Zhurma tringëllimë në veshët


Simptomat janë të ngjashme me tringëllimë në veshët:


• Lëvizje
• tringëllimë në veshët
• tringëllimë në veshët

Zhurma në vesh - Subjektive, pacientët përshkruhet si lëvizje, shpëtim, gumëzhimë, kumbues, i zhurmshëm. Së bashku me zhurmë tjetër parregullt në vesh, tringëllimë quajtur si duhet tringëllimë në veshët. Në shumicën e rasteve, humbja e dëgjimit është e shoqëruar nga zhurma. Çdo dëmtim të tringëllimë auditory nervore zakonisht shfaqet papritmas, ose të zhvillojë më shumë se një kohë të shkurtër. Tringëllimë në veshët mund të ndodhë për shkak të shkeljeve në ndonjë nga katër rajone: në veshin e jashtëm, veshit të mesëm, veshin e brendshëm dhe trurit. Tringëllimë në veshët - një shenjë absolute e një vesh të departamenteve patologji, dhe spektri i sëmundjes së shkaktuar këto simptoma është shumë e gjerë. Në disa raste, anijet janë shenja të sëmundjeve të kokës dhe qafës. Në çdo rast, sa më shpejt të jetë e mundur konsultimi nevojshme, ekzaminimi dhe trajtimi

Arsyet zhurma / tringëllimë në veshët

Humbja e veshit të brendshëm (Nervore auditory - pezmatim nervi koklear)

 • Efektet e SARS / ARI
 • Pritja ototoksycheskyh antibiotikët (aminoglycosides - gentamicin, stretomocinë)
 • Ateroskleroza cerebrale, hipertension
 • Dashuri e papritur zë të lartë (të shtëna, britma)
 • Tumoret e nervore auditory

Humbja e veshit të mesëm

 • Otitis Exudative
 • Dëmtimi i daulle e veshit (apo trauma të tilla si zhurma nga avioni, armëve të zjarrit apo muzikë me zë të lartë)
 • Otosclerosis (përhapja e qelizave të eshtrave në vesh)

Humbja e veshit të jashtëm

 • Tape sulfurik
 • Trupat e huaj

Në mesin e arsyeve të tjera, shumë shpesh këto simptoma janë vërejtur pas stresit të rëndë emocional. Në disa raste, reduktuar dëgjuar për asnjë arsye të dukshme. Në shkallë të ndryshme, reduktuar dëgjuar në absolutisht të gjithë njerëzit me moshën. Ky fenomen quhet presbiakuziya.

Shkaqe të tjera të tringëllimë në veshët

• fluide në veshët
• Medikamente (të dyja me recetë dhe mbi banak, duke përfshirë edhe aspirina dhe droga të tjera nonsteroidal anti-inflamator (NSAIDs)
• plakje (presbiakuzis)
• Nganjëherë, aneurysm ose nevromë akustike (një tumor beninje e auditory nervore).

Çfarë duhet të bëni në rast të zhurmës / tringëllimë?

Sëmundjet që shkaktojnë zhurmë apo tingëllim në veshët trajtohen domosdoshmërisht nën mbikëqyrje mjekësore. Prandaj, paraqitja e tringëllimë në veshët dhe humbjen e dëgjimit duhet të kontaktoni menjëherë mjekun, sepse me kalimin e kohës, humbjen e dëgjimit mund të përparojë deri në shurdhim. Pas disa procedurave diagnostike (inspektim, testet kamertonalni, audiometry, MRI e kokës) specialist do të përshkruajnë trajtim të duhur. Shpesh ndodh që ju të keni një kurs "pikoj" të paktën 10 ditë. Në disa raste ndërhyrja e nevojshme (heqja e tape sulfurik, operacioni për daulle e veshit të dëmtuar, otosclerosis).

Nëse trajtimi për humbjen e dëgjimit sensorineural (pezmatim nervi koklear) filloi brenda 3 ditëve nga fillimi, ai zakonisht rimëkëmbet plotësisht veshin, zhurma shkon larg. Jo nëse kohëzgjatja sëmundja më shumë se një javë, ajo është njëqind për qind të rivendosur nuk dëgjuar gjithmonë. Kohëzgjatja sëmundja më shumë se një muaj me jo shumë shanset për shërim të plotë. Nuk ka dëshmi që mund të rivendosur dëgjimin dhe pas 3 muajve të sëmundjes, por është më tepër përjashtim sesa rregull.

Ka një numër i barnave kinse të destinuara për përmirësimin e dëgjimit. Por është e rëndësishme të dini se çfarë për të trajtuar disa sëmundje nevojë të dinë saktësisht të gjitha tiparet dhe diagnoza e sëmundjes dhe pacientit. Sepse vetë kategorikisht e papranueshme. Një kurs adekuat i terapisë të tilla si pezmatim nervi koklear përbëhet nga të paktën katër drogës për injeksion plus tableta drogës nëpërmjet venave dhe intramuskular. E saktë do të jetë orët e para të shfaqjes së tringëllimë dhe humbjen e dëgjimit për të parë një specialist.

* Tringëllimë në veshët në fëmijët

Ajo u gjet se shpeshtësia e manifestimit të tringëllimë në mesin e fëmijëve me dëgjim normal shkonin 6-36%, dhe në fëmijët me humbjen e dëgjimit zvogëluar ishte dukshëm më e lartë.

Shkencëtarët suedeze, të udhëhequr nga Kajsa-Mia Holgers (Spitali Universitar Sahlgrenska, Göteborg) të vlerësuarat prevalencë tringëllimë në mesin e 7-vjeçarëve me dëgjim normal dhe të reduktuar.

Kjo tringëllimë në 12% e fëmijëve nuk lidhen me ndonjë trazirat në veshin e brendshëm, dhe në 2.5% e fëmijëve kumbues përmes veglës dhe brohoritni ndodhur rreth (muzikë me zë të lartë, etj) Kështu, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se tringëllimë në fëmijët mund të kanë të njëjtat arsye si në të rriturit. Sipas parandalimin e shkeljeve të të dhënave duhet të jetë i ngjashëm.

Për çfarë mjeku për të adresuar me zhurmë në veshët

 • Otolaringolog (otiatriyi)
 • Neurolog
 • Internist (kardiolog)