Trajtimi jo-Medikamenti i sëmundjeve gjinekologjike - Hardware fizioterapi


Përmbajtje
Trajtim jo medikamenti i sëmundjeve gjinekologjike
Masazh gjinekologjik
Hardware fizioterapi
Reflexology
Metoda të tjera
Akupunkturë
Phytotherapy
Mundësitë e trajtimit kombinim
Ushqimi, puna dhe pjesa tjetër
Faqja 3 nga 9

Hardware fizioterapi


Ndikimi mbi mekanizmat qendrore e rregullimit të menstrual tsikla.Naib olee përdoret shpesh:

 1. Qafa dhe galvanizim para (nga GA Kellatu) në zgjidhjen e 1% të klorid zinku, zgjidhja 2-3% e bram natriumi ose zgjidhje 2-3% e sulfate magnezi; Procedura kryhet çdo ditë apo dy, vetëm 12-15 seanca në ekspozitë 8-12 minuta.
 2. Endonazalnuyu galvanizim ose intranazale electrophoresis:
 • me nje solucion 10% të klorur kalciumi - gjakderdhje në kushtet e inflamacionit;
 • vitaminë B 1 - kur gjakderdhja gipoestrogenii anovulatory;
 • Zgjidhja 0,25-0,5% e novokaina - me anovulatory gjakderdhje giperestrogeniey, të gjitha në një kurs të 12-15 procedurave çdo ditë apo dy;
 1. Stimulimi i tërthortë elektrike të rajonit hypothalamic-hipofizë (SN David) të fillojë me gjakderdhje të vazhdueshme mitrës - tri ditët e para të procedurave të kryera çdo ditë për 10 minuta, pastaj tre seanca në ditë. Nëse pas 6 trajtimet Hemostaza nuk ndodh treguar terapitë e tjera, të tilla si:
 • Kreu gjatësisë dhe diatermi intranazale ionogalvanizatsiya (AE Shcherbak) - marrëveshja e elektroda frontooktsipitalnoe, ekspozimi - 20 min, jakë panatyrshëm kryer nga zgjidhje 1% e bram natriumi, të alternuara me diatermi, numri i procedurave - 6 Trajtimi - 2 javë;
 • ndikim në rajonin e sipërme të qafës së mitrës ganglia simpatik (bllokadës novokaina - 10-15 ml solucion 0.5% e Novocain;. electrophoresis - zgjidhje 1% e novokaina për supratservykalnoy rajon, ekspozimi - 15 min, natyrisht - 8-10 seanca).

Ndikimi në organet e legenit.

 1. Stimulimi elektrik i rrymave mitrës diadynamic. Indikacionet:
 • Hemostaza në gjakderdhje rifillimi pas përsëritet scraping në të kaluarën, pas curettage së mitrës dhe hemostasis pamjaftueshme;
 • me gjakderdhje të rënda pas hemostasis hormonal;
 • në gjakderdhje të mitur.

Kohëzgjatja e përgjithshme të procedurës - 8 minuta Trajtimi - 2-5 ditë.

 1. Efekti termik në qafën e mitrës - kryhet nga douching me ujë të nxehtë - 35 ° C dhe më lart në intervale prej 1-2 orë ose hloretilom ujitjes.
 2. Vakuum Stimulimi i qafës së mitrës - elektrike krijuar në formën e presionit negativ në mitrës. Ekspozimi - 5-10 minuta Trajtimi - 5-6 procedura).
 3. Stimulimi elektrik i mitrës (nga David SN) (rryma transmetimit impuls, sigurisht - 6 seanca). Më shpesh përdoret për gjakderdhje anovulatory mitrës. Nëse gjakderdhja përsëritur nga parandalimit të aplikojnë nga dita e 14 pas scraping, dhe në ciklet e mëvonshme - nga dita e 14 pas periudhën e ardhshme menstrual për tre ditë. Ekspozita - 10 minuta.
 4. Ynduktotermyya (15-20 seanca në ditë).
 5. Ultratone - në ditën e 5-të të ciklit menstrual çdo ditë apo çdo ditë tjetër, deri në 20 seanca.
 6. Ultratinguj.
 7. Electrophoresis kromuar apo aktuale pulsojnë nëpër droga të ndryshme dhënë patologjinë e saj shoqërues gjinekologjik.
 8. Terapia Laser (duke përdorur lazer helium-neoni, gjatësi valë - 632,8 nm, dendësia e energjisë - deri në 200 mW / cm2). Zona e ndikimit - qafën e mitrës, qemer vaginale, zonat refleks Zakharyin-GED, projektimi i lidhur me vezoret, pikat aktive të meridianet e veshkave, fshikëzës dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, mëlçisë, pankreasit, shpretkë, mëparshëm kulm mesatare. Metoda Ndikimi: largëta, kontakti (përmes fibër). Kursi i trajtimit - 8-9 procedurat.

Efekti në funksion menstrual përmes gjëndër mammary. Metoda është automamminizatsii indirekt (nëpërmjet gjirit) estrohenprodutsiruyuschey rënia e funksionit ovarian.

Ka disa mënyra automamminizatsii:

 1. diatermi (inductothermy) të gjirit të drejtë (procedurat - në një ditë, kohëzgjatja - 15-20 min);
 2. electrophoresis me zgjidhjen 5-10% e klorur kalciumi në gji (ekspozimi - 20 seanca min - ditore apo çdo ditë të tjera, vetëm 10-12 seanca), ekspozita variant 5-20 minuta, gradualisht në rritje;
 3. darsonvalization e kancerit të gjirit të njeriut (ekspozimi - 5 sesione min - ditore, gjithsej 10).

Hardware fizioterapiyapokazana të menstrual'noho fazën e dytë ose para ciklit të menstruacioneve, si:

 • electrophoresis bark, pleksus diellore: 0.25% novokaina zgjidhje, 1% zgjidhje trimekain zgjidhje 1-2% e sulfate magnezi, antipyrine;
 • qafë dhe galvanizim fytyrës - jakë panatyrshëm (në AE Shcherbak) me kalcium, bromine, acid nikotine.

Kur trajtimin e vajzave përdoret zakonisht:

 • Mënyra pulsojnë ultrazvukv;
 • Rrymat pulsin e frekuencë të ulët (DTST, SMT) për 5-7 ditë-të të ciklit menstrual me fund të kursit pas menstruacioneve të ardhshëm;
 • diatermi shkurtër-valë;
 • Elektro qendrore;
 • ozokerit;
 • parafine;
 • poshtër;
 • Ushtrimi;
 • Neyroelektrostimulyatsiyu Percutaneous (CHNES);
 • sportive.

Kur formë vahotonicheskoy treguar radiatorëve në bark të ulët, banja pishe.

Hardware fizioterapi është trajtimi kryesor për pacientët me endometritis kronike.

Fizioterapi diferencuar endometritis kronike nonspecific:

Sëmundjeve (dëmtim funksional) dhe kohëzgjatja e saj

Fizioterapi

Funksioni hormonal ovarian nuk është i dëmtuar

2 vjet

Mikrovalë cm

ose band UHF

mbi 2 vjet

Ultratinguj në mënyrë pulsuese ose electrophoresis zinkut (1%)

Hypofunction ovarian

2 vjet

Mikrovalë band centimetër ose UHF

mbi 2 vjet

Ultratinguj në mënyrë pulsuese ose electrophoresis bakrit (2%)

Prania e salpinhoooforita kronike ose (i) mbështjelljes në legen

40 vjet

Ultratinguj në mënyrë pulsuese ose të parë. AFL salpinhoooforita

mbi 40 vjet

Electrophoresis njëkohshme e jodit (5.10%) dhe zinkut (1%)

Arsimi Hormonal'nozavisimye që nuk kërkojnë kirurgji, fibroids mitrës, Endometrioza, gjirit

Jod simultan electrophoresis dhe zinkut

Lezione reumatike e sistemit kardiovaskular dhe sistemit muskulor, rrit ndjeshmërinë e pacientit te ftohjes

Electrophoresis njëkohshme e 2-5% zgjidhjes amidopirina mbetje të acidit dhe oksid salicili (2-5% salicylate natriumi)

Kolit spastik; gepatoholetsistite kronike

Electrophoresis magnez (2.10% Zgjidhja e sulfate magnezi)

Për electrophoresis më të madh të efikasitetit duke përdorur frekuenca të ulëta rrymat impuls, sinusoidale moduluar, diadynamic, rryma flyuktuiruyuschie drejtimin konstante. Vibruese aparat masazh prodhuar "Tone 1" në më të ulët bark të përditshme: Duration - 5 minuta, 4 në rrjedhën e procedurës.

Me fizioterapi treguar:

 1. Electrophoresis intranazale me zgjidhje 6% e vitaminës B1 (10-12 ditë).
 2. Jakë panatyrshëm (për LE Shcherbak).
 3. Ionization Transtserebral'naya.

Me metoda të pazakonta për të ulur Hormoni në gjak duke përdorur LASER birë helium-neoni lazer (gjatësi vale prej 0,63 mikron, dendësia fuqia e 30-75 mW / cm2). Ray lazer helium-neoni nëpërmjet efektit fibra për 10-15 sekonda në dhe jashtë: G 14 MS5, MS6, MC7, E 36, J 12 (6 në 18 ditë çdo ditë). Si rezultat i zvogëlon Hormoni, veprimtaria nonspecific immunoregulatory i sistemit hypothalamic-hipofizë, përmirëson aktivitetin bioelectric e trurit.

Fizioterapi para duhet të merren parasysh:

 1. Background Premorbid, mosha e pacientit, natyra e mosfunksionim menstrual dhe moshës që ata të fillojnë.
 2. Terapi mëparshëm dhe efektivitetin e saj.
 3. Gjendja funksional i sistemit riprodhues.
 4. Reagimi i trupit dhe sistemit riprodhues për trajtim nga dita e parë e takimit.
 5. Dinamika e ndryshimeve në kushtet e përgjithshme, efekt të trajtimit të proceseve patologjike sistemit riprodhues.
 6. Prania e ethe hay, tolerancës efekte terapeutike.

Llojet kryesore të pajisjeve fizioterapiipri sindromi klimaterike:

 • qafën galvanizim dhe zona e fytyrës;
 • anodicheskoy trurit galvanizim;
 • nvokaina electrophoresis në ganglia sipërme të qafës së mitrës simpatik;
 • electrophoresis kombinuar intranazale e 10 zgjidhjes% e sulfate magnezi dhe 5% karbonatike litium zgjidhje apo zgjidhje 5% e karbonat litium zgjidhja e desipramin + 10% bram natriumi ose 10% bram natriumi 10% zgjidhjen e zgjidhjes GHB + 10% e sulfate magnezi 1%;
 • Rajoni darsonvalization "Jakë" (2-3 kurse në intervale të 2-3 muaj);
 • elektroforezë zgjidhje 10% e sulfate magnezi përgjithësi (SB Vermelya) ose në "jakë".

Opsionet janë vënë në skenë fizioterapi:

Faza Trajtimi

Dëshmi

Faza fillestare e sindromës klimaterike Kombinimi i sindromës klimaterike me hipertension, atherosclerosis, sindromi diencephalic

Unë

Rajoni Darsonvalization "jakë" Galvanizing qafën dhe zonën e fytyrës, elektroforeza e novokaina në pjesën e sipërme të qafës së mitrës simpatik ganglioneve + zonë masazh dorë "jakë"

II

Electrophoresis Rajoni magnez "jakë"; intranazale electrophoresis kombinuar magnez dhe litium Electrophoresis magnez i përgjithshëm (për SB Vermelya); totale darsonvalization.

Me fizioterapi është përdorur gjerësisht:

 1. Electrophoresis intranazale me solucion 2% të klorur kalciumi te rritur ton e sistemit nervor parasympathetic ose me vitamine B 1 - për të përmirësuar ton e sistemit nervor simpatik.
 2. Electrophoresis intranazale i 0,25-0,5% zgjidhjes së novokaina (një trofik përmirësim) ose 0,025-0,05% zgjidhje dimedrol (ulet reaksione alergjike).
 3. Electrophoresis Transorbitalnyy (teknikë orbitale-zverku) me zgjidhjen 0,5-1% e bram natriumi (efekt në lëvore cerebrale).
 4. Endon - të përbashkët-elektroforezë me zgjidhje 0.5% Seduxen (kur toni i sistemit nervor simpatik).
 5. Bytemporalnaya trurit (gjatësore) diatermi.
 6. Rrezatim i kuarc.
 7. Terapi UHF.
 8. Rajoni lazer infra të kuqe "Jakë" ganglia sipërme qafës simpatik (gjatësi vale prej 0,89 mikron, fuqia mesatare pulsi e jo më pak se 2 watts e gjysmëpërçues aparatit emitter "modeli").

Ne gjithashtu tregojnë trajtimin sanatorium në sanatoriume profilin neuro-somatike të balneoprocedures diferencuara emërimit.

Metoda e zgjedhur për trajtimin e obezitetit janë të dy, tre metodë hap të aplikimit ultratinguj ulët frekuencë:

 • 1 fazë - duke shënuar vaginë për 60-120 sekonda në zgjidhje 2% të peroksidit të hidrogjenit;
 • Hapi 2 - vagina tejzanor phonophoresis për 60 sekonda përmes një tretësirë ​​ujore 0.1% chlorophyllipt;
 • Faza 3 (me patologji shoqëruese qafës së mitrës) - Lezionet zonë rezultatin e mitrës për 10-15 sekonda me zgjidhjen 1-2,5% të hydrocortisone vaj.

Kursi i trajtimit - 2-3 seanca e 3-5 minuta në 1-2 ditë.

Ynduktotermyya pleksus diellore rrit funksionin hormonal ovarian, normalizimin p h vaginë.

Terapia fizike Cikli treguar për një kombinim të veçantë të inflamacionit të Endometrioza salytintoooforitom.

Në disa raste, një elektroforezë efektive vaginale me mjaltë bletë.