Lip plastike


Lip harmonishme plastike


Beauticians në praktikën e tyre shpesh kanë për të kryer buzët tre-dimensionale plastike si të rinj dhe njerëzit me të lidhura me moshën ndryshimet e lëkurës dhe proporcione të fytyrës. Gjatë konsultimeve mjeku për të analizuar problemin ju pyetur pacientin, për të përcaktuar se si për të zgjidhur atë me të gjitha dëshirat dhe të bien dakord me programin e pacientit planifikuar.

Kur buzët të shikuarat kushtoj vëmendje të madhësisë së tyre, formës, konturet, ngjyrës, marrëdhënie me çdo rresht të tjera dhe të dhëmbëve. Lips duhet të studiohen jo vetëm vetëm, por me përdorimin e testeve dinamike (buzëqeshje, grin, flisni, mbylljes të shtrënguar). Lips shqyrtuar në fytyrë të plotë dhe në profilin.

Në pjesën tjetër, gjerësia e gojës është 6 dhëmbët e sipërm dhe qoshet e gojës janë të vendosura në buzë e jashtme e canines. Lartësia e kufirit të kuqe e buza e sipërme është zakonisht 2/3 lartësia e poshtme. Në pjesën tjetër, vetëm skajet e dukshme të incisors sipërme. Dimensionet e dhëmbëve, dimensioni i hundës dhe filtrum ndërlidhura.

Filtrum gjerësia është 2 incisors qendrore: gjera incisors, filtrum gjerë.

Në një buzëqeshje harmonike dhëmbët e sipërme janë të ekspozuar ndaj 2/3, dhe vendi i cik e sipërme përsërit sipërfaqen okluzale e dhëmbëve. Buza më të ulët tregon dhëmbët më të ulët vetëm pak. Ka një linjë të qartë zihnutosti linjë feçkë linjë e sipërme cik katër prerës sipërme. Edge e buzën e poshtme me një buzëqeshje që gjithashtu i plotëson hap me kohën e dhëmbëve të sipërm dhe përsërit kthesa e saj.

Shkurtimin Nevojë e cik e sipërme me një buzëqeshje kur shihet mishrat, quhet buzëqeshje gingivash. Jo buzëqeshje mangët tregon dhëmbët dhe mund të jetë një tipar i aktivitetit të muskujve dhe rezultati i cik extension mosha. Përveç kësaj, buzëqeshja duhet të shprehet ngritjen qoshet e buzëve. Gjithashtu i kushtoj vëmendje të podvorachivanie kufirit të kuqe dhe të arsimit në folds e saj horizontale. Gjerësia e buzëqeshje normale zakonisht vjen në zrachkovoy linjë. Me një buzëqeshje të zbut filtrum dhe rul bardhë që mund të jetë materiale konturirovany intradermal me injektim.

Kur linja ndërpritet jastëk radiale të bardhë, kanë nevojë për atë më shumë mbushje materiale injektuese. Hulumtimet në profilin jep një ide e mirë të marrëdhënieve në mes të buzëve me harkut dentar dhe një tjetër. Normalisht cik e sipërme duket pak përpara. Në emërimit tepruar maxilla përpara (prohnatyya), cik e sipërme overhanging ulët dhe mbulon atë. Upper Tërheqja cik vërejtur në pasardhësit, humbjen e dhëmbëve të sipërm me të pamjaftueshme apo protezë tyre kur atrofi pleqërie i kurrizit alveolar është e plotë. Podzhatye buzët dhe thellimin e rrudhave në qoshet e gojës mund të flasim për mungesën e plotësimit lartësinë e kafshimit në proteza. Këto mangësi duhet të eliminohen në vendin e parë, ose gjatë kryerjes së një korrigjim lip kozmetike kanë injektuar një sasi fillera madhe: pa këtë efekt i kënaqshëm kozmetike nuk do të arrihet.

Në praktikë, pacientët e të gjitha moshave shpesh kanë për të rritur volumin dhe lartësinë e buzës së sipërme. Reduktimi kufirin lartësi kuqe me moshë ndodh për shkak të atrofi e shtresës submucosal, dhe Izza podvorachivaniya kufirit të kuqe si rezultat i zgjatjes së buzët ose lëkura atrofi kockave alveolar e nofullës së sipërme. Është e papranueshme që të përdorin sasi të mëdha të materialit injectable për korrigjimin e buzën e poshtme në pacientët e moshuar, pasi kjo mund të shkaktojë eversion, sagging për shkak të reduktuar tonin e muskujve. Hyrje fillera një zonë e kuqe kufitare mundësisht bëjë thellë në shtresën submucosal.

Kështu kamuflyruetsya mundshme të dhëna heterogjeniteti implant. Materiali mundësisht shpërndarë në mënyrë uniforme në shtresën submucosal, squeezing atë, ndërsa lëvizin gjilpërës. Pika të mëdha fillera më të lehtë për të emigruar, duke krijuar pabarazi, duke shkaktuar ngjeshjen e indit përreth. Injections e gels direkt nën mukozën mbushur me pabarazisë dhe migracionit shtigjet e pjesëve individuale. Futja e materialit në një muskul rrethore, si ajo është një substrate që siguron lëvizjen e buzëve. Për rul konturyrovanyya bardhë dhe filtrum, nga ana tjetër, duhet Vnutridermalnyy, fillera shumë sipërfaqësor hyrje e cila mund të monitorojë, duke mbajtur rul në majë në mes të gishtit të madh dhe gisht tregues. Materialeve injeksion submucosa përmes mbylljen e buzëve të çon në një rritje më të madhe në lartësi të buzëve, futja në mukozën, ngjitur me dhëmbë, cik shtyn dhëmbët, butësisht gjarpërues atë. Depërtimi shumë të thellë e gjilpërës në brendësi është plagë e rrezikshme është arterie rrethore.

Procedura e "Buzët e Parisit '

Kjo procedurë është ofruar nga kirurg plastik amerikan. Sigurimi i personit shtesë mund bukuri, rollers theksuar filtrum dhe duke shënuar më qartë rul bardhë. Roll bardhë (roll bardhë cik) - një rrip të hollë të lëkurës të lehta përreth jashtë kufirit të kuqe të buzëve. Me moshën, ose për shkak të disa anomali kongjenitale (FAS - sindromi i fetusit alkoolit që zhvillohet në rastin e alkoolit aktive një grua shtatzënë) këto fusha uploschayutsya dhe buzët humbasin një pjesë e shprehjes së tyre.

Në kryerjen e procedurës së në fushat me probleme futur imlantaty ose një fije të bazuar në politetrafluoraetilenit (diametër rreth 1 mm) ose materialeve injectable (shpesh dpitelnodeystvuyuschie p.sh. Artekoll). Gjatë zhvillimit të teknikave të duhura për t'iu referuar biodehradiruyuschih materialet bazë hiapuronovoy acid ose kolagjenit.

Kur duke përdorur materiale injectable së pari duhet të llogarisin shumën e nevojshme. Prezantimi i temat konsiderohet si teknikë kirurgjikale, e cila kërkon kushte të përshtatshme për mbajtjen e. Është e rëndësishme të mbani mend se në rast të rezultateve të pakënaqshme fije mund të nxjerrë, me kusht që pas operacionit nuk ishte shumë kohë. Përndryshe ajo është e lidhur me vështirësi të mëdha.

Si rezultat, goja procedura bëhet më ekspresive, sensual. Kur përdorni fibrave ose efekt sintetike injectable material vazhdon për një kohë të gjatë.

Konsultimi është shkop dobishme kozmetike, e cila mund të kthehet të kungull apo kufirit të kuqe, duke krijuar iluzionin e rritjes cik. Para pasqyrë me pacientin detajuar që departamentet buzët duhet të ndryshohet dhe se si: Nëse rritja në feçkë, pjesët anësore të buzës së sipërme, filtrum, hark cupid (sferë e cila është e bardhë), ose duke rritur buzën e poshtme, qoshet korrigjimin e gojës së tij?

Megjithatë, lënia jashtë e pjesëve mund të jetë një iluzion pamor që ka lindur për shkak të ndryshimeve në përputhje shpat mbylljes së buzëve dhe thellimin e rrudhave në qoshet e gojës. Rritja e pjesëve të jashtme të buzës së sipërme dhe eliminimin e rrudhave në qoshet e gojës vizualisht heq qoshet e gojës së saj.

Në provim duhet të zbulohet buzët asimetri në pushim dhe gjatë buzëqeshje. Pacienti është e preferuar në e saj dhe të shpjegojë se asimetri, dobët korrigjim të plotë dhe shpesh rezultat i patologjisë kafshimit apo asimetri funksionale të hemisferat e trurit. Kontrolli i saktë mbi numrin e tanishëm të materialit dhe paraqitjen e mëparshme të mundësuar për të shmangur asimetri lip si rezultatet e procedurës kozmetike. Buzët kujdesshëm masazh pas hyrjes fillera gjithashtu edhe të eliminuar gabimet e vogla. Është e dëshirueshme otmassyrovat buzët, shtrydha deri në dhëmbë dhe të shtrihen në një buzëqeshje.

Lip plastike

Ka disa mënyra për të ndryshuar formën e buzëve. Shpesh të rritur volumin e buzës së sipërme. Për të rritur sasinë e çdo pjesë të buzëve të përdorura më së shpeshti detectives injectable. Ka shumë fyllerov natyrore dhe sintetike tregu. Shumica derivat i acidit Hyaluronic (Resteline, Restylane, Surgiderm etj). Çfarë të shpërndajë pas një kohë të caktuar. Ato ndihmojnë për të rritur anën qendror apo e buzët, nënvizojnë bardhë edges rul filtrum (shih. Buzët harmonike plastike). Lips rritur si dhe duke përdorur indet e veta. Gjatë kryerjes Liposuction ose buzët tjera kirurgji plastike mund të transplantuar yndyrë vet (lipofillinh, lipotransfer, fethraftinh) ose shirita indet e veta (autohraftinh). Rezultatet në këtë mënyrë më të qëndrueshme në aspektin e zhvillimit, megjithatë, rritet pajisjet e vështirë. Rritje e vazhdueshme ofron VY buzët plastike. Metoda bazohet në kirurgjikale zgjerimin kufirit të kuqe të buzëve, dhe seams janë të fshehura brenda buzët.

Shkurtimin cik e sipërme e nevojshme në rast se keq ekspozuar buzë të incisors sipërme edhe me një buzëqeshje. Ky operacion është quajtur edhe bri dem (bulhorn) për formën plastike bashkoj në formën e brirë bualli, të cilat janë të varrosur nën hundë tokë.

Bri Bull shkurton lëkurën plastike e buzët. Kjo përmbysja është e kuqe kufitar dhe rritjen cik.

Shtrihen nga nën lëkurën e buzës së sipërme, në të çojë në kundërshtim me podvorachivaniya kufirit të kuqe dhe të reduktuar buzët vizuale.

Përveç rritjes buzët, ndonjëherë ju duhet për të mbajtur ato në uljen e lindura ose të fituara ata rriten. E buzëve mund të shkaktojë jo vetëm tepricë hyrë fillera, por rritje anormale e buzëve të indeve në përgjigje të futjes së numrit edhe minimale fillera (p.sh. xhel biopolymer). Fillera tepërta mund të hiqet me anë të një birë. Ind i madh ose hiqet duke ruajtur formë buzët, ose shpenzojnë trajtim konservativ.