Studimet radioizotopi e zemrës


Në fillim të viteve 70 - vitet në praktikën mjekësore metoda të reja, të quajtur radioizotopi (radionukleide). Parimi i këtij hulumtimi është bazuar në futjen e substancave në gjak që kanë tropizmin për indet e veçanta është bashkangjitur dhe aftësinë për të depërtojnë qelizat e caktuara. Gjithashtu, këto substanca kanë aftësinë për të rrezatimit, i cili është zbuluar nga një gama - kamera, të përpunuara në një kompjuter dhe të shfaqet në pajisjen monitoruar në formën e imazheve dy-dimensionale në shumta proektsiyah.V Kardiologji metoda të tilla përfshijnë ventriculography radionukleide, radioanhiokardiohrafiyu, scintigraphy miokardi perfuzionit. Ky i fundit është përdorur më shpesh se të tjerët.


Gjenerali metodë është si më poshtë - në gjakun e pacientit është administruar një nga drogat qelizat tropik apo qelizat e kuqe të gjakut për të sulmuar dhe brenda disa minutave të marrë një pamje të kalimit të gjakut nëpër dhomat e zemrës, ose gjakut furnizimit të miokardit.

Për shembull, në diagnozën e pacientit akute infarkt miokardi vena një zgjidhje që përmban një nga mëposhtëm radioaktiv - technetium - 99, talium - 201, indium, Pyrophosphate etiketuar technetium, kalium - 43 dhe të tjerët. Sepse molekulat e drogës lidhen me membranat e qelizave të muskulit të zemrës është një akumulim gradual i saj në shumicën e qelizave. Droga të prodhojnë rrezatim se kamera kapur, përpunuar dhe imazhi PC duket me ngjyra të ndezura defekte të zemrës apo akumulimin (njollat ​​e "ftohtë") ose me akumulimin e tepërt (njollat ​​e "nxehtë").

Kur ishemi, infarkt miokardi apo zëvendësimin Rubtsov (postinfarction cardiosclerosis), kur furnizimi i parregullt gjaku i muskulit të zemrës, talium nuk mund të depërtojnë nga gjak në qeliza, duke çuar në formimin e spote të ftohtë. Kur përdorni Pyrophosphate etiketuar technetium shfaqjes së pikave të nxehta të shkaktuara nga ana tjetër, rrit pėrshkueshmėrisė e membranave të qelizave të dëmtuara të drogës.

Në defekte të zemrës, cardiomyopathy administruar technetium, të shpërndara në mënyrë të barabartë mbi gjak dhe lidhet për qelizat e kuqe të gjakut. Gjaku i drogës rrjedh nëpër dhomat e zemrës, dhe lëvizja e tij është e regjistruar seri të fotografive që zbulojnë shkeljet systolic dhe diastolic funksioni dhe dridhje ventricular, rrjedha kundërta e gjakut në atria apo ventricles dhe përzierjen e gjakut në prani të veseve pacientit të tilla si defekte dhe atriale ndarëse interventricular.

Edhe pse disa droga janë nxjerrë nga muskujve të gjatë të zemrës, se teknikë lejon studimin përsëri në disa orë dhe ndonjëherë me anë të natës, kjo metodë shqyrtimi në institucionet moderne nuk kanë gjetur aplikim mjaft të gjerë.

Së pari, puna me drogë radioaktive kërkon më shumë masa paraprake.
Së dyti, duke përdorur këtë teknikë në kombinim me simptoma klinike nuk mund ta kuptoj se lashtësinë e vërtetë të procesit, që nga mungesa e përgatitjes në zonën e prekur mund të tregojë zhvillimin dhe infarkti akut të miokardit, dhe ishemi pa infarkt, dhe postinfarction cardiosclerosis, si shkelje rrjedhjen e gjakut dhe rrjedhën e drogës në qeliza të lindin në të gjitha këto sëmundje.

Së treti, në vitet e fundit përdoret masivisht metoda të tjera të diagnozës, të tilla si ultratinguj zemrës me Doppler që ju lejon të kujtoj lëvizjen e gjakut nëpër dhomat e zemrës apo angiografia koronare, mund të japin informacion të plotë mbi qenët i qartë e arterieve koronare. Ende studimet radionukleidesh mund të përdoret në diagnostike e paqartë se kur metodat e tjera (EKG, ultratinguj zemra) nuk mund as konfirmuar as hedhur poshtë diagnozën.

Indikacionet për radioisotope e zemrës

Test mund të treguar në semundjeve si:

- infarkt akut të miokardit
- sëmundje kronike ishemike të zemrës
- hypertrophic dhe cardiomyopathy Dilated
- defekte muret mes atria apo ventricles
- aneurysm miokardi postinfarction
- monitorimin e efektivitetit të thrombolysis në infarkt miokardi (seri e fotografive para dhe pas administrimit të streptokinase - drogës që shpërndan mpiksje që është duke shkaktuar bllokimin e arterieve koronare)

Kjo metodë mund të jetë projektuar në shtete të tilla:
- dhimbje në zemër, nekupyruyutsya marrë nitroglycerin, e cila nuk gjeti prova EKG

- shortness rënda fryma në pushim ose duke ecur
- kollë e thatë me episode të frymarrje
- episode "gurgullima" kollë me frymarrje, sidomos në pozicionin e shtrirë në shpinë dhe në natën - një manifestim të "zemër" të astmës ose edemë pulmonare
- Prania e zhurmës në zemër, mjeku zbuloi duke përdorur dëgjim
- testet kryerjen e stresit (për biçikleta) në pacientët me sëmundje të zemrës koronare konfirmuar të kërkimit para dhe pas ngarkesës për vlerësimin e abuzimit miokardi perfuzioni

Kundërindikimet për metodat e hulumtimit radioizotopi

Duke Kundërindikimet përfshijnë kushte të ethshme, sepsë, preparateve radiofarmaceutike alergji vendosur sëmundjet më herët akute dhe përkeqësimin e sëmundjeve kronike të organeve dhe sistemeve të tjera.

Komplikimet me këtë teknikë nuk zhvillohen. Pavarësisht nga përdorimi i substancave radioaktive probabiliteti radiologjike rrezik është i papërfillshëm pasi doza totale rrezatimi marrë gjatë një studimi më pak se gjatë X-ray ose CT scan, veçanërisht pasi shumica e drogës excreted shpejt nga trupi.

Shpjegimi i rezultateve radioisotope të zemrës

Ajo duket si scintigraphy para dhe pas ushtrimit. Në rreshtin e lartë e çelësave treguar defekt perfuzioni, e cila është në favor të ishemi miokardi provokuar nga testimi stërvitje.

Pas marrjes shtëna analiza e të dhënave nga kompjuteri. Studimi mund të gjeni nëse ishemi pacientit miokardi, ose infarkt akut të miokardit, prania e Shunts (lidhjeve) ndërmjet dhomave të zemrës, të cilat normalisht nuk duhet të jetë, dhe për të vlerësuar dëbimin funksionin e gjakut nga ventricles, të tilla si goditje vëllim, pjesë nxjerrje, shpejtësia e gjakut me anë të atria dhe ventricles. Treguesit llogaritur sasinë e analizave izotop, udhëtoi me gjak në dhomat e zemrës për çdo reduktimin përzemërt dhe numrin e izotop absorbohet nga qelizat e muskulit të zemrës.