Anomali të vogla të zemrës


Zemra e njeriut është hedhur në fund të javës së tretë të shtatzanisë dhe gjatë gjithë periudhës së fetusit në zhvillim. Në procesin e zhvillimit të saj është formuar jo vetëm muskujt e zemrës (miokardit), por edhe ind lidhës, duke formuar fijor "skelet" Trupi dhe anije të mëdha (aortës, arteries pulmonare, superiore dhe inferiore Cava vena, venat pulmonare). Gjatë shtatzënisë, ka një numër të karakteristikave fiziologjike të qarkullimit të fetusit, për shembull, në zemrën e tij, ka komunikim vaskulare (dritare ovale në mes të drejtës dhe atria majtë, arteriale dhe gypit venoz, valvula Eustace - Arsimi në Cava inferior vena, gjë që e bën pjesë të gjakut nga atrium e drejtë nëpërmjet ovale dritare në atrium e majtë). Këto komunikimi krijuar nga natyra të gjakut nga zemra ottekov fetusi që qarkullojnë në trup të vogël, duke anashkaluar në mushkëri për shkak se ata janë në një gjendje të qetësisë dhe funksionale nuk marrin frymë në ofrimin in utero materi.K gjithë struktura pjekur lidhës indeve të zemrës, dhe në kohën e britmës së parë Komunikimi porsalindur vaskulare mbyllur nën ndikimin e rritjes së vnutryserdechnoho presion.


Ndonjëherë ndodh që gjatë shtatzënisë ka ndryshime në ind lidhës të zemrës, ose nuk është e mjaftueshme për të bërë një lindjes fiziologjik u mbyllur vrima në zemrën e fëmijës. Strukturat lidhës indeve të zemrës, ose janë shumë të butë për të kryer veçoritë e tyre skeletore, ose jo me kohë, dhe pastaj me zhvillimin e një fëmijë të porsalindur gjithçka kthehet në normale. Në raste të tilla thonë se fëmija keqformime të vogla të zemrës.

Anomali të vogla të zemrës - Ky grup i madh i shteteve, i cili përfshin anomalitë anatomike në strukturën e zemrës që nuk shkaktojnë të rëndësishëm hemodinamik klinike dhe (përcaktojë zemër) çrregullime. Vogël mori këto anomali, sepse ato mund të zhduken në procesin e zhvillimit të fëmijës dhe nuk kanë asnjë efekt të rëndësishëm në sistemin kardiovaskular dhe të gjithë organizmit, ndryshe nga sëmundjet e zemrës, për shembull, që nga defektet është një shkelje bruto i anatomisë dhe fiziologjisë zemra. Në vitet e fundit, në rritje frekuenca e zemrës anomalive regjistrimin, për shkak të një masiv përhapjen sapolindur ekzaminimit nga ekzaminimi me ultratinguj i zemrës.

Nëse fëmija mori pjesë në një ose dy anomali, atëherë ka shumë të ngjarë se është karakteristikat lindura strukturore të zemrës që nuk përbën kërcënim për shëndetin e fëmijës; Nëse tre ose më shumë, ne qëndrojnë për të menduar për praninë e një sëmundjeje të tillë në një pacient, si soedynytelnotkannaya displazia - nje semundje e karakterizuar nga lezione te indit lidhor jo vetëm në zemrës por në organe dhe sistemet e tjera (muskujve, skelet, urinare, tretjes , sistemi bronholehochnaya, etj). Gjithashtu, zgjerimi apo ngushtimi i rrënjës aortës dhe bagazhin pulmonar janë shumë të zakonshme në sëmundjet trashëgimore të shkaktuara nga ind lidhës (p.sh., sindromi Marfan).

Shkaqet e anomalive të vogla të zemrës të fëmijës

Pse ka anomali të dhënave? Siç është përmendur tashmë, në bazë të anomalive të zemrës po ndryshon vetitë e indeve lidhës të trupit. Shkaku kryesor i zemrës ind lidhës dysplasia është e bazuar gjenetikisht defekt në sintezën e kolagjenit tipit 111 (një proteine ​​që është përdorur si material bazë e ndërtimit të një organizmi). Që të ketë lindura strukturore të fëmijës së zemrës transferohen nga trashëgimi, veçanërisht me nënën. Gjithashtu rol të rëndësishëm ka luajtur me kushte të pafavorshme mjedisore, stresi, marrja e pamjaftueshme e vitaminave nga ushqimi shtatzëna, përdorimi i substancave toksike gjatë shtatzënisë (droga, alkooli, nikotina), privimi oksigjen fetusit dhe të gjithë faktorët që mund të ketë një efekt negativ mbi fetusit në utero .

Simptomat dhe shenjat e anomalive të vogla të zemrës

Në shumicën e rasteve, diagnoza MARS është një gjetje e rastësishme gjatë zemrës ultratinguj foshnjave të porsalindura rutinë apo fëmijët e vegjël. Në mënyrë tipike, anomali të vogla nuk do të shfaqet, por mund të ndodhë ankesat e mëposhtme:

- në të sapolindur dhe foshnjave shfaqjen e cianozë (blu ose gri ngjyra e lëkurës) trekëndëshit nasolabial, gulçim apo palpitations ushqyer, aktiviteti fizik (p.sh. pas notit, lojërat aktive)

- adoleshentët gjatë ndryshimeve hormonale dhe rritjen e shpejtë të organizmit mund të duket ankesë pranë zemrës dhe enëve të gjakut, palpitations zemrës, ndjenjat venitje, ndërprerje në zemër, cardialgia (dhimbje në zemër), ndjenja "komë" fyt, ulur tolerancën stërvitje. Nuk mund të jenë të pranishëm manifestime të vegjetative-vaskulare dystonia, marramendje, vjellje, marramendje, djersitje, lodhje, dobësi, ethe të lehta.

- në rastet kur pacienti ka vërejtur disa anomali në të njëjtën kohë, kjo mund të ndikojë në funksionimin e zemrës. Për shembull, akuza kundërta e gjakut në atrium nëpërmjet prolapsi valvul (regurgitation klasës 3) dhe shkarkimin e gjakut në atrium të drejtë përmes një dritare të hapur ovale mund të çojë në stanjacion e gjakut në mushkëri, e cila manifestohet me gulçim me tendosje minimale, dhe akord kryq në barkushe të majtë dhe valvula Eustace mund të shkaktojë aritmi kardiake (sindroma sinus takikardi shkurtuar PQ).

Diagnoza anomali të vogla të zemrës

Prania e anomalitë në strukturën e mjekut të zemrës mund të sugjerojnë një fazë tjetër ekzaminim klinik të fëmijës. Në foshnjat e porsalindura me anomali të zemrës mund të zbulohen hernie kërthizës dhe inguinale, zhvendosjen lindura e hip joints. Në provim, mjeku mund të shihni adoleshenti i gjatë, gjymtyrët zgjatur dhe gishtat, shtrembërim gjoks, rritjen e lëvizshmërisë (hypermobility) nyje.

Dëgjim (dëgjuar në gjoks), të gjitha anomalitë e vogla manifestohen murmurs systolic, klikimeve ose një kombinim i tyre.

Me instrumentale hetimeve emëruar EKG (aritmi për të përcaktuar nëse ka ndonjë) X-ray e zgavrën e kraharorit (në mënyrë që të përcaktojë nëse zemra zgjeruar në diametër dhe nuk anijeve ndenjur apo të mushkërive të gjakut).

Echocardiography më informative (ultratinguj zemrës). Kjo metodë ju lejon të kujtoj zemrën dhe enët e mëdha, për të qartësuar praninë e anomalitë e zemrës dhe të përcaktojë nëse shkeljes në punën e tij.

Varësisht nga lokacioni në ultrazërit, ju mund të shihni anomalitë e mëposhtme:

1. Atrioseptalnyy dhe atrium:
- të hapur dritaren ovale;
- aneurysm vogël (fryrë) Septumi atriale;
- rritur me më shumë se 1 cm Eustace valvul.
2. valvula mitrale dhe barkushe të majtë:
- rënie (sagging) të valvulës mitrale (regurgitation me ose pa);
- chords shtesë në barkushe të majtë (vargjet gilcë, bashkangjitur valvulave për të siguruar mbështetjen e tij dhe lëvizshmërinë);
- Ektopike chords rritje gilcë (në vendin e gabuar).
Valvula 3.Trikuspidalnyy:
- paragjykim valvula në zgavrën e atrium të drejtë (rënie trikuspidal valvula), në formë të izoluar është e rrallë, shpesh e kombinuar me prolapsi mitrale valvula.

4. aortës dhe arteries pulmonare:
- valve dvuhstulkovyy aortës (në vend të tre cusps)
- rënie aortës valvula;
- ngushtimi i rrënjës aortës;
- zgjerim (zgjerimi) rrënjë aortës;
- rënie valvula arterie pulmonar;
- zgjerim i trungut pulmonare.

Ndonjë nga këto strukturës anomalitë mund të ndodhë edhe në mënyrë të pavarur dhe në kombinim me të tjerët.

Çdo anomali duket ndryshe në ultrazërit të zemrës. Kështu, në qoftë se pacienti është zgjerim ose zgjerimi aortës rrënjë ose trungu mushkërive, përcaktohet nga ultrazërit ndryshime karakteristike strukturore dhe prania ose mungesa e çrregullimeve intracardiac hemodinamik, duke përfshirë dallime të rëndësishme në presion të aortës dhe zgavrën e majtë ventricular, mbingarkesë vëllimit të atrium e drejtë dhe barkushe.

Në të hapur pushimeve ovale dritare gjurmë vërejtur në mur ndarës atrial, dhe Doppler zbulon turbullta (me "twists") Rrjedha e gjakut rreth tij dhe mungesa e çrregullimeve hemodinamik. Aneurysm Atrioseptalnyy qartë për zgjatje ultrazërit në atrium të drejtë pa atrium mbingarkesë të drejtë dhe barkushe. Eustace shihet si një strukturë shtesë valvul më shumë se 1 cm në kufirin e atrium të drejtë dhe Cava inferior vena.

Chords ektopike rritje në ultrazërit është si një fije e bashkangjitur për të valvulave me ose ventricles dhe mur ndarës interventricular apo e pasme të ventricles. Në prani të mitrale ose trikuspidal prolapsi valvul vlerësimin e kapakëve në milimetra, dhe shkallën e regurgitation në varësi të cilën e rrjedhjes së kundërt gjakut mbush dridhje zgavër. Akord shtesë në kavitetin e ventricles janë formacioni shtese linear që ka strukturën ehoplotnosti, dhe mund të jetë e vetme dhe të shumëfishta, dhe gjatësore, tërthor dhe diagonal.

Kështu, për shembull, është rënie mitrale valvul gjatë ehokardiografi (PML)

Trajtimi i anomalive të vogla të zemrës

A kam nevojë për të trajtuar anomalive të vogla të zemrës? Në rastet kur të dhënat e tiparet strukturore të zemrës nuk ka efekt në zemrës dhe enëve të gjakut dhe nuk mund të manifestohen klinikisht në trajtimin e një fëmije nuk ka nevojë. Kjo është vizita e mjaftueshme vjetore me një kardiolog mbajtjen echocardiography. Por generall zbatohen masa për të ruajtur shëndetin e çdo fëmije, duke përfshirë anomalitë e zemrës, nuk ndalohet. Këto përfshijnë rutinë e duhur me një alternim të balancuar të punës dhe pushimit, gjumë të mjaftueshme për kohëzgjatjen e ushtrimit aktiv në natyrë, racional, pasuruar me vitamina të ushqyerit, stërvitje adekuate (e cila është një sport që ju mund ta bëni këtë në një pacienti, mjeku vendos individualisht).

Nëse pacienti ka simptoma të dukshme shfaqen anomali të vogla të zemrës vërejtur disa anomali ndodhin në të njëjtën kohë ose shenja të çrregullimeve hemodinamik, është destinacioni i nevojshëm i drogës. Vitamina e përdorura më shpesh (niacin, riboflavin, thiamin), përgatitjet e magnez dhe kalium (manën B6, orotat kalium, Panangin, Mahnerot), droga që përmirësojnë furnizimin me oksigjen të muskulit të zemrës (ubiquinone, citokromit C, carnitine). Në rast të arrhythmias dhe kryerjen tregon blockers (karvedilol, bisoprolol, etj). Si për të trajtuar manifestimet e Dystonia vegjetative-vaskulare emëruar bimëve qetësues (Motherwort, murriz, sanëz, etj).

Shumë rrallë, në qoftë se disa anomali dhe ata kanë një ndikim të rëndësishëm në hemodinamikën, në mënyrë të konsiderueshme degradojë shëndetin performanca e përgjithshme dhe cilësia e jetës mund të tregohet Trajtimi kirurgjik i anomalive të zemrës.

Në përfundim, ne vërejmë se prindërit dëgjuar diagnozën e fëmijës tuaj, mos u frikësoni, sepse anomali zakonisht të vogla të zemrës nuk kërcënojnë shëndetin dhe jetën e fëmijës. Por harrojmë për karakteristikat e tilla të lindur të fëmijës, gjithashtu, nuk duhet, duhet rregullisht t'i nënshtrohen ekzaminimeve rutinë mjekësore që përfshijnë metodat instrumentale të diagnozës. Nevoja për emërimin e drogës një mjeku të vendosë në çdo rast individual.

Shumë rrallë (2 - 4%) në rastin e anomalive të shumta të zemrës janë komplikime, duke përfshirë zhizneuhrozhayuschie si aritmive fatale dhe vdekjes së papritur kardiak, emboli paradoksale, endokardit bakterial, pamjaftueshmëri akute mitrale. Parandalimi i komplikimeve të kenë qasje me kohë në një mjeku në rast të ankesave nga ana e zemrës së pacientit dhe të kryejë të gjitha masat terapeutike dhe diagnostike të përshkruara nga mjeku juaj.