Mezoterapia


Nocion "Mezoterapia" u shfaq në vitin 1950, i takon Michel PISTOR, kur ai paraqiti këpucar vjetër vuan nga astma, prokainë intravenoze dhe mori rezultatin e dëshiruar. Atëherë metoda mori emrin e tij. Ndërkohë që kjo administratë të drogës u shfaq në shekullin e 18, kur Charles Gabriel Pravaz shpikur një shiringë me një gjilpërë. Tani këto injeksione do të quhet "Intravenoz" ose "intradermal" etj

Në Mezoterapia pranishëm - është futja e substancave në doza të ulëta, si në plagë dhe të ardhshëm të saj, për të kryer për shkak të kësaj substance, dhe stimulimi indet e pikëve biologjikisht aktive gjilpërë. Active Mezoterapia mjeku - beautician me specializim përkatës.


Indikacionet Mezoterapia

Kur më shpesh përdoret në Dermatologjisë dhe Mezoterapia? Këto janë:

 • Puçrra fytyre
 • Rrudhat
 • Fytyra seborrhea, kokës
 • Psoriasis kokës
 • Cellulite
 • Spider veins (Rosacea)

Ju lutem vini re dhe contraindications.

Kundërindikimet Mezoterapia:

 • Alergji të drogës të administruara
 • Koagulimit të gjakut (hemofilia)
 • Malignancies
 • Hipertension, ishemi zemra Klasa 3
 • Dështimi kronik i veshkave
 • Cholelithiasis
 • Sëmundje autoimune
 • Sëmundjet sistemike (scleroderma, lupus ...)
 • Sores ftohtë në akute
 • Stimuluesve kardiakë Krijuar
 • Frika patologjike e hala
 • Sëmundja mendore
 • Neuroses
 • Barrë

Përgatitjet për Mezoterapia

Në përgatitje për procedurën për 3 ditë duhet të ndalet marrë aspirinë, painkillers dhe drogë anti-inflamator nonsteroidal (indometacin, nimesil). Me këtë ne shmangur gjakderdhje. 24 orë para manipulimit nuk shkaktojnë kozmetike. Nëse keni të paktën një herë ishin manifestime të herpes, duhet të informojë mjekun për këtë, si ajo mund të përkeqësojnë Mezoterapia.

Koha ideale e vitit për Mezoterapia - një dimër ose vjeshtë vonë, si shërimin e lëkurës më të shpejtë në ato periudha. Për të përmirësuar rezultatet e procedurave të Mezoterapia shumë të përshtatshme për atë nënshtrohet zhvishem sipërfaqësore (kjo vlen, natyrisht, njerëzve).

Para seancës, sigurohuni teste alergji vnutrykozhnuyu, veçanërisht në qoftë se ju shkruani drogës për herë të parë.

Sa është Mezoterapia

Në mënyrë që të shmangen ndërlikimet, mjeku para se të procedurës fillon si një mezoterapevta personale kartë ku historia kujdes mbledh, përzgjedh barnat që janë të administruara shpesh në formën e kokteje (përzierje), atëherë ju rozpysuyetes vërtetësinë e informacionit.

Procedura kryhet zakonisht 1 herë në javë, maksimal 5-6 2. trajtimet intensive që mbështet procedurën 1 deri në 2 javë.

Të gjitha barnat që jepen nga Mezoterapia mund të ndahet në allopatycheskye dhe homeopatik.

Allopathy - një trajtim të substancave të kundërta në gjendje të trupit të njeriut. Shembuj janë ilaçe, vitamina, përdoren në mjekësi.

Homeopati - doza të vogla të substancave që shkaktojnë madh në sëmundje. Ky stimuluar shkakton, duke përfshirë imun trajtimin ose parandalimin e kushteve patologjike. Që trupi punon vetë ...

Nëse ju bëni Mezoterapia herë të parë, unë do të ju këshillojmë që të fillojë me homeopati. Efekti nuk është aq shpejt sa në allopathy, por më të qëndrueshme, siç janë "Rezervat" Gjuha e trupit tuaj.

Dezinfektimi prodhuar e lëkurës, më shpesh CHLORHEXIDINE ose Myramistin. Mjeku Anestezi shpenzon vendet ku substanca injektuar thellë (p.sh., rrudhat). Përdoret më shpesh për këtë krem ​​të veçanta me anestetikë, dhe procedura edhe në pacientët më të ndjeshme është mjaft e rehatshme. Thellësia maksimale e administratës të drogës 10 mm. Përgatitjet janë gjilpërë të veçantë ose një armë. Kjo është dikush aq e bukur.

Mezoterapia rrudhë

Mezoterapia celulitin

Ndjenjat mund të ndahen në dy lloje - një lloj mikro-masazh lëkurës dhe dhimbje e cila është e krahasueshme me testin Mantoux ose duke marrë gjak nga një gisht. Nëse dhimbje të forta (ndjeshmëri në të gjithë të ndryshëm), pastaj pyesni doktorin tuaj për të kryer anestezi shtesë.

Metoda e hyrjes në sipërfaqe kryesore (nappazh). Nëse një rrudhë të vogël, çdo papulë, se droga është futur në një thellësi prej 5 - 10 mm. Me rrudha të thella - është si: "rrudha në anët e syve" rreth syve, trossiruyuschaya nasolabial trekëndësh makineri të përdorura - injeksion në thellësinë dhe shtrirjen e rrudhave.

Me Mezoterapia kokës sipërfaqe Metodologjia e përdorur dhe papules në pikat biologjikisht aktive.

Për trajtim produkt celulitit administrohet intradermal në fusha të veçanta.

Procedurat AVG e fytyrës Mezoterapia, qafës ose kokës -1,5 1 orë, 20 minuta trupit.

Komplikimet e mundshme të Mezoterapia

Ajo duhet të mbahet mend, dhe komplikime. Më të shpeshta: alergji të drogës, përkeqësimin e lëkurës, sëmundjet e brendshme, duke përfshirë infeksionet e herpesit e lëkurës, gjakderdhje.

Prandaj, për të shmangur ndërlikimet:

Nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, bëjnë kabinës maskë inflamatore. 15 minuta pas procedurës, mos e prekni fytyrën tuaj. Në ditën pas procedurës, fshij zgjidhja chlorhexidine lëkurë 2 herë në ditë. 3 - 4 orë nuk zbatohen make-up. Mos bëj banja dielli 2 - 3 ditë dhe nuk ka marrë pjesë në sauna, pishinë, dhomë me diell.

Mezoterapia - teknikë e mirë dhe në fakt të saktë të destinacionit nuk do të marrë kohë.