Liposuction e barkut, kofshët, të përballet me Liposuction mjekër të dyfishtë pa kirurgji


Liposuction (lipoaspiration) - një nga më të zakonshme korrigjimit teknologjitë yndyrë. Kryerja metodë kirurgjike e aspiratës vakum. Ta themi thjesht, kirurgji Liposuction është suctioning indeve të tepërt yndyrë me një aparat të veçantë - të thithje vakum.

Kjo tregon Liposuction?


Akumulime lokale e yndyrës në sipërfaqe të qafës, hips, gjunjë, para dhe anë të murit të barkut (i ashtuquajturi "kurth yndyra") duken unaesthetic dhe shkaktojnë vuajtje mendore të pacientëve. Liposuction nuk është një trajtim i obezitetit përgjithshme. Kjo teknikë ka për qëllim për të hequr depozitat lokale yndyrë që nuk mund të jetë metoda jo-kirurgjikale të korrigjimit. Efekti më i mirë që ofron, plotësohet nga manipulime të tjera të shkarkimit të kirurgjisë plastike. Për shembull, mjekër Liposuction e zonën e qafës është i shoqëruar me një ndërrojë pamjen rrethore dhe qafën. Dhe kjo procedurë në murin e barkut para do të jetë më efektive në rast të kryerjes më tej Youth barkut.

Kundërindikimet për Liposuction është një sëmundje e zakonshme në fazën akute, prania e tumoreve, sëmundjes mendore të pacientit dhe shtatzënisë.

Janë heqja e mëposhtme yndyrë, Liposuction e barkut, kofshët Liposuction, Liposuction e pasme, Liposuction fytyrë, Liposuction e mjekër, Liposuction faqe, Liposuction e qafës.

Kundërindikimet për Liposuction:

- diabet në çdo formë;
- hipertension i rëndë;
- ndonjë sëmundje serioze fizike - pneumoni, forma e hapur nga tuberkulozi, sëmundje gastro-intestinale rëndim, hepatiti, sëmundjet e lëkurës purulent në fushat e Liposuction.

Liposuction Para duhet të konsultoheni me një kirurg plastik, gjatë të cilit mjeku përcakton shumën e transaksionit dhe ekzaminimit të kërkuara. Kjo zakonisht analizat e gjakut, EKG, Konsultimet specialistë të ngushtë. Zakonisht kjo terapist, gjinekolog, endokrinolog.

Këto masa kanë për qëllim për të parandaluar të gjitha ndërlikimet e mundshme dhe proceset infektive.

Nëse keni shënuar infeksionet e lëkurës të çdo lloji, operacioni do të shtyhet. Gjithashtu, operacioni do të vonohet gjatë menstruacioneve.

Përgatitja për Liposuction kirurgji

Trajnimi fillon me një konsultim. Konsultimi kirurg i parë do të përcaktojë se si e vonuar yndyrë tuaj dhe për të vlerësuar gjendjen e lëkurës tuaj në mënyrë për të hequr dhjamin. Kirurg do të shpjegojë rrjedhën e operacionit dhe të ofrojë një metodë që është më e përshtatshme për ju. Ajo mund të përcaktojë se sa yndyrë do të hiqet.

Kirurg do t'ju japë udhëzime se si të përgatiten për kirurgji. Ju them se çfarë për të ngrënë dhe të pirë, ilaçe dhe vitamina shmangur.

Çfarë isplzuetsya anestezi gjatë Liposuction?

Zakonisht Liposuction është kryer nën anestezi të përgjithshme. Drogës mjet anastezik është injektuar vena.

Kur Liposuction barkut shpesh përdoret një epidural, e njëjta që është përdorur në lindjen e fëmijës. Që stomaku është hequr një sasi të madhe të yndyrës dhe një shumë të gjatë, disa pacientë preferojnë anestezi të përgjithshme. Gjatë procedurës që fle, dhe anestezisti monitoron procesin. Në çdo rast, pavarësisht nga metoda dhe llojin e anestezi, Liposuction është krejtësisht pa dhimbje.

Teknika e kirurgjisë Liposuction

Skema kryer Liposuction është si më poshtë. Pas fushën operative dhe të përpunuara bardhësi antiseptik mbyllur steril, ajo fillon Liposuction. Në të pacientit trupit kirurg plastik parë përshkruan shkurtime zonë në këto zona derdhur lëngshme. Seksioni ind mbajti një mjet të veçantë të quajtur një liposaktsionnaya pipëz. Me një pipëz të tillë mund të arrijë gjatësinë minimale të prerë jo më tepër se 1 cm. Për shkak të shkurtimeve në tub pëlhurë është futur me të cilin qelizat e yndyrës janë shkatërruar dhe të përziera me lëng për të formuar një emulsioni që është nxjerrë nga indet duke përdorur aspiratën vakum. Për suturing plagët duke materiale konvencionale qepje, por ai damar imponuar nga teknologji të veçantë, duke e bërë mbresë nga shtresë pas pothuajse i padukshëm.

Kjo është mjaft e një operacioni të gjatë kohë. Ashtu them se sa kohë do të marrë, turpëruese - kjo varet nga sasia e yndyrës në një zonë të caktuar të trupit të pacientit. Shpërndarja Sizes yndyrë të ndikojë edhe koston e Liposuction. Për më tepër, çmimet janë rritur shpesh me zonën e trupit plastike.

Menjëherë pas operacionit dhënë të brendshme të veçantë compression për të parandaluar ënjtje. Kjo pacienti të brendshme femrash është 4 deri në 6 javë. Në klinikë, pacienti është nga 2 orë deri në 2 ditë, në varësi nga sasia e kirurgjisë.

Periudha dhe rezultatet e Liposuction postoperative

Periudha postoperative varet nga vëllimi i yndyrë mënjanuar - më të vogla, më të mirë pacienti ndjen. Qëndrojnë gjatë natës në klinikën pas operacioni treguar vetëm kur vëllimi i yndyrës është veçanërisht e lartë. Me ndërhyrjen e kufizuar pacienti shpesh lë klinikën pas 3-4 orë. Në të ardhmen, ju do të duhet për të ardhur në klinikë për ekzaminimin dhe dressings. Pas 5-7 ditë pas procedurës së pacientit për të hequr sutures ose qepje të shpërndajë të tyre (në varësi të llojit të materialit qepje). Në mënyrë që të ketë më të mirë Liposuction efekt, pacientët janë të këshilluar që të veshin compression gjatë liri muaj.

Pas shkurtime kirurgji përmes lëkurës mund të caktojë një sasi të vogël të lëngshme (për të parandaluar akumulimin e kullimit lëngu aplikohet). Pas Liposuction për herë të parë dhimbje të jetë e mundur të lehtë, ënjtje indeve të buta, bruising dhe mpirje të lëkurës në oblastivmeshatelstva, dobësi. Në muajt e ardhshëm që ju mund të vizitoni dush dhe sauna, dhe për të shmangur veprimtarinë aktive fizike.

Pacientët duhet të dinë se menjëherë vlerësuar rezultati i Liposuction është pothuajse e pamundur. Së pari, qelizat yndyrë të vazhdojë të rrëzohet pjesërisht për disa kohë pas operacionit. Së dyti, të vlerësuar rezultati mund të parandaluar ënjtje në hetimin e zbatimit në terren. Vlerësimi paraprak i rezultateve të arritura mund të jepet 4-5 javë pas Liposuction, dhe në fund të fundit të siguruar suksesin e operacionit - vetëm pas 2-6 muajsh. Nëse është e nevojshme pas periudhës 6-mujore pacienti mund të jetë bërë procedurë përsëritet.

Nuk janë projektuar posaçërisht rehabilitimin komplekse pas Liposuction:

Masazh të veçantë (që ju mund të filloni në periudhat e hershme);
Mezoterapia droga të veçanta që mund të lehtësojë ënjtje, bruising reduktuar në trup, përmirësimin konturet;
terapi ozoni gjithashtu ndihmon për të reduktuar këto simptome.
Këto aktivitete rehabilituese janë kryer në klinikën tonë.

Mezoterapia - një lokal pikë hyrje vnutrykozhnoe allopathic dhe ilaçe homeopatik në fusha. Bërë një shumë të injeksioneve, por me sjelljen e duhur nuk është e dhimbshme.

Ozon - një metodë e administrimit të injeksioneve nënlëkurës - perzierje ozonokyslorodnoy. Ajo përdor një makine veçantë që përgatitet përzierje, dhe duke përdorur gjilpërat hollë është futur në indin nënlëkuror. Kjo fuqi përmirësuar dhe microcirculation në indet, limfoottok, rrjedhje venoz.

Në rast të contraindications për Liposuction, kombinimi i këtyre dy teknikave lejon për të hequr depozitave lokale yndyrë.

Kur kryhet siç duhet lipoksatsii komplikime të rënda janë të rralla. Kjo është zakonisht dhimbje të heshtur, prania e bruises dhe ënjtje. Nëse ju aplikoni masat e mësipërme, periudha përshpejtuar rehabilitimit dhe komplikimet janë ulur.

Fytyra Liposuction dhe qafë

Përmirësimi i konturet person i kontribuon Liposuction e qafës dhe fytyrës, duke përfshirë edhe zonën e faqeve. Yndyrë të tepërt në folds e qafës ose nën mjekër të ndodhë edhe në gratë e reja. Pas Liposuction e lëkurës qafë është zbutur shumë shpejt dhe mbetet kështu për një kohë të gjatë. Në personave më të vjetër se 40 vjet Liposuction e qafës dhe faqet shpesh shoqërohet me plastike personi qarqeve. Një operacion i tillë kompleks ofron një efekt të mirë estetike.

Sipërfaqet anësore Liposuction të barkut, kofshët dhe mollaqe

Liposuction në anët e bust kombinuar me qark plastike korrigjim lejon për të gjeneruar gjendje të mirë. Megjithatë, ky operacion është treguar vetëm për vëllime të vogla të yndyrës. Kur të hiqni yndyrë nga kofshët dhe mollaqe, kirurg plastike ndihmon pacienti të hequr qafe celulitin, kështu që këto zona të trupit janë përsëri ish elasticitet.

Kofshët Liposuction

Kofshët e jashtme dhe të brendshme në gratë - një zonë e akumulimit të rezervave të indit dhjamor, ose, për ta vënë atë më qartë, kjo shifër fushat problematike. Edhe në peshë relativisht të ulët dhe volumin e trupit ne hips formuar depozitat yndyrë thella që dëmtojnë konturet e jashtme harmonik në formën e një hourglass. Mënyra të përhershëm për të luftuar trashje në këto raste ka qenë efektive. Pajtueshmëria me dieting të rreptë të çon në një reduktim në peshë totale e trupit, shterur ushtrim mund vetëm pak të reduktuar akumulimin e yndyrës në zonën e problemit, por kjo nuk do të çojë për të përfunduar copëtim, dhe kështu nuk do të kthehet ish përmasa harmonike.

Kjo është arsyeja pse Liposuction kofshët e jashtme dhe sipërfaqet e brendshme janë mënyra më efektive për të zgjidhur këtë problem.
 
Features kofshët Liposuction. Kofshët Liposuction mund të bëhet veç e veç ose si pjesë e operacionit kryesor të lëkurës trupi shtrëngimi. Në çdo rast, qëllimi i Liposuction mëparshëm kofshës - heqja e shpejtësisë maksimale dhe sasia optimale e yndyrës. Qetë dhe madje edhe të lëkurës pas operacionit pacienti është më e rëndësishme se largimi maksimale yndyrë.

Liposuction e barkut

Në murin e barkut mëparshëm depozitat e vogla yndyrë mund të mblidhen si një "top" të vogël vetëm nën ring kërthizës. Depozitat në valutë më të zënë të gjithë barkut, dhe lokalizimin e yndyrës është në formë drejtkëndëshe. Me depozitave të përcaktuara mirë e yndyrë dhe shumë të butë Liposuction stomak lëkurës i jep efekt më të mirë.

Liposuction e barkut - heqjen e shumës së tepërt të yndyrës, për të bërë stomakun estetikisht - formë e pranueshme.

Qëllimi i Liposuction të barkut - të hequr numrin e kërkuar të depozitave yndyrë, për të simuluar konturet e barkut. Lyposaktsyey barkut mund të eliminuar tendosje barkut në formën e një të drejt folds yndyrë rreth nervat, ose drejtkëndëshe fish sipas gjirit.

Foto gjatë Liposuction me abdominoplasty:

Në shtresa e yndyrë të hiqet, të futur një zgjidhje të veçantë, i cili përbëhet nga lëngu përmban një anestezion dhe vasoconstrictor lokale drogë.

Pastaj bëni një punctures disa (zakonisht në kërthizë, mbi pubis, në folds nën gji), përmes të cilit yndyrë të tepërt thith pipëz gjatë topitur (diametër 2-4 mm), bashkangjitur me një çorape steril thithje vakum. Që nga fundi i pipëz rrumbullakosura, nervat dhe enët e vogla të gjakut në Liposuction barkut nuk është dëmtuar, shkëputet dhe absorbohet qelizat vetëm yndyrë.

Ajo pompohet nga yndyrë ekstra:

Pas prerje të barkut Liposuction dhe qep ato krijojnë kullimit, në këtë fazë të abdominoplasty mundshme shtesë.

Atëherë pacienti veshin një brendshme të veçantë compression. Nëse vëllimin e transaksioneve të vogla, pacienti mund të shkojë në shtëpi të njëjtën ditë. Pas madhe pacientit barkut Liposuction duhet të mbajë nën mbikëqyrjen e ditës klinikës. Belly do të duket si në disa javë pas operacionit:

Belly 6 muaj pas Liposuction me abdominoplasty:

Liposuction pa kirurgji (Liposuction ultratinguj)

Liposuction tejzanor, Liposuction tejzanor - Metoda e jo-kirurgjikale të korrigjimit. Liposuction tejzanor - është e përshtatshme, të rehatshme, pa dhimbje dhe shumë efektive.

Liposuction pa kirurgji (Liposuction ultratinguj)

Përshkrimi i procedurës së Liposuction pa kirurgji

Largimi i valëve tejzanor yndyrë në burrat dhe gratë me mesatare dhe mbipeshë.

Pajisja për procedurën: UltraShape Kontur unë brez i ri.

Indikacionet për procedurën Uzi-Liposuction:

Depozitat e vogla yndyrë në zona të ndryshme të meshkujve dhe femrave. A ju përshtatet kjo lloj procedure do të përcaktohet vetëm ekspert.

Teknologjia e Liposuction ultratinguj:

Procedura kryhet në klinikë në një makinë të veçantë me ultratinguj. Nën ndikimin e valëve tejzanor membranat fokusuar janë shkatërruar qelizat yndyrë në 500 ml yndyrë në 1 procedurë (2-4 cm në vëllim). Qelizat e shkatërruara yndyrë janë hequr nga trupi nëpërmjet mëlçisë natyrisht, pasi të mëlçisë ka dallim në mes yndyrë pas procedurës ose që vijnë nga ushqimi.

Sigurisht Recommended - të paktën tre procedura. Për të arritur efektin maksimal të mundshëm të Liposuction tejzanor është e rekomanduar për të ndjekur një dietë të caktuar, pa yndyrë dhe rosto (mëlçisë ishte në gjendje për të sjellë në mënyrë efektive qelizat yndyrë shkatërruara gjatë procedurës së), si dhe disa nga masazh përgjithshme ose kullimit limfatike (për një tërheqje të shpejtë të qelizave yndyrë në fushat me probleme të mëlçisë ).

Liposuction ultratinguj duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një kirurg profesionale.

Rezultatet pas procedurës tejzanor Liposuction: hollim sigurt forcat natyrore të trupit tuaj. Qelizat yndyrë që janë të shkatërruara nga valëve tejzanor në zonat problematike, kurrë për të shërohen, që do të thotë se ata nuk janë të outgrowths depozita të reja yndyrë.

Pas procedura 1 shkon për 4cm zonën problemenoy (dmth stomak, kofshë, etj rënie prej 4 cm).

Procedurat e mëtejshme janë kryer 3 javë pas ai i mëparshmi.

Avantazhet e procedurave Liposuction ultratinguj:

Pa kirurgji (pa kirurgji)
Pa dhimbje dhe parehati
Ambulator (mes seancave që ju të kryer stilin e jetës tuaj)
Rezultati i dukshëm tashmë pas procedurës së parë
Mungesa e bruises, plagët në zonën e prekur
Sigurimit për trupin - ultratinguj nuk ndikon në indet e tjera, organet, enët e gjakut.

Kundërindikimet për Liposuction jo-kirurgjikale me ultratinguj

Shtatzënia, stimulues kardiak artificiale, hip artificiale, joints gju, ndërtimet metalike në zonën e Ultrasheyp, hernia dhe recti barkut mospërputhje, dëmtim të lëkurës në zonën e prekur, sëmundje të rënda të sistemit imunitar, çrregullime të koagulimit të gjakut, hepatiti kronik, dështimi i veshkave .

Kursit Procedurat Liposuction ultratinguj:

Trupi i pacientit dhe mjekësore shënues kasetë qëndron zonë problematike. Trajtimi këtë zonë xhel të veçantë, mjeku jep një hundë të rrumbullakët përmes të cilit ultratinguj "hitet" e në qelizat e yndyrës. Edhe pse procedura kryhet vetëm nga mjekë me përvojë, por pajisja në vetvete gjithashtu të siguruar pacientit. Kompjuter brenda një mikron llogarit në zonën e ndikimit që ka për qëllim valë, "shtënë" qelizat yndyrë nuk bien në të njëjtin objektiv dy herë. Nëse ju pikë pajisjen në pikën tashmë trajtohet, ai thjesht kthehet në. Kjo kursen pacientin nga të ashtuquajturit efekt të "dërrasë për larje rrobash", e cila është shpesh pas Liposuction kirurgjikale, sepse yndyra është hequr në mënyrë të pabarabartë. Ndjenja e pacientëve gjatë procedurës - një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë apo jo.