Trajtimi Dostyneks kaberholyn i hyperprolactinemia, shtypjen e laktacionit


Dostyneks - një medikament për trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara ose e shoqëruar me hyperprolactinemia: amenorrhea, galactorrhea, infertilitetit, Hormoni-sekretyruyuschaya hipofizës adenoma, acromegaly. Ajo është përdorur për të shtypur laktacionit.

 

Latin: Dostyneks / Dostinex.

Përbërja dhe forma e: tableta Dostyneks: në paketë 2 dhe 8 copa.
Dostyneks 1 tabletë përmban 500 mg kaberholyn.

Dostyneks substancë drogës aktiv-aktive: Cabergoline / Cabergoline.

Efekti farmakologjike e Dostyneks drogës:


Dostyneks - Dopamine-nxitës, erholinovoho derivat redukton hipersekrecioni e hormonit të rritjes, pengon tajitje e Hormoni. Ajo stimulon dopamine D2-receptorët laktotropnoho qelizat hipofizë; në doza të larta ka një efekt qendror dopaminergjike. Normalizes Hormoni në gjak, rikthen ciklit menstrual dhe pjellshmërisë. Për shkak të reduktimit të Hormoni në gratë shërohet pulsating sekretimit të gonadotropins dhe lirimin LH në mes të ciklit, cikle anovulatory janë eliminuar, dhe rrit përqendrimin e estrogjenit në trup, reduktohet gipoestrogenii rëndësisë (shtim në peshë, mbajtjes fluide, osteoporozën) dhe hyperandrogenic (puçrra fytyre, hirsutism, etj .) simptomat. Reduktimi i Hormoni vërejtur pas 3 orësh pas Dostyneksu dhe ruhen për 7-28 ditë në pacientët me hyperprolactinemia dhe 14-21 ditë - shtypjen e pas lindjes laktacionit. Normalizimi i nivelit Hormoni ndodh brenda 2-4 javësh të trajtimit. Në burra, hyperprolactinemia redukton shkak të ulur epsh, impotencë (me nivelet në rënie të Hormoni rrit nivelet e testosteronit), gynecomastia, reduktimin dhe zbutjen testikulat, laktoryeyi. Nënshtruar regresionit të macroadenomas hipofizë dhe simptomat e lidhura (dhimbje koke, shkelin fushat dhe mprehtësi vizuale, funksionin e kafkës nervore dhe hipofizë mëparshëm). Ul Hormoni në pacientët me prolactinomas dhe psevdoprolaktinomoy (në të kaluarën, pa zvogëluar madhësinë e hipofizës adenoma). Ajo pengon lirimin e hormonit të rritjes së hipofizës adenoma dhe redukton dëmtim vizual, çrregullime neurologjike dhe dhimbje koke të rënda, ngadalëson përparimin e acromegaly. Në 70-90% të pacientëve është përmirësim klinik, por pas përmbajtjes Sigurisht hormonit të rritjes në rritje të gjakut përsëri. Stimulimi i receptorët dopamine rikthen ekuilibrin neurochemical në striatum dhe bërthamën e trurit të zi që ndihmon lehtësimin e simptomave depresive, dridhje dhe ngurtësi, përshpejtimin e lëvizjes në të gjitha fazat e sëmundjes Parkinson.

Dostyneks farmakokinetike drogës:

Pasi brenda kaberholyn zhytur me shpejtësi nga trakti gastrointestinal. Marrjes të ushqimit nuk ndikon në thithjen dhe shpërndarjen e substancës aktive. Cmax në plazma arritur nëpërmjet 0,5-4 h; marrëdhënie me proteinat - 40-42%.
Ekuilibri është arritur pas 4 javëve të terapisë.
Lidhja me proteinat plazma është 41-42%. Mbarështim
T1 / 2 është 63-68 orë në vullnetarëve të shëndetshëm dhe 79-115 orë në pacientët me hyperprolactinemia.
Përqendrimi ekuilibri kusht është arritur pas 4 javëve të terapisë.

Cabergoline është excreted nga veshkat.

Drogës përshkruara Dostyneks:

fiziologjik të parandaluar Postpartum dhënit gji shtypjen apo laktacionit vendosur (përfshirë, nëse nëna nuk preferon të ushqyer të gjirit apo në kohën e dhënies së gjirit është i kundërindikuar ose nënën ose fëmijën, me abort apo lindje të vdekur);
trajtojnë mosfunksionimin e shkaktuara nga ose lidhur me hyperprolactinemia (duke përfshirë gra - amenorrhea, oligomenorrhea, anovulation, galactorrhoea, infertilitetit tek meshkujt - pafuqi, ulur epsh);

Hormoni-secreting trajtimin e adenomas hipofizë (mikro dhe makroprolaktin);
hyperprolactinemia idiopathic;
Sindromi i "bosh" Sella;
acromegaly (terapi mirëmbajtjes pas operacionit ose radioterapi).

Dozimi dhe doza Dostyneks:

Për të parandaluar Postpartum laktacionit Dostyneks administruar 1 mg dozë të vetme në ditën e parë pas lindjes.
Për shtypjen e laktacionit themeluar Dostyneks administrohen 250 mg çdo 12 orë për 2 ditë. Në këtë mënyrë, dispenzim efektet anësore (sidomos hipotension) vërejtur më rrallë.

Për trajtimin e Dostyneks hyperprolactinemia përshkruara 1-2 herë në javë. Doza fillestare është 250 mg në javë. Nëse është e nevojshme, doza mund të rritet në varësi të efektit terapeutik dhe të tolerancës. Rritur dozën javor duhet të jetë graduale (500 mg në intervale prej 1 muaji). Doza mesatare terapeutik është 1 mg në javë dhe mund të variojë nga 250 mg deri ne 2 mg në javë. Në emërimin e drogës në doza e 1 mg në javë dhe më lart ai duhet të ndahet në dy ose më shumë pranim të javës në varësi të tolerancës.

Dostyneks duhet të merren me ushqim.

Dostyneks drogës mbidozë:

Simptomet e mbidozë përfshijnë të përzier, të vjella, dhimbje barku, kapsllëk, presionin e ulët të gjakut, dhimbje koke, dobësi e papritur, djersitje, përgjumje, psikomotor agjitacion, dhimbje në muskuj viç, ndërgjegje të dëmtuar, psikozë, hallucinations. Trajtimi: Lavage stomakut dhe jashtë kontrollit të presionit të gjakut; kundërshtarët e dopamine.

Kundërindikimet drogës Dostyneks:

Hypersensitivity (duke përfshirë për derivativët e tjerë ergot); shtatzënisë, të dhënit gji; psikozë Postpartum (në histori); hipertensionit lindjes.

Kujdesshëm - sëmundje kardiovaskulare, sindromi Raynaud, dështimi i veshkave, dështimi i mëlçisë, ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, gjakderdhje gastrointestinal ose një histori të sëmundjes mendore.

Përdorimi i drogës Dostyneks gjatë shtatzënisë dhe laktacionit:

Mos përdorni Dostyneks gjatë shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji.
Gratë duhet të këshillohen që nëse Dostyneks është projektuar për të shtypur prodhimin e qumeshtit, por efekti i dëshiruar nuk u arrit, ju duhet të përmbahen nga ushqyerjes me gji dhe të konsultoheni me një mjek.

Para se trajtimi duhet të fshihen shtatzëni Dostyneksom vazhdojnë të aplikojnë metodat mekanike të kontracepcionit. Nëse shtatzënia është instaluar gjatë trajtimit Dostyneksom nevojë për të ndaluar marrjen e drogës.
Për shkak se gjysmë-jeta e cabergoline është e gjatë, pas rivendosjes së ciklit të rregullt menstrual është e rekomanduar për të ndaluar marrjen e drogës për 1 muaj përpara konceptimit pretenduar për të parandaluar ndikimin e mundshëm të drogës në të fetusit.

Efektet anësore të drogës Dostyneks:

Përbashkët: ul presionin e gjakut, marramendje, vjellje, dhimbje koke, pagjumësi, dhimbje barku.

Me përdorim të zgjatur - gastrit, dobësi, të qenët i përgjumur, kapsllëk, të vjella, zemrat e dhimbshme tension, "Tides" e gjakut në lëkurë, depresioni, paresthesia. Këto simptoma janë të moderuar, ndodhin brenda 2 javëve të para dhe janë të vetëm.

Këshillon dhe masat paraprake: Dostyneks administruar me kujdes në pacientët me sëmundje kardiovaskulare, sindromi i Raynaud, dëmtim të rëndë të veshkave, ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, gjakderdhje gastrointestinal ose një histori të sëmundjes mendore.

Dostyneks përshkruar me kujdes gjatë terapisë me barna që shkaktojnë efektin hypotensive.

Pas zgjedhjes një regjim efektiv dozimin rekomanduar rregullt (1 muaj) për të përcaktuar nivelin e Hormoni në serum të gjakut. Normalizimi i niveleve Hormoni zakonisht vënë re brenda 2-4 javësh të trajtimit.
Para trajtimit Dostyneksom përjashtojnë shtatzënisë dhe kontracepsioni përdoret metoda mekanike. Nëse shtatzënia ka ndodhur gjatë trajtimit, ju duhet të ndalojë marrjen e drogës dhe të kërkoni këshilla mjekësore.

Në rast të përdorimit afatgjatë Dostyneksu kërkon ekzaminim gjinekologjik të rregullt, duke përfshirë Histologji qafës së mitrës dhe ekzaminim histologjik i endometrium. Pas restaurimit të ciklit të rregullt menstrual për 1 muaj para konceptimit të dyshuar duhet të ndalojë marrjen e drogës.

Monitorimi kërkuar të presionit të gjakut, funksionin gastrointestinal (rrezik potencial i gjakderdhje). Kur tensioni i gjakut, dhimbje koke të vazhdueshme ose ndonjë shenja të neurotoksimin Dostyneksu pritje menjëherë të pushojë. Për të reduktuar të përzier, të ulet doza të jetë domperidone ose cisapride.

Joefikasiteti kaberholyna tregon praninë e shkaqeve të tjera të hyperprolactinemia (reduktim Hormoni në pastrimin në sëmundje të mëlçisë, dështimi kronik i veshkave, sidomos në pacientët janë në hemodializë).

Efektet mbi aftësinë për të përzënë automjete dhe mekanizmat e menaxhimit:
Pacientët që marrin të drogës duhet të përmbahen nga të angazhohen në aktivitetet potencialisht të rrezikshme që kërkojnë vëmendje në rritje dhe psikomotor reagime shpejtësi.

Ndërveprimet e barnave: Në një kërkesë Dostyneksu e antibiotikëve macrolide rrit rrezikun e efekteve anësore.

Derivatet Phenothiazine, butyrofenonu, thioxanthenes, metoclopramide reduktojë efektivitetin Dostyneksu.
Nuk rekomandohet kombinim të alkoloydov ergot dhe derivatet e tyre, si dhe droga antihipertensive.

Magazinimi: Produkti duhet të ruhet në temperaturë nën 25 ° C.
Raft jeta - 2 vjet.
Pushime drogës nga farmaci - recetë.

Përshkrimi i drogës nuk është udhëzim Dostyneks të vetë-ilaçe, duhet të konsultoheni me një mjek.