Thonjtë Yellow


Thonjtë të verdhë - nuk është vetëm një defekt kozmetike, por një tregues i probleme të mundshme në trup, kështu që shkaku i probleme të tilla me thonjtë mund të jetë endokrine, kardiovaskulare dhe shkelje të tjera të rënda.

Shkaqet e thonjve të verdhë


Shkaqet e mundshme yellowing thonjtë nuk janë të lidhur me sëmundje

1. Përdorimi afatgjatë i barnave të caktuara: antibiotikët tetracycline, përgatitjet e arsenikut, përgatitjet kinolin seri.
2. Ekspozimi i komponimeve të ndryshme kimike. Kjo mund të jetë një manikyrin e thonjve dhe mjet thonjve mbartës, dhe kimikatet shtëpiake. Në mënyrë tipike, ndikimi negativ i këtyre fondeve ndikon vetëm një pjesë e publikut të gozhdë. Nëse ju nuk i japin thonjtë tuaj një "pushim" pa llak, për asnjë të mirë ajo nuk do. Si rezultat i thonjve të vazhdueshme pikturë bëhet i brishtë, i dobët, deformuar dhe sipërfaqja e tyre duket errësirë ​​ikterik.

3. Efekti i rrezatimit ultravjollcë.
4. Pirja e duhanit. Me kalimin e kohës, nikotina dhe katran të përfshira në cigare grumbullohen në trup, duke shkaktuar njollë e thonjve. Disclaimer duhanit - mënyra më e mirë për të ruajtur shëndetin e mirë dhe të zgjidhë problemin e thonjve të verdhë.

Sëmundjeve në të cilat janë të verdha thonjtë

Sëmundjet në të cilat ka aktualisht një shenjë dhe një përshkrim të shkurtër të simptomave shoqëruese.

1) sëmundje të lindura të gozhdë.
2) sëmundjet e fituara gozhdë mund të ndahen në tre grupe kryesore:

a) ndryshimet trofike thonjsh të lidhura me mosfunksionimin e organeve të ndryshme dhe sistemet, duke përfshirë të sistemit nervor;
b) sëmundjet gozhdë në lidhje me ndikimin e faktorëve lokale (mekanike, fizike, kimike, biologjike);
c) ndryshimet në gozhdë në sëmundje të ndryshme të lëkurës.

Sëmundjet e lindura të thonjve

Onihogrifoza - Sëmundjet e lindura e gozhdë, ku pjatë gozhdë ka striations gjatësore dhe tërthor dhe formën kihtepodibni. Kur onihogrifoza trashet pjatë gozhdë (hiperonihiya) bëhet jashtëzakonisht e vështirë, e shurdhër, të pista, të verdhë ose ngjyrë kafe, arrin një gjatësi prej disa centimetra, ngriti dhe vendosur në anën, duke i kujtuar thua ose bri dashi.

Sëmundje fituar gozhdë

Ndryshimet trofik gozhdë. Në mesin e ndryshimeve të priobrёtennyh gozhdë (fituar onyhyya distrofike) Zë një vend të rëndësishëm lezione të shkaktuara nga çrregullime trofike në matricën e thonjve (Seksioni epitelit të shtratit gozhdë nën pjatë gozhdë pjesën rrënjë, nga ndarjes qelizore që është një rritje prej gozhdë) me një shkelje të përkohshëm të funksioneve të tij. Ajo shpejt ndikon në pothuajse të gjitha thonjtë. Pllaka Ndryshimet gozhdë janë në fazën e njëjtë të zhvillimit, inflamacion në kreshtat gozhdë që mungojnë. Pjatë prekur gozhdë bëhet e shurdhër, të verdhë-gri në sipërfaqe duket strips tërthor, i quajtur grooves arcuate Për pikë dhe thellimit. Më rrallë vërehet thonjtë i brishtë, ndarjen në drejtimin gjatësor, duke filluar zakonisht me buzë të lirë të pjatë gozhdë (onyhoreksys), vonesë apo ndarja e gozhdë nga shtrati gozhdë, e cila zhvillohet gradualisht nga buzë para të gozhdë drejt Lune (në disa raste, ky proces përfshin zhvillimi i hyperkeratosis subungual), ulcera dhe trashje e thonjve, pllaka gozhdë buhrystost. Ndarje të shpejtë nga indet themelore të pjatë gozhdë, të cilat pastaj (p.sh., lëndime të lehta) zhduket, të quajtur onihomadezisom. 

Distrofike onihiyi mund të ndodhë në shumë sëmundje infektive (tifos dhe tifoja, pneumoni, malaria, ethet flakë të kuqe, fruthit, rubeolës, dizenteri, etj), infeksione kronike të veçanta (tuberkulozi, sifilizi, lebra), sëmundjet e sistemit nervor (p.sh., pezmatim nervi ndryshme syrynhomyelyy origjinë, polio, skleroza e shumefishte, suhotke kurrizore (neyrosyfylyse vonë)).

Nail distrofia shënuar sëmundje Raynaud-së, venat me variçe, elefantiazë, arteriosklerozës, reumatizma, sëmundjet e sistemit endokrin (përhapur goiter, hypothyroidism, acromegaly, sëmundje toksike Cushing), me distrofi ushqimore, intoksikimet (rrezik në punë, alkoolizmi kronik, etj). pas operacioneve të rënda dhe lindjes së fëmijës. Ata mund të ndodhë në disa hypovytamynozah. Kur thonjtë pelagër bëhet e shurdhër, pak gri-të verdhë, e mbuluar me grooves gjatësore, pak vija tërthor të bardhë.

Sëmundjet gozhdë në lidhje me ndikimin e faktorëve lokalë shpesh lidhen me rreziqet profesionale. Thonjtë yellowing mund të shkaktohet nga temperaturat e larta, por kjo simptomë është shpesh rezultat i një kimike. Kjo gozhdë pjatë ngjyra mund të ndryshojë për shkak të futjes së pigmente të ndryshme, të tilla si komponime kromi.

Ndryshimet gozhdë në sëmundje të ndryshme të lëkurës

Kur Onihomikoza (infeksionet fungale gozhdë) ndryshon pamjen e thonjve. Ata bëhen të gjelbër ose të verdhë, dhe nganjëherë madje edhe ngjyrat e errëta mund të bëhen të trasha, sharuyutsya, janë të ndarë. Sipas gozhdë mund të zbulojë gjurmët e mikroorganizmave - pllakë të bardhë dhe të verdhë me një erë të pakëndshme. Shpesh ka thelluar në sipërfaqen e pllakës thonjsh.

Nail kërpudhat

Shpesh psoriasis prekur gozhdë. Kjo ndryshime gozhdë mund të ndodhin para skuqje të lëkurës (të izoluar psoriasis gozhdë). Thonjtë zbehet, të kthehet të verdhë dhe të bëhet i brishtë, thickened buzë të lirë dhe lëkurë e tyre nga shtrati gozhdë. Shpesh psoriasis shfaqen Punctulata thellimit në sipërfaqen e thonjve të cilat i ngjajnë një këllëf (i quajtur thonjtë napёrstkovye); mund të zhvillojë hemorrhages subungual, paronihiy psoriatic (inflamacion okolonohtevoho rul, të shoqëruar nga skuqje dhe ënjtje dhe sindromi dhimbje të ndryshme të intensitetit) onyhohryfoza, zbutjen e pjatë gozhdë.

 

Nail Psoriasis: naperstkovidnym Psoriasis, grooves arcuate Për

Çfarë teste të marrë në thonjtë pozheltenyy

Duke pasur parasysh larmi të madhe të shkaqeve të mundshme yellowing thonjtë nuk ka algoritmi universale për shqyrtimin dhe trajtimin e pacientëve. Mjeku në studim dhe rishikimin e pacientit përcakton ekzaminimin e mëtejshëm drejtim kërkohet. Mbajtur shpesh:

1. Mbjellja për Onihomikoza me sensibilitet ndaj drogës antifungal.
2. glukozës në gjak (nivelet normale 3,3-5,5 mmol / l Rritja në glukozë në gjak tregon gjasat e diabetit);

3. radiografi e gjoksit (për pneumoni të dyshuar, tuberkulozi dhe patologji të tjera të mushkërive).
4. Analiza biokimik i gjakut: Rritja e kolesterolit në enët aterosklerotike; ndryshimet në nivelin e bilirubin në patologji të mëlçisë.
5. Është për sifilis RW dyshuar.
TSH 6. gjakut, T3, T4 për diagnozën e sëmundjeve tiroide.

Trajtim

Nëse besoni se thonjtë të verdhë nuk është i lidhur me sëmundje, atëherë është e mundur për të eliminuar përdorimin e mjeteve juridike të caktuara popullore dhe pajtueshmërinë me rregullat e higjienës;

1. Respektimi i rregullave të higjienës gjatë manikyr dhe pedikyr. Kur roll lëkura trauma gozhdë të jenë të përpunuara peroksid hidrogjeni, zgjidhje të jodit dhe të tjerët.
2. Larja e rregullt e duarve, këmbëve dhe për të eleminuar djersitje për parandalimin e lezioneve kërpudhore të thonjve të duarve dhe të këmbëve.
3. Dështimi për të përdorur kozmetike me cilësi të ulët, llak shkëlqyer. Edhe pse mendimet për këtë janë të përziera. Është e njohur se shumica e llak është i bazuar në nitrocellulose se zgjatur ekspozimi bën toenails dhe duart të verdhë. Exit - përdorin shpenzimet elementare. Megjithatë, është e mundur që në strukturën e tij do të përmbajë nytrotsellyuloza. Kohët e fundit, disa prodhues të gozhdë përfshijnë përbërjen e kozmetikës tyre analoge sintetike e OVK akronim. Ju mund të kërkoni llaqet dhe bazën me këtë përbërës.

4. Për të përfunduar besim në kujdesin për manikyrin e thonjve të tyre natyrale jo më shumë se 4-5 ditë duhet të vishen. Pastaj të bëjë një pushim të vogël (të paktën çdo ditë), gjatë së cilës vajra esenciale ushqyer thonjtë, krem ​​yndyrë, thonjtë maja dhe mjete të tjera për të forcuar thonjtë natyrore. Struktura përgjithësi poroz e gozhdë sugjeron se rritja e shëndetshme ajo ka nevojë për të dhënë "frymë".
5. Get shpëtoj e thonjve të verdhë mund të në mënyrë të pavarur. Për ta bërë këtë, aplikoni një lëng limoni pak në thonjtë, ose të bëjë dush me kripë deti.

Pemë 6. Vaj Tea - një antiseptik natyrore, është konsideruar si një agjent i fuqishëm kundër kërpudhat që shkakton njolla verdhë. Ky vaj mund të jetë përzier me disa pika të vajit të ullirit dhe pemë çaji vaj përdorimin e kombinuar me vaj livando (ajo ndihmon për të parandaluar acarim të lëkurës).
7. Një tjetër metodë e njohur e trajtimit yellowing në shtëpi: përdorim molle uthull. Ajo duhet të jetë 2 gota e uthull të përzier me 2 gota ujë të ngrohtë, përzierje mirë dhe le të qëndrojë gishtërinjtë dhe duart për 15 minuta. Kjo procedurë duhet të bëhet tri herë në ditë dhe të përsëritur për aq kohë sa gjendja nuk përmirësohet. Mos harroni pas procedurës për të fshirë këmbët dhe duart e thatë.

Megjithatë, sëmundja dyshohet, nuk është e rëndësishme për vetë-mjekoj sepse thonjtë yellowing mund të jetë një manifestim i parë i sëmundjes së rëndë (verdhëz ndryshme natyra, sëmundje infektive, infeksionet psoriatic gozhdë, etj), të cilat kërkojnë trajtim të menjëhershëm te mjeku dhe filloi një trajtim të veçantë nën mbikëqyrje mjekësore.

Për të cilat mjeku pyesni nëse thonjtë tuaj të verdhë 

Terapisti, dermatolog. Ju mund të kenë nevojë për t'u konsultuar me mjekët: endokrinolog, TBC, specialist sëmundjeve infektive, një neurolog.