Si të merrni shtatzënë shpejt


Në jetën e pothuajse çdo grua ka një moment kur ka një dëshirë për t'u bërë shtatzënë. Në të njëjtën kohë mund të povitsya dhe mendime, "Unë do të merrni shtatzënë shpejt dhe të lindë?"Sidomos në gratë dështimet e kaluara e të cilëve japin shëndetin e grave me sëmundje të shpeshta inflamatore të organeve gjenitale, çrregullime menstruale, gjakderdhje jofunksionale mitrës, çrregullime endokrine dhe si.

Si mund të dini nëse ju mund të shpejt të merrni shtatzënë, apo duhet të shkoni te mjeku


Nëse ju dhe partneri juaj e shëndetit është e gjitha e drejtë dhe nuk ka simptoma nuk e mërzit në qoftë se keni shpenzuar kontrolle parandaluese nga gjinekologu, të paktën një herë në vit, në qoftë se ju dhe partneri juaj nuk keni zakone të këqija - një shans për të marrë të shpejtë shtatzënë dhe madje edhe "fluturoj" (Shtatzënë, mbrojtur), ju i madh.

Ju e parë mund të vlerësojë aftësinë e tyre për të shpejt të krijoj në disa mënyra të treguara më poshtë.

Shanset e gjetjes shtatzënë reduktohet shpejt nëse:

 1. A ju keni një cikël menstrual të parregullt ose shpesh crashes ciklit menstrual,
 2. Menstruacioneve me mpiksjen ose shumë e dhimbshme,
 3. Ka shkarkimi jonormal nga trakti gjenital ose ju keni një partner,
 4. Ka shkarkimit nga gjiri,
 5. Ju Pilula pijshëm gjatë (mori përafërsisht)
 6. Shpesh, një dhimbje koke,
 7. Është trashje ose humbje peshe e tepruar,
 8. Ju shpesh ndihen stresit dhe të shqetësuar,
 9. Ju jeni dhimbje periodike të barkut që nuk është i varur nga çdo muaj, apo kanë sëmundje të patrajtuar endokrin
 10. Ju ose partneri punë e vështirë dhe gjatë orarit të punës ose kanë zakone të këqija

Në të gjitha këto raste, përveç fundit që ju dhe partneri juaj menjëherë duhet të shqyrtohet mjekët, përkatësisht, gjinekolog ose urolog, endokrinolog, neurolog në bazë të simptomave të ankthit. Konsultimi me kohë dhe masat e trajtimit me kohë do të ndihmojë për të mbetur shtatzënë shpejtë dhe nuk humbin kohë.

A nuk do të vonojnë shkuar te mjeku në qoftë se ju nuk mund të merrni shtatzënë për më shumë se një vit, por pas moshës 30 - mbi 6 muaj e aktivitetit seksual pa kontracepsion. Coitus interruptus nuk është konsideruar si një metodë efektive të kontracepcionit, kështu që nëse ju nuk bëhet shtatzënë brenda një viti ose dy, duke mbrojtur marrëdhënie seksuale ndërprerë, probabiliteti i gjetjes shtatzënë shpejt pa trajtim keni shumë të vogla.

Për të kuptuar procesin, si ajo është për të marrë shtatzënë

Në gratë të vezoreve nga lindja hedhur vezë papjekur. Që nga fillimi i ciklit menstrual (Dita 1 muaj - kjo ditë një nga ciklit menstrual) një ose më shumë vezë nën veprimin e hormoneve të caktuara fillon të pjekur, follicles (flluskë, e cila është pjekur vezë) rritet me 22-24 mm nën veprimin e një breshëri të ndryshme të hormoneve (atje ovulacionit) në vend të saj corpus luteum formuar, ajo gjithashtu prodhon një shumëllojshmëri të zhurmës të nevojshme të krijoj. Çekuilibër hormonal paktën mund të çojë ose për faktin se veza nuk piqen të cilat nuk do të ia plas gjëndër ose Korpus luteum do të prodhojë hormonet e mjaftueshme (pamjaftueshmërisë Luteal). Kjo, natyrisht, të parandaluar marrjen shtatzënë.

Spermen pas britmë të hyrë në përmbajtjen slyzyste qafën e mitrës, dhe mund të ketë pengesa për ta: në qoftë se mukusit është tepër i trashë ose shumë fluide nëse aciditetit thyer (e gjithë kjo mund të jetë për shkak të sëmundjeve inflamatore dhe të tjera) - thjesht nuk e merrni spermës në mitër për t'u bërë shtatzënë në rasti do të vijë përsëri.

Nëse spermës janë bllokuar në mitër, por ka anatomichesaya patologjinë e mitrës (mitër në antlered, përkulem e mitrës), të merrni shtatzënë shpejt natyrisht nuk mund të dal përsëri.

Supozoni mitra dhe spermës janë bllokuar në tubat fallopiane, ku ata duhet të odzhidat vezë, por zauzhena zgavër apo tuba ngjitur si rezultat i sëmundjeve kronike inflamatore të organeve gjenitale - pastaj spermës nuk do të jetë në gjendje të lidheni me vezë apo, edhe më keq, veza e fekonduar nuk do të zbresë në mitër dhe vezore është prykripytsya - zhvillojë shtatzëni ektopike që kërkon ndërprerjen emergjente. Në raste të tilla, planifikimi shtatzënia është e nevojshme në laparoscopy dhe Tubali dhe peritoneal laparoscopy infertilitetit është e mjaftueshme për të marrë barrë.

Ose spermë dëmtuar dhe ata në përgjithësi nuk mund të arrijnë vezën në kohë dhe shpejt vdes.

Ose fekondohet dhe mori vezë në mitër nuk mund të bashkëngjitni endometrium si rezultat i endometritis, adenomyosis ose hyperplasia endometrial.

Siç u përmend më lart, për të mbetur shtatzënë, ju duhet të lidhë vezë dhe spermë. Por veza ripens një herë në muaj, dhe për të mbetur shtatzënë, ju keni nevojë për të kapur këtë moment.

Kur të keni marrëdhënie seksuale për të mbetur shtatzënë.

Për të shpejt të merrni shtatzënë, ju keni nevojë për të llogaritur të ashtuquajturin periudhën pjellore - ditët e ciklit, më të favorshme për konceptim. Kjo 3-4 ditë para dhe 2 ditë pas ovulacionit. Ajo mbeti për pak - për të përcaktuar ditën e ovulacionit. Cikli menstrual ovulacionit ndan në dy pjesë. Gjatësia e gjysmë ciklit të parë për çdo grua individual (por duhet të jetë e njëjtë nga muaji në muaj në një zhenschinay), dhe gjatësia e gjysmës së dytë të ciklit zakonisht është 14 ditë. Në ciklin menstrual 28-ditor (gjithmonë parasysh mujore 1 ditë) ovulacionit shpesh bie në ditën e 14-të nga fillimi i menstruacioneve, ciklin 30-ditor - 16-të.

Pak lundruar dhe mund të parashikojnë ovulacionit nga basal temperaturën e trupit Listat dhe testet ovulacionit (testeve shiten në farmaci).

Zakone të këqija të ndërhyjë me marrjen shtatzënë shpejt

Pasi ka një dëshirë të bëhet shtatzënë, çifti duhet të vrasin të njëjtin shqyrtim stilin e jetës tuaj dhe të heqë dorë nga alkooli, nikotina dhe kafeina. Të gjitha këto substanca ndikojnë në sistemin qendror nervor në një mënyrë që prish funksionimin normal të sistemit endokrin (organeve që prodhojnë hormonet), Rrëzohet në ekuilibrin hormonal që ka nevojë për të marrë barrë.

Ushqimi për të shpejt të marrë shtatzënë

Nëse ju doni të merrni agjërimin shtatzënë, është e rëndësishme për të fjetur gjatë natës dhe gjumë gjatë ditës. Fakti që ka një grup i hormoneve që janë prodhuar vetëm në errësirë ​​gjatë gjumit (Hormoni, për shembull), por ato nuk ndikojnë në aftësinë për të krijoj.

Të ushqyerit, dietë për të marrë barrë shpejt

Në të parë disa dëshiron të marrë barrë duhet isklyucht kafe kofeynsoderzhaschye dhe produkte të tjera, të gjitha produktet që përmbajnë preservatives dhe ngjyra artificiale, soje të mundshme për të kufizuar dietë e sheqer dhe miell me miell. Ata rrisin ngarkesën në mëlçi, e cila nga ana është përgjegjës për këtë hormon tepruar androgen shtypur ovulacionit.

Ushqimi duhet të jetë i sballansirovannym në vitaminë dhe mineral përbërjen, ushqimi duhet të mbizotërojë perime, fruta dhe barëra (veçanërisht të pasura me majdanoz Acid folik, lakër, patate), duhet konsumi ditor i vajrave bimore (vitamina A dhe E) - të gjitha këto vitamina janë të nevojshme për të marrë barrë.

Në asnjë rast nuk mund të heqin dorë nga proteinat e mishit në dietën e ata që dëshirojnë të mbeten shtatzënë duhet të jetë e nevojshme. Konsumi gjithashtu e dëshirueshme mishit e arra dhe bishtajore (bizele, fasule, fasule, por soje).

Diets "Humbje peshe" ndërhyjë me marrjen shtatzënë!

Një burrë grua së cilës dëshiron për të mbetur shtatzënë, ju duhet të braktisin plotësisht birrë. Birrë, përveç alkoolit që përmbajnë estrogjenit (të ngjashme me hormonet seksuale Zhens) substancat dhe zvogëlon cilësinë e spermës.

Rekomandimet burri

Për të zhvilluar një spermë të plotë përveç të ushqyerit dhe refuzimit të shprehive të këqija tagrambledhësve nevojshme dhe jashtë lëvizjen e testiseve të mbinxehjes. Prandaj, njerëzit duhet të veshin pantallona të gjera dhe pantallona, ​​jo xhinse dhe shkrirja e ngushtë të paktën shtatzënisë planifikimit, të braktisur në këtë periudhë të sauna dhe banjot. Sa më shumë që një njeri është marrëdhënia seksuale, më të spermës e prodhuar si më poshtë. Por të krijoj, jeta seksi nuk ka nevojë më shumë se 1 herë në ditë në periudhën pjellore e një gruaje (para dhe pas ajo mund të jetë më shumë). Me një devijim të vogël nga parametrave normalë spermë rekomanduar mirëmbajtjen 2-4 ditë përpara ovulacionit në një grua, por jo më (nëse është më e varur parametrat më keq spermës)

Stresi ndërhyn merrni shtatzënë shpejt

Stresi ndërhyn me marrjen shtatzënë, ndërprerë funksionimin e duhur të sistemit endokrin. Nëse ju doni të merrni shtatzënë shpejt - kontrolloni të gjitha aspektet e jetës dhe të kufizojë stresin maksimale dhe reagimin ndaj tyre sistemin e tyre nervor. Kjo është një rreth vicioz: nerva - nuk arrin të krijoj - nerva në lidhje me atë që nuk punon për të mbetur shtatzënë, dhe ajo mund të shpërthejë vetëm veten. Nëse është e nevojshme, ju duhet të kontaktoni terapist tuaj.

Mjetet juridike popullore për të marrë barrë shpejt

Në disa raste, zbatimi efektiv i të ashtuquajturave mjete popullore për të mbetur shtatzënë:

Nëse ju nuk mund të merrni shtatzënë, por mjeku nuk e ka trajtuar me mjete popullore ju mund të rekomandojë vetëm teas vitaminë vitaminë dhe tarifat bimëve. Këto janë përdorur gjerësisht mjetet juridike popullore si mitër pushtoj, furçë të kuqe, i urtë, kanë contraindications qarta dhe çdo barishte është përdorur vetëm në shkaqet e infertilitetit dhe trajtimin e duhur duhet të bëhen vetëm në ditë të caktuara të ciklit menstrual. Fakti që një mik, apo të njohurin e ndihmoi të krijoj, të tilla si Hog mitër nuk do të thotë se ajo do të ndihmojë që ju të merrni shtatzënë dhe në vend të provokojë një mitrës përparim gjakderdhje (siç ndodh shpesh).

Pas një shqyrtimi të plotë ju mund të pyesni doktorin tuaj për të rekomandojë Phitopreparation e duhur bazuar në analizën tuaj dhe contraindications. Por kërkoni në formulimin e "Phitopreparation"Dhe jo "ilaç popullore për të mbetur shtatzënë", Mjekët qëndrim patologjikisht negativ në fjalë "ilaç popullore"Një trajtim fitoterapeutike për sëmundjet gjinekologjike është përdorur gjerësisht, edhe pse në fakt kjo është e njëjta gjë.

Në asnjë rast nuk do të pi urtë për të mbetur shtatzënë në qoftë se ju prohesteronovaya mangësi (temperaturë të ulët basal në 2 fazë të ciklit menstrual ose të ulët në testet progesterone), kështu që ju vetëm do të përkeqësojnë situatën dhe i dha ditën kur ata mund të merrni shtatzënë.

Mos pini Upland mitrës gjatë menstruacioneve dhe hidhni atë në qoftë se ju keni të mëlçisë ose të sëmurë gjatë trajtimit Upland mitrës ju ndjeni shurdhim ose dhimbje në anën e djathtë. Siç u tha më lart, çdo barrë e panevojshme në të mëlçisë pengon shtatzënë.

Rreptësisht ndiqni këshillat e mjekut dhe mjeku rekomanduar dozen.

Kake bërë shpejt shtatzënë pas marrjes app

Në mesin e femrave, ka një perceptim se në qoftë se ju doni të merrni agjërimin shtatzënë, ju duhet të marrë përafërsisht 3 muaj (kontraceptivëve oral) dhe mund të merrni shtatzënë në ciklin e ardhshëm, pas marrjes përafërsisht. Kjo pikëpamje si të vërtetë dhe nuk është e vërtetë. Po, ka një metodë të trajtimit të anovulation bazuar në "Efekti rebaund", Do të thotë është se, ndërsa duke marrë hormonet app nevojshme të krijoj, gradualisht grumbullohen në trup dhe pas marrjes app vezë fillon të shpejt të pjekur, ovulacioni ndodh. POR: Së pari, jo të gjithë janë të përshtatshme për këtë app. Së dyti - nëse ju jeni ovulating dhe kështu arsyeja që ju nuk mund të merrni shtatzënë në pengimin, të tilla si tubat fallopiane, ose më keq në çrregullime hormonale - ju vetëm humbur kohë, dhe në rastin e dytë - edhe dëmtojnë veten. Në asnjë rast nuk do të marrë pa u konsultuar me një mjek në rregull dhe të plotë studimi!

Si të merrni agjërimin shtatzënë pas abort

Pas abortit ajo së shpejti fillon të pyes veten se si për të mbetur shtatzënë, dhe absolutisht jo më kot. Më shpesh, aborti zvogëlojë shanset e gjetjes shtatzënë shpejt, por ka avantazhe diagnostike: infertilitetit pas abortit - infertilitetit sekondar, që është kur gjërat agjërimin shtatzënë keni qenë ende në gjendje për të, dhe për të parandaluar marrjen e sechas arsye shtatzëna erdhi më vonë. Këto arsye mund të jenë: aborti pahijshme (përdorimi shumë traumatike, ose i pakontrolluar i barnave të fuqishëm), ose ishin sëmundje gjinekologjike apo endokrine. Nëse ju keni pasur një abort, të konsultoheni me mjekun pas 6 muajsh të përpjekjeve të pasuksesshme që të krijoj.

Si të shpejt të merrni shtatzënë pas abort

Nëse ju keni humbur shtatzënisë (aborti ishte), kjo makinë me përgjegjësi të trajtojnë përpjekjet për t'u bërë shtatzënë përsëri dhe para planifikimit duhet medoemos t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë gjinekologjik, dhe të konsultohet një endokrinolog dhe gjenetist, fatkeqësi që të mos ndodhë përsëri. Shumica aborte spontane janë rezultat i arsyeve:

 • para së gjithash infeksioneve gjenitale, kështu që para se planifikimi duhet të identifikojë dhe trajtoni ata.
 • çrregullime endokrine (në qoftë se ju mund të merrni shtatzënë, ajo mund të prishë të vogla, por çdo sëmundje endokrine përparon gjatë shtatzënisë dhe ajo mund të përfundojë në dështim. Për shembull, nëse ju bëhet hypothyroidism shtatzënë, por gjatë shtatzënisë nevoja për hormonit gjëndër tiroide - thyroxine, rrit fuqimisht hormon është zhdukur, proshodyt gabim.
 • çrregullime gjenetike në fetus.
 • 2 ose më shumë aborte spontane - përzënë testuar për APS (sindromi Antiphospholipid).

Si mund ta di se jeni shtatzënë

Nëse rregullisht çdo të ndërtuar ciklit basal Listat temperaturën e trupit, të mësojnë në lidhje shtatzënia është fare e thjeshtë. Nëse gjatësia e fazës 2 të ciklit (pas ovulacionit konfirmuar nga testet në ovulacionit) më shumë se 16 ditë, ndërsa temperatura basal rritur, një shans i madh që ju të arritur për të marrë barrë.

Dhe përsëri në nerva dhe stresit, ajo është shumë e rëndësishme në qoftë se ju doni të merrni agjërimin shtatzënë. Sipas statistikave të mia personale, të dëshpëruar të krijoj çiftet nuk mund të krijoj, edhe në qoftë se të gjitha testet në mënyrë e tyre (të ashtuquajtura idiopatik të shkaktojë shterpësi). Nëse mjeku pyet veten pse ju nuk mund të merrni shtatzënë - është koha për të marrë opinionin e tyre. Të krijuar një humor pozitiv (ndihmon në meditim, trajnim auditory, yoga), përsëritet: ne të gjithë do të jetë mirë! Dhe të gjithë ju të merrni!