Profili hormonal


Hormon - Kimike aktive prodhohen në trup nga të specializuara qelizat, indet apo organet dhe ndikon në veprimtarinë e organeve të tjera dhe indet. Hormonet janë të përfshirë në pothuajse të gjitha proceset e rritjes, zhvillimit, riprodhimit dhe metabolizmin. Duke folur më të lehtë: hormon - të kontrollojë proceset e ndryshme metabolike në trup.

Me një rritje apo ulje në nivelin e një hormon - ka endokrine (sëmundje hormonale), e cila është karakterizuar nga zvogëluar ose rritur funksionin e organeve, indeve proceset metabolike, e cila aktualisht ndikon hormon.


Kështu, kur dyshohet hormonale (endokrine) çrregullime, mjeku përcakton gamën e kërkuar të ekzaminimit hormonal. Shumë pacientë gabimisht besojnë se provat për studimin e statusit hormonal përcaktuar nga një endokrinolog mjeku. Megjithatë, kjo nuk është; të përcaktojë statusin hormonal mund të caktojë ekspertë të tilla si: urolog, andrologist, gjinekologu, mammologist, terapist, dhe të tjerët. Shpesh, këta ekspertë zbulojnë statusin hormonal.

Lista e hormoneve të rëndësishme:

 • Hormon Adrenocorticotropic (ACTH, corticotropin, adrenokortykotropinu, hormon kortykotropnoho) corticotropin
  - një hormon të prodhuar nga qelizat e hipofizës mëparshëm. Në strukturën e ACTH kimike është një hormon peptide. Corticotropin përfshirë në sintezën e sekretimit të hormoneve veshkave (glukokortikoideve: kortizolit, kortizon, corticosterone). Gjithashtu, gjëndrat adrenocorticotropic hormon rrit sintezën e androgens progesterone dhe estrogjene. Në një farë mase, hormon kortykotropnoho përfshirë në mineralocorticoid sintezë (aldosteronit dhe desoxycorticosterone), catecholamines (adrenalin dhe noradrenaline). Përveç ndikimit në sintezën e hormoneve veshkave, corticotropin rrit ndjeshmërinë e indeve të mineralocorticoid dhe glukokortikoid. Adrenokortykotropinu ka melanostymulyruyuscheho veprim (stimulon prodhimin e pigment të lëkurës - melaninës).
 • Hormone Rritjes (Hormon Rritja, hormon i rritjes, somatotropin, somatropin) Hormone Rritjes
   prodhuar në hipofizës mëparshëm, është një hormon peptide. Ky emër është dhënë hormon për fëmijët dhe të rinjtë kanë një efekt stimulues në zonën e rritjes kockave, por sipas rritjes. Përveç ndikimit në rritjen e somatotropin njeriut (HGH) ka efekt anabolic (rritje formimin dhe ndalimin e metabolizmin e proteinave) dhe përshpejtimin e avari e yndyrave, e cila e rrit raportin e mases muskulore dhe ind dhjamor. Gjithashtu, hormon i rritjes (somatropin) ndikon në metabolizmin e karbohidrateve, duke rritur nivelet e glukozës në gjak, në kapjen e indeve të eshtrave kalcium. Ndikimi i këtij hormoni në qelizat e synuara që lidhen me të dyja ndikimin e saj të drejtpërdrejtë dhe në mënyrë indirekte - nëpërmjet ndërmjetësve prodhuar nga mëlçisë (një prej tyre - somatomedin).
 • Hormoni (Laktotropnoho hormon mammotropin hormon lactogenic, hormon mammotropnyy hormon luteotrophic) Hormoni
   prodhuar në hipofizë mëparshëm. Referohet hormonet Peptidet. Efekti i Hormoni në trupin e femrës: shkaqet dhe mbështet formimin e qumështit në gjëndrrat e qumështit, është përgjegjës për ciklin ovulyatsyonnyy frenimit (i cili pengon, për shembull, dukuri e shtatzënisë gjatë laktacionit, rregullon ciklin menstrual), zotëron një efekt të vogël analgjezik, është i përfshirë në formimin e orgazmës, zvogëlon nivelet e estrogjenit. Në burra Hormoni shkakton një rënie në nivelin e testosteronit, pengon formimin e spermës. Në fazën e fundit të Hormoni shtatzënisë është i përfshirë në formimin e surfactant (sipërfaqe agjent aktiv pengon uljen e mushkëror në mushkëri) në fetus.
 • Tiroide hormon stimulues (TSH, thyrotropin, tirotropin) thyrotropin
   - hormon mëparshëm hipofizës. Ka hlykoproteydom. Hormon tiroide arsimi rregullohet nga hipotalamusi, dhe me reagime negative (niveli i lartë i tiroide stimuluese hormon zvogëlon prodhimin e tij në gjëndrra e hipofizës). Thyrotropin, duke vepruar në receptorët specifike të gjëndrës tiroide, stimuluar prodhimin dhe aktivizimin e thyroxine (T4) dhe triiodothyronine (T3), të cilat janë thelbësore hormon i rritjes. Përveç kësaj, tyreotropyn rrit sintezën e proteinave, acidet nukleike, fosfolipide, rrit numrin dhe madhësinë e qelizave tiroide (qelizat e gjëndrës tiroide). Përveç efektet në gjëndrës tiroide, tiroide-stimuluese hormone rrit ndjeshmërinë e indeve te veprimit te hormoneve tiroide (T3, T4).
 • Hormon stimulues i folikulit (FSH)FSH
   - prodhuar në hipofizë mëparshëm. Gjëndër hormon stimulues në strukturën - hlykoproteyd. Është një rregullator i follicles ovarian në trupin e një gruaje dhe spermatogenesis në meshkuj. Para se nivelet pubertet FSH ulët. Gjatë pubertetit aktivizon sekretimit ciklike e FSH, e cila ¬ ing përfshirë në zhvillimin e gjëndra seksuale dhe sekretimit të hormoneve. Hormon është lëshuar në pulses të gjakut në intervale prej 1-4 orësh. Në femra, FSH shkakton formimin e follicles dhe, në kombinim me hormon luteinizing stimulon biosintezen e estradiol. Në razvi¬tie mashkull trupit FSH kontrollon funksionin e tubthave seminifer, sidomos spermatogenesis.
 • Hormon luteinizing (Lyuteotropin LH, lyutropina) LH
   - sekretuar në hipofizës mëparshëm, është një hormon peptide. Luteinizing hormone hormoni stimulues i folikulit së bashku me rregullimin e punës së sistemit riprodhues tek gratë dhe tek burrat. Në trupin e femrës LH stimulon sekretimin e estrogjenit ovarian, dhe për të rritur nivelin e saj të pikut shkakton ovulacionit. Në burra, testosterone stimulon testiseve lyuteotropin.
 • Thyroxine (T4) Thyroxine
    - një hormon që sintetizohet në gjëndrën tiroide .. Thyroxine në joaktive, por në indet periferike ajo kthehet në një formë më aktive - triiodothyronine (T3). Për shkak të aktivitetit të ulët krahasuar me thyroxine triiodothyronine, ajo mund të konsiderohet si një Prohormone. Lexo më shumë në lidhje me veprimin e hormoneve tiroide mund të gjendet në seksionin
   triiodothyronine (T3)
  • Triiodothyronine (Triiodtironin, T3) T3
    - një hormon i prodhuar nga gjëndrës tiroide, dhe është në formë biologjikisht aktiv i hormonit tiroide. Në bërjen e gjëndër tiroide triiodothyronine, ajo është formuar kur konvertimin formularin më pak aktive e hormoneve tiroide - thyroxine. Kjo ndodh në indet. Hormonet tiroide stimuluar rritjen dhe zhvillimin e organizmit, rritjen dhe diferencimin e indeve, të ketë një efekt stimulues në metabolizmin. Rrit presionin e gjakut, norma e zemrës dhe ndërprerje të energjisë elektrike. Rritja e temperaturës trupore. Hormoneve tiroide rritur nivelet e glukozës në gjak. Ata gjithashtu rrisin kapjen dhe shfrytëzimin e glukozës nga qelizat. Hormoneve tiroide rritur shpërbërjen e yndyrës. Në sasi të vogla stimulon sintezën e hormoneve tiroide (arsimore), proteinat do të jenë të mëdha - përforcojnë ndarjen e proteinave dhe frenimit të sintezës së tyre. Hormon tiroide rrit ndjeshmërinë e indeve të epinephrine dhe norepinephrine. Gjithashtu, hormonet tiroide, si hormon somatotropin (HGH), të përfshirë në rritjen dhe zhvillimin e organizmit. Hormoneve tiroide rritet në formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Përveç kësaj, hormonet tiroide ndikojnë në metabolizmin e ujit.
  • AldosteronitAldosteronit
    - prodhuar në lëvore veshkave dhe takon mineralocorticoid. Aldosteronit ndikon ujë dhe electrolyte ekuilibrin. Rezultati përfundimtar i veprimit të aldosteronit është për të rritur volumin e gjakut (mbajtjes fluide) dhe, në përputhje me rrethanat, rritjen e presionit të gjakut.
  • InsulinëInsulinë
     - prodhuar në pankreas ka peptydnuyu natyrën. Insulina rrit pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore në lidhje me glukozë dhe aktivizon enzimat kyçe të përfshira në metabolizmin e glukozës stimulon formimin e glycogen në mëlçi dhe muskujt, rrit sintezën e yndyrave dhe proteinave. Veprimi kryesore e insulinës është për të reduktuar nivelet e glukozës.
   • SomatostatinSomatostatin
     -një hormon i prodhuar në pankreas dhe hypothalamus. Nuk është një hormon peptide. Somatostatin frenon sintezën e rritjes (hormon i rritjes) dhe hormoneve tiroide. Përveç kësaj, ajo pengon sekretimin e peptides ndryshme hormone aktive, zvogëlon sekretimin e insulinës, glukagonit, Gastrin, cholecystokinin dhe të tjerët.
   • Kortizolit (17-hydrocortisone, kompleksi F) Cortisol
     - hormon i prodhuar nga lëvore veshkave, e cila është hum më aktive hlyukokortikoyidnym. Kortizolit ka natyrën steroydnuyu. Kortizolit rregullon metabolizmin e karbohidrateve dhe është e përfshirë në zhvillimin e reaksioneve stresit. Përqendrimi maksimal i kortizolit vërejtur në mëngjes (6-8 të mëngjesit), përqëndrimet minimale në mbrëmje (20-21 orë). Si rezultat i kortizolit rrit sintezën e glukozës në qelizat e mëlçisë, e cila është ruajtur si glycogen, reduktuar glukozës prishjen në muskuj. Që është, kortizolit kursen burime energjetike të trupit. Në doza të larta, kortizolit ka efekt anti-inflamator.
   • LeptinLeptin
     - hormon proteina natyra, prodhuar në ind dhjamor. Nuk është një lloj ndërmjetës mes indit dhjamor dhe sistemin hypothalamic-hipofizë. Leptin ndikon në prodhimin e hypothalamic liruar faktorëve që rregullojnë sintezën e hormoneve hipofizë - hormonit të rritjes (GH), FSH, LH, Hormoni. Për shkak të këtyre hormoneve leptin në mënyrë të tërthortë rregullon rritjen dhe zhvillimin seksual. Leptin, frenimin e prodhimit të Neuropeptide Y, redukton oreksin. Përmbajtja e leptin në rritje të gjakut me rritjen në masë yndyrë. Kështu, leptin, pasi një numër i shënuesve të indit dhjamor në trup, është përfshirë në rregullimin e oreksit, rrit normën e lipolysis (avari e yndyrave) rrit sintezën e glycogen në indet e muskujve.
   • AngiotensinAngiotensin
     - Një hormon i formuar nga pararendës - angiotensinogen, i cili nga ana e tij është prodhuar nga mëlçisë. Transformimi i angiotensinogen në angiotensin ndikohet nga reninë prodhuar nga veshkat në presion më të ulët në enët e veshkave. Angiotensin është faktori më i fortë vasoconstrictor, kështu që funksioni i tij kryesor është që të rrisë presionin e gjakut. Përveç kësaj, angiotensin shkakton lirimin e aldosteronit, është gjithashtu i përfshirë në rritjen e presionit të gjakut, por për shkak të mbajtjes fluide.
   • Estrogjenit (Hormone seksuale femërore) estrogjene (hormonet femërore)
     - Hormonet steroide, i prodhuar njësi kryesisht ovarian folikulare. Sasi të vogla të estrogjenit prodhuar në testiseve në meshkuj dhe lëvore veshkave në të dy gjinitë. Estrogjenit nxit zhvillimin e karakteristikave dytësore seksuale, përgatitjen e sistemit riprodhues për shtatzëninë, të sigurojë një mënyrë për të dalë nga veza në traktin gjenital dhe mundësinë e fekondimit të shkaktojë ndryshime strukturore në indet e sistemit riprodhues (përhapjen e epitelit vaginale, duke ruajtur pH - hypertrophy mjedisit dhe kontraktimet ritmike të mitrës) zhvillimi i gjinjve, trupi shpërndarjes yndyrë në llojin e femrës, paraqitja epsh (dëshira seksuale). Estrogjene, së bashku me progesterone, të ndihmojë për të ruajtur shtatzënisë dhe lindjes. të japë efekte shumëpalëshe estrogjenit në metabolizmin. Estrogjenit në trupin e femrës në moshën pubertal, prodhuar në sasi të vogla, por me pubertetit rritjen e prodhimit të hormoneve në mënyrë dramatike. Në vajzat, shenja e parë e përfshirjes estrohenoobrazuyuschey funksionit ovarian në pubertet është formimi i gjirit. Hipersekrecioni i estrogjenit shkakton pubertetit të hershëm në gratë, zhvillimin e feminizimin të njerëzve; hiposekretsiya estrogjenit çon në shkelje të ciklit seksual.
   • Androgens (hormonet seksuale mashkullore), androgens (hormoneve seksuale mashkullore)
     - Kjo meshkuj hormonet steroide seksit të cilat janë formuar në gonads dhe lëvore veshkave. Ato stimulojnë funksionin e organeve seksuale mashkullore dhe zhvillimin e karakteristikave seksuale dytësore. Ndikimi androgens në shumë procese biokimike, nuk kanë të bëjnë me gjininë, shkaktojnë një efekt anabolic, të ndryshuar karbohidrate, lipide, kolesterol dhe të tjerët. Përfaqësuesit kryesorë të androgens në trupin e femrës është testosterone, androstenedione, dehidroepiandrosteron-sulfate (DHEA-S), dehidroepiandrosteron (DHEA). Burra - testosterone dhe dihydrotestosterone (DHT). Në organet e synuar (prostatës, fshikëzat seminale dhe të lëkurës) shërben si testosterone Prohormone. Kjo do të thotë se testosterone arritjen e objektivit organin, duke përdorur 5 alfa-reductase është konvertuar në DHT, dhe ka ky produkt ofron një efekt biologjik. Në organe të tjera të synuara të tilla si muskujve dhe androgen veshkave veprim kryhet direkt. Në krahasim me bioactivity tjetër testosterone e androgens si androstenediol, androsterone dhe epiandrosteron poshtë 5-20 herë. DHEA-S është i prodhuar nga lëvore veshkave, por në fakt nuk ka asnjë aktivitet androgenic.
   • Femrat duket profilin hormonal kur duke planifikuar shtatzëninë, duke shkelur ciklit abort besplodiiili. Për të dorëzuar në mëngjes në një stomak bosh. Data e studimit për të sqaruar një mjek (zakonisht 6 - Dita 7 e ciklit menstrual). Në prag të eliminuar ushtrimin e tepruar, futje alkoolit, stresi emocional.

    Aktualisht, profili përfshin testet e mëposhtme:
    Hormon gjëndër Nxitja (FSH, gjëndër hormon stimulues, FSH)
    Hormon lutenizues (LH, LH)
    Hormoni (Hormoni) (+ opsionale rezultati i analizës Hormoni makroprolaktin në mbi 700 med / l)
    Estradiol (E2, estradiol)
    Testosterone (Testosterone)
    Tiroide stimuluese hormon (tirotropin TSH, tiroide Nxitja Hormone, TSH)
    Dehidroepiandrosteron-sulfate (DEA-S04, DEA-C, sulfate dehidroepiandrosteron, DHEA-S)
    Kortizolit (hydrocortisone, Cortisol)
    17-OH progesterone (17-OP)

    Lidhja globulin hormoneve seksuale (SHBG, seksi hormon-detyruese globulin.

    Profili Mashkull hormonal përfshin hormonet:
    DHEA-sulfate
    Testosterone
    Testosterone pa pagesë
    Anrostendion
    Përcaktimi i urinar 17-KS në moche0
    SHBG (globulin që lidh hormoneve seksuale)

    Për qëllimet e ardhshme duket hormonet tryholohyy androgens (hormonet seksuale mashkullore) - listë e plotë që përfshin 5-6 tregues të ndryshëm; estrogjene (hormonet seksuale femra); hormonet tiroide nga të detyrueshme për të antitrupave thyroglobulin hulumtimit (BP TG) dhe tireoperoksidaze (AO TPO). Dhe hormonet duket të jetë në dy faza gjatë një cikli menstrual - që është, se si dhe kur të marrë gjinekologun tuaj shpjegon endokrinolog. Është e rëndësishme për të kuptuar sa më poshtë: Nëse ju janë dhënë drejtimin nga e cila ka vetëm një androgen testosterone - e di se analiza e tillë është zakonisht asgjë për të treguar sepse testosterone është pothuajse gjithmonë normë edhe në raste të dukshme e hyperandrogenism. Për më tepër, një "usechennoe" studimi është mashtruese si pacientit dhe mjekut.