakte ujë të pastër e piper, kulpër kuq, lahohylusa (25-40 pika 3-4 herë në ditë).

Më të përdorura shpesh akuza:

 • Mbledhja I. Hithër barishte - 10.0, yarrow bar - 10.0. Mbledhja derdh 400 ml ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, të marrë 50 ml. 3 herë në ditë.
 • 2. Mbledhja horsetail barishte - 5.0, bariut çantë barishte - 5.0. Përzierje derdh 300 ml. ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, të marrë 50 ml 3 herë në ditë.
 • 3. Mblidhni të lëngshme ekstrakt Burnet - 50,0 ml. Shterp. Shkruani vnutrymatochno 3-5 ml. përditshme deri gjakderdhje ndalesa.
 • 4. Mbledhja Oak leh - 2.0, barishte çantë bariut - 3,0, barishte yarrow - 3.0, të ngritur rrënjë cinquefoil - 3.0. Mix, vlim për 5 minuta në 500 ml. ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, të marrë 50 ml. 3-4 herë në ditë.