Trajtimi jo-Medikamenti i sëmundjeve gjinekologjike - Metoda të tjera


Përmbajtje
Trajtim jo medikamenti i sëmundjeve gjinekologjike
Masazh gjinekologjik
Hardware fizioterapi
Reflexology
Metoda të tjera
Akupunkturë
Phytotherapy
Mundësitë e trajtimit kombinim
Ushqimi, puna dhe pjesa tjetër
Faqja 5 nga 9

Metoda të tjera


Hiperbarychnaoksyhenatsiya (HBO):

Kryerja në trajtimin e gjakderdhje jofunksionale mitrës pas marrjes nga spitali, në mungesë të gjakderdhjes rëndë.

Përdorni Single dhomë presion "Oka-MT" me oksigjenim hyperbaric në 2 ATM mënyrë presion dhe ekspozimit të 40-60 minuta.

Kursi i trajtimit - 6-10 procedurat.

Gjakderdhje zakonisht ndalet pas sesionit të tretë

Stimulimi elektrik i qafës së mitrës dosed në kombinim me hipertermia lokale.

Teknika më treguar për anovulation pas pësimit inflamacion kronik të mitrës dhe shtojca, kryerjen rehabilitimi me varfëri.

Trajtimi fillon menjëherë pas menstruacioneve dhe të vazhdojë të ardhshëm. Ai përfshin 16-18 seanca dosed hipertermia lokale. Temperatura rritet nga 38ºS (dita 1 ° C) deri në 43 ° C me një maksimum prej 11-12 ciklit ditor. Pas që ajo është mbajtur në të njëjtin nivel për 24-25 ditë dhe është reduktuar në 39 ° C për 28 ditë. Temperatura mund të ndryshojnë në varësi të kohëzgjatjes së ciklit menstrual.

Gjatë ovulimit parashikueshme (të kontabilitetit testet diagnostifikimit funksionale) kundër hipertermia dosed vendor mbajnë qafën e mitrës elektrike për 4-6 ditë.

Elektro qendrore.

Aparat Qendrore elektro transmetimit "LENAR", "Elektronarkon." Elektroda Vendndodhja frontomastoidalno. Numri i procedurave: forma të lehta - Formulari 7-8 srednetyazhelaya - 10-12.

Nëse nuk ka efekt (i pjesshëm) c entralnuyu electroanalgesia 8-9 pas sesionit të parë doza plotësuese të vogla kontraceptive të kombinuara monophasic (bisekurin, ryhevydon) - 1 / 5-1 / 8 pilula në ditë për 4 javë. Normat Më vonë incidenca monophasic kontraceptive të kombinuara përcaktuar simptoma klinike.

Aerotherapy (trajtimi me ajër).

Kaloni disa mënyra: duke ecur jashtë me rritje kohëzgjatje dhe stërvitje (në këmbë); Dozë e madhe (rruga shëndetësor); dush svitlopovitryanni në temperaturë jo nën 18 ° C dhe era shpejtësi deri në 5 m / s në rritje kohëzgjatjen.

Kurim me dritë dielli (trajtimi i diellit).

Së pari ju rreptësisht konsideroni contraindications (sëmundjet e sistemit kardiovaskular, tirotoksikozë, dhe të tjerët.). Doza fillestare e 5-7 minuta, gradualisht sjellë ato deri në 45-60 minuta; kryerjen - mëngjes dhe në mbrëmje.

Balneotherapy dhe spa trajtimet.

Vendi: në shtëpi, fizio-Spas lokale, vendpushimet e shëndetit dhe Sanatoria zonë zakonshme klimatike ose referimi në bregdetin jugor të Krimesë.

Varietetet kryesore: dousing; ablutions; dush; dush (pisha, i urtë, Valerian, këmbë të nxehtë, perla, dioksidit të karbonit, oksigjenit, i lehtë, radonit, bromine); ujitjes vaginale dhe ujërat minerale radonit. Turistik rekomanduar nga Gagra, Tskhaltubo (jo në sezonin e nxehtë), Baltik (verë).

Krioterapiyav përdorur kryesisht në salpinoooforita akute.

Kryhet në dy versione:

  • hipotermi vaginale;
  • aparat hipotermi barkut jashtëm ALG-2, kohëzgjatja e procedurës 2-3,5 orë në ditë; ose të ftohtë në zonën gipogastralnoy për 2 orë me pushimet në 30-60 minuta.

Kohëzgjatja e cryotherapy nga 1 në 5 ditë.

Hiperbarychnaoksyhenatsiya përdorur kryesisht në salpinoooforita akute.

Ajo ka një efekt shumë aspekte në infeksionet purulent. Më optimale Mode - presioni 1,5-3 atm (147,1-294,3 kPa) Kohëzgjatja 1-1,5 orë në ditë. Kursi i trajtimit 6-7 procedurave.

Trajtim spa përdorur në shërohet nga salpinhoooforit akute ose kronike salpinhoooforita.

Faktorët klimatike përfshijnë:

  • aerotherapy (e përgjithshme dhe banjot e ajrit lokal);
  • thalassotherapy (trajtimi i notit në lëng dhe klimat e bregdetare);
  • kurim me dritë dielli (trajtimi nga energjia diellore).
  • Balneotherapy, trajtimi i faktorëve natyrorë fizike, të kryejë një vendpushim apo sanatorium kushte.

Faktorët kryesorë kurative - hidroterapi dhe pelotherapy (baltë).

Gjerësisht të përdorura të përgjithshme dhe lokale (ulur) dush të freskët, vibruese banja, dush të përbashkët aromatike (pisha, i urtë, terpentinë); Banjot gazit përgjithshme - perla, oksigjen, i lehtë. Në formën e banjot, ujitje vaginale, duke përdorur microclysters sulfide, dioksidit të karbonit, radonit, kripë, ujë bromine. Salt, karbonik, uji sulfur, peloids, peloidopodobnye kundërindikuar çështje në giperestrogenii relative dhe trajtimin e radonit, jod, bromine - me vezoret hypothyroidism.